Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Britská libra na rozcestí
Kde jsou ty předkrizové časy, kdy se za libru daly pořídit dva americké dolary?! Britskou ekonomiku však zasáhla krize zvlášť tvrdě a její měna ztratila během roku 2008 přes 30 % své hodnoty. Od té doby se pár GBP/USD drží v úzkém rozpětí blízko hladiny 1,60 a další vývoj tohoto páru není úplně jednoznačný - byť se oproti roku 2008 zdá relativně nízko, v reálné ekonomice britského království najdeme spíše argumenty pro jeho další pokles.

Multitimeframe analýza: 9.12.2021 NZD/USD
V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.

Bude zemní plyn? A proč zdražuje? Shrnutí a vyhlídky
Zemní plyn je v současné době velmi skloňovaným tématem, a to především kvůli současné situaci na Ukrajině a blížící se zimě. Ačkoliv je toto téma velmi aktuální, je poměrně složité se v celé věci zorientovat.

Všechno padá!
Tento týden se finanční trhy, především ty americké, začaly chovat nezvykle. Hodnota akcií, dluhopisů i zlata klesá, a to ve stejný okamžik. Tento synchronní medvědí pohyb přichází velice málo často. Rizikové akcie se totiž po většinu času pohybují opačným směrem než bezrizikové vládní dluhopisy a zlato. Pokud nedržíte hotovost, není se příliš kam schovat.

EURUSD - retro
Včera jsem provedl obchod, o němž jsem už psal ihned v jeho počátku - při prodeji. Velmi často si píši ke svým obchodům podrobnější poznámky. Rád nad provedenými situacemi dále přemýšlím, rozkresluji si situaci a navrhuji, jak se příště vyvarovat "chybám".

Multitimeframe analýza: 1.4.2021 AUD/NZD
V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.

Americkej ekonomike sa darí, kríza v nedohľadne
Nálada na akciových trhoch je v posledných rokoch vysoko optimistická. Americké akciové indexy rastú deviaty rok v rade bez väčšieho prepadu. Dôvera v rast trhov je späť, no s ňou v posledných rokoch silnejú aj hlasy oznamujúce nastávajúcu krízu. Negatívnych predpovedí je veľa, no namiesto toho, aby boli založené na reálnych základoch, sú skôr založené na pocitoch a emóciách. Od začiatku nového milénia svet na akciových trhoch zažil dva veľké prepady, čo znamená, že za pomerne krátky čas, počas posledných sedemnástich rokov, investori na burzách strácali rovno dvakrát. Ľudia si takpovediac „zvykli“, že vývoj na trhoch je cyklický a každý nárast je nasledovaný prepadom alebo dokonca krízou. Čím viac trhy rastú bez korekcie, tým viac devastačný prepad investori očakávajú. Položme si ale otázku: je v súčasnosti skutočný dôvod na obavy?

Ropa - nádech končí, je čas opět začít uvažovat o prodeji
Doslova každý zaregistroval pokles cen ropy v posledních dvou letech. I ti, kteří se o burzovní zprávy nezajímají a přehlížejí informace v médiích televizí počínaje a internetem konče, změna ceny dostihla alespoň při tankování paliva do auta. Benzín i diesel za poslední rok (k radosti řidičů) výrazně zlevnily. A to i u nás v ČR, kde cenu paliv ovlivňuje spotřební daň, jež tvoří dnes téměř více než její polovinu.

Praktické okénko – Rozdíl v přípravě obchodu protitrendu a do trendu
Jak plánovat a jak přistupovat k trendovým a protitrendovým obchodům, se dočtete v tomto článku.

Jak si užít léto a nesedět pouze před grafy? (část 2.)
V první části našeho letního vydání nazvaného „Jak si užit léto a nesedět pouze před grafy?“ jsme se věnovali algotradingu. Zmínili jsme, že jeho největším přínosem je možnost plné automatizace obchodního systému (pokud to všechny okolnosti umožňují). Díky ní si pak může každý obchodník vychutnat zasloužený letní odpočinek a nabrat přitom nové síly.

Swingový TimeFrame výhled na týden 7. - 13. listopadu 2022
Každý týden sleduji majors měnové páry a určuji u nich aktuální sílu trendu. Ty pak obchoduji podle své obchodní strategie, a to živě a na opravdových trzích přímo před zraky diváků. Co přinesl tento týden?

Praktická ukázka: To by mě nenapadlo
Minulý týden mě moje strategie vážně pobavila. Stalo se totiž něco, co mě, když jsem upravoval strategii ani nenapadlo. Stalo se, že ani jeden den nebyly v rozhodném čase vytvořeny podmínky pro to, aby vznikl obchod.

Výhľad komodít na rok 2020
V tomto blogu poukážem na zaujímavé príležitosti, ktoré vznikajú na vybraných komoditách. Výhľad je dlhodobý, takže očakávané držanie pozícii je na minimálne niekoľko mesiacov a spracovaná analýza je z najvyšších time-frame. Preberieme si komodity ako je zlato, ropa, zemný plyn a cukor.

Vycházející hvězda index Russell 2000
První měsíc letních prázdnin přinesl na zámořskou burzu první větší překvapení. Investoři se od minulého týdne zaměřují na index Russell 2000. Tento index začíná mít v posledních dnech větší popularitu než akcie ze skupiny Magnificent 7. Co stojí za nečekaným zájmem o tento index, který sdružuje 2000 amerických společností s nejmenší burzovní kapitalizací?

Praktická ukázka: Docela to šlo
Tak se to začíná dostávat do tradičních kolejí. Střídá se zisk se ztrátou a snad to bude i tak, že se ten zisk bude objevovat častěji a častěji. Co se odehrálo v minulém týdnu, na to se mrkneme.

Ohlédnutí za prvním kvartálem roku 2018
První kvartál roku 2018 přinesl mnoho zajímavých událostí, které se projevily i do vývoje finančních trhů. Co se týče globální ekonomiky jako takové, zásadní změny jsme se nedočkali, přičemž všechny instituce a centrální banky očekávají pokračování expanze. Podle jejich projekcí lze usuzovat, že by expanze měla pokračovat minimálně do konce příštího roku a s tím by měla klesat i nezaměstnanost.

Proč nebudou backtesty nikdy stoprocentní
Myslím si, že jsem na tuto věc už jednou krátce upozorňoval v nějakém článku, který se věnoval něčemu jinému. Backtesty jsou skvělá věc, jen je nutné nebrat je jako dogma, které stoprocentně kopíruje naši strategii v historických datech. No a dnes vám ukážu proč.

Chytrák hlupákem v pěti minutách
Také by se tento článek mohlo jmenovat „O pokoře“ a to ať už v běžném životě, tak i v tradingu. Kdo čte trochu pravidelněji moje příspěvky, tak ví, že se nesnažím příliš poučovat, a že se spíše jedná o popis mých vlastních zkušeností a prožitků. Nikdy netvrdím, že můj pohled je ten jediný správný a pokud se někomu něco nedaří, určitě se mu nevysmívám, protože ani já nevím, jestli sám všechno správně dělám. No a o víkendu se teď stalo něco, co mi připomnělo, že tato filozofie je správná, i když také já na ni občas pozapomenu.

Praktická ukázka: Zatím to ještě jen sleduji
Udělat změnu ve strategii, kterou lze považovat za dlouhodobě úspěšnou, není úplně jednoduchá věc. Tedy jednoduché to je, změní se pár parametrů, ale jde o to, aby člověk cítil, že to má smysl. Jde o to, vnitřně se se změnou ztotožnit.