Stav světové ekonomiky
Americký dolar je primárním platebním prostředkem v obchodu. Okolo 85% všech transakcí je zaplaceno v dolarech, což samozřejmě není tak dobré pro ostatní vyspělé ekonomiky.
Vytvoření jednotné evropské měny, eura, bylo de facto první věcí, která se postavila proti nadvládě dolaru. Te to druh finančního experimentu, největší v hitorii. Předtím nebyl žádný takový úspěšný pokus. Tento experiment však nemusí být tak pozitivní.
Euro bylo dlouho pod tlakem, stejně jako čínský renminbi. V roce 2008 došlo k největší hospodářské krizi od druhé světové války. Americký realitní trh trpěl jako první a poté celý finanční sektor i celá globální ekonomika byly v plamenech. Likvidita drasticky poklesla. Krize dále poškozovala velké ekonomiky EU a Asie, které investovaly do amerického realitního sektoru. Některé země ztratily až 30% svého HDP a v důsledku toho se všechny podniky zpomalily.
Kvantitativní uvolňování (QE)
Od začátku krize spustil Fed několik kol QE a pokusil se zachránit finanční systém nákupem dluhopisů a cenných papírů založených na hypotékách.
Taková neobvyklá opatření měnové politiky, jako je QE, se používají, když tradiční opatření již nefungují (tj. Když klíčové sazby klesají a již nemohou být sníženy). Nákupem státních dluhopisů změnil Fed svoji bilanci v „bublinu“.
Názory na to, zda bylo QE rozumným krokem, se liší. Tradičně je QE považováno za silnou páku, ale zda tomu tak je doopravdy, je diskutabilní. Od roku 2008 a 2009 se ekonomická data zlepšovala, ale některá nesplnila očekávání.
Lidé s pesimistickým názorem tvrdí, že oživení v letech 2009–2017 nebylo zdaleka silné a udržitelné. Po kolech QE americká ekonomika stále zaostává za svými předkrizovými výsledky, zatímco odprodej dluhopisů může také vést k hyperinflaci.
Jakmile se půjčky zlevní, tak investoři a manažeři společností se začnou klonit k vysoce rizikovým portfolím. Jakmile bylo zavedeno QE, odtékal kapitál z USA a šel na nestabilní rozvíjející se trhy. V důsledku toho tyto trhy rostly, zatímco rostl zahraniční dluh. Jakmile Fed oznámil škrty QE, peníze se začaly vracet domů a mnoho rozvíjejících se měn se dostalo pod tlak.
Vliv QE na americkou ekonomiku
QE pomohlo USA ukončit recesi, ale globální finanční systém se stal méně stabilním. Opatření nebyla přirozená, což poškodilo obvyklou obchodní bilanci.
Pouze s odstupem času člověk pochopí, zda QE opravdu pomohlo vypořádat se s krizí, nebo jen odložilo další.
Při takto temném náhledu se jistě do popředí zájmu dotanou křížové páry (tj. Měnové páry, které neobsahují americký dolar). Eurozóna ukázala světu, jak se to dá udělat. Nyní se mohou tvořit finanční unie mezi zeměmi s trhy založenými na nabídce a poptávce, nikoli na politice.
Mohou se také tvořit další typy unií, které obejdou dolar. Přičemž na tom již pracuje Rusko, Indie, Čína a Turecko. Dobrým příkladem může být projekt BRICS, který spojuje několik zemí napříč čtyřmi kontinenty.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/
Upozornění na rizika:
Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.