Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Kiwi se brání útoku dolaru, tomu však mohou pomoci technické patterny
Konsolidujícímu novozélandskému dolaru se podařilo zpomalit prudký atak americké měny z průběhu třetího čtvrtletí. Od léta novozélanďané mohli pozorovat oslabení své měny o celou jednu osminu, když od července odepsala přes 12,5 procent.


Index S&P 500: Série zelených svíček přerušena, drama se ale zatím nekoná
Týden proběhl klidně ve znamení příprav na prodloužený víkend. Americký akciový index S&P 500 odepsal za čtyři obchodní dny 0,66 %, ve čtvrtek po otevření trhu to dokonce vypadalo na začátek výraznějšího pullbacku. Index se ale i tak vrátil za rok 2016 do mírného záporu.

Akciové portfolio Tomáše Vranky: Na čem bude Amazon vydělávat miliardy dolarů?
Poslední měsíc byl na trzích pro akcie konečně relativně pozitivním. Přesto se řada firem, zejména růstových, pohybuje na stále zajímavých úrovních a právě této situace jsme využili k přidání nové akcie do portfolia. Kromě toho se na trhech událo několik zajímavých věcí, které přímo či nepřímo ovlivňují náladu i na akcích. Zřejmě nejdůležitější událostí byla zasedání centrálních bank, zejména amerického FEDu a evropské ECB. FED koncem minulého měsíce opět přistoupil k výraznému zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu. Zvýšení sazeb na první pohled není pro akcie pozitivní, předseda FEDu Powell však řekl, že další zvýšení se bude odvíjet od toho, jak bude vypadat ekonomika a trh práce. FED tedy nebude zvyšovat sazby za každou cenu, což trh ocenil růstem akcií. K podobnému kroku konečně přistoupila i ECB, která sazby zvýšila nečekaně až o 0,5 procentního bodu, zatímco se čekalo zvýšení o 0,25. Kromě toho nastaly změny i v politické oblasti, protože premiér Velké Británie Boris Johnson a premiér Itálie Mario Draghi oznámili, že se vzdají svých premiérských postů.



Buffett očekává, že bankovní krize bude pokračovat
Ikonický investor Warren Buffett měl velmi dlouhý, a pro investory jistě na informace bohatý rozhovor na americké televizní stanici CNBC. Na přetřes přišla všechna témata od japonských investic, přes bankovní krizi, měnovou politiku amerického Fedu až po bitcoin, jehož Buffett zůstává zavilým odpůrcem, považuje ho za moderní formu žetonu v kasinu. Nejzajímavější část interview však byla věnovaná bankovní krizi.

Konstrukce AOS v programu StrategyQuant s využitím náhodného generování
Možnosti, které pro stavbu automatických obchodních strategií (AOS) v programu StrategyQuant používám, jsou v podstatě dvě. Buď nechám program AOS generovat náhodným způsobem anebo využiji genetickou evoluci.

Merkelová se postavila za Draghiho, Španělské výnosy dál klesají
Španělské výnosy dál prudce klesají, díky rostoucí pravděpodobnosti, že se ECB dříve či později pustí do dalších nákupů dluhopisů problémových zemí eurozóny.

Jak moc bychom měli v rámci tradingu diverzifikovat?
Diverzifikace je známá především díky investování, kde pomáhá stabilizovat kapitálové výkyvy portfolia, ovšem jak s ní nakládat při tradingu? V tomto článku se dotkneme několika základních myšlenek ohledně této tématiky.

Čo čaká exotiky v poslednom kvartáli roku 2021?
V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj na najbližšie mesiace menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na exotické menové páry USD/MXN, EUR/ZAR a USD/RUB z weekly a monthly timeframe.

Šetření není sprosté slovo
Jsem z generace, která si ze základní školy pamatuje, mimo jiné, i tzv. energetické hlídky. Byla to taková zvláštní funkce, o kterou nikdo nestál, přičemž její náplní bylo dohlížet na úsporu energií.

Různé způsoby dimenzování pozice v závislosti na riziku – část 1.
Dimenzování pozice je objektivním rozhodováním o tom, jaká velikost by měla být zvolena pro nově otevíranou pozici. Stanovování velikosti pozic je z velké části individuální záležitost, ovšem trading ve své historii již utvořil několik celosvětově užívaných metodik (poměr zisku/ztráty, % na základě velikosti kapitálu, v souvislosti s odhadovanou rizikovostí obchodu a mnohé další) pro stanovování velikosti pozic, které jsou využívány profesionálními obchodníky po celém světě do dnes.

Trendy prvního čtvrtletí
Včerejší holubičí projev guvernérky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové poslal dolar do defenzívy, který tak ztrácel napříč měnovým spektrem několik desítek pipů. Její slova tak byl zrcadlem celého prvního čtvrtletí tohoto roku, kdy hlavním tématem byla rizika přicházející z rozvíjejících se trhů, na něž Fed reagoval oddálením zvyšování úrokových sazeb.

Může koruna dál posilovat?
Koruna se v posledních dnech usadila jen lehce nad hranicí 26 korun za euro. Česká měna si tedy od ukončení intervencí před 3 měsíci připsala vůči euru slušných 3,5 %. Z tohoto vývoje mají radost nejenom čeští turisté a dovozci, ale také spekulanti, kteří vstoupili do short pozice na měnovém páru EUR/CZK ještě za výhodného kurzu 27,00.


Praktická ukázka: Pár bodů rozhodlo
Už to začínalo vypadat tak, že se mi ztrátové týdny vyhýbají, a že už se nikdy nic podobného nestane. Zvyknout by se na to dalo snadno, přesto se se ztrátou neděje žádná tragédie, pokud to však není předzvěstí série ztrát dalších.

Bidenův support cen ropy
Kombinace faktorů v čele se stagnací západních vyspělých ekonomik, zvyšování těžby v USA a stále silného amerického dolaru v posledních měsících držela ceny ropy pod tlakem. Barel ropy WTI se obchoduje okolo 70 USD a od loňských maxim vyšponovaných šokem ruského napadení Ukrajiny již odepsal desítky procent.

Jak si vybudovat sebedůvěru v obchodování
Obchodování je vysoce náročná činnost. Proto si musíme vyvinout různé psychologické dovednosti. Nejlepší hráči světa jsou ti, kteří si vyvinuli ty vnitřní dovednosti, které jim brání, aby dělali chyby při obchodování, které amatér dělá každý den.

Tržní výhled pro rok 2023: Co můžeme očekávat?
Poslední roky byly na trzích jako na horské dráze, po bleskovém propadu na počátku pandemie jsme zažili euforický růst jenom proto, abychom se v druhé polovině roku 2022 začali znovu propadat směrem dolů. Čeho bychom se tedy mohli dočkat v roce 2023? Přijde recese nebo obrat?