Týdenní makrokalendář
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 13.1.2020
13.01.2020 Donald Trump s nejvyšší pravděpodobností ve středu podepíše první fázi dohody o ukončení obchodní války. Toto dílčí příměří by mělo zastavit uvalování dalších cel a vést k navýšení nákupů amerických zemědělských komodit ze strany Číny.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 6.1.2020
06.01.2020 V tomto týdnu se zraky (nejen) investorů upřou na Blízký východ. Irán již oznámil odvrácení od jaderné dohody. Výroky amerického prezidenta k uklidnění situace rovněž příliš nepřispívají. Vzhledem k potenciální vážnosti konfliktu se však domníváme, že se všechny strany pokusí situaci deeskalovat. Krátkodobě nelze vyloučit záchvaty volatility a s nimi spojené úprky investorů z rizikových aktiv. Pro širší propady indexů však neexistují fundamentální důvody.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 9.12.2019
09.12.2019 Ve středu se uskuteční zasedání americké centrální banky. Pravděpodobnost snížení sazeb se na tomto zasedání blíží nule. To koresponduje se slovy Jeroma Powella o pauze v uvolňování. Americká centrální banka nebude více uvolňovat měnovou politiku s ohledem na robustní spotřebu domácností a rekordně nízkou nezaměstnanost. Nadpoloviční šance „cutu“ až na červencovém zasedání.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 2.12.2019
02.12.2019 Po tříměsíční pauze dnes americké ministerstvo obchodu vydá aktualizované stanovisko, jak reagovat na francouzskou digitální daň. Reálnou variantou zůstává další prodloužení statusu quo – tedy žádná cla. Teoreticky připadají v úvahu daně na francouzská vína. Situace kolem digitální daně může přispět k eskalaci obchodních tenzí mezi USA a EU. Zatím se domnívám, že není v zájmu Donalda Trumpa vést válku na dvou frontách.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.11.2019
25.11.2019 Hlavní americký index poprvé v historii pokořil hranici 3 100 bodů. S&P 500 posiluje již šestý týden v řadě. Jde tak o nejdelší růstovou šňůru od podzimu 2017. Tenkrát posiloval osm týdnů v řadě. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.11.2019
18.11.2019 Hlavní americký index poprvé v historii pokořil hranici 3 100 bodů. S&P 500 posiluje již šestý týden v řadě. Jde tak o nejdelší růstovou šňůru od podzimu 2017. Tenkrát posiloval osm týdnů v řadě. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.11.2019
11.11.2019 Hlavní americký index znovu překonal historická maxima. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem zpětných buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 4.11.2019
04.11.2019 Hlavní americký index benchmark znovu překonal historická maxima. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, určitá deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,9%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem zpětných buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.10.2019
21.10.2019 Francouzský prezident kategoricky vyloučil, že by mohlo dojít k posunutí deadlinu pro Brexit. Následující jednání budou tedy zajímavá. Nelze vyloučit ani Brexit bez dohody, nicméně hlavním scénářem stále zůstává dohoda či posunutí termínu.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 30.9.2019
30.09.2019 Donald Trump zvažuje možnost zakázat listing čínských společností na amerických burzách. V praxi by se jednalo o faktor, který by vedl k citelnému omezení poptávky po čínských cenných papírech. Nicméně představitelé amerického ministerstva takové kroky jednoznačně popřeli. Výrazně tento nápad kritizovali představitelé Nasdaqu. Některé čínské společnosti v reakci na výrok ztrácely. Např. akcie Alibaba odepsaly téměř 5%. Domníváme se však, že brzy odezní. Možnost, že by zákaz skutečně vešel v platnost, nevnímáme jako reálnou.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.9.2019
23.09.2019 Minulý týden prudce vyskočily repo sazby. Americká centrální banka poskytla bankám krátkodobou likviditu. Očekává se, že tento týden dodávky likvidity ještě zvýší, aby situaci na trhu stabilizovala. Nyní se hovoří o krátkodobé lince v objemu $90 mld. Problém souvisí s koncem kvartálu a faktem, že minulý týden mnoho korporací potřebovalo hotovost na zaplacení daní. Někteří se obávají, že záležitost souvisí s redukcí bilance Fedu. Ta vedla ke snížení bankovních rezerv. Powell naznačil, že by mohla bilance opět začít expandovat. Nicméně tato situace by se měla uklidnit a neměla by mít výraznější tržní vliv na trhy.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 16.9.2019
16.09.2019 Zlatý hřeb tohoto týdne. Americká centrální banka by měla téměř se stoprocentní pravděpodobností přistoupit k redukci sazeb o dalších 25 bps. Dojde také ke zveřejnění tzv. dot plotu neboli oficiálního výhledu sazeb Fedu. Důležitá bude tisková konference, kde guvernér Powell nastíní další směr vývoje měnové politiky v USA. Aktuálně existuje 70% šance, že Fed pošle sazby dolů o dalších 25 bps v prosinci (tj. třetí snížení v tomto roce).
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 9.9.2019
09.09.2019 Zasedání ECB ve čtvrtek lze považovat za klíčovou událost následujícího týdne. Od frankfurtské instituce se hodně očekává. Trh počítá s redukcí sazeb hlouběji do záporného teritoria se 100% pravděpodobností. Otázkou zůstává, zda se ECB uchýlí ke snížení o 10 bps (šance asi 54%) nebo o 20 bps (46% pravděpodobnost). Aktuální negativní výnosy na vládních dluhopisech v eurozóně, jejichž celkový objem se vyšplhal na 9 bilionů dolarů, signalizují, že trhy očekávají obnovení QE a to až v objemu €40 mld. měsíčně. Přitom Draghi čelí v tomto směru značné opozici. Pokud by k obnovení programu nákupu aktiv nedošlo, znamenalo by to pro trhy negativní překvapení. Rovněž se povedou jednání o úlevě bankám, jelikož politika ultra-nízkých sazeb vede k erozi marží finančních domů.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 2.9.2019
02.09.2019 Od prvního září vešla v platnost cla na dalších $110 mld. Čínských exportů. Tarifní sazba dosahuje 15%. Produkty zatížené cly zahrnují obuv a oblečení a některé specifické technologické výrobky (např. Apple Watch). Dalších $160 mld. čínských exportů, které administrativa Donalda Trumpa, rovněž plánovala zahrnout do tohoto kola zvyšování tarifů, budou zatížena cly až od 15. prosince. Panují totiž obavy, že by těchto $160 mld. mohlo mít neblahý vliv na spotřebitelskou poptávku v USA. Do této kategorie se totiž řadí zboží jako laptopy či mobilní telefony. Čína postupně uvalí cla na americké exporty v hodnotě $75 mld. Týká se zejména zemědělských produktů.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 26.8.2019
26.08.2019 Obě strany přilévají olej od ohně. Čína v pátek oznámila záměr zatížit cly ve výši 5 – 10 % dalších 75 mld. USD amerických exportů. Cla by měla vejít v platnost již od prvního září. Po uzavření trhu Donald Trump palbu opětoval. Od prvního října by se měla cla na $250 mld. čínského zboží zvýšit z 25% na 30%. Zbývající čínské exporty by měly být zatíženy 15% sazbou, zatímco se původně uvažovalo o 10%. Přestože jednání mezi oběma velmocemi nadále probíhají, jeví se brzké usmíření jako méně reálné. V následujících dnech mohou trhy přehnaně reagovat na výroky představitelů některé ze stran konfliktu.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 19.8.2019
19.08.2019 Deeskalaci obchodních tenzí opět vystřídaly mírné komplikace. Někteří představitelé Trumpovy administrativy by obchodní dohodu rádi podmínili uklidněním situace v Hong Kongu. Čína považuje dění na ostrově za vnitřní záležitost a je na podobné komentáře extrémně háklivá. Další olej do ohně přilévají slova Donalda Trumpa ohledně společnosti Huawei. Podle amerického prezidenta by neměla být prodloužena výjimka pro americké firmy, které čínské telekomunikační společnosti dodávají software a komponenty.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 5.8.2019
05.08.2019 Trhy tento týden budou reagovat zejména na situaci okolo obchodní války. Ta zapříčinila propad trhů v závěru týdne. Investoři nervózně očekávají s jakým protiopatřením přijde Čína. Nejčastěji se hovoří o clech či omezení vývozu vzácných kovů. Na druhou stranu existuje důvod předpokládat, že motivace Donalda Trumpa spočívá hlavně ve vyvolání tlaku na Čínu s cílem rychleji uzavřít dohodu. Tato poslední vlna cel by se totiž dotkla i spotřebního zboží, mezi které patří obuv nebo telefony. Jinými slovy jejich dopad by tak bezprostředně pocítil i americký spotřebitel, což by Trumpa mohlo stát cenné politické body.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 29.7.2019
29.07.2019 Fed by měl poprvé od roku 2008 snížit úrokové sazby. Redukci o 25 bps berou trhy jako hotovou věc, razantnější akce se nyní jeví jako nepravděpodobná. Kromě samotného měnově politického rozhodnutí budou klíčové další komentáře představitelů Fed, které pomohou poodhalit, zda se jedná o ojedinělé opatření, či začátek série snižování úrokových sazeb.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.7.2019
22.07.2019 Minulý týden někteří představitelé Fed zmínili možnost, že by na zasedání dne 31.7. mohlo dojít ke snížení sazeb o 50 bps. Vzápětí však americká centrální banka tento příliš holubičí tón krotila. Snížení o 25 bps jde považovat za prakticky hotovou věc. Pravděpodobnost dvou „cutů“ však významně klesla – asi na 18%, v minulém týdnu dosahovala až přes 60%.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 15.7.2019
15.07.2019 Asijské obchodování pozitivně ovlivňují dnes zveřejněná data z Číny. Hlavní titulky zpráv sice ukazují nejpomalejší růst HDP za téměř tři dekády ale bližší pohled na čísla je pozitivní. Meziroční růst HDP ve třetím čtvrtletí o 6,2 % je v souladu s odhady. Nicméně mezikvartální růst zrychlil na 1,6 % z předchozího tempa 1,4 %, což je 0,1 pb nad odhady. Měsíční data za červen ukazují zrychlení tempa růstu průmyslu i maloobchodních tržeb nad očekávání. Nad odhady vychází i údaj o investicích do fixních aktiv za první polovinu roku. Jde tak o signál toho, že se Číně daří měnovou a fiskální politikou citelně mírnit negativní dopady obchodních válek.
Související klíčová slova:
Výnosy dluhopisů | Jackson Hole | EUR | Volatility | Mezinárodní měnový fond | Tempo růstu | Asijské obchodování | Aktiva | Evropská komise | Pravděpodobnost | Zasedání ECB | Geopolitické napětí | Americký akciový index | Saúdská Arábie | Nezaměstnanost | Brexit | EIA | Home Credit | Dluhopisy | Německý export | Uvolnění měnové politiky | Hlavní události | CZK | Výhled | RMB | Americký prezident | Globální ekonomiky | Inflace | Centrální banky | Dobré výsledky | Alibaba | Donald Trump | Ropa Brent | Futures | Inflace v eurozóně | Akciové trhy | Snižování úrokových sazeb | Analytici | Guvernér Fedu | G7 | Indikátor | Obchodní války | Irská pojistka | Výnosy | Kurz koruny | Brexit bez dohody | Průmyslová produkce | Brent | Maloobchodní tržby | Politika | Očekávání | Obchodní dohody | Ukončení obchodní války | Zvýšení sazeb | Americké HDP | Itálie | EUR/CZK | Výnosy italských dluhopisů | Výnosová křivka | Trh práce | Koruna | Růstový impuls | Volby v Británii | Americká centrální banka | Koruna posílila | Výnosové křivky | Úrokové sazby | Trh | Portfolio manažer | EMU | Index | MMF | Komise | Čínská makrodata | Ministerstvo obchodu | Dluhopis | S&P | Akciové indexy | Britský premiér | Souhrn finančních trhů | Bankéři | Česká koruna | Akciový index | Ropa | Největší ekonomika | Finance | USA | Volby | Spojené státy | Růst HDP | EUR/USD | G20 | CNY | Centrální bankéři | Kapitálové výnosy | Platební bilance | Sazby | Zasedání OPEC | Firmy | Cena ropy brent | Fed | Boris Johnson | Eurozóna | Fond | ISM | Zasedání centrální banky | Renminbi | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Inflace v USA | Odhady analytiků | Evropské trhy | Zahraniční obchod | Institucionální investoři | Obchod | Bilance Fedu | EK | Riziko | Emise | Finanční trh | Portfolio | Německá ekonomika | Čína | CZK/USD | Recese | Impuls | Centrální banka | WTI | Libra | Výnos | Pokles ekonomiky | Trhy dnes | Benchmark | Historická maxima | Obchodní den | Stoxx Europe 600 | Inflační cíl | Írán | Protistrana | Německé HDP | ČNB | Rating | Obchodování | Měna | Zprávy | Běžný účet | Španělská ekonomika | Obchodní konflikt | Zasedání americké centrální banky | Tržby | Konsensus | Signály | Inflace v ČR | Guvernér | HDP | Dolar | Euro | Ohlédnutí | Čínská měna | Brazílie | Americké firmy | FOMC | Akcie | Světová ekonomika | Kurz | Daně | Makrokalendář | Jádrová inflace | Panevropský index | Výsledky | Investice | Americké futures | Ekonomika eurozóny | Makrodata | Zisky | Šéf Fedu | Cyrrus | Hospodářství | Ukazatel | Výnosy amerických dluhopisů | Spread | Export | Výsledková sezóna | Akcie Alibaba | ZEW | Objem | Bondy | Bloomberg | Hong Kong | Výkonnost | Index S&P 500 | Tomáš Pfeiler | Krize | OECD | Nízká nezaměstnanost | S&P 500 | QE | Cena | Německá vláda | Německo | Apple | Setkání centrálních bankéřů | Snížení sazeb | Obchodní válka | Ekonomika | Geopolitika | CFA | Indikátory | Akciové futures | Likvidita | Kryptoměny | Banky | Průlom | Asijské akciové trhy | Portfolia | Stoxx | Uvolňování měnové politiky | OPEC | Sentiment | Investoři | Bohatý | Výnosy německých dluhopisů | ZEW index | Velké banky | Ropy | IPO | Hospodářské výsledky | USD | Cena ropy | Čínská centrální banka | Propad | Nejistota | HDP v eurozóně | Indexy | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | ECB | Ekonomiky eurozóny | Forward | Měnová politika | ROCE | EU | Ekonomický výhled | Redukce | PBOC | Digitální daň | Jerome Powell | Banka | Markit
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot