Pondělí 20. ledna 2025 23:36
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 4.11.2019

04.11.2019 09:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

SHRNUTÍ

  • S&P 500 na historických maximech
  • Stoxx Europe blízko hranice 400 bodů (naposledy leden 2018)
  • Fed snižuje sazby o dalších 25 bps
  • Ekonomika eurozóny expandovala podle prvních odhadů tempem 0,2%
  • Volby v Británii se uskuteční 12. prosince
  • Blíží se finalizace první fáze dohody mezi USA a Čínou
  • Výsledková sezóna vstupuje do své poslední třetiny

Výhled

Asijské akciové indexy spíše v zeleném. Americké futures v kladném teritoriu

S&P 500 – historické maximum

Hlavní americký index benchmark znovu překonal historická maxima. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, určitá deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,9%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem zpětných buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.

USA - Čína

Blíží se schůzka mezi Trumpem a Xi, která formálně završí fázi 1 ve vyjednávání o ukončení obchodního konfliktu. Přestože avizovaná dohoda přispívá k návratu pozitivního sentimentu, shoduje se většina analytiků, že k finálnímu příměří zbývá dlouhá cesta. Čínská protistrana bude k jakýmkoliv dalším krokům vyžadovat signifikantní snížení nebo přímo zrušení existujících cel. Spojené státy si zase přejí pokrok v omezování subvencí ze strany čínské vlády, což představuje strukturální zásah do politiky největší asijské země. Lze tedy očekávat, že 2. stadium negociací bude podstatně obtížnější než prvotní fáze.

Výsledková sezóna

Reportovalo 72% firem. Průměrné překvapení na úrovní zisků se blíží 5% a profit nad odhady reportovalo 80% firem. Na meziroční bázi vykazují firmy stále mírný pokles (okolo 1%). Výrazně rostly zisky zejména utilit (+9%) nebo firem z oblasti zdravotnictví (+9%). Hospodářské výsledky se naopak nejvíce propadly v těžařském (--35%) a průmyslovém sektoru (-32%).

Ohlédnutí

Index S&P posílil minulý týden o 1,5, což představuje čtyřtýdenní růstovou šňůri. Eurostox 600 přidal 0,4 %. Jde rovněž o čtvrtý růstový týden v řadě. Euro proti USD minulý týden posílilo o 0,8% na 1,1162. Česká koruna minulý týden mírně apreciovala na EUR/CZK 25,52 z EUR/CZK 25,56. Proti dolaru koruna posílila na CZK/USD 22,86 před týdnem byla na CZK/USD 23,08.

Fed

Fed minulou středu přistoupil k třetímu snížení sazeb v tomto roce. Nyní se tak úroky nachází v pásmu 1,5 – 1,75%. Efektivní sazba dosahuje hodnoty 1,58%. Zároveň guvernér Jerome Powell ohlásil pauzu, k dalším cutům v brzké době nedojde. Trh přisuzuje další redukci sazeb do konce 1Q20 pravděpodobnost 47%. Za rozhodnutím Fed stála zejména robustní americká spotřeba a rekordně nízká nezaměstnanost. Osobní spotřeba meziročně expandovala tempem 2,9% a překonala tak konsensus ve výši 2,6%. Americké HDP vyšlo rovněž nad odhady. Jediným problematickým segmentem zůstávají korporátní investice, které se meziročně zmenšily o 3%. Guvernér americké centrální banky rovněž vnímá pokrok ve vyjednávání o obchodní válce. Powell slíbil, že pokud by se výhled materiálně změnil, nelze další cuty vyloučit.

Brexit

Nové volby se uskuteční 12. prosince. To opět mírně eskaluje situaci kolem odchodu Spojeného království z EU. Nigel Farage totiž ohlásil, že pokud vláda přistoupí na aktuálně navrhovaný brexitový balíček postaví do voleb vlastní kandidáty (za Brexit Party). To by mohlo ubrat hlasy konzervativcům. Johnson apeluje na své voliče, že jakýkoliv hlas, který neobdrží toryové, je hlasem pro Corbyna.

Eurozóna

Ekonomika eurozóny expandovala ve 3Q podle předběžných odhadů tempem 0,2% a pokořila tak odhady analytiků, kteří predikovali růst o pouhých 0,1%. Za celý rok by se měl hospodářský výkon jednotné měnové oblasti zvýšit o 1,1%. Některé země pozitivně překvapily – např. španělská ekonomika vzrostla o 0,4%. Italské hospodářství se zvětšilo o 0,1%, zatímco trh očekával stagnaci.

Týdenní makrokalendář


Tomáš Pfeiler

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 31.07.2023
    Během minulého týdne burzy posilovaly. S&P 500 přidal 0,7 %, a nachází se na nejsilnějších úrovních od loňského března. Stoxx Europe 600 posílil o 1,0 %. VIX opět propadnul na úroveň okolo 13 bodů. Růst lze jen obtížně vysvětlit fundamentálními faktory – investoři přehnaně reagují na mírné zpomalování inflačních čísel. Jako určitý povzbudivý faktor funguje i probíhající výsledková sezóna. Lze konstatovat, že se akcie stále obchodují na euforických úrovních a určitá korekce je proto velmi pravděpodobná.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 31.08.2020
    Dnes ráno vyšly indexy nákupních manažerů v Číně. Výroba mírně zaostala za očekáváním: 51 vs odhad 51,2. Pozitivně překvapily služby, které se vyšplhaly na 55,2 a pokořily tak konsensuální očekávání ve výši 54,2. Kompozitní ukazatel se tak dostal na hodnotu 54,5, nejvyšší hodnotu od ledna 2018. Dobrý výsledek služeb hodnotí investoři pozitivně. V minulosti se vynořily obavy, že dobrý výkon čínského průmyslu souvisí s mohutnými státními intervencemi. Např. minulý týden vyšla data, že profit průmyslových společností se v červenci meziročně zvýšil o 19,6%. Naproti tomu zlepšení v segmentu služeb poukazuje na zvýšení spotřeby – ta souvisí s návratem důvěry čínských domácností. Investoři vnímají oživení spotřeby jako udržitelnější.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 31.1.2022
    Na čtvrtečním zasedání měnově politické rozhodnutí nepadne. Rétorika ECB se zřejmě nezmění a můžeme tak očekávat ujišťování centrálních bankéřů o předčasnosti hiku v letošním roce. V tuto chvíli je plně zaceněno, že se frankfurtská instituce vydá s úroky nahoru na svém říjnovém zasedání. Holubičí rétorika lagardeové však nakonec může vést k méně agresivnímu tržnímu pricingu. ECB standardně argumentuje, že její měnová politika vykazuje určité zpoždění oproti Fedu vzhledem k pomalejší trajektorii zotavení ekonomiky eurozóny ve srovnání s USA. Na prosincovém zasedání ECB ohlásila pokračování v dluhopisových programech po skončení PEPP. V tomto směru neočekávám žádnou změnu.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 3.1.2022
    V posledních dnech čínské technologické akcie připsaly zpět alespoň část svých zisků. Řada investorů si vyhodnotila, že navzdory přetrvávajícím regulatorním tlakům, jsou čínské akcie příliš vyklesané. Současné velmi nízké valuace podle mnohých více než adekvátně zohledňují regulatorní rizika.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 31.5.2021
    V posledních dnech se nadále potvrzuje konkurenční vztah mezi kryptoměnami a akciemi skomírajících firem typu GameStop nebo AMC. Zatímco v předchozích měsících dezertovali retailoví investoři z tzv. meme akcií a mohutně investovali na kryptoburzách, nyní vidíme opačný trend. Ten souvisí s propadem kurzů virtuálních mincí, za kterým stojí obavy z tvrdší regulace. Například Jižní Korea minulý týden oznámila záměr přísněji regulovat kryptoburzy. Retailoví investoři v tuto chvíli nevnímají padající digitální měny jako perspektivní a jejich pozornost se tak opět přesouvá směrem k akciím některých problémových firem. GameStop během minulého týdne přidal 26 %, provozovatel kin AMC Entertainment dokonce 116 %. Tato dynamika může spustit záchvat volatility na širších akciových indexech (po výběru zisků). Jde vidět, že drobní spekulanti zůstávají na trhu přítomní a budoucna se může vyplácet jejich kroky bedlivě sledovat.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 3.2.2020
    Množí se obavy, že se hysterie kolem koronaviru podepíše na globálním ekonomickém růstu. Zastavení výroby v Číně, či přerušení dočasné migrace pracovníků podle některých odhadů vyvolá pokles čínského HDP v 1Q o 1 procentní bod na 5% (anualizovaných). Na druhou stranu lze očekávat, že čínská vláda ekonomice pomůže. Již včera oznámila tamní centrální banka zahájení monetárního stimulu v objemu $170 mld. Půjde zejména o operace na volném trhu a snížení reposazby. Ani silná reakce ze strany centrální banky však nepomohla zabránit prudkému poklesu trhů, které otevřely po pauze kvůli lunárnímu roku. Shanghai Composite i Shenzen Composite odepisují okolo 8%. V pátek výrazně ztrácely i americké indexy: S&P 500 odepsal 1,8% a umazal tak veškeré letošní zisky. Pro další vývoj bude důležité za jak dlouho dojde k obnovení výroby a přestanou platit zákazy cestování.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 3.5.2021
    Výnosy desetiletých amerických vládních bondů se vyšplhaly nad úroveň 1,6 %. Mírně se zvedly i reálné výnosy. Desetileté break-eveny (inflace implikovaná z protiinflačních bondů) se poprvé za 8 let vyšplhaly nad úroveň 2,4 %. Mírný nárůst výnosů z minulého týdne souvisí s taktickými prodeji investorů, kteří se připravují na robustní makrodata za duben. Pokud dochází k významně pozitivním ekonomickým překvapením, mají dluhopisové výnosy tendenci zvyšovat se a jejich nárůst je tažen reálnými výnosy. Některé investiční banky předpovídají, že efekt ultra-pozitivních makrodat bude částečně kompenzovat nižší než očekávaná emisní aktivita amerického ministerstva financí. Nicméně snížení objemů v rámci pravidelných aukcí by reálně nastalo nejdříve ve 3Q. Proto očekáváme růst výnosů delších UST během května.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 3.6.2019
    Finančním trhem stále budou hýbat očekávání či nové zprávy související s obchodními válkami. Donald Trump dnes zavítá do Londýna, takže lze očekávat i svérázné výroky směrem k vyjednáváním o brexitu, která stále probíhají. Kromě toho se stupňuje tlak na Huawei.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 3.8.2020
    Donald Trump zakázal používání populární sociální sítě Tik Tok, která má čínské vlastníky. Toto rozhodnutí pramení z obav ohledně možného zneužití osobních dat více než 100m uživatelů. Americké aktivity Tik Tok by ráda odkoupila společnost Microsoft a nyní probíhají jednání. USA rovněž kritizovaly plánovaný odklad voleb do městské rady v Hong Kongu. Tyto kroky mohou opět vyhrotit vztahy mezi největšími ekonomickými velmocemi a zbrzdit dosažení finální obchodní dohody.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 4.10.2021
    Během minulého týdne Evergrande opět promeškala platbu na dolarových dluhopisech. Developer v současnosti neposkytl žádný komentář. Firma prodala podíl v jedné z regionálních bank asi za $1,5 mld. V kontextu celkových závazků, které činí $300 mld. jde však o zanedbatelnou částku. Mírně pozitivní zprávou je zvýšený zájem o dluhopisy společnosti ze strany specializovaných distressed fondů. Tyto fondy se zaměřují na papíry firem, které se nachází blízko bankrotu. Záměrem takových investorů je koupit bondy za zlomek nominálu a očekávat, že během restrukturalizace se jim podaří získat zajímavější částku. Lze tak říci, že tito investoři vnímají šanci na alespoň částečně úspěšnou restrukturalizaci firmy.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 4.1.2021
    Rostou šance na vítězství demokratických kandidátů v druhém kole senátních voleb v Georgii. Ty se uskuteční zítra. Republikánům škodí roztržka s odcházejícím prezidentem. Donald Trump prosazuje robustnější fiskální stimulus, konkrétně navýšení plateb pro domácnosti z $600 na $2000. To řada Republikánů odmítá, zatímco Demokraté jsou výraznějším dávkám nakloněni. V konečném výsledku tak nelze vyloučit scénář, že obě strany získají v horní komoře kongresu 50 křesel. V takovém případě by byl rozhodující hlas viceprezidentky, díky kterému by Demokraté získali mírnou většinu. Ani tato konstelace by však neumožnila provést zásadnější reformy či prosadit rozsáhlejší vládní výdaje.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 4.4.2022
    V reakci na ústup ruské armády z předměstí Kyjeva, vyplývají na povrch pravděpodobné válečné zločiny. V reakci na tyto skutečnosti zvažuje EU zpřísnění sankcí. K jednání o sankcích by mělo dojít ve středu. Více se skloňují restrikce na dovoz energetických komodit z Ruska. V praxi bych však zavedení tohoto opatření neočekával.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 4.5.2020
    Od tohoto týdne začínají velké ekonomiky eurozóny s postupným uvolňování restriktivních opatření. Půjde vskutku o velmi pozvolný proces. Úplný návrat k normálu lze v jižních zemích eurozóny očekávat nejdříve ke konci června. Nárůst nových infekcí, který rozvolňování restrikcí může doprovázet, bude následován prodloužením mimořádných opatření. Přestože ve druhém kvartále čeká ekonomiku eurozóny nejcitelnější pokles, můžeme již nyní spatřit určité náznaky oživování ekonomické aktivity – např. rostoucí spotřeba elektřiny.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 5.10.2020
    Onemocnění Donalda Trumpa zvyšuje předvolební nejistotu. Pro investory znamená tato situace další riziko a tak se raději uchylují k tradičním bezpečným přístavům. Interpretace Trumpovy nemoci nejsou jednoznačné. Někteří tvrdí, že mu ubírá šance v následujících volbách, jelikož se šéf Bílého domu nemůže zúčastnit řady předvolebních meetingů. Jiní zase tvrdí, že rychlé zotavení z nemoci může Trumpovi pomoci. Aktuální zprávy naznačují, že se stav amerického prezidenta lepší. Částečně dobrou zprávou je, že Donald Trump apeloval na co nejrychlejší schválení dodatečných fiskálních stimulů. Jednání o schválení nového balíčku od minulého týdne stojí na mrtvém bodě.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 5.8.2019
    Trhy tento týden budou reagovat zejména na situaci okolo obchodní války. Ta zapříčinila propad trhů v závěru týdne. Investoři nervózně očekávají s jakým protiopatřením přijde Čína. Nejčastěji se hovoří o clech či omezení vývozu vzácných kovů. Na druhou stranu existuje důvod předpokládat, že motivace Donalda Trumpa spočívá hlavně ve vyvolání tlaku na Čínu s cílem rychleji uzavřít dohodu. Tato poslední vlna cel by se totiž dotkla i spotřebního zboží, mezi které patří obuv nebo telefony. Jinými slovy jejich dopad by tak bezprostředně pocítil i americký spotřebitel, což by Trumpa mohlo stát cenné politické body.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 6.1.2020
    V tomto týdnu se zraky (nejen) investorů upřou na Blízký východ. Irán již oznámil odvrácení od jaderné dohody. Výroky amerického prezidenta k uklidnění situace rovněž příliš nepřispívají. Vzhledem k potenciální vážnosti konfliktu se však domníváme, že se všechny strany pokusí situaci deeskalovat. Krátkodobě nelze vyloučit záchvaty volatility a s nimi spojené úprky investorů z rizikových aktiv. Pro širší propady indexů však neexistují fundamentální důvody.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 6.12.2021
    Přestože na týdenní bázi nebyl pokles až tak výrazný, předvedly burzy v minulém týdnu výrazné turbulence. Volatilita bude pokračovat i v následujících týdnech. Zatím panuje nejistota ohledně varianty omicron. Hlavním scénářem zůstává, že nedojde k plošným lockdownům, nicméně některé investiční banky, např. GS, již přistoupily k revizím ekonomického růstu směrem dolů.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 6.4.2020
    V mnoha zemích dochází k poklesu tempa růstu nových infekcí. To signalizuje, že se tvrdá opatření začínají vyplácet. Spousta států začíná debatovat o možnosti dřívějšího uvolnění restrikcí. Tj. v rámci Evropy lze očekávat přechody do volnějšího režimu po Velikonocích. Na druhou stranu nelze podceňovat riziko druhé vlny nákazy a proto musí vlády postupovat obezřetně. Trhy reagují pozitivně na to, že rekordní čísla denních přírůstků nově nakažených máme pravděpodobně za sebou.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 6.4.2021
    Fed ve středu zveřejní zápisky z březnového zasedání. Investory bude zajímat zejména postoj amerických centrálních bankéřů k rostoucím výnosům tamních vládních bondů. Klíčová desetiletá splatnost aktuálně nese 1,7 %. Guvernér Powell prozatím prohlásil, že nevidí důvod proti růstu výnosů intervenovat. Mnozí investoři se ze zápiskou budou snažit vyčíst úroveň výnosů, při které by Fed objemy dluhopisových nákupů zvýšil. Aktuálně výnosy tlačí nahoru velmi příznivá makrodata – např. ISM a trh práce. Na druhou stranu vyšší úroveň výnosů by již měla být dostatečná k přilákání velkých institucionálních hráčů (amerických i zahraničních). Vzhledem k tomu, že vyšší výnosy s lepšími makrodaty, nevyvolává jejich nárůst otřesy na akciových trzích.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 6.5.2019
    Donald Trump na Twitteru uvedl, že zvýší cla pro Čínu. Čína v reakci na tweety odloží jednání. Trhy reagují negativně. Datový kalendář je tento týden poměrně prázdný. Až na konci týdne bude zveřejněn výsledek inflace za duben. Kromě dobíhající sezóny zveřejňování firemních výsledků tak trhem budou do velké míry hýbat právě nové problémy ve vyjednávání USA s Čínou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new