Seřadit články podle
Seznam článků kategorie / Geopolitické události
Geopolitické události – mezinárodní dohody a organizace (7. díl)
V dnešním článku se zaměříme na mezinárodní dohody a organizace. Podíváme se, jak fungují a jak ovlivňují ekonomiku. Projdeme si některé aspekty, které do mezinárodních dohod a organizací zasahují, a samozřejmě si tyto dohody a organizace představíme. Na závěr si ukážeme, co je to Eulerův diagram a co z něj můžeme vyčíst.
Napsal Jakub Matis 15.04.2024 13:46 Počet zobrazení: 4943
Geopolitické události – environmentální události (6. díl)
V dnešním článku se podíváme na environmentální události. Na začátku se zaměříme na jejich hlubší pochopení. Poté si projdeme faktory ovlivňující environmentální události a také aspekty, které s těmito událostmi souvisejí. Nakonec stručně nastíníme změny klimatu v 21. století.
Napsal Jakub Matis 11.04.2024 19:52 Počet zobrazení: 5205
Geopolitické události – energetické zdroje (5. díl)
V tomto článku se zaměříme na energetické zdroje a jejich vliv na ekonomiku a geopolitiku. Projdeme si také faktory, které energetické zdroje ovlivňují, a která různá odvětví hrají významnou roli v jejich stabilitě.
Napsal Jakub Matis 08.04.2024 08:40 Počet zobrazení: 5636
Geopolitické události – embarga a sankce (4. díl)
V tomto článku se zaměříme na sankce a embarga. Probereme jejich význam, opatření a důsledky. Dále se podíváme na sankce Spojených států a na závěr se tradičně zaměříme na faktory, které embarga a sankce ovlivňují.
Napsal Jakub Matis 05.04.2024 07:20 Počet zobrazení: 4312
Geopolitické události – politické změny (3. díl)
V dnešním článku se podíváme na politické změny a jejich fungování. Budeme hovořit o tom, kdo řídí politické změny a co je ovlivňuje. Nakonec nastíníme, na co si dnes dát pozor a jaké faktory politické změny nejvíce ovlivňují.
Napsal Jakub Matis 01.04.2024 11:43 Počet zobrazení: 5290
Geopolitické události – mezinárodní konflikty (2. díl)
V tomto článku se blíže podíváme na geopolitické události. Probereme, co jsou to mezinárodní konflikty a jak probíhají. Nakonec nastíníme faktory, které mezinárodní konflikty ovlivňují, a jejich dopad na ekonomiku a spotřebitele.
Napsal Jakub Matis 28.03.2024 07:56 Počet zobrazení: 6437
Geopolitické události – mezinárodní vztahy (1. díl)
V dnešním článku se podíváme na mezinárodní vztahy a seznámíme se s různými organizacemi. Rozebereme si, jak tyto organizace spolupracují a které dohody jsou pro mezinárodní vztahy nejdůležitější. Nakonec se podíváme na jejich vliv na ekonomiku a spotřebitele.
Napsal Jakub Matis 25.03.2024 08:52 Počet zobrazení: 5421
Záznamů na stránku
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
Čtyři důvody k otevření demo účtu u forexového brokera
Demo účty jsou skvělým nástrojem jak pro začátečníky tak i pro obchodníky veterány (pokročilé obchodníky), jelikož umožňují poznávaní trhu, studování pohybů jednotlivých aktiv a testování různých strategií.
Trojuholník na EUR/JPY a iné predikcie
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj vybraných inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
Investice v Jihoafrické republice? Akcie jsou podhodnocené, ale riziko vysoké!
Jihoafrická republika je země, která má několik posledních let pošramocenou pověst. Přesto může být i pro finanční investory tradery zajímavá. V InvestingFox jsme ji zařadili mezi mimoevropské ekonomiky, na něž stojí za to podívat se v detailu hospodářsko-politicky i investičně.
Jak se obchodovalo v dubnu podle fialových indikátorů
Měsíční hodnocení tradingových seancí s využitím purple indikátorů je opět zde a snad netřeba dodávat, že duben měl díky různým událostem zase co nabídnout. Nicméně, k čemu že vlastně v dubnu 2020 došlo? Například jsme se stali svědky událostí, které byly do té chvíle zcela bezprecedentní a nemyslitelné. Zboží, co nikdo nechce, auta skladovaná na letištích a ropa za kterou se platí odběratelům, to představuje jen malý výčet následků koronavirové krize, kterou ještě k tomu doprovázela ropná válka světových velmocí.
Iluze frekvence – Fenomén bránící vnímat širší kontext trhu
Udržet si přehled o dění na finančních trzích vyžaduje zkušenosti, a také do široka otevřenou mysl, která jednotlivé podněty dokáže vnímat. Dnes si představíme druh zkreslení, kvůli kterému obchodníci tuto schopnost ztrácejí.
Môj plánovaný trade na americký index
Nepíšem často blogy o akciových trhoch, takže tentokrát to je výnimka. Pozeral som sa na to ako trh znova s ľahkosťou prekonáva all time high (ATH) a pravdepodobne bude pokračovať ďalší bull run (rast). Bude? Poďme si to rozobrať.
Základy swapových bodů aneb důležité součásti skládanky úspěšných obchodníků
Při držení obchodních pozic přes noc dochází k tzv. rolloveru, tedy převedení obchodních pozic do dalšího obchodního dne. Toto převedení již v 21. století a období vysoce moderních a pokrokových technologií je obvykle zcela automatické a obchodník si právě až na tzv. swapové body, které se účtují při převedení pozic do dalšího obchodního dne, nevšimne, že vůbec nějaký rollover existuje.
Zelená nula situaci nemění, index S&P 500 nepotvrdil průraz nad 4 600
Americký akciový index S&P 500 uzavřel uplynulý týden na zelené nule (+0,06 %). Nebyla to ale taková nuda, jak by to snad mohlo vypadat.
Výběr z nedělní přípravy: EUR/USD, USD/CHF a EUR/NZD
V dnešním blogu nedělní přípravy se podíváme na měnový pár EUR/USD. Růst ceny zastavil na spodní hranici konsolidace z roku 2018. Korekci rostoucího trendu podporuje i breakout klesajícího klínu na USD/CHF, měnovém páru s negativní korelací. Třetím měnovým párem bude EUR/NZD. Zde se tvoří reverzní pattern Hlava-Ramena.
Tři důvody proč je situace na trzích ojedinělá
Kdo sleduje burzovní zprávy pravidelně, může mít pocit, jako bychom byli na kolotoči, který se rychle rozjíždí a stejně prudce zastavuje. A tak stále dokola. Pouze periody mezi jednotlivými krizemi se zkracují. Krize během Covidu trvala dva měsíce, válka na Ukrajině ani ne měsíc, velká bankovní krize několik dní. Trh má neuvěřitelnou schopnost zapomínat na to, co bylo. Před dvěma dny byla média plná strachu ze systémové krize bank. Dnes se zdá, že obchodování je klidně plynoucí řeka.
Aktuální Price Action obchody na lehké ropě a USD/JPY
V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action pro nadcházející období. Cena lehké ropy se nachází na spodní hraně Klesajícího trojúhelníku. Cena měnového páru USD/JPY otestovala konfluenční zónu a prozatím formuje dno.
FX výhľad na základe dvojitého vrcholu, trojuholníku a trendových línii
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
EUR/USD hledá směr
Růst nejobchodovanějšího měnového páru, eurodolaru, se dal po koronavirovém šoku čekat. Uvolnění měnové politiky ve Spojených státech totiž bylo tak razantní, že muselo po opadnutí prvotní paniky poslat americký dolar na slabší úrovně. Relativní sílu euru také dodalo snížení počtu nakažených po první vlně a vidina rychlého ekonomického oživení.
Supporty a rezistence v obchodování: Základní koncepty s praktickým přístupem
Supporty a rezistence patří k základním kamenům technické analýzy v obchodování na finančních trzích. Tato terminologie se vztahuje k cenovým hladinám, které mají tendenci ovlivňovat pohyb trhu, a často slouží jako indikátory budoucích trendů. Pojďme se podívat, co tyto termíny znamenají, jak se používají a jaké praktické využití mohou mít v obchodování.
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 7.9.2012
Aktualizace - Elliottova vlnová teorie...
Býci měli navrch, americké akcie těžily z nadějí na podporu ekonomiky
Čtyři výrazně ziskové a jen jeden výrazně ztrátový den znamenají, že akciový index S&P 500 za týden celkově posílil o 3,84 % a zapsal do burzovních statistik druhou zelenou týdenní svíčku v řadě.
5 nejsilnějších emocí tradera
Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
Dokáže Palantir se poprat s nepříznivým makroekonomickým prostředím?
Akcie Palantiru jsou pro dlouhodobé investory zklamáním. Palantir po dvaceti letech své existence vstoupil na burzu v říjnu 2020 za velké pozornosti veřejnosti a médii. Úpisní cena se pohybovala na 10 dolarech. Cena za tři měsíce dosáhla svého vrcholu 35 dolarů a následně se propadla na hranici 6 až 8 dolarů. Jedním z hlavních viníků tohoto pádu byl bohatý opční program, který neúměrně navyšoval počet akcií. Mnoho akcionářů nad Palantirem zlomilo hůl. Jistý obrat znamenaly výsledky za čtvrté čtvrtletí 2022.
Praktická ukázka: Návrat k normálu
Skoro by se chtělo říct „sláva, konečně skončila divná doba okolo Vánoc a konečně se vracíme k normálnímu obchodování“. Závěr roku, období mezi svátky a začátek roku nového, to je prostě divné období, ve kterém se dá jen těžce na něco spoléhat. Ale je to za námi a tak se můžeme podívat na to, co se tedy v mém obchodování v minulém týdnu odehrálo.