Neděle 22. prosince 2024 02:14
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Fundamentální analýza: Předstihové indikátory potvrdí dobrou kondici evropské ekonomiky

20.02.2017 08:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tento týden budou hrát hlavní roli data z Evropy. Německý statistický úřad by měl potvrdit, že hlavním tahounem tamní ekonomiky je domácí spotřeba. Předstihové indikátory by zase měly ukázat, že německá ekonomika, ale ani hospodářství eurozóny jako celku, neztratily na začátku roku svou velmi slušnou dynamiku z posledního čtvrtletí předešlého roku. Setkání euroskupiny by se mělo věnovat hlavně Řecku. Nicméně neočekáváme, že evropští politici dosáhnou alespoň dočasného řešení. Zápis ze zasedání Fedu prozradí, jestli američtí centrální bankéři vedli diskuzi o utlumování reinvestic aktiv, která Fed nakoupil v rámci programu QE. 

Důvěra v evropskou ekonomiku se udrží vysoko

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí:


Týden nabitý předstihovými indikátory zahájí spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta sice v lednu mírně klesla, ale pro únor ekonomové SG počítají s její stabilizací. Důvěra domácností se nachází na relativně vysokých hodnotách, nicméně v průběhu roku můžeme počítat s jejím snižováním. Růst hrubého disponibilního příjmu zpomalí, protože velkou část z rostoucích mezd ukousne zvedající se inflace. Zaměstnanost se také nebude zvyšovat tak rychle jako loni.

Dnešní zasedání Euroskupiny se bude zabývat zejména situací v Řecku. Evropští politici by měli uzavřít třetí záchranný balíček, nicméně na zasedání v tomto týdnu se to velmi pravděpodobně ještě nepovede. Ekonomové SG se však domnívají, že k pokroku by mělo dojít do začátku března, když se v Evropě naplno rozjede volební cyklus.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – úterý:


Únorové PMI z eurozóny potvrdí solidní start ekonomik zemí platících eurem do nového roku. Námi očekáváné mírně zhoršení indikátoru z francouzského sektoru služeb by mělo vykompenzovat zlepšení ve stejné oblasti v Německu. Mírné zhoršení PMI z průmyslu v obou těchto zemích by zase měla vyrovnat silnější čísla z Itálie a Španělska. Kompozitní PMI za celou eurozónu by tak podle odhadu ekonomů SG neměl doznat změny.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa:


Německý Ifo index se podle ekonomů SG v únoru znovu mírně snížil. Nicméně i tak se nachází vysoko nad dlouhodobými průměry a naznačuje, že zrychlení německé ekonomiky na konci roku se přelévá i do začátku toho letošního.

Prodeje stávajících nemovitostí se v prosinci nečekaně propadly. Statistika nedokončených prodejů na nemovitostním trhu naznačuje, že k výrazné změně objemů prodejů stávajících nemovitostí na začátku letošního roku nedošlo.   

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek:


Podrobná data o německém hospodářském růstu odhalí, že zvýšení HDP v posledním čtvrtletí loňského roku šlo na vrub zejména domácí poptávky. Slušný růst zaznamenala jak soukromá spotřeba, tak vládní výdaje. Navíc se objevují náznaky oživení investiční aktivity. Ta je vidět jak v kapitálových investicích, tak ve stavebnictví. Oproti třetímu čtvrtletí jsme byli ke konci roku také svědky zrychlení obratu zahraničního obchodu.

Slušný růst v posledním čtvrtletí zaznamenala také Francie a indikátory důvěry publikované institutem INSEE by měly potvrdit, že i na začátku letošního roku se bude francouzský HDP dále zvyšovat. I přes námi očekávané mírné snížení důvěry v oblasti průmyslu se oba hlavní sledované indikátory nachází výrazně nad svými dlouhodobými průměry.   

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek:


Konec týdne by měl ukázat, že propad prodejů nových domů v USA byl pouze jednorázovým zaváháním. Podle ekonomů SG by se tato statistika měla zvýšit o 8,2 % m/m a ukázat tak, že nemovitostní trh v USA zůstává silný.

Minulý týden nahrál zvyšování sazeb v USA

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Euro v první polovině minulého týdne ztrácelo, když se jeho kurz proti euru dostal až na 1,0520 EUR/USD. Ztráty však smazalo v druhé polovině týdne, když se posunulo zpět na 1,0660 EUR/USD.

Údaje o růstu HDP v eurozóně jako celku i data za jednotlivé země ukázala na slušnou dynamiku v posledním čtvrtletí loňského roku. Předstihové indikátory navíc naznačují, že slušné tempo hospodářského růstu se přelévá i do začátku letošního roku.

Uplynulý týden podpořil také očekávání ohledně zvyšování sazeb ze strany amerického Fedu. Spekulace podpořila ve svém vystoupení prezidentka Fedu Janet Yellen. Ta ve svém vystoupení před Kongresem prohlásila, že nechce s dalším zvyšováním sazeb zbytečně otálet. Za pravdu ji dala také statistika spotřebitelských cen, která vykázala nečekaně silný růst. Slušnou dynamiku vykázaly i maloobchodní tržby. Jedinou kaňkou tak byla data z průmyslu, nicméně zpracovatelský sektor si udržel očekávaný růst, což zklamání z dat z průmyslu snižuje. 

Důvěra v českou ekonomiku se drží vysoko

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek:


Polská míra nezaměstnanosti se podle našeho odhadu v lednu vyhoupla o půl procentního bodu nahoru. Za jejím zvýšením však stojí pouze sezónní faktory. Od března naopak očekáváme její snižování. Na dobrou kondici polského trhu práce ukazuje rostoucí počet volných pracovních míst. Těch je v polské ekonomice o 38,3 % více než v loňském roce. 

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek:


České indikátory důvěry by měly potvrdit, že pomalý růst HDP z druhé poloviny loňského roku je pouze dočasná slabost. Zejména spotřebitelská důvěra zůstává vysoká a naznačuje tak, že spotřeba domácností pomůže celkovému růstu HDP. Vysoko se nachází i důvěra v průmyslu a mírné zlepšení zaznamenává i situace ve stavebnictví. Velmi vysoko se nachází i důvěra v obchodě a ve službách.

Spotřebitelská důvěra dosahuje historických maxim:



Český HDP rostl ve druhé polovině roku nečekaně pomalu

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Navzdory slušné růstové dynamice v sousedních zemích český HDP za poslední čtvrtletí zklamal. Pomalý růst české ekonomiky je navíc překvapující v kontextu dobrého výkonu ostatních ekonomických indikátorů (průmysl, maloobchod i stavebnictví) a příznivému vývoji vpředhledících indikátorů. Očekáváme proto, že se jedná pouze o dočasnou slabost a že na začátku letošního roku růst HDP zrychlí.   

Zpomalení ekonomického růstu se však neprojevuje v inflaci. Ta dosahuje slušných hodnot, k čemuž přispívají i zvyšující se dovozní ceny. Přestřelování inflačního cíle láká spekulativní kapitál, který předpokládá, že konec kurzového závazku je již na dosah a sází na následné posílení koruny. To se projevuje v rostoucí intervenční aktivitě ČNB. Odhadujeme, že v první polovině února ČNB musela vynaložit na obranu kurzového závazku 4,5 mld. EUR, což představuje druhý nejvyšší objem od začátku intervenčního režimu.

Polská data minulý týden ukázala, že vstup českých severních sousedů do nového roka byl velmi dobrý a naznačuje tak, že v Polsku bude pokračovat silný ekonomický růst z loňského posledního čtvrtletí.

Kurz koruny byl i minulý týden přilepený k hladině kurzového závazku. Polský zlotý i přes zveřejnění povzbudivých dat v průběhu týdne ztratil 0,8 % a v pátek odpoledne se obchodoval za 4,33 PLN/EUR. Maďarský forint sice v pátek posiloval, nicméně své zisky ztratil a jeho kurz se na konci týdne pohyboval blízko hladiny, na které v pondělí zahajoval na 308,5 HUF/EUR.


VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fundamentální analýza: Pozornost investorů bude směřovat k pololetním projevu Yellenové v Kongresu
    Klíčovou událostí týdne je z pohledu tržních účastníků zítřejší (v Senátu) a středeční (ve Sněmovně reprezentantů) pololetní projev J. Yellenové, předsedkyně rady guvernérů Fedu. Klíčové bude, zda potvrdí výhled centrálních bankéřů na letošní trojí zvýšení dolarových sazeb. Zápis z posledního jednání ECB pak zřejmě přinese požadavek na to, aby dosažení inflačního cíle bylo udržitelné. Ekonomický kalendář by měl potvrdit silnou dynamiku německého a japonského HDP na konci loňského roku, naopak slabších dat se obáváme z Itálie. Z inflační fronty očekáváme její vzestup v Číně, návratu k cíli bychom měli být svědky ve Velké Británii.
  • Fundamentální analýza: Pozornost se přesouvá od dat k politice
    Dnešek je na data ze světa opravdu chudý. Trhy budou vstřebávat včera zveřejněný zápis z jednání ECB a začnou se připravovat na politické události, které přinese příští týden. Na scénu se vrací Řecko, kde bude nutné vyřešit problémy s třetím záchranným balíkem, a pozornost bude také směřovat na plány Trumpovy administrativy ohledně daňové reformy.
  • Fundamentální analýza: Prodeje stávajících nemovitostí v únoru zřejmě poklesly
    Dnes nás čekají pouze data z amerického trhu nemovitostí. Prodeje stávajících nemovitostí zřejmě v únoru zkorigují své mimořádné lednové výsledky a ve srovnání s minulým měsícem o 1 % poklesnou. V eurozóně i v regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
  • Fundamentální analýza: Prodeje stávajících nemovitostí v USA poklesnou
    Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny pouze květnové prodeje stávajících nemovitostí. Ty by měly mírně poklesnout. V eurozóně i v regionu bude kalendář ekonomických událostí prázdný. Regionální měny budou sledovat vývoj cen ropy, který byl příčinou jejich včerejších ztrát.
  • Fundamentální analýza pro začátečníky na 14. června 2023
    Ve středu bude zveřejněno mnoho makroekonomických zpráv. Eurozóna zveřejnění statistiky průmyslové výroby za duben, které vyjdou pravděpodobně hůř, než se očekávalo. Spojené království zveřejní údaje o HDP a průmyslové výrobě. HDP jen stěží přitáhne pozornost trhu, protože půjde o měsíční zprávu. Průmyslová výroba by mohla vyvolat silnou reakci trhu. Jelikož Spojené království zveřejní mnoho údajů, mohly by společně ovlivňovat britskou libru.
  • Fundamentální analýza pro začátečníky 9. června 2023
    Makroekonomický kalendář bude v pátek prázdný. Obchodníci tak nebudou mít během dne nic, na co by mohli upnout pozornost. Jedna událost na dnešek v plánu je, ale trh ovlivní jen stěží. Pár EUR/USD se obchoduje v postranním kanálu, konkrétně ve vymezeném cenovém kanálu. Odraz od úrovně 1,0792 může vyvolat strmější pokles, než byl ten včerejší, aniž by k tomu byl důvod. Pár GBP/USD poslední dobou stoupá, ale chaoticky a nelogicky.
  • Fundamentální analýza: Průmyslová produkce v USA začíná nabírat na síle
    Zpřesněná data HDP eurozóny za Q1 17 budou znamenat jenom potvrzení úspěšných prvních tří měsíců roku. Německý ZEW za duben ale bude zvednutým varovným prstem – vysoká růstová dynamika Německa se pro Q2 17 neudrží. Naopak americká ekonomika by s druhým kvartálem měla nabrat na síle, což potvrdí dubnová průmyslová výroba. Prvního odhadu HDP za Q1 17 se dočkáme z tuzemska. Očekáváme nadkonsensuální silný vzestup o 1,0 % q/q respektive 2,5 % y/y. Zrychlení hospodářské dynamiky je ale patrné v celém středoevropském regionu.
  • Fundamentální analýza: Průmyslová výroba v eurozóně si vzala v únoru oddechový čas
    Vzhledem k již známým datům z velkých evropských zemí se obáváme poklesu únorové průmyslové výroby za eurozónu jako celek o 0,2 % m/m. Nicméně po silných lednových datech míříme za celé první čtvrtletí k mezikvartálnímu zrychlení. Zlepšení nálady mezi finančními investory by se mělo odrazit na německém ZEW indexu. Stále ale zůstane pod dlouhodobým průměrem. Z domova se budeme těšit na chat s guvernérem Rusnokem na portálu iDnes.
  • Fundamentální analýza: Průmysl ve Francii v červnu mírně zkorigoval své tempo růstu
    Dnes bude zveřejněn poslední z řady údajů o průmyslu v Evropě. Ve Francii červnová čísla měla ukázat na mírnou korekci vysokých květnových hodnot především kvůli zpomalení zpracovatelského průmyslu. Ceny průmyslových výrobců v USA v červenci rostly podobným tempem jako v červnu.
  • Fundamentální analýza: První odhad růstu HDP v USA bude na solidní úrovni
    První odhad HDP ukáže solidní tempo růstu americké ekonomiky na konci roku 2016. Francouzští socialisté by měli v neděli do boje o prezidentský post poslat B. Hamona. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat prázdný.
  • Fundamentální analýza: Předstihové indikátory ukáží na zpomalení růstu v eurozóně
    Tento týden začíná summitem euroskupiny ohledně Řecka. Nicméně k dohodě dnes ještě dojít nemusí. Úterý přinese druhý odhad růstu německého HDP a odhalí i strukturu jeho dynamiky. Podle nás by se mělo ukázat, že za silným růstem stojí zejména domácí poptávka. Nicméně vpředhledící indikátory zveřejněné tento týden by měly ukázat, že růst HDP v eurozóně včetně Německa v druhém čtvrtletí mírně oslabí. To samé se dá čekat od českého konjunkturálního průzkumu.
  • Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2017
    Pátek bude na hlavních trzích zřejmě klidný. V Evropě bude zveřejněna jen francouzská spotřebitelská důvěra. Indikátorů sentimentu se dočkáme i v České republice. Únorový konjunkturální průzkum by měl ukázat na pokračující příznivou situaci v ekonomice.
  • Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 3.3.2017
    Pozornost trhů se dnes zaměří na projevy představitelů Fedu. J. Yellenová a S. Fischer by mohli naznačit, jestli je březnové zvýšení sazeb Fedu opravdu tak pravděpodobné, jak očekává trh. Kurz dolaru vůči euru se bude zřejmě vyvíjet v souladu s těmito očekáváními. V Česku se dočkáme struktury HDP v Q4 16, která odhalí, co stálo za výrazně nižší dynamikou ekonomiky ve srovnání s naším odhadem.
  • Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 9.12.2016
    Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.
  • Fundamentální analýza: Rétorika Fedu se dnes příliš nezmění
    Dnešní zasedání Fedu bude zřejmě patřit k těm méně zajímavým. Hlavní body prohlášení zůstanou zřejmě beze změny, očekávat nelze ani informace ohledně načasování dalšího zvýšení sazeb. Z dat nás čeká lednový ISM index, který by měl růst již pátý měsíc v řadě. Finální výsledky lednových PMI v eurozóně potvrdí dobrou kondici v oblasti zpracovatelského průmyslu eurozóny. Pozitivně by měly vyznít i lednové PMI v regionu. Vydali jsme naši novou pravidelnou čtvrtletní zprávu Ekonomické výhledy: Cesta k exitu je volná.
  • Fundamentální analýza: Rok 2017 přinese konec kurzového závazku ČNB
    První týden nového roku přinese prudké zrychlení inflace v eurozóně, potvrzení příznivých trendů na trhu práce v USA, zlepšení dynamiky českého průmyslu a přebytek státního rozpočtu. Kurz koruny by měl zůstat na hranici kurzového závazku díky dobrým fundamentům české ekonomiky a rostoucím spekulacím na posílení domácí měny.
  • Fundamentální analýza: Růst české ekonomiky v Q4 16 pravděpodobně výrazně zrychlil
    Údaje o HDP by měly v eurozóně potvrdit příznivý konec loňského roku. Velmi dobré číslo očekáváme i z české ekonomiky, což by mohlo přinést další tlak na kurzový závazek ČNB.
  • Fundamentální analýza: Růst HDP v eurozóně potvrdí zlepšenou ekonomickou výkonnost EMU
    HDP v eurozóně za druhé čtvrtletí by dnes měl potvrdit dobrou ekonomickou výkonnost zemí platících eurem v první polovině letošního roku. Silnější hospodářský růst se projevuje také na trhu práce. Ten německý by měl vykázat pokles počtu nezaměstnaných. Na druhé straně čísla z USA nenadchnou, a tak by se dnes měly potvrdit včerejší zisky společné evropské měny proti dolaru.
  • Fundamentální analýza: Růst HDP v eurozóně táhne domácí i zahraniční poptávka
    Únorový ADP report ve Spojených státech ukáže solidní počet volných pracovních míst. V eurozóně se dozvíme, co bylo hlavním zdrojem růstu HDP v závěrečném čtvrtletí loňského roku. Podle nás to byly čisté exporty a spotřeba domácností. Polská centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny. Pozornost by mohlo přitáhnout zveřejnění její nové Inflační zprávy.
  • Fundamentální analýza: Růst produktivity v USA zůstal v Q2 17 slabý
    Ve Spojených státech nás dnes čeká statistika produktivity mimo zemědělský sektor a jednotkové mzdové náklady za druhý kvartál. Obě čísla pravděpodobně ukáží na dlouhodobý problém s nízkým růstem produktivity a pomalým zvyšováním mezd. Z hlediska vývoje kurzu dolaru však budou dnešní indikátory patřit mezi ty méně podstatné. Naopak na domácí půdě nás čeká ostře sledovaná červencová inflace, která zřejmě zaostane za prognózou ČNB.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex