Sobota 02. listopadu 2024 15:14
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
eightcap forex

Komoditám prospívá posedlost počasím i současná situace na Ukrajině

28.04.2014 14:22  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zatímco pokračující rozbroje na Ukrajině vyhnaly v minulém týdnu nahoru cenu některých komodit, konkrétně ropy, zlata a pšenice, obavy o vývoj počasí zase poskytují podporu zemědělskému sektoru.

Širší komoditní index  DJ-UBS má za sebou už pět týdnů zisků v řadě a v současnosti dosahuje nejvyšších hodnot za posledních 13 měsíců. Za pozitivním vývojem přitom stály zejména dobré výsledky zemědělského sektoru – kde dominovaly káva, cukr a kukuřice. A i nadále se daří průmyslovým kovům, díky čemuž se cena mědi mohla vyšplhat na 10týdenní maxima. A posiluje také nikl, od prosince už o třetinu své hodnoty. Tento kov přitom zaznamenal růst v 11 z posledních 12 týdnů.

Menší ztráty jsme v uplynulém týdnu mohli vidět u energetického sektoru, respektive ropy WTI a zemního plynu. Jejich neúspěch však zase vyrovnávaly zisky ropy Brent a benzinu. Zásoby americké ropy se dotkly nových rekordů, a naopak Brent těžil podporu z pokračujícího geopolitického napětí a zpoždění dodávek ropy z Libye. Vzácné kovy se po týdnu jako na houpačce vyvíjely smíšeně, ale obecně vzato se jim povedlo se stabilizovat. Dokázaly se totiž vzpamatovat z hlavní vlny technických výprodejů, ke které došlo ve čtvrtek a která obzvláště tvrdě zasáhla stříbro.

k1

Kontrakty futures na oba typy kávy se opět dostaly až na vrchol. Extrémní sucho v Brazílii z ledna a února totiž neustále snižuje odhady letošní sklizně kávy arabica. A navíc se v příštích dvou letech čeká celosvětový nedostatek této komodity. U kávy typu robusta, která se pěstuje hlavně ve Vietnamu, se pak objevují předpovědi, že plodiny bude málo vzhledem ke zvýšené pravděpodobnosti klimatického jevu El Ni?o na konci tohoto roku. Dařilo se také cukru – El Ni?o by mohl negativně ovlivnit jeho produkci jak v jižní Asii, kde by během monzunů mohlo napršet velmi málo vody, a také v Jižní Americe, kde se zase čekají problémy s nadbytkem dešťů.

Také klíčové trhy s obilovinami si vedly smíšeně – zisky hlásila kukuřice a pšenice, ty však kompenzovaly ztráty u sójových bobů. Cena kukuřice pak poskočila nahoru kvůli dalšímu odložení jarní výsadby – důvodem bylo vlhké a chladné počasí na americkém středozápadě. K 20. dubnu bylo vysazeno jen 6 procent kukuřice, zatímco pětiletý průměr k tomuto datu se pohybuje okolo 14 procent. Pokud by nastalo další zpoždění, mohlo by dojít až k rozsáhlejší výsadbě sójových bobů. Tato plodina se totiž začíná sázet až později. Jenže poptávka po sóji ze strany Číny je nyní nižší, a její dodávky tak musely být z Jižní Ameriky přesměrovány do Spojených států. To pomáhá snižovat tlak na růst cen, který původně vyvolaly nejtěsnější stavy zásob za poslední dekády. Pšenici se podařilo vzpamatovat z výprodejů, ke kterým došlo na začátku Velikonoc. Napětí na Ukrajině totiž neustále roste, což vyvolává otázky ohledně budoucí úrody z tohoto klíčového regionu. A ani americká zimní sklizeň stále nemá dostatek vláhy k tomu, aby byl zajištěn řádný výnos z Velkých planin.

k2

Cena vysoce kvalitní mědi se vyšplhala až na sedmitýdenní maximum – konkrétně 310 centů za libru. Pomohly jí hlavně spekulace o dalším čínském uvolňování a také o rostoucí poptávce jak ze Spojených států, tak právě z Číny, tedy dvou největších světových spotřebitelů této komodity. Zásoby monitorované světovými burzami v Londýně, New Yorku a Šanghaji se přitom propadly až na nejnižší čísla od roku 2009. Měď je v současné době jedinou komoditou z celkem 24, u které hedgeové fondy drží čisté krátké pozice. A podpůrné fundamentální zprávy napomohly k tomu, aby začalo pokrývání krátkých pozic (tzv. short covering). Další růst cen kontraktů futures na květen pramenící z pokračujícího pokrývání krátkých pozic však může být limitován hranicí 314,5 centů za libru. Podpora je přitom nyní pevně ukotvená na 308 centech za libru.

k3

Zlato se i nadále snaží najít alespoň trochu pozitivní nálady. Ačkoliv strmý 32dolarový pád z 24. dubna byl jasným znamením, že i přes stahování dlouhých pozic by mohlo geopolitické napětí spojené s Ukrajinou v současné době odradit mnohé investory od příliš agresivního shortování. Stříbro se propadlo pod trendovou linii podpory 19,30 dolaru za unci, a umazalo tak všechny zisky z tohoto roku. Nakonec však silný zájem investorů nakupovat vedl k prudkému oživení a poměr ceny stříbra ke zlatu se snížil – na rozdíl od hodnoty 67, kdy se stříbro ocitlo na relativně nejlevnější úrovni od srpna 2013.

Lepší data přicházející ze Spojených států, slabší dolar a nižší výnosy dluhopisů nezabránily odlivu od burzovně obchodovaných produktů. Hedgeové fondy mezitím redukovaly své čisté dlouhé pozice už třetí týden v řadě. Na trhu to nyní vypadá na ustálené rozmezí, přičemž největší podporu by mohlo zlato nabrat v případě eskalace napětí na Ukrajině. Naopak možný vliv na pokles cen může mít stav americké ekonomiky a také obavy, že by další oslabování čínského jüanu mohlo vyústit v přebytečné zásoby – to pokud dojde k ukončování finančních obchodů, u kterých bylo zlato použito jako kolaterál.

Světová rada pro zlato (World Gold Council – WGC) ještě před Velikonocemi předpověděla, že poptávka z Číny zůstane v roce 2014 nejspíše stejná – ve srovnání s nárůstem z loňského roku. Ovšem pro investory s býčím postojem, kteří spoléhají na to, že čínská poptávka vykompenzuje nižší poptávku ze strany světových institucionálních investorů, přinesla zpráva rady znepokojující zjištění. Odhaduje totiž, že více než 1 000 tun zlata by mohlo být spojeno s finančními obchody v rámci rostoucího šedého bankovního sektoru v Číně. Tamní vláda nedávno kývla na oslabení jüanu a podle některých jde o snahu mít kontrolu alespoň nad částí nekalých úvěrových praktik. Jako kolaterál k zajištění zahraničních dolarových půjček, které se pak konvertují do čínské měny a jsou investovány na místní úrovni, se totiž využívají přírodní zdroje jako zlato a měď. Když jüan klesá, náklady na tyto dolarové půjčky naopak rostou. A tudíž se stále více spekuluje o ukončování podobných dohod a prodeji aktiv na podporu úvěrů.

k4

Geopolitická riziková prémie mezi 5 a 10 dolary i nadále podporuje ropné futures. Hedgeové fondy, které teď opět drží téměř rekordní množství čistých dlouhých pozic na kontrakty futures pro ropu WTI, proto v současné době nemají téměř žádný zájem o jejich redukci. Prudký růst zásob americké ropy až na rekordní maxima znamenal, že si cena ropy WTI nevedla tak dobře jako Brent. Severomořská varianta ropy totiž získává podporu z napětí na Ukrajině a také selhání Libye, která původně měla opět otevřít přístavy a začít vyvážet své černé zlato. Cenový rozdíl mezi Brentem a WTI se tak navýšil zpět k 8,5 dolarům na barel, zatímco ještě před dvěma týdny to bylo 3,25 dolaru za barel. Obavy o další vývoj na Ukrajině ovšem zaručují podporu oběma variantám. V krátkodobém horizontu podle nás zůstane cena Brentu v ustáleném rozmezí 108 a 112 dolarů za barel a americká WTI pak mezi 100 a 104 dolary za barel.

Zásoby americké ropy narostly až na rekordních 397,6 milionu barelů, což je nejvyšší hodnota od roku 1982, kdy americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration) začala se sběrem dat. Zdokonalená infrastruktura ropovodů z oblastí těžby břidlic přes americké vnitrozemí až na pobřeží Mexického zálivu vedla k nárůstu zásob na rekordních 209,6 milionu barelů. Přestože je tento region největším světovým střediskem pro zpracování ropy, neustále vyšší přítoky suroviny s sebou nesou riziko zahlcení skladovacích zařízení. To by pak mohlo eventuálně vést k nižším tokům ropy z Cushingu (což je nejvýznamnější dopravní uzel pro ropné futures obchodované v New Yorku) nebo redukci importů. Ty se nyní pohybují kolem 7,8 milionu barelů za den, tedy blízko svého 52týdenního klouzavého průměru. Obojí je přitom pro cenu ropy, vyvíjející se podle aktuální situace na Ukrajině, negativním znamením. A proto v tomto čtvrtletí nelze vyloučit ani její další oslabení.

k5



Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Komerční banka za první pololetí ochránila klienty před ztrátou 306 milionů korun
    V reakci na rostoucí trend kyberpodvodů v České republice pokračuje Komerční banka v intenzivním boji proti kyberkriminalitě. Od začátku roku 2024 ochránila banka své klienty před ztrátou 306 milionů korun, přičemž počet pokusů o podvod vzrostl letos ve srovnání s předchozím obdobím až o 39 %. Nejčastějšími formami podvodů jsou falešné e-maily a telefonáty, které cílí na investice do kryptoměn, a nově i finanční podvody spojené s umělou inteligencí.
  • Komisár EU Damanaki
    "Členstvo Grécka v Eurozóne je ohrozené.&qu...
  • Komisař: EU zahájila řízení s firmou X kvůli podezření z porušení povinností
    Evropská unie zahájila formální řízení se společností X, dříve známou jako Twitter. Podezírá ji z porušení povinností v boji proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím podle nového zákona o digitálních trzích (DMA). Podle agentury Reuters to uvedl komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Informaci pak na svém webu zveřejnila Evropská komise (EK).
  • Komisařka EU pro energetiku: EU může pozastavit platnost stropu pro plyn, pokud regulační orgány prokáží, že rizika převažují nad přínosy
    Stanovení stropu ceny plynu v EU na 180 EUR/MWh je v současné době široce komentováno představiteli politického a ekonomického světa.
  • Komise americké centrální banky se obává svého vlivu přílišného pumpování peněz do ekonomiky USA
    Včera ve večerních hodinách vyšel zápis z jednání Komise americké centrální banky (FOMC). Hlavním tématem...
  • Komise navrhuje cenový strop pro neplynové zdroje
    Evropská komise včera představila sérii opatření, která mají na celoevropské úrovni pomoci v boji s energetickou krizí. Vedle návrhu na snížení spotřeby elektřiny o desetinu počítá Komise s cenovým stropem pro zisky neplynových výrobců elektřiny (tzv. infra-marginální zdroje) na úrovni 180 EUR/MWh. Příjmy nad tuto hranici budou vybírány členskými státy (odhadem až 140 mld. EUR) a společně s novou daní z nadměrných zisků fosilních producentů by měly sloužit jako zdroj kompenzačních programů pro ohrožené domácnosti a firmy.
  • Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) rozhodně a nekompromisně odmítá vytvoření spotového bitcoinového ETF společností Skybridge Capital a First Trust
    Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zaujímá rozhodné a závazné stanovisko a odmítá návrh hedgeového fondu Skybridge Capital a investiční poradenské společnosti First Trust na vytvoření burzovně obchodovaného fondu ETF obchodujícího s bitcoiny.
  • Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) konečně schválila všechny ETF na bitcoiny
    Komise pro cenné papíry (SEC) udělila formální schválení několika burzovně obchodovaným fondům (ETF) s bitcoinem po krátké epizodě zmatku a falešných zpráv, ke které došlo 9. ledna.
  • Komoditám pomohly centrální banky
    Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank. Komoditám v uplynulém týdnu pomohly především kroky centrálních...
  • Komoditám pomohly k růstu špatné zprávy
    Minulý týden se ceny komodit většinou dostaly nahoru a naopak klesl dolar. Důvodem byly dvě velké rizikové události: nejdříve zasedání ECB a pak měsíční statistika o americké nezaměstnanosti. A zatímco ECB v zásadě nepřišla s ničím neočekávaným (opět nakoupí dluhopisy problémových zemí), americký trh práce se ukázal v horší kondici, než se čekalo. Což jen opět dokazuje, že špatné zprávy jsou pro trhy vlastně dobré, protože pomáhají zvyšovat očekávání o oznámení dalšího stimulu ze strany Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Konkrétně na zasedání, které se koná už 13. září.
  • Komoditám se daří už tři týdny v řadě, díky nepříznivému počasí
    Komodity si připisují silné zisky už třetí týden v řadě. Dobrému výkonu se přitom těší všechny sektory, zejména pak te...
  • Komoditám se daří, vstoupily do býčího trhu
    Komoditní rally prozatím není konec. V pondělí vstoupily komodity do býčího trhu a ukončily tak pokles, který započal už v roce 2011. Na rozdíl od posledních let převyšují svými zisky v posledních měsících další skupiny aktiv včetně akcií či dluhopisů.
  • Komoditám se na Silvestra daří
    Poslední den roku 2019 přináší pokračování zisků na komoditních trzích. To platí hlavně pro drahé kovy jako platina (+1,2 %) a stříbro se ziskem +0,7 %. Oba tyto trhy se obchodují nejvýše v prosinci. Nejvíce dnes roste kakao - o +1,3 %. Tato komodita pokračuje v korekci předchozích hlubokých poklesů. Býci doufají v návrat růstového trendu. Další důležitou hladinou je směrem vzhůru úroveň 2550 dolarů.
  • Komoditnej lokomotíve dochádza palivo
    Dnešné obchodovanie ovplyvňovala hlavne Európa spolu s Č&ia...
  • Komoditné šialenstvo na menách
    Povianočné obchodovanie prinieslo výrazné zisky komoditných mien (AUD, NZD, CAD) napriek nie...
  • Komoditné zhrnutie - Ropa, Zemný plyn, Paládium, Sója (14.09.2021)
    Ropným býkom sa zdá, že prognózy nižšieho dopytu zo strany OPEC nie sú znepokojivé. To vytvára základ pre zastavenie zvyšovania produkcie OPEC+, čo by malo mať v strednodobom horizonte pozitívny vplyv na ceny.
  • Komoditné zhrnutie - Ropa, zlato, pšenica, meď (07.11.2023)
    Ropa reaguje nárastom na správy o podpore realitného trhu v Číne, ktorá by mohla potenciálne oživiť hospodársky rast v tejto krajine v druhej polovici roka. Podpora trhu s nehnuteľnosťami má byť predĺžená do konca roka 2024.
  • Komoditní a devizový trh
    Ropa včera poklesla téměř o 2,7%, neboť Harvey zasáhl rafinerie. Masivní povodně způsobené Harvem přinutily několik rafinérií uzavřít – jedná se zejména o rafinerie na pobřežní linii. Harvey byl z hurikánu neklasifikován na tropickou bouři, ovlivnil ropné rafinérie, méně však producenty.
  • Komoditní boom způsobují opět centrální banky
    V posledních týdnech si prošla řada komoditních trhů poměrně razantním cenovým růstem. Ten pramení mimo jiné z toho, že dorazila významná vzpruha ze strany největších centrálních bank. Ty nebývale uvolňují měnovou politiku, vytváří tak stimulační efekt, který se projevuje růstem cen řady aktiv.
  • Komoditní býčí trh letos čeká i komoditní trader Andrew Hecht
    K mnoha hlasům, které na rok 2018 předpovídají silný rok komodit, se přidal i Andrew Hecht, známý komoditní trader. Po...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
Z.com Trade
FXDD
reklama
Purple trading AI