Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:00
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Nastroje

Druhý grécky haircut, euroval stráca rating

03.12.2012 12:51  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Obchodovanie počas posledného mesiaca v roku začalo pekne z rezka, kedy výrobný sektor čínskej ekonomiky potvrdil aj v novembri expanziu, takže októbrový dobrý výsledok nebol náhoda. Okrem toho sa do expanzie dostal aj neoficiálny a nezávislý prieskum výrobného sektora podľa HSBC. Hoci čínske akcie v reakcii poklesli na najnižšie úrovne za posledné štyri roky (ťahané spotrebiteľskými statkami), na trhoch sme videli pozitívnu reakciu, USD oslabil. Čo je pozoruhodné, akciám bývalej kolónie Číny – Hong Kongu, sa darí viac a v októbri obchodovali najvyššie za posledný rok a pol.

Eurozóna sa plne sústredí na skupovanie gréckeho dlhu, ktorý oficiálne začal dnes a jeho podstatou je, aby grécke banky a penzijné fondy prijali za grécky dlhopis 30 – 40% nominálnej hodnoty a nečakali do jeho splatnosti. Majú to urobiť dobrovoľne a prvé výsledky by sme mali poznať už na konci tohto týždňa. Objem by mal dosiahnuť €10 mld. To je však menej ako sa hovorilo pôvodne (o €30 mld. do 12. decembra), takže bude zaujímavé, či to Grécko stihne. Pretože MMF túto operáciu sleduje a podľa jej výsledkov sa rozhodne, či bude ďalej na gréckom projekte participovať.

Nech to dopadne ako akokoľvek, práve sledujeme druhý grécky haircut za posledné dva roky, kedy si ďalší veritelia idú priznávať straty. Čím viac si ich priznajú, tým lepšie pre Grécko a horšie pre veriteľov a ich solventnosť. Bude zaujímavé, ako túto situáciu vybalansuje grécka vláda (pretože v prípade insolventnosti vlastných bánk bude musieť zasiahnuť). Aktuálne vládne pozitívna nálada, pretože zjavne ponúkne viac ako 35 centov za euro svojho dlhu, rozpätie pri 11-ročných dlhopisov sa pohybuje od 38 do 40 centov za euro dlhu.

Veritelia dostanú nové pokladničné poukážky so 6-mesačnou splatnosťou od EFSF. Euroval (teda aj EFSF aj ESM) pritom práve dostal nižší rating od Moody’s, teda po tom ako v januári znížila rating EFSF agentúra S&P, pridala sa ďalšia agentúra. Dôvodom je fakt, že nedávno táto istá ratingová agentúra znížila najvyšší rating Francúzska a keďže táto krajina je jedným z najväčších garantov eurovalu, tento krok je logický. Štruktúra, kde zadlžené krajiny garantujú ešte viac zadlžené krajiny sa tak začína naštrbovať a veriteľom držíme palce, aby za pár rokov nedostávali podobne ako dnes povedzme 40 centov za euro dlhu garantovaného eurovalom. Pretože aj odpustenie dlhu Grécku bolo pred rokmi nepredstaviteľné. Podobne ako bolo predtým zachraňovanie krajiny eurozóny a ešte predtým nedodržiavanie pravidiel Maastrichtskej zmluvy. Časy (a zdá sa že aj pravidlá) sa menia.

Na opačnej strane Atlantiku samozrejme naďalej zúri boj. Tiež s dlhovou krízou, len inak nazvaný – fiškálny útes. Rokovania nikam nepokročili a najväčšie problémy môže narobiť sebavedomie Republikánov. Tí sú totiž presvedčení, že jún 2011 (kedy USA v rámci debát takmer zbankrotovali) ich až tak politicky nepoškodil a idú opäť presadzovať škrty vládnych výdavkov (teda aj v „Obamacare“) cez dlhový strop, pričom na tento problém sa Demokrati pozerajú úplne z iného uhla. Dlhový strop chcú zrušiť (to navrhuje minister financií Geithner) a chcú podstatne navýšiť dane pre bohatých. Samozrejme, debata sa vždy začína extrémnymi návrhmi, z ktorých sa následne zľavuje. Avšak už pred týždňom-dvomi trh rástol na základe správ, že dohoda je veľmi blízko. No – tak sa zdá, že ani veľmi nie. Zatiaľ.

Dnešné obchodovanie sa nesie v znamení výrobných sektorov a ich prieskumov, čínsky sme už spomínali, eurozóna vyšla v súlade (napriek slabšiemu Taliansku a Francúzsku), UK sa prezentovala nad očakávania ale ostáva 7. mesiac v kontrakcii no a na americký čakáme. Očakáva sa pokračovanie expanzie, hoci slabším tempom ako v októbri. Okrem toho budeme vidieť výdavky v staviteľskom sektore, kde sú očakávania nastavené podobne.

Americké akcie už tretí deň skúšajú prekonať 50-dňovú priemernú cenu, ktorá sa nachádza na úrovni 1421/22 a ktorá nebola prekonaná od polovice októbra. Ak by sme dnes zatvorili nad, znamenalo by to, že býkom fiškálny útes zatiaľ nevadí a dokážu potlačiť trh vyššie. Ak to opäť nevyjde, raste pravdepodobnosť výberu ziskov v smere k 1405. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Druhá vlna může stát stovky miliard. Hlavním rizikem je to, že ochromí také průmyslu, včetně automobilového
    Nouzový stav, děti pryč ze škol, hospody a restaurace zavřené, maximálně s otevřeným výdejovým okénkem. Podzim zkrátka začíná nepříjemně připomínat jaro. I pokud by zmrazení ekonomiky nebylo tak plošné a pokud by trvalo přece jenom kratší dobu než tehdy, české hospodářství musí počítat s dodatečnou ztrátou zhruba 270 miliard korun. Takovouto ztrátu ještě ale v tuto chvíli naštěstí vyhlížet nelze, Pokud rychle, tj. do začátku listopadu, zaberou striktní protipandemická opatření, budou dodatečné škody představovat jen zlomek uvedené sumy. Nicméně horší scénář rozhodně vyloučit nelze, vždyť do konce roku ještě zbývá takřka celé jedno čtvrtletí. Například plošnější uzavírka trvající po celý už by notně prodražila. A to stále nehovoříme o situaci, že by se podzim jaru v podstatě rovnal, tedy že by odstávky zasáhly třeba i zpracovatelský průmysl, včetně toho automobilového.
  • Druhá vlna pandemie bere práci citelně rychleji ženám než mužům. Prohlubuje se propast mezi pohlavími i mezi odvětvími ekonomiky
    Míra nezaměstnanosti v únoru setrvala na úrovni 4,3 procenta je tak nejnižší v Evropské unii. Tento jistě příznivý výsledek však nelze přeceňovat. Hlubší pohled napoví, že příkopy mezi jednotlivými částmi společnosti se rozevírají.
  • Druhá vlna pandemie může zlevnit nemovitosti, zejména v méně atraktivních místech. Lidé teď mohou úřady žádat o posečkání s platbou daně
    Závažná druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilion korun, veřejnou kasu pak o minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i svá pozitiva, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti.
  • Druhá vlna silně omezila maloobchod, výroba však jede dál
    Tržby v maloobchodě vlivem druhé vlny pandemie a opatřením proti jejímu šíření pravděpodobně v říjnu klesly a za listopad lze pak zřejmě čekat ještě hlubší propad. Od průmyslové výroby naopak v říjnu čekáme pokračující meziměsíční expanzi. Růst spotřebitelských cen by měl dál zvolna brzdit, ačkoliv druhá vlna pandemie má opět potenciál s cenami zahýbat. ČNB v současné situaci bude pouze vyčkávat na další vývoj a komentovat současnost.
  • Druhé čtvrtletí bylo katastrofou pro tuzemský cestovní ruch. Třeba Prahu navštívilo meziročně zhruba 40krát méně zahraničních turistů, ztráta se vyšplhá na 80 miliard korun
    Ve druhém letošním čtvrtletí se dramaticky propadl počet hostů v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních. Poprvé minimálně od roku 2012 nedosáhl tento počet ani jednoho milionu hostů, když těsně přesáhl 988 tisíc osob. Drtivou většinu z nich, více než 860 tisíc, navíc tvořili občané České republiky, resp. její rezidenti. Zahraničních hostů se ubytovalo jen mírně přes 127 tisíc. To je více než desetkrát nižší údaj než dosud nejnižší příslušný údaj za celé období od roku 2012. To svědčí o naprosto mimořádném propadu v turistické návštěvnosti České republiky, zejména pak právě ze strany zahraničních hostů.
  • Druhé kolo monetární restrikce právě začalo
    „Vyšší sazby po delší dobu budou táhnout výnosy dluhopisů nahoru a vytvářet tlak na ekonomiku. Růst výnosů a nízký růst ekonomiky bude nadále stlačovat výnosy akcií ve srovnání s dluhopisy,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Druhé pololetí může být velmi dobré a inflace není problém. Powell akciím pomáhá
    Připravená část vystoupení Jeroma Powella v Kongresu se nesla v očekávaném duchu, respektive jak jsme psali ráno. Přesto je potvrzení nastolené cesty klíčové centrální banky vítané a odpoledne pomáhá sentimentu na hlavních trzích. Ne, že by propukal velký optimismus, ale trhy aspoň korigují intradenní vývoj, který se stáčel čím dál víc negativním směrem.
  • Druhé referendum o brexitu?
    Pravděpodobnost vypsání druhého referenda o brexitu nebyla dosud nikdy tak vysoká jako v těchto dnech. Důvodem je vnitropolitický chaos v Británii. Konkrétně to, že žádná z možností, které jsou nyní na stole, nemusí získat dostatečnou podporu britského parlamentu. V takovém případě by politici dost možná přenesli odpovědnost za kruciální rozhodnutí opět na lid.
  • Druhý antibyrokratický balíček obsahuje řadu správných věcí, skutečný smysl ale bude mít hlavně tehdy, pokud obsažené úlevy nebude vláda kompenzovat zatížením jinde. Když zrušila EET, neměla by OSVČ zatěžovat vyššími odvody
    Druhý antibyrokratický balíček, který nyní vláda chystá, odstraňuje řadu věcí, které skutečně ekonomiku zatěžují, aniž by měly výraznější pozitivní efekt. Třeba vstupní lékařské prohlídky nebo potravinářské průkazy. Také ruší koncesionářské poplatky při průmyslovém využití televizní obrazovky; je vskutku absurdní, že má podnik platit koncesionářský poplatek, pokud na dané televizi sleduje pouze a výhradně vlastní výrobu, natočenou vlastní kamerou, třeba za účelem odstranění potenciálních chyb ve výrobním procesu.
  • Druhý den rostou evropské akcie; pomáhají jim i výroky ruského prezidenta
    Lehký pokles evropských trhů, kterého jsme byli svědky ráno, se velmi rychle změnil v zisk. Německý index DAX tak ros...
  • Druhý impeachment, nový kmen viru a negativní dopoledne na akciích
    Evropské akciové trhy vstupují do nového týdne zhruba půlprocentním poklesem, jímž korigují nárůst z předchozích dní. V následujících dnech se sice asi dozvíme, jak moc chtějí američtí demokrati zvýšit rozpočtový stimul po převzetí vlády, ale na tomto tématu už akcie slušně vyrostly.
  • Druhý růstový týden akciových trhů v řadě, makrodata, kovid, výsledková sezóna
    V první polovině tohoto týdne akciové trhy posilovaly, v té druhé růst korigovaly. Během týdne byla zveřejněna makrodata, která jsou celkově lepší než se čekalo.
  • Druhý START Day: 5 milionů pro Prabos, +6,7 % Fillamentum. Šéf pražské burzy avizuje zájem fondů
    Růst hodnoty akcií Prabos a Fillamentum a nových 5 milionů korun ve výsledku dodatečné emise akcií pro Prabos. To je výsledek historicky druhého START Day, který se v úterý uskutečnil v žižkovské věži. Generální ředitel pražské burzy Petr Koblic pro Patria.cz naznačil budoucí vzpruhu pro celý trh v podobě možnosti zapojení nového typu investorů z řad zahraničních i tuzemských specializovaných fondů.
  • Druhý týden roku akciové trhy nenavázaly na výkon prvního týdne
    Druhý týden trhy mírně oslabily. Praha opět vyšla z tohoto klání vítězně a připsala si jen mírné ztráty. Raketovým růstem překvapily Kofola a Česká zbrojovka. V zámoří začala výsledková sezóna.
  • Druhý týden války přinesl na trhy trochu optimismu
    Druhý týden válečného konfliktu na Ukrajině na trhy přinesl nepatrně optimismu. Investoři se zbavili počáteční paniky a šoku, ale trhy jsou pořád velmi volatilní a většina akciových indexů je od začátku roku ve ztrátě.
  • Držba zlatých a stříbrných ETP klesá
    Klesající zájem investorů o drahé kovy se minulý týden projevil jak u futures, tak u jiných burzovně obchodovaných instrumentů. Zatímco...
  • Držby Londýna ve stříbře klesají
    Podle údajů poskytnutých London Bullion Market Association (LBMA) se držba fyzického stříbra drženého v londýnských trezorech v říjnu prudce snížila na 26 502 tun, což je o 2,2 % méně než v předchozím měsíci. Hodnota držby činila 16,3 miliardy dolarů, což je asi 883 417 stříbrných slitků.
  • Držet krok s Elonem
    Elon Musk přes noc prodal dalších 22 milionů akcií společnosti Tesla v hodnotě přibližně 3,6 miliardy USD. Vzhledem k volnému pádu ceny akcií Tesly to není vánoční dárek, jaký si investoři přáli. Muskovy prodeje v uplynulém roce dosáhly více než 40 miliard USD, s tím, jak debakl na Twitteru pokračuje.
  • Držitelé ADA mohou očekávat, že poptávka se projeví díky…
    Držitelé Cardana (ADA) se stále hromadí jako nativní. Ve stávající struktuře trhu investoři využili cenového propadu. Od prosince 2019 cena ADA explodovala na historické maximum 3 dolary před vstupem do sestupného trendu, ovlivněného širším trhem kryptoměn.
  • Držitelé bitcoinů hromadně opouštějí kryptoburzy
    Podle nejnovějších údajů Arcane Reasearch o odlivu z burzy, nemají držitelé kryptoměn zájem obchodovat se svými tokeny a místo toho raději drží své BTC v bezpečí na hardwarových peněženkách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje