Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:38
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster
reklama
SAB Finance

ECB: Měsíc utekl, Draghiho bazuka nevystřelila. Život v eurozóně je příliš komplikovaný? (analýza KBC)

03.10.2012 18:16  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Od zářijového měnového jednání ECB byl očekáván šok a ten se dostavil v podobě oznámení rozsahem neomezených sterilizovaných intervencí na sekundárním trhu dluhopisů (OMT) dluhovou krizí zasažených zemí, konkrétně na krátkém konci výnosové křivky se splatnostmi typicky mezi jedním a třemi lety. Krok ECB byl trhy přijat jako dlouho očekávaná a dlouhodobě působící bazuka, která vrátí důvěru a klid na dluhopisové trhy. ECB krok zdůvodnila potřebou narovnat přenosové mechanismy kanálů měnové politiky, které neúměrně vysoké výnosy na dluhopisech periferních zemí eurozóny bortí, odtrženy od reálné míry rizika, jinak řečeno zasaženy spekulací. Další zasedání ECB je naplánováno na čtvrtek 4. října a Mario Draghi bude stát před nelehkým úkolem nezklamat příliš po brzké akci lačnící trh a zároveň neprohloubit obavy Německa, které se již nyní bojí, že centrální banka zašla příliš daleko...

Bazuka natažena, výstřel chybí

ECB se svým zářijovým rozhodnutím o charakteru intervence vydala neprobádaným směrem a snaží se vymazat pohled, že nákupy vládního dluhu nejsou ničím jiným, než financováním vlád, což je s mandátem ECB v příkrém rozporu. Formální opozici kroku ECB tvoří zejména německá Bundesbank.

Jsme ale o měsíc dále a bazuka ECB v klidu odpočívá. „To nejen část ECB frustruje, protože čím déle se vyhlášený nástroj nepoužije, tím vyšší riziko opětovného vyhrocení situace s ekonomickými i finančními dopady hrozí,“ varují ekonomové KBC Securities. Míč ale není jen na straně ECB, která podle všeho toužebně vyčkává, až Španělsko konečně podá žádost o pomoc. „ECB a mnoho dalších by si velmi ulevilo, kdyby Španělé požádali o pomoc z ESM, což by ECB otevřelo cestu k zásahu na jeho dluhopisovém trhu v rozmezí jednoleté až tříleté splatnosti,“ uvádí KBC Securities.

Německo potřebujeme...

O tom, že vyjednávání v eurozóně není idylkou, se přesvědčují trhy nejen od konce minulého týdne, kdy nejprve vystřelily na zprávě, že Španělsko připravilo reformy a tamní banky dle zátěžových testů potřebují doplnit kapitál o méně než 60 miliard eur. Vzápětí, od úterka, ale zase klesají. To v reakci na slova premiéra Rajoye, který španělskou žádost nevidí jako „bezprostředně nutnou“, v reakci na slova Německa, které ji nevidí ani jako žádoucí, v reakci na samotné předpoklady testů, zejména pokud jde o nadměrný optimistmus makroscénářů.

„Němci vítají odklad španělské žádosti, Španělům to vyhovuje kvůli domácím problémům,“ uvádí KBC. Tam patří nadcházející regionální volby, hrozba největšího a ekonomicky nejvýznamnějšího regionu Katalánska odtržením či nejméně větší měrou autonomie, neposlušnost španělských regionů vůči omezení deficitního financování a plánu snižování schodku centrální vládou. „Pozitivní posun v tomto směru je přitom zásadní pro měkčí a omezenější dohled Trojky v případě poskytnutí pomoci, než dnes zažívá zejména Řecko,“ uvádí KBC. Španělsko představilo reformy a rozpočtová opatření, která jdou za požadavky EU, eurokomisař Rehn proto tvrdí, že cesta k pomoci, i jejím solidním podmínkám, je otevřena.

Španělské ano, ale, když...a jedno silné proti

Španělé přesto otálejí. „Premiér Rajoy chce od ECB slyšet, co budou intervence centrální banky v případě souhlasu s pomocí znamenat pro vývoj výnosů španělského dluhu. Chce slyšet, že výměnou za přijetí pomoci ESM stlačí ECB výnosy na španělských dluhopisech zásadně níže. Chce záruky. A to – licitování s vládou - je něco, co ECB neposkytne a co z podstaty věci nenávidí,“ uvádějí analytici KBC Securities.

Nezbývá tedy, než hltat každé další slovo guvernéra ECB Draghiho k OMT, ač lze dopředu čekat, že jich mnoho nebude. Draghi jasně uvedl, že rozhodnutí o spuštění OMT nebylo jednomyslné. Ke guvernérovi německé centrální banky Weidmannovi se přidávají další silné hlasy – Stark, Issing. A pronesen byl silný argument proti: „Pokud je skutečně narušen transmisní mechanismus měnové politiky, ECB musí intervenovat bez ohledu na to, zda země je či není příjemcem záchranného financování. Počítá-li ECB se zohledněním tohoto faktoru, nepostupuje nezávisle, podkopává nezávislost vlastní měnové politiky,“ upozorňuje v analýze KBC Securities.

Přesto, že ECB schválila OMT při odporu Německa, kriticky s ním potřebuje dosáhnout konsensu pro další rozhodování v budoucnu a zřejmě i samotné spuštění programu a jeho sílu. „Nejistota ohledně použití OMT zůstává. Síla zásahu nebyla vyřčena, ani naznačena. Použije ECB k agresívnímu stlačení výnosů, nebo nástroj použije umírněně, aby bránila dalšímu růstu úroků?

Samotné intervence eurozónu nespasí

Rozhodnutí ECB intervenovat na dluhopisových trzích je sice velmi důležitým krokem v boji s dluhovou krizí a se spekulacemi o možnosti rozpadu bloku zemí platících eurem, samo o sobě však stačit nebude. „Vlády pouze dostaly čas na to, aby se vyrovnaly s nerovnováhami ve vlastních ekonomikách, musí se ale této příležitosti opravdu chopit,“ varují analytici KBC Securities.

Podobné upozornění vyslal do Bruselu před dvěma týdny i prezident ECB. „Vlády všech vyspělých zemí musejí využít poskytnutý čas k tvrdé práci na obnově zdraví domácích ekonomik... a bude to velmi tvrdá práce,“ uvedl Trichet s tím, že pro celou eurozónu nyní bude klíčové, zda vlády dokáží zareagovat rychle a v případě periferie dostojí podmínek stanovených novým programem ECB pro nákup dluhopisů na sekundárním trhu.
Evropská centrální banka podle KBC nyní může v klidu otálet s dalším uvolněním měnové politiky díky podpoře, kterou trhům poskytla samotným oznámením OMT. Stále však musí ekonomice poskytovat kriticky důležitou podporu pro obnovení růstu ekonomiky.

„Je velice nepravděpodobné, že ECB sníží své sazby v tomto či následujících několika měsících. Nicméně je zde určité riziko, že inflace zůstane nad 2 procenty po hodnou část příštího roku. To by mělo nejen znemožnit ECB snižovat sazby, ale v určitou chvíli mohou zesílit i hlasy jestřábů zvažujících možnost utažení měnové politiky,“ shrnuje KBC vyhlídky pro sazby eurozóny v době, kdy poslední data hovoří 2,7% inflaci.

Snížení sazeb ale stále přijít může. Podle nové analýzy belgické bankovní skupiny si jej může vyžádat další zhoršení kondice evropské ekonomiky. Ekonomové připomínají, že dříve využitá nestandardní opatření jako LTRO, oznámení OMT nebo zmírnění podmínek pro přijímání kolaterálu řeší problémy bankovního sektoru jednolitých členských zemí, ale pro povzbuzení ekonomiky eurozóny by bylo třeba dalšího snížení sazeb ze současných 0,75 procenta. Dodávají ale také, že by šlo o pozitivní zprávu především pro periférii eurozóny, kde by klesly výpůjční náklady. Pro globálnější efekt by bylo třeba snížení sazeb za vklady u ECB do záporného teritoria, které však KBC považuje s ohledem na bezprecedentnost kroku za „velmi nepravděpodobné“.

QE po evropsku?

Spuštění třetí vlny nákupu aktiv americkým Fedem a přislíbení rekordně nízkých sazeb po velmi, velmi dlouhou dobu vedlo k uvolnění měnové politiky, nebo alespoň k promýšlení podobného kroku i v případě dalších zemí jako bylo Japonsko, Austrálie, Švédsko, ale i Česká republika.

„Pokud by tato situace pokračovala po delší dobu, vzrostl by tlak i na ECB, aby udělala více – možná i aby zvážila vlastní program QE,“ zmiňují možná okrajový scénář budoucího vývoje analytici ECB s tím, že v opačném případě by „z definice“ došlo k posílení eura, což by dále dolehlo na ekonomiku eurozóny.

KBC sice výše zmíněnému scénáři připisuje relativně nízkou pravděpodobnost, ale připomíná, že to samé dříve platilo i o přímých intervencích na sekundárním trhu dluhopisů. Další využití nestandardních mechanismů měnové politiky ECB by v každém případě přineslo další znepřátelení německých politiků i obyvatel, což podle KBC z těchto kroků činí opravdovou „poslední instanci“.


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB: Konec kvantitativního uvolňování je tu
    Pokud někdy budeme pátrat po datu začátku konce ultravolného měnově-politického desetiletí v Eurozóně, pak horkým kandidátem na odpověď bude březen 2017. A nebylo to v duchu (trhy přifouknuté ale přece jenom explicitnější) řeči Bernankeho z května / června 2013, kterou ohlásil postupné snižování odkupů aktiv („tapering“) a kterou odstartoval masivní výprodej dluhopisů, ale drobným, opatrným prvním krokem k eventuálnímu ukončení bezprecedentní měnově-politické ofenzivy, jímž nedávno skončené zasedání ECB bylo.
  • ECB – konec kvantitativního uvolňování se blíží
    Ve čtvrtek zasedá ECB a je to právě to zasedání, o kterém jsem se počátkem letošního roku domníval, že přinese jasné ohlášení začátku konce kvantitativního uvolňování. Nyní už to tak nevypadá, něco k věci by ale ECB říct mohla – a měla. Proč a co?
  • ECB konference
    Je spravedlivé říci, že ECB je transparentní, jak jen může být. Máme zmapovanou jasný scénář růstu sazeb. Je nepravděpodobné, že od Lagardeové přijdou další důležité informace. Nicméně otázky a odpovědi začínají
  • ECB kosmeticky snižuje nákupy dluhopisů
    Zasedání ECB tentokrát nevyvolalo vlnu volatility, resp. přivodilo jen dočasné zpevnění eura, které bylo vyvoláno počáteční reakcí na oznámení, že centrální banka ve čtvrtém čtvrtletí zpomalí nákupy dluhopisů. Poslední pracovní den týdne přinese ze zajímavějších dat jen americkou výrobní inflaci, která napoví, jak by mohla dopadnout ta spotřebitelská - zejména Fedem sledovaný jádrový index PCE.
  • ECB má dobrý důvod růst EURUSD zatím příliš neřešit
    Minulý týden se šéf Evropské centrální banky na tiskové konferenci podle očekávání vyjádřil také k evropské měně. Ta v posledních pár týdnech začala výrazně růst a trh počítal s tím, že se o silném euru začne také živěji debatovat mezi členy Rady guvernérů. Stalo se, i když finální výstup a komentář Draghiho nebyl ani tak o silném euru, jako o negativním dopadu jeho vysoké volatility.
  • ECB má menší problém – inflačné očakávania klesajú
    Inflačné očakávania v eurozóne ustupujú. Kým na prelome januára a februára bol päťročný inflačný swap na priemernú infláciu o 6-10 rokov (čo je obľúbená miera dlhodobých inflačných očakávaní ECB) nad úrovňou 1,75%, aktuálne sa pohybuje pod úrovňou 1,7%. Nie je to ktovieaký veľký pokles, každopádne rast inflačných očakávaní sa zastavil. A to relatívne ďaleko od dvojpercentného cieľa. ECB pod Draghim tento ukazovateľ pozorne sleduje. Po jeho prepade v roku 2014 prišla so zápornými sadzbami a QE a po jeho prepade začiatkom 2016 QE navýšila.
  • ECB má strach z politiků, varuje zpráva dva týdny před klíčovým zasedáním
    Evropská centrální banka opět varuje před nárůstem politického napětí. Nabitý evropský politický kalendář zjevně přidělává centrálním bankéřům vrásky na čele. I proto nově zveřejněná zpráva o finanční stabilitě vyznívá (jen dva týdny před klíčovým zasedáním ECB) hůře než ta předešlá.
  • ECB meeting
    Rada guvernérů Evropské centrální banky jednohlasně vyjádřila svůj výslovný “uvolňující směřování” na svém čtvrtečním zasedání, týkající se nákupu dluhopisů a poskytla další signál, že ECB je připravena zvýšit nákupy z hlediska “velikosti a / nebo trvání”. Opuštění této kvantitativní politiky znamená, že měsíční objem nákupů, který v současné době činí 30 miliard EUR, by nebyl zvýšen a ECB by jednorázově, nebo postupně snižovala intervence na dluhopisovém trhu. ECB však zachovala svůj postoj, že nákupy budou pokračovat až do konce září nebo “v případě potřeby i dále bez časového omezení”.
  • ECB mení podmienky zvyšovania sadzieb
    Prezidentka centrálnej banky, Christine Lagarde uviedla, že na zvýšenie úrokových sadzieb musia byť splnené tri základné podmienky:
  • ECB měnovou politiku nemění, EUR.USD roste na roční maxima. V USA vrcholí výsledková sezóna
    Na čtvrtečním zasedání evropská centrální banka investory nijak nepřekvapila. Podle očekávání svou měnovou politiku zatím nemění. Euro po tomto rozhodnutí sice krátkodobě zkorigovalo až na své denní dno, nicméně v průběhu dalších hodin své ztráty umazalo a pokračovalo v nastaveném růstovém režimu. ECB oznámila, že aktuální nakupovaná aktiva v objemu ?60 mld. Eur by měly pokračovat až do konce letošního roku, případně i déle.
  • ECB mezi svátky navýšila nákupy dluhopisů, stále se však drží při zemi
    Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zvýšila nákupy státních dluhopisů. Vynaložila na ně 462 milionů eur ...
  • ECB minulý týden snížila nákupy státních dluhopisů na polovinu
    Evropská centrální banka minulý týden snížila nákupy státních dluhopisů eurozóny...
  • ECB míří k červnovému snížení sazeb
    Evropská centrální banka včera v souladu s očekáváním ponechala depozitní sazbu beze změny na úrovni 4,0 %. Daleko zajímavější byla její doprovodná komunikace. Ta nadále akcentovala proinflační rizika a šéfka ECB Christine Lagarde potvrdila, že Rada guvernérů zatím nediskutovala o snižování sazeb. Na straně druhé, Christine Lagarde otevřela dveře červnovému poklesu sazeb – dle jejích slov bude centrální banka vědět „o něco málo více“ v dubnu a „daleko více“ v červnu.
  • ECB mlčí, ačkoli se blíží významná ekonomická setkání
    Evropská centrální banka podle očekávání ve čtvrtek zachovala úrokové sazby beze změny. Úvěrové a depozitní sazby zůstanou na úrovni 0,25 % a -0,40 %. Navzdory skutečnému hospodářskému růstu Mario Draghi nezměnil tón, když prohlásil, že eurozóna stále potřebuje "významný stimul měnové politiky".
  • ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech
    Úvod týdne zůstává spojen s poklesem cen dluhopisů v Evropě. Nárůst výnosů je značný, a to zejména na periferii. Naproti tomu růst akcií už není tak přesvědčivý jako ráno a mezi jednotlivými trhy jsou citelné rozdíly. Na jedné straně FTSE 100 dál drží zisky nad jedním procentem, zatímco DAX se sesunul asi čtvrt procenta do záporu.
  • ECB môže na kvantitatívnom uvoľňovaní stratiť stovky miliónov
    V minulom týždni prepukol účtovný škandál v maloobchodnom holdingu Steinhoff International. Jeho akcie následne stratili viac ako tri štvrtiny zo svojej hodnoty a jeho dlhopisy zhruba polovicu. Koncom týždňa sa jeho dlhopis splatný v roku 2025 obchodoval za menej než 50 centov za euro dlhu. Toto sú úrovne, pri ktorých majú investori veľmi vážne pochybnosti o platbyschopnosti spoločnosti.
  • ECB možná zavede strop na sazby u evropských dluhopisů
    ECB možná zavede strop na sazby u evropských dluhopisů - videokomentář Jaroslaba Brychty...
  • ECB může tento týden trhy zklamat
    Zatímco uplynulý týden patřil číslům z amerického trhu práce, která nechávají ve hře zářijový růst sazeb Fedu, tento týden bude ve znamení ECB. Značná část trhu počítá s tím, že Evropská centrální banka se může odhodlat natáhnout politiku kvantitativního uvolňování (QE) za horizont března 2017. My zatím dál spíše věříme tomu, že zářijové zasedání žádnou výraznější změnu v nastavení měnové politiky nepřinese. Proč?
  • ECB může zvýšit sazby již letos v září
    Mnoho obchodníků nyní přehodnocuje svůj postoj k sazbám, protože ECB bude pravděpodobně jednat agresivněji, než se dříve myslelo. Domnívají se, že centrální banka zvýší sazby již koncem letošního roku.
  • ECB na čtvrtečním zasedání sníží sazby o dalších 25 bb
    Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání s největší pravděpodobností sníží úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů. Inflační data dopadla víceméně v souladu s očekáváními, růst mezd ale ve druhém čtvrtletí zpomalil výrazněji, než ECB předpokládala, přičemž data z reálné ekonomiky přinášela spíše zklamání. Nová prognóza z dílny ECB tak zřejmě přinese mírnou revizi růstu HDP i inflace směrem dolů. Zároveň mzdový růst sice zaostal za prognózou ECB, i tak je ale stále poměrně robustní, takže se domníváme, že výhled pro jádrovou inflaci zůstane beze změny. Vzhledem k obavám ze slabší výkonnosti ekonomiky nelze vyloučit, že ECB sníží úrokové sazby opět v říjnu. Náš základní scénář zatím ale počítá spíše s pozvolnými kroky, tedy s uvolněním měnových podmínek o 25 bb jednou za kvartál.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI