Neděle 17. listopadu 2024 17:11
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.04.2024

22.04.2024 09:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

 SHRNUTÍ

  • Americké i evropské akcie oslabovaly
  • SPX -3,0 %, SXXP -1,2 %,
  • Fed minulý týden potvrdil higher-for longer narativ
  • Eskalace mezi Iránem a Izraelem má zatím na trhy spíše omezený vliv
  • Výsledková sezóna prozatím příliš dobře nedopadá – očekávání jsou našponovaná
  • Investoři redukují pozice v Big Tech před výsledky (tento týden GOOG, META a MSFT)
  • Výnosy UST vzrostly zejména na delším konci, reakce na ekonomický růst a higher for longer narativ
  • V pátek reportuje Fed core PCE, ta bude investory bedlivě sledována

Výhled

Futures  i asijské indexy zelené 

Trhy: SPX drobná korekce v závěru týdne

Burzy během minulého týdne korigovaly S&P 500 odepsal 3,0 %. Jde o nejvýraznější týdenní pokles od března 2023 (reakce na kolaps SVB). Poprvé za dva měsíce index propadl pod psychologickou hranici 5 000 bodů. Stoxx Europe 600 ztratil 1,5 %. Geopolitika zafungovala jako spouštěč korekce – nicméně vedla spíše ke změna sentimentu, samotná geopoliticky-sensitivní aktiva příliš neoslabovala (viz níže). Investory znervóznila inflace a více jestřábí Fed. Do toho vidíme neuspokojivý vývoj výsledkové sezóny. Firmy sice dodávají relativně dobré výsledky, ale ocenění bylo příliš euforické, takže laťka pro pozitivní překvapení je extrémně vysoko. Páteční pokles souvisí i s tím, že investoři raději redukují své pozice před výsledky Big Techfirem: řada z nich reportuje právě tento týden, Nvidia ztratila 10 %. Stále platí, že valuace zůstávají našponované a rizika tak zůstávají nakloněna směrem dolů.

Irán – Izrael: řízená eskalace

Izrael v závěru týdne zvolil omezenou formu odvety – tj. útoky na konkrétní cíle. V této fázi jde vidět, že si žádný z aktérů nepřeje plnohodnotnou válku. I Spojené státy odrazují Izrael od radikálnější akce. Přímá škoda způsobená geopolitickým konfliktem se tak zdá být limitovaná. Geopoliticky citlivá aktiva prakticky nereagují nebo naopak klesají. Zlato posílilo za poslední týden pouze o 1,3 %, ropa Brent dokonce o 3,5 % oslabila. Prémie za geopolitické riziko se do obou aktiv postupně zakomponovala již před vypuknutím roztržky. Dále také platí, že OPEC disponuje přebytečnou kapacitou, případně US mohou rozvolnit strategické rezervy. Dlouhodobě pak vyšším cenám ropy brání existence břidličných těžařů v US. Diskutabilní zůstávají efekty druhého řádu – pokud cena ropy zůstane nad 90 dolary za barel může zakonzervovat zvýšenou inflaci. Podle investičních bank by však měly být tyto vlivy přijatelné – například Goldman Sachs neočekávají ropu nad $90 za barel a očekávají limitované propisování do jádrové inflace (do jádrové inflace se nepromítne přímo přes vyšší ceny komodit, ale doprovodným zvýšením nákladů).

Výsledková sezóna za 1Q: prozatím nepřesvědčivá

Trendem nadcházející výsledkové sezóny je vysoká laťka pro pozitivní překvapení. Banky předvedly smíšené výsledky, dařilo se primárně těm zaměřeným na investiční bankovnictví (GS). K negativnímu sentimentu přispěly výsledky chipmakerů. ASML ohlásil nové objednávky pod odhady a výrazně pod čísly z předchozího kvartálu. TSMC vydal zhoršenou guidance pro celý sektor – ta souvisí se slabostí poptávky po čipech mimo AI (souvisí s méně výraznou poptávkou napo smartpohnech). Nicméně mezi investory existují obavy, zda poptávka horší výhled chipmakerů nesouvisí s tím, že i poptávka po chipech na AI naráží na limity. Tento týden budou reportovat výsledky MSFT, GOOG a META. U všech jsou očekávání našponovaná, proto existuje značný prostor pro volatilitu. Minulý týden zklamal investory Netflix, jehož akcie odepsaly téměř 10 %. Ten sice odreportoval čísla výrazně nad odhady (subscribery i výnosy a zisk), nicméně oznámil, že od příštího roku přestane přírůstky nových předplatitelů reportovat. To si investoři interpretovali tak, že současná optimstická čísla jsou zapříčiněna zejména tažením proti sdílení účtů a do budoucna proto nejsou replikovatelná.

Akcie Netflix ztrácely přes 9 % poté, co firma oznámila, že přestane reportovat nově přidané uživatele


Zdroj: Bloomberg 

Americké vládní bondy: term prémie a higher for longer

Výnosy amerických vládních bondů rostly na delším konci (resp. od 5Y tenoru) o cca 10 bps. Tento “steepening”, tedy zestrmění výnosové křivky, odstartovaly silné maloobchodní tržby za březen. Ty poukazují na robustní výkon americké ekonomiky a proto spustily nárůst term prémií (standardně když se ekonomice daří, tak by delší bondy měly nést více než kratší). Nárůst delších výnosů souvisí i s rétorikou představitelů Fedu, kteří se opět začínají přiklánět k higher for longer narativu

Výnosy UST za poslední týden rostly na delším konci


Zdroj: Bloomberg 

Core PCE

V pátek vyjde preferovaný inflační ukazatel Fedu core PCE za březen. Ten by měl vykázat další zpomalování: z 2,8 % v únoru na 2,7 % v březnu. Tato metrika podobně jako každý další inflační report bude investory bedlivě sledována a má potenciál zahýbat tržním sentimentem.

Fedspeak: jestřábí obrat potvrzen, další hiky však nejsou pravděpodobné

Jerome Powell minulý týden potvrdil jestřábí obavy trhu a zdůraznil, že pokud by se inflace vyvíjela tak, jako v posledních měsících, nemůže se Fed vydat se sazbami dolů. Základním scénářem zůstává, že úroky přece jen letos dolů půjdou, nicméně reálnější je v tuto chvíli uvažovat nanejvýš od dvou sníženích. Současná inflace zůstává sice citelně nad odhady, nicméně nevidíme plošný nárůst cen napříč kategoriemi. V posledním inflačním reportu sehrály roli vyšší ceny pojištění vozidel a náklady na bydlení. Pozdržení dezinflačního procesu znamená, pozdržení cyklu snižování úroků. Otázkou je, jak geopolitická nejistota spojená s nárůstem cen energetických komodit ovlivní vývoj inflace. Každý další inflační report bude sledován s úzkostí a má potenciál zahýbat trhy. Aktuálně je cut v červnu zaceněn z necelých 20 %, ani zářijový cut není plně zaceněn (aktuálně cca 89 %). Do konce roku investoři očekávají 1,6 cutů. 

Sazby v USA nejspíše zůstanou po drtivou většinu letošního roku nad 5 %


Zdroj: Bloomberg 

Indexy: výkonnost


Zdroj: Bloomberg

Tomáš Pfeiler, CFA, CYRRUS, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.12.2021
    Společnosti Evergrande a Kaisa de facto zdefaultovaly. Lze konstatovat, že čínské autority situaci poměrně dobře zvládly. Od konce srpna bylo v případě Evergrande jasné, že default přijde. Čínské vedení vyslalo jasný signál, že nejzadluženějšího developera sanovat nebude. Nejprve firma platila úroky na dolarových emisích. Tím dokázala odvrátit šok – zároveň však byli investoři připravováni na to, že restrukturalizace je nevyhnutelná.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.4.2020
    Ropa WTI padá o téměř 19%. Důvodem jsou přetrvávající obavy z naplnění skladovací kapacity. Navzdory dohodě o snížení produkce stále převažuje efekt snížené poptávky pod vlivem koronavirové pandemie. Bezprostřední pokles souvisí s expirací dubnových futures kontraktů.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.5.2019
    V centru pozornosti zůstává politika kolem obchodních válek. Žádná jednání nejsou naplánována, ale hra je rozehrána a Trump označil tento týden jako „Světový obchodní týden“ (World Trade Week).
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 20.7.2020
    Nárůst nových infekcí stále neubírá na intenzitě. Například Kalifornie zpomaluje rozvolňování restriktivních opatření. I některé evropské státy, například Španělsko, opět zavádí preventivní opatření. Obecně však lze říci, cílem všech států je zabránit plošným karanténám a výjimečným stavům. Proto trhy nevnímají druhou vlnu covid-19 jako extrémní hrozbu. Zvýšený výskyt nových infekcí však může zbrzdit probíhající ekonomické zotavení a ohrozit sektory, které jsou navázány na cestování ruch.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.10.2019
    Francouzský prezident kategoricky vyloučil, že by mohlo dojít k posunutí deadlinu pro Brexit. Následující jednání budou tedy zajímavá. Nelze vyloučit ani Brexit bez dohody, nicméně hlavním scénářem stále zůstává dohoda či posunutí termínu.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.11.2022
    Během minulého týdne burzy mírně korigovaly. S&P 500 odevzdal 0,7 %. Ve čtvrtek předvedly indexy nejlepší růst od jara 2020. Nyní se SPY obchoduje cca 17 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita se nachází pod hranici 25 bodů. Růst v předchozích týdnech vyvolal inflační čísla. Investoři zapojily část cashe, který drželi na svých portfoliích. Zůstává otázkou, jak nakonec bude Fed reagovat – prohlášení Bullarda naznačuje, že monetární autority nemusí tak rychle přejít k benevolentnější měnové politice.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 2.12.2019
    Po tříměsíční pauze dnes americké ministerstvo obchodu vydá aktualizované stanovisko, jak reagovat na francouzskou digitální daň. Reálnou variantou zůstává další prodloužení statusu quo – tedy žádná cla. Teoreticky připadají v úvahu daně na francouzská vína. Situace kolem digitální daně může přispět k eskalaci obchodních tenzí mezi USA a EU. Zatím se domnívám, že není v zájmu Donalda Trumpa vést válku na dvou frontách.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.2.2022
    V posledním týdnu určovala trhům rytmus právě geopolitika. Situace se během uplynulého týdne spíše zhoršovala, řada pozorovatelů vnímá narůstající šance invaze. Během včerejška mělo skončit ruské vojenské cvičení v Bělorusku, nicméně ruské jednotky zůstanou v zemi i nadále. Pozitivní zprávou je, že Putin i Biden souhlasí se summitem, který se snaží zaranžovat francouzský prezident Macron – v reakci na ni přidávají futures na S&P necelé procento.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.3.2022
    Lze konstatovat, že se válka přesunula do poziční fáze. Ani jedné straně se nepovedl zásadnější průlom. Přestože údajně probíhají jednání o příměří, tuhé boje pokračují a narůstá počet civilních obětí. Jde vidět, že obě strany konfliktu prozatím nechtějí příliš ustupovat ze svých požadavků. Uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou nebo přímá vojenská podpora ze strany NATO se jeví jako čím dál méně pravděpodobné.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 21.9.2020
    ECB zahájí vyhodnocování a případnou revizi svého protipandemického programu (PEPP). Frankfurtská instituce bude vyhodnocovat úspešnost programu a zvažovat, zda jej neprodlouží, či nenavýší maximální objemy nakoupených dluhopisů. Centrální banka prozatím nakoupila dluhopisy za cca €500 mld. přitom celková cílová částka dosahuje až 1,35 bilionu EUR. Spekuluje se, že by ECB mohla program navýšit o další €500 mld. s cílem přispět k oslabení EUR. Silné EUR prohlubuje rozdíly v rychlejším oživení severních a pomalejším zotavení jižních ekonomik eurozóny.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.06.2020
    Ve Spojených státech stále narůstají významným tempem nové infekce covid-19. K nejvýraznějším přírůstkům aktuálně dochází v Brazílii. Na rostoucí trajektorii se nachází i Indie. Vývoj nových infekcí kontrastuje s optimistickým oceněním indexů. Na druhou stranu vypadá, že v Pekingu se daří držet situaci pod kontrolou. Investoři vnímají pozitivně, že v případě opětovného výskytu přistoupí k více adresným, nikoliv plošným opatřením – tj. chytré karantény namísto karantén rozsáhlých.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.08.2022
    Během minulého týdne burzy mírně oslabovaly. S&P 500 odepsal 1,2 % a přerušil tak 4týdenní růstovou šňůru. Aktuálně se obchoduje pouze cca 12 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita se opět vyšplhala mírně nad hranici 20 bodů. Investoři si začínají uvědomovat, že probíhající rally není udržitelná a popohání ji zejména uzavírání shortů ze strany hedge fondů, či nákupy investorů sledujících momentum. Většina fundamentálních institucionálních investorů se přiklání k názoru, že jde o bear market rally.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.2.2021
    Výnosy delších amerických vládních dluhopisů se vydaly prudce nahoru. Vzhledem k dolarocentrické povaze globálního finančního systému se vývoj na amerických vládních bondech propisuje do výnosů státních obligací po celém světě. Výnos desetileté splatnosti se aktuálně nachází těsně pod 1,4 %. Většina investičních bank v prosinci 2020 předpokládala, že se výnos desetiletého papíru vyšplhá na tuto úroveň až konci letošního roku. Nyní Wall Street cílovou úroveň výnosů reviduje směrem nahoru. Prognóza do konce roku činí 1,75 % - 2%. Návrat růstu a inflačních tlaků vládní dluhopisy s fixním kupónem znehodnocuje. Nárůst výnosů souvisí i se stimuly Bidenovy administrativy. Ta k jejich financování využívá emisí delších splatností. Z tohoto důvodu dochází k významnému steepeningu výnosové křivky. Rozdíl mezi výnosy desetileté a dvouleté splatnosti se aktuálně nachází na úrovni 1,27 procentního bodu, nejvýše od ledna 2017. Tento vývoj stojí i za poklesem akcií z posledních dní. Dlouhodobě platilo, že se konkurenční vztah mezi akciovými a dluhopisovými trhy projevoval až v momentě, kdy se výnosy 10Y US GB nacházely nad úrovní 3 %. Vzhledem k obrovskému nárůstu zadlužení však existují obavy, že i nárůst výnosů ke 2 % může být pro řadu firem nebezpečný.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.3.2021
    Fed současný nárůst dluhopisových výnosů toleruje. Výnos desetileté splatnosti tak vystřelil nad úroveň 1,7 %. Výrazný nárůst byl tažen nahoru i zvýšením reálných výnosů. Ty se aktuálně dostaly na hladinu -0,6 %. Rostoucí reálné výnosy odráží jednak akceleraci ekonomického růstu. Vysílají však také signál, že trhy věří dřívějšímu utahování měnové politiky, než aktuálně připouští Fed. Tento týden se značnou pravděpodobností staneme svědky dalšího nárůstu dluhopisových výnosů, ke kterému přispěje i zamítavý postoj Fedu k prodloužení výjimky pro výpočet kapitálové přiměřenosti amerických bank. V případě výrazného růstu dluhopisových výnosů mají tendenci ztrácet zejména technologické tituly.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.7.2019
    Minulý týden někteří představitelé Fed zmínili možnost, že by na zasedání dne 31.7. mohlo dojít ke snížení sazeb o 50 bps. Vzápětí však americká centrální banka tento příliš holubičí tón krotila. Snížení o 25 bps jde považovat za prakticky hotovou věc. Pravděpodobnost dvou „cutů“ však významně klesla – asi na 18%, v minulém týdnu dosahovala až přes 60%.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.01.2023
    Během minulého týdne burzy mírně oslabovaly. S&P 500 odepsal 0,7 %. Nyní se SPX obchoduje cca 17 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku 2022. Volatilita během minulého týdne vzrostla, stále se však nachází pod psychologickou hranicí 20 bodů. Evropské akcie odepsaly 0,1 %, což představuje pouze kosmetickou korekci kurzového vzestupu 6 %, který se odehrál od začátku roku. Minulý týden poslala mírně dolů zejména prohlášení představitelů centrálních bank, kteří varovali před příliš holubičím tržním očekáváním. Rizika vnímáme nakloněna směrem dolů, jelikož k dosažení 2% inflačního cíle zbývá dlouhá cesta. Zároveň platí, že kurzy akcií dostatečně nereflektují ekonomické zpomalování, ke kterému během letoška dojde.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.05.2022
    Futures zelené, asijské indexy převážně smíšené – pozitivní zprávou je, že Biden zvažuje zrušení některých cel na čínské zboží zavedených Trumpem.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.08.2021
    Čínské vedení se nově snaží o nastolení větší majetkové rovnosti. V minulém týdnu začaly po projevu tamního prezidenta, který vyzdvihoval „společnou prosperitu“, ztrácet akcie luxusních oděvních značek. V překladu to totiž může znamenat výraznější daňovou zátěž bohatých Číňanů, kteří patří k významným kupcům luxusních výrobků. Např. akcie LVMH odepsaly od 12.8. přes 13 %. Výrazně padají akcie likérky Kweichov Moutai – ta vyrábí exkluzivní čínské destiláty. Jen pro zajímavost, s kapitalizací $300 mld. jde stále o nejhodnotnější nápojářskou firmu světa (Coca Cola má kapitalizaci $244 mld.). A to její akcie ztratily od konce května více než 30 %. Obecně tak padají tituly, které v uplynulých letech těžily z bohatnutí čínské střední třídy.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.11.2020
    Rytmus trhům stále určuje vakcína. Pfizer již podal k FDA oficiální žádost ohledně schválení vakcíny. K prvnímu očkování v USA by tak mohlo dojít v půlce prosince. Ve střednědobém horizontu tak stále zůstává hlavním tématem rotace z hodnotových do růstových titulů. Respektive v případě tříd aktiv rotace z vládních dluhopisů do korporátních či akcií obecně. Krátkodobě však může dojít k taktické pauze – zejména pokud strmě porostou nové infekce covid-19.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 2.3.2020
    Pro následující týden bude rozhodující počet nově nakažených v Evropě. Na starém kontinentě se virus začíná šířit do většiny zemí. Na druhou stranu výrazně klesá počet nových infekcí v Číně. Za včerejšek pouze 202 nových případů. Čínské firmy již začínají obnovovat výrobu. Pokud bude rychle přibývat počet nakažených v Evropě, případně dojde k vyhlašování rozsáhlých karantén, mohou trhy dále oslabovat. Prudce se v posledních dnech zvyšoval počet nakažených v Itálii. Je třeba dodat, že celosvětově se z 89 000 nakažených již více než 45 000 vyléčilo.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance