Úterý 21. ledna 2025 03:08
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap forex

Ranní okénko - Inflace v regionu rychle klesá

09.02.2024 09:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


25,21

-0,09%

4,0%

 

 

 

S&P 500

4997,9

0,06%

12,0%




USD/CZK

23,38

-0,11%

5,8%

 

 


NASDAQ

15793,7

0,24%

15,7%




EUR/USD

 

1,078

0,03%

-1,8%

 

 

 

DAX

16963,8

0,25%

7,1%

 

 

 

USD/PLN

4,009

-0,50%

-0,9%




PX

1462,95

1,28%

7,6%




Ropa Brent

USD/barel

81,54

-0,24%

-5,5%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

2032

-0,04%

5,6%











Aktualizováno

8:44

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes je ekonomický kalendář takřka prázdný a na českém finančním trhu tak lze očekávat dozvuky včerejšího zasedání České národní banky. Po rozhodnutí o snížení sazeb o 50bb oslabila koruna o více jak 1 % a tržní sazby se posunuly do pozice, kdy pro konec roku implikují pokles základní úrokové sazby až do blízkosti 3 %. Další podobně významný impuls zároveň dorazí během příštího týdne, spolu s výsledkem lednové inflace. Medián analytiků po prvních zveřejněných odhadech činí 2,9 % r/r (2,0 % m/m), podobný je i předpoklad ČNB.

Ze zahraničí dnes dorazí finální údaj ohledně inflace v Německu, který by měl potvrdit, že v lednu meziroční míra dosáhla 2,9 % a je tak nejnižší od poloviny roku 2021. V rámci regionu pak bude zajímavý i první lednový odhad ohledně inflace v Maďarsku, kde očekáváme pokles meziroční míry z prosincových 5,5 % na 4,0 %. Tím by se inflace dostala na horní hranici tolerančního pásma Maďarské centrální banky. Rychlý desinflační proces (v Q1’23 dosahovala inflace více jak 25 %) tak umožní Maďarské centrální bance nejen pokračovat ve snižování sazeb, ale i zrychlit tempo uvolňování měnové politiky. Na několika posledních zasedáních došlo ke snížení o 75bb, naposledy minulý týden na 10,0 %.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bankovní rada ČNB na včerejším měnově-politickém zasedání rozhodla o snížení sazeb, a to hned o 50bb. Základní úroková sazba tak poklesla na 6,25 %. Pro snížení hlasovalo 6 ze 7 členů, zbývající hlas byl pro ještě razantnější snížení o 75bb. Důvodem pro rychlejší snížení sazeb, než očekávala naše i tržní prognóza, je zejména vysoká míra jistoty v bankovní radě ohledně lednové inflace. Ta by podle guvernéra ČNB Aleše Michla měla zamířit ke 3 %.

Podíl nezaměstnaných během ledna vzrostl z 3,7 % na 4,0 %, což představuje hodnotu mírně nad naší i tržní prognózou. Na možnost vyššího nárůstu jsme ovšem upozorňovali mj. v důsledku nižších průměrných lednových teplot, a i při pohledu na nezaokrouhlenou hodnotu (3,96 %) se potvrzuje, že k zásadnějšímu zhoršování situace na českém trhu práce nedochází – většina nárůstu jde na vrub sezónním vlivům. V nejbližších měsících již nárůst podílu nezaměstnaných neočekáváme.

Americký akciový index S&P 500 se před koncem týdne zastavil těsně pod hodnotou 5 000 bodů, když jeho hodnota na pozadí minimální volatility vzrostla o méně jak 0,1 %. Německý DAX posiloval o 0,3 %, pražská burza rostla o 1,3 %. Pozitivně se projevil zejména nárůst u akcií Komerční banky po nečekaně vysoké oznámené dividendě. Koruna ztrácela jak po oznámení o rozhodnutí ČNB, tak během tiskové konference a den uzavřela u 25,25 EUR/CZK. Je tak nejslabší od jara 2022.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Pepsico Inc, Hermes International

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: SRN finální inflace

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Inflace v Německu dále klesá
    Dnešní den bude ve znamení zahraničních dat. Z USA dorazí údaje o osobních příjmech i výdajů. Trh očekává, že meziměsíčně v obou případech došlo v říjnu k nárůstu o 0,2 %. Oproti září tak tempo růstu příjmů pokleslo o jednu desetinu procentního bodu a tempo výdajů dokonce o 0,5 p. b., což naznačuje, že spotřeba domácností, která dosud byla tahounem tamní ekonomiky, začíná mírně ochabovat. V dalších měsících tak očekáváme, že se výkon americké ekonomiky bude utlumovat, ale na druhé straně je to jeden z předpokladů dle Fedu jak zkrotit inflaci. Dozvíme se rovněž každotýdenní údaje z amerického trhu práce, kde by mělo dojít k mírnému nárůstu jak nově podaných, tak i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve srovnání s předchozím týdnem.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu dál klesá, dnes v ČR druhý odhad HDP a PMI
    Poslední den tohoto týdne bude tím nejnabitějším z pohledu české ekonomiky. Nejprve bude zveřejněn Českým statistickým úřadem zpřesněný odhad HDP v posledním kvartále minulého roku, kdy prvotní údaj statistiků naznačoval mezičtvrtletní růst o 0,2 %. Dozvíme se zároveň strukturu jednotlivých složek, kde bude především zajímavé, zda se potvrdí růst spotřeby domácností, který byl dosud velmi utlumený a byl hlavní příčinou ekonomické recese v minulém roce.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu mírně vzrostla
    Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes uveřejní, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti v České republice. My očekáváme, že se nezaměstnanost z květnových 3,5 % sníží na 3,4 % v červnu v důsledku sezónních vlivů, kdy jsou typicky zaměstnáváni lidé v zemědělském sektoru. I přes nepříznivou aktuální ekonomickou situaci nezaměstnanost nerostla a na tom by se nemělo nic měnit. Dnes se také dozvíme nejnovější údaje o americké inflaci. Meziměsíčně se sice inflace nejspíše zvýší, ale v meziročním srovnání by měla i nadále inflace klesat, a to až k hranici 3 %. Jádrová inflace by měla rovněž poklesnout. Nicméně ta bude stále dosahovat vyšších hodnot a zároveň klesat pomaleji než celková inflace.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu míří k 6 %
    Některé evropské země včetně Německa či Španělska dnes reportují výsledky březnové inflace. Následovat bude konjunkturální průzkum v eurozóně. Oba ukazatele již obsahují dopady války na Ukrajině. Inflace se tedy posune výše a důvěra v ekonomiku naopak spadne. Odpoledne vyjde americký ADP, který patrně ukáže na svižný růst nových pracovních míst.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu ovlivní rozhodnutí ECB
    Dnešek odstartuje ČSÚ se zpřesněným odhadem HDP za druhý kvartál, kdy se budeme moct podrobněji nahlédnout i do struktury. Oči v Evropě ale budou mířit především na odpoledne zveřejňovanou německou inflaci, která napoví, jak by mohl vypadat vývoj v eurozóně a zároveň naznačí jakým směrem se bude ubírat ECB na nejbližším zasedání. Trh totiž začíná čím dál tím více naceňovat 75bb hike. Z USA pak dorazí informace ohledně růstu cen nemovitostí nebo také ukazatel spotřebitelské důvěry. Včera po dlouhých týdnech došlo k propadu cen forwardových kontraktů na elektřinu mj. v Německu a Francii, poté co se objevila informace, že EU urgentně přistoupí k potřebným krokům, aby snížila ceny energií.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu směřuje ke 2 %
    Čtvrtek bude z pohledu ekonomický dat patrně nejzajímavějším dnem týdne, kdy sice nedorazí žádná čísla z tuzemského trhu, přicházet ale budou výsledky inflace z vybraných států eurozóny. V odpoledních hodinách pak trhy může rozhýbat i statistika osobních příjmů a výdajů v USA.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu stoupla
    Ve Spojených státech amerických bude dnes publikován druhý odhad růstu HDP v letošním prvním čtvrtletí. Úvodní odhad naznačil zpomalení růstu z 3,4 % v posledním kvartále minulého roku až na 1,6 %, přičemž trh očekával růst ve výši 2,5 %. Nyní trh ještě více korigoval svou predikci směrem níže až na 1,3 %. To se zdá jako dobrá zpráva z pohledu Fedu, protože ten podmiňoval možné zahájení snižování sazeb v případě utlumení ekonomické aktivity. Nicméně ze struktury růstu je zřejmé, že zpomalení bylo dáno volatilnějšími položkami, tedy změnou stavu zásob, jejichž příspěvek byl záporný. Zároveň negativní vliv měl zahraniční obchod, kdy kvůli silné domácí poptávce bylo třeba více dovážet a také zmiňované rozpouštění zásob. Na druhé straně soukromé investice rostly výraznějším tempem a také soukromá spotřeba byla značná, přestože oproti poslednímu kvartálu loňského roku mírně poklesla. Právě vysoká spotřeba domácností tak nedovoluje další pokles inflace blíže k 2% cíli.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu vzrostla, jak se zvýší dnes v eurozóně?
    Již za pár minut zveřejní Český statistický úřad, jak se vedlo tuzemskému zahraničnímu obchodu během loňského listopadu. Očekáváme, že bilance skončila i v tomto měsíci s pozitivním saldem, tentokrát ve výši 12,2 mld. Kč, čímž by byla překonána hranice 200 mld. Kč za 11 měsíců předchozího roku. Prognóza trhu je mírně optimističtější, když očekává kladné saldo ve výši 18,6 mld. Kč.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu vzrostla pomaleji, dnes je na řadě údaj za celou eurozónu
    Dnes bude hlavní ekonomickou událostí pro tuzemskou ekonomiku zveřejnění zpřesněného odhadu růstu HDP ve třetím kvartále, ke kterému dojde již za pár minut. Výkon českého hospodářství je zatím v letošním roce spíše zklamáním, když po slušném vyšlápnutí do nového roku v tempu +0,4 % k/k pak ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila své tempo růstu na 0,3 % v mezikvartálním vyjádření, čímž zaostala za očekáváními. Růst byl dosud tažen zejména domácí spotřebou, která se však z krizových let zatím zotavuje jen velmi pozvolna. Hlavním zklamáním a rizikem pak je i poptávka ze zahraničí, zejména v rámci Evropy, jejíž hospodářské oživení probíhá rovněž v opatrném módu.
  • Ranní okénko - Inflace v Německu zpomalila, na výraznějším ústupu ale není
    Dnes bude trhy zajímat německá nezaměstnanost a vývoj osobních příjmů a výdajů v USA. Dorazí i v poslední době čím dál tím ostřeji sledovaná týdenní data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Jde totiž o jeden z prvních ukazatelů, který by mohl naznačit zchlazování prozatím silně zahřátého trhu práce. Včera zveřejněný výsledek červnové inflace v Německu vypadá na první pohled dobře. Meziroční dynamika výrazněji zpomalila, meziměsíčně ceny dokonce kosmeticky klesly. Pod pokličkou se ale skrývá především dopad snížení spotřební daně na pohonné hmoty v kombinaci s extrémním zlevněním jízdenek na některé prostředky hromadné dopravy. Inflační tlaky i nadále zůstávají v německé ekonomice silné.
  • Ranní okénko - Inflace v USA by měla klesnout ke 3 %, ale jádrová bude nadále zvýšená
    Hlavní ekonomická zpráva dne dorazí ze Spojených států amerických, kde bude v odpoledních hodinách zveřejněna lednová inflace. Sice se očekává, že meziroční inflace by měla spadnout z 3,4 % na 2,9 %, ale jádrová inflace, které Fed přikládá větší váhu, by měla zůstat stále zvýšená, okolo 3,7 %. Takový výsledek v kombinaci se silným růstem americké ekonomiky a posledními daty z tamního trhu práce by trh pravděpodobně definitivně přesvědčil, že Fed zahájí cyklus uvolňování měnové politiky nejdříve na květnovém zasedání. Přitom ještě zhruba před měsícem dosahovaly sázky na začátek snižování sazeb už v březnu více než 70 %, ale aktuálně trh této možnosti přisuzuje pouze 15% pravděpodobnost. Naše prognóza zůstává nezměněna a nadále počítáme s prvním snížením ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
  • Ranní okénko - Inflace v USA by mohla dnes dosáhnout svého vrcholu, v Česku bude dál sílit
    Dnes se čeká zejména na odpolední informaci ohledně růstu spotřebitelských cen v USA. Meziroční tempo by mělo být nejvyšší za posledních let. Z Evropy dorazí hned ráno ZEW index, který ukáže sentiment subjektů finančního trhu. Pro nás nejzajímavější je samotný ZEW index za Německo. Ten jak v hodnocení aktuální situace tak v budoucích očekáváních s největší pravděpodobností ukáže další propad. Včera zveřejňovaná česká inflace vystoupala v březnu na 12,7 %.
  • Ranní okénko - Inflace v USA by po čase měla poklesnout
    Hlavní zprávu tohoto týdne přinese dnešní odpoledne, kdy bude zveřejněn výsledek říjnové inflace ve Spojených státech amerických. Dezinflační proces se v předchozích třech měsících zastavil, ale tentokrát se očekává, že inflace poklesla z 3,7 % v září na 3,3 % v říjnu a to zejména v důsledku klesajících cen energií a pohonných hmot. Tyto položky jsou ovšem vyloučeny z výpočtu jádrové inflace a ta dle odhadu trhu tak setrvá ve výši 4,1 %. Vyšší jádrovou inflaci potvrzují i poslední meziměsíční údaje, které se pohybují okolo 0,3 %. Pokud tato čísla převedeme do anualizované podoby, dostaneme hodnotu těsně pod 4 %. Fed, který při svém rozhodování bere více v potaz právě jádrovou inflaci, tak může být tímto vývojem mírně znepokojen, a proto stále nelze vyloučit možné zpřísnění měnové politiky na prosincovém zasedání, ač pravděpodobnost tohoto kroku není příliš vysoká.
  • Ranní okénko - Inflace v USA hlavním ukazatelem dne
    Dnes se dozvíme, do jaké míry německá ekonomika v loňském roce poklesla. Pohledem reálného HDP by šlo již o druhý rok, kdy hodnota německé produkce klesla. Analytici očekávají, že loňský pokles bude o něco mírnější (odhad -0,2 % vs -0,3 % r/r v roce 2023). I v případě potvrzení těchto odhadů by však šlo o zklamání, jelikož původně se očekávalo, že k ekonomickému oživení v Německu dojde již v roce 2024. Tato očekávání se tak přesouvají na letošní rok, který však bude opředen vysokou mírou nejistoty zejména s ohledem na geopolitický vývoj a dopad hrozících celních válek na německé, potažmo evropské výrobce.
  • Ranní okénko - Inflace v USA mírně zpomalila, koruna dále posiluje
    Dnešní den bude zajímavý opět zejména z pohledu americké ekonomiky, která odhalí stav svého průmyslu. Ten by měl dle analytických odhadů mírně ochladit a z 0,4% revidovaného růstu v březnu zpomalit na 0,1 % v dubnu. Vzhledem k tomu, že trh má v posledních letech tendenci výkonnost průmyslu spíše nadhodnocovat, skutečná data tak mohou vykázat spíše stagnaci, volatilita by však měla zůstat nízká.
  • Ranní okénko - Inflace v USA se nevzdává
    Tento týden uzavře průzkum ohledně aktuální spotřebitelské nálady ve Spojených státech amerických indexem University of Michigan pokrývající i inflační očekávání v krátkém (1 rok) i dlouhém (5-10 let) horizontu. Spotřebitelská nálada zůstane velmi optimistická, ač od července se velmi lehce snižuje. Co se týká inflačních očekávání, tak ta v horizontu 1 roku zůstávají nad 3 % a v rozmezí 5 až 10 let se pohybují jen těsně pod 3 %, což ukazuje na fakt, že poslední krok ke stlačení inflace ke svému cíli bývá nejtěžší.
  • Ranní okénko - Inflace v USA ve prospěch snížení sazeb o 25bb; ECB dnes obnoví cyklus snižování sazeb
    Tento týden pokračuje ve svižném tempu, když po úterních (Česko) a středečních (USA) datech o inflaci dnes zasedá Evropská centrální banka. Ta zahájila cyklus uvolňování měnové politiky na svém červnovém zasedání, když snížila sazby v souladu s naší prognózou o 25bb. V červenci rovněž podle očekávání byl ale proces snižování sazeb přerušen, jelikož představitelé ECB vyjadřovali určité obavy ohledně možných proinflačních rizik, a tak chtěli a pravděpodobně i nadále chtějí postupovat velmi obezřetně.
  • Ranní okénko - Inflace v zemích eurozóny vstoupila do nového roku překvapivě silná
    Hlavním dnešním údajem je lednová inflace v eurozóně. Dosud zveřejněné hodnoty některých členských států ukazují, že i agregovaný výsledek bude pravděpodobně vyšší, než ukazuje medián tržních odhadů (4,4 % po prosincových 5,0 %). Důležitá bude také statistika z amerického trhu práce od institutu ADP, jež naznačí, co očekávat od obsáhlejší měsíční statistiky (zveřejnění v pátek).
  • Ranní okénko - Inflace z pohledu Fedu již "dostatečně pokročila", ale co s druhým dílem mandátu - zaměstnaností?
    Z pohledu finančního trhu je dnešek vrcholem týdne – v USA bude zveřejněna měsíční statistika z trhu práce. Jeho vývoj je nyní hlavním vodítkem pro rozhodnutí o načasování snižování tempa nákupu aktiv, jelikož inflace dle Fedu již tento krok opodstatňuje. Nicméně kromě inflace a trhu práce, které spadají do duálního mandátu Fedu, budou centrální bankéři brát v potaz i širší ekonomické prostředí. Z globálního pohledu o něco méně zajímavé téma bude dnešní zveřejnění růstu tuzemských mezd za 2Q21.
  • Ranní okénko - Inflaci letos poženou vzhůru energie
    Česká ekonomická data byla během včerejška pro tento týden vyčerpána, v příštích dnech nás čekají především údaje z ekonomiky eurozóny a USA. Hlavními informace dneška jsou inflace v eurozóně a statistika z amerického trhu práce z dílny ADP, která měla oproti lednu doznat zlepšení.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank