Pondělí 20. ledna 2025 21:55
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Všichni mluví o dluhopisech

23.01.2024 18:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kvůli slábnoucímu růstu, zpomalující inflaci a geopolitickému napětí lze v roce 2024 na trzích očekávat zvýšenou volatilitu. Centrální banky budou nejspíš s agresivním snižováním sazeb váhat, což vyvolá na dluhopisových trzích nejistotu. Investoři by se měli soustředit na kvalitní vládní dluhopisy, ale lze uvažovat i nad selektivními investicemi do dluhopisů firemních.

Slábnoucí růst, inflace a nestabilní geopolitické prostředí

V roce 2024 by se měly trhy připravit na další divokou jízdu. Pomalý růst a ustupující inflace sice připravily půdu pro pokles úrokových sazeb, ale v oblasti monetární politiky přetrvává nejistota a panuje geopolitické napětí.

Když začaly centrální banky agresivně zvyšovat základní sazby, mluvili přední ekonomové o značné pravděpodobnosti recese a futures na dluhopisy počítaly s rychlým opětovným poklesem. Centrální banky se však držely narativu „vyšší a dlouhodobější“ inflace a trhy se za celý rok 2023 nepovedlo uklidnit. Nakonec se základní sazby vyšplhaly na nejvyšší úroveň za více než patnáct let. Navzdory ekonomickým problémům se nepočítá s tím, že by se sazby v roce 2024 snižovaly nějak agresivně. Recese americké ekonomiky to však může rychle změnit.

Volatilitu trhů dál zvyšuje nestabilní geopolitické prostředí. Spojené státy čelí geopolitickému napětí na Ukrajině, v Izraeli i na Tchaj-wanu. Navíc se blíží listopadové prezidentské volby, a tak se politická situace v roce 2024 nejspíš zasekne na mrtvém bodě, sníží se fiskální výdaje a dál se zvýší nejistota kolem hospodářského růstu.

Z výše uvedeného vyplývá, že by měly být centrální banky, než začnou dál zpřísňovat ekonomické podmínky, nebo je naopak příliš rychle rozvolňovat, raději opatrné, protože bude na trhu s dluhopisy panovat zvýšená volatilita.

Trh s dluhopisy nabízí investorům atraktivní vyhlídky

Investoři do dluhopisů mají příležitost zajistit si nejvyšší výnosy za posledních deset let. To přitom neznamená jen vyšší návratnost, ale i nižší pravděpodobnost, že by dluhopisy měly návratnost zápornou.


Centrální banky budou nejspíš snižovat základní sazby jen pomalu, a tak budou odložené účinky agresivní monetární politiky z roku 2023 znamenat přísnější podmínky financování i v novém roce. Ve střednědobém horizontu to přinese upřednostnění durace a kvality.

Pro vládní dluhopisy z rozvinutých zemí existují v roce 2024 tři různé scénáře:

1.       Měkké přistání: Boj s inflací je za námi a vyhnuli jsme se hluboké recesi, takže mohou centrální banky začít postupně, nepříliš agresivně snižovat sazby. Krátkodobé výnosy budou klesat rychleji než dlouhodobé a 10leté výnosy se posunou oproti dnešku o něco níž.

2.       Tvrdé přistání: Hluboká recese donutí centrální banky agresivně snižovat sazby, takže začnou krátkodobé výnosy klesat podstatně rychleji než dlouhodobé. Sazby se výrazně propadnou pro všechny doby splatnosti.

3.       Scénář ze 70. let: Inflace se znovu rozhoří, a tak budou muset banky opět zvýšit sazby. Výnosové křivky by se zploštily, protože by krátkodobé výnosy stoupaly rychleji než dlouhodobé.

Hlavní je kvalita

Ochabující ekonomická aktivita a vysoké sazby nevěstí pro riziková aktiva nic dobrého. To může v prostředí klesajících tržeb a nižších marží vést k vyššímu spreadu korporátních dluhopisů.

Výnosy z korporátních dluhopisů sice v Evropě i USA stoupaly spolu s dluhopisy vládními, ale zhodnocení, které investiční korporátní dluhopisy nabízejí oproti benchmarku, je výrazně pod průměrem z let 2010-2020.

Ještě depresivnější je pohled na rizikové dluhopisy. Americké obligace s vysokým výnosem vyplácejí o 260 bazických bodů víc než srovnatelné investiční dluhopisy, což odpovídá předcovidovým hodnotám, kdy Fed stimuloval ekonomiku prostřednictvím kvantitativního uvolňování a úrokové sazby byly oproti dnešku sotva poloviční. V Evropě vynáší junk bonds o 310 bazických bodů víc než kvalitní dluhopisy, což je odrazem náročnějšího makroekonomického prostředí.

Proto má podle nás cenu investovat spíš do na vládních dluhopisů z rozvinutých zemí, i když zajímavé budou i selektivní investice do dluhopisů firemních.


Autor: Althea Spinozzi, specialistka na dluhopisy Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Všetko, čo potrebujete vedieť o spomalení čínskej ekonomiky.
    Medziročný rast čínskej ekonomiky spomalil zo 6,5% na 6,4%. Je to najpomalší medziročných rast od roku 1990. Povedzme si na úvod v krátkosti, čo za tým stojí:
  • Všetko je v poriadku... bude... možno
    Dnešné vyjadrenia politikov od rána smerujú hlavne k...
  • Všetko na čom záleží
    O čom je finančný systém? Kedysi dávno bol o peniazoch. No komerčné banky stáli za premenou systému, keď peniaze nahradili kvázipeniazmi. No posledné dekády už nie sú komerčné banky v strede pozornosti. Sú všetkým, na čom záleží.
  • Všetko najlepšie, Milton
    Dnes sa v trhovej analýze pozrieme na významné jubileu...
  • Všetko so všetkým súvisí
    Posledné obavy o zdravie francúzskych bánk boli...
  • Všetky hlavné akciové indexy sa dnes obchodujú v zelených číslach
    Hlavné akciové indexy v Ázii, USA a v Číne sa obchodujú v zelených číslach. Najvýznamnejší nárast dosiahol čínsky CSI 300 index, ktorý vzrástol o viac ako 3%. V Európe sa najviac darí Nemeckému DAXu (+0,94%) a britskému FTSE MIB(+0,97%). Čo sa týka amerických akciových indexov, tak tie majú za sebou rekordne silné otvorenie obchodovania. Najvýznamnejší nárast dosiahol technologický Nasdaq (+1,06%).
  • Všetky investície sú aktuálne drahé
    V dnešných obrázkoch dňa som postoval tabuľku, ktorá sa pozerá na ocenenia akcií a dlhopisov v porovnaní s históriou. Tá ukazuje, že podľa mediánu viacerých ukazovateľov, je aktuálne ocenenie akcií historicky v USA v 88-om percentile a ocenenie dlhopisov v 84-percentile. Teda vyššie bolo v histórii len v 12%, resp. 16% prípadov.
  • Všetky oči na Draghim, potvrdí jastrabí výhľad, alebo zmení rétoriku?
    Európska centrálna banka bude vo štvrtok znova rozhodovať o monetárnej politike a očakávania trhu sú naozaj veľké. Mario Draghi v posledných týždňoch naznačil, že inflácia by mala pokračovať v raste nad 2%, aj keď aktuálne je iba 1.4% na ročnej báze a ECB tiež „pochválila“ európske ekonomiky za ich pekný rast a optimizmus.
  • Všetky tri kľúčové miery inflačných očakávaní v USA sú už nad 2%. Po prvý krát od roku 2011.
    V súvislosti s vyhliadkami pre politiku FEDu sa hovorí predovšetkým o vývoji inflácie a HDP. Je tu však ešte jedna zaujímavá veličina – inflačné očakávania, ktorá je tiež dôležitým vstupom pre rozhodovanie FEDu. Pozrime sa na to, ako sa vyvíjajú tri hlavné miery inflačných očakávaní v USA.
  • Všichni jsou blázni jenom akcie GameStop jsou letadlo
    „Přestože společnost GameStop v loňském roce uzavřela téměř 500 svých poboček, akci společnosti lámou rekordy a za necelého půl roku vzrostly přibližně 30krát,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Všichni proti dolaru, EUR/USD využívá situace, JPY konsoliduje.
    Americká měna posiluje a po neúspěšném testu maximální úrovně roku 2012 na kursu 84,12, se snaží...
  • Všichni sledují zprávu o inflaci v USA
    Pozornost investorů přitahuje pád SVB a Signature bank v USA a zpráva o inflaci v USA, která bude zveřejněna později. Někteří tržní analytici naznačují, že americký Federální rezervní systém by mohl pozastavit svůj plán zpřísňování měnové politiky, aby zabránil začátku nové bankovní krize.
  • Všude nízko, doma nejvýš
    Česká ekonomika zůstává nečekaně odolná: I přes problémy německého průmyslu vykazuje rekordní přebytky zahraničního obchodu a výroba si udržuje kladnou dynamiku. Cenový růst zůstává vysoko a příští rok ho ještě podpoří zvýšení spotřební daně.
  • V Švédsku sa začína hovoriť o konci QE, SEK prudko posilňuje
    V predvianočnom obchodovaní panuje na devízových trhoch vyššia volatilita len na švédskej korune. Včera k jej prudkému posilneniu prispel nečakaný rast indexu celkového sentimentu v ekonomike na najvyššiu úroveň od roku 2011 a dnes ho ešte viac zosilnilo zasadnutie centrálnej banky. To podľa očakávaní prinieslo predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania na úrovni 5 mld. SEK mesačne o ďalšieho pol roka, či bude pokračovať aj v druhej polovici roka 2017, však nie je isté.
  • Vtedy a teraz
    SP500 ukončil víťaznú sériu, DJ v nej pokračujeAkciový index SP500 včera ukončil sériu siedmych prírastkov, kedy pokle...
  • V této situaci mohou prodejci hledat signály, jak ceny ještě snížit.
    Ceny zlata klesly poté, co USA v květnu oznámily lepší než očekávané údaje o prodejích domů. Národní asociace realitních kanceláří (NAR) uvedla, že index minulý měsíc vzrostl o 0,7 % po poklesu o 4 % v dubnu. Ve srovnání s loňským číslem však tržby klesly o 13,6 %.
  • V Texasu jsou lidé placeni za odběr zemního plynu
    Cena zemního plynu se na burze pohybuje kolem 2,6 dolaru za objemovou jednotku (MMBtu). Do budoucna by zemní plyn mohl začít zdražovat, protože se počítá s přestavbou uhelných elektráren na plynové, což zvýší poptávku po zemním plynu. K tomuto vývoji napomáhá prudký nárůst ceny emisních povolenek, který znevýhodňuje produkci energie s tvorbou skleníkových plynů.
  • V Texasu se spotřeba elektřiny těžařů kryptoměn rovná dalšímu Houstonu
    Texaský provozovatel sítě čeká, že těžaři s kryptoměnami zvýší do poloviny roku 2023 poptávku po elektřině až o 6 gigawattů, to bude stačit k napájení všech houstonských domácností.
  • V Trumpově vládě bude hrát obří roli ropa
    Od chvíle, kdy americká justice rozbila v roce 1911 Rockefellerův obří ropný koncern Standard Oil, byly americké odvětví energetiky a federální vláda ve při. To by se nyní mohlo změnit. Ve funkci amerického ministra zahraničí bude zřejmě potvrzen Rex Tillerson, šéf jedné z nejvlivnějších firem světa, energetického koncernu Exxon Mobil. Na ministerstvo energetiky má už podle všeho namířeno Rick Perry, někdejší guvernér největšího amerického producenta ropy Texasu.
  • V Turecku je pro Čechy levně jako nikdy, tamní lira dnes poprvé stojí méně než dvě koruny. V roce 2016 stálo pivo v Turecku 50 korun, dnes ani ne 30 korun
    Turecká lira se dnes propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Odpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru. Lira se totiž dnes odpoledne prodávala i jen za 1,97 koruny (viz graf níže). Ještě včera se přitom prodávala nejníže za 2,09 koruny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new