Neděle 03. listopadu 2024 17:45
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap zlato
reklama
CapXmaster srovnani

Vtedy a teraz

13.03.2013 13:04  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

SP500 ukončil víťaznú sériu, DJ v nej pokračuje

Akciový index SP500 včera ukončil sériu siedmych prírastkov, kedy poklesol o 0,24%. Pokles tlačil hlavne technologický sektor cez akcie Apple (-2,16%). Tie poklesli potom, čo si trh uvedomil, že informácie o vysokej jednorazovej dividende nedávajú príliš zmysel. Okrem toho aj ďalšie zníženia cenového cieľa pre akcie firmy ako aj správy, že Apple stráca na trhu s tabletmi svoj podiel, nepriali kalifornskej firme.

Kým najdôležitejší US index ukončil sériu svojich prírastkov, najstarší akciový index na svete Dow Jones Industrial Average pokračoval v raste. Zaznamenal svoj ôsmy prírastok v rade a je v najdlhšej sérii rastov za posledné dva roky. Prírastok 0,02% je síce minimálny, no aj tak znamená, že benchmark je na nových historických maximách.

Vtedy a teraz

Posledné úrovne, ktoré musel index prekonať, boli vrcholy z októbra 2007, čo sa podarilo minulý týždeň. Finančný portál Zero Hedge preto porovnal situáciu US ekonomiky a na finančných trhoch vtedy a teraz:

Dow Jones Index: Vtedy 14164,5; Teraz 14 450
Priemerná cena benzínu za galón: Vtedy 2,75 USD; Teraz 3,73 USD
Rast HDP: Vtedy 2,5%; Teraz 1,6%
Počet nezamestnaných: Vtedy 6,7 mil.; Teraz 13,2 mil.
Počet Američanov dostávajúcich potravinové lístky: Vtedy 26,9 mil.; Teraz 47,69 mil.
Bilancia Fedu: Vtedy 0,89 bil. USD; Teraz 3,01 bil. USD
Celkový federálny dlh: Vtedy 9,008 bil. USD; Teraz 16,43 mld. USD
Dlh domácností: Vtedy 13,05 bil. USD; Teraz 12,87 bil. USD
Spotrebiteľská dôvera: Vtedy 99,5; Teraz 69,6
Rating USA od agentúry S&P: Vtedy AAA; Teraz AA+
Index volatility VIX: Vtedy 17,5; Teraz 12,27
Výnos na 10-ročných US dlhopisoch: Vtedy 4,64%; Teraz 2,00%
Kurz USDJPY: Vtedy 117; Teraz 95
Kurz EURUSD: Vtedy 1,4145; Teraz 1,3005
Cena zlata: Vtedy 748 USD za troyskú uncu; Teraz 1595 USD za uncu.
Objem akcií na NYSE: Vtedy 1,3 mld. akcií denne; Teraz 545 mil. akcií

Divergencia Wall Street/Main Street pokračuje

Ak vidíme štatistiky, je jasné, že US ekonomika je na tom teraz horšie než predtým. Ako je ale možné, že sa korporáciám tak darí? Odpoveď na otázku je kontrola mzdových nákladov, znižovanie stavov zamestnancov, offshoring a zvyšovanie produkcie práce. Tiež expanzia na zahraničné trhy pomáha firmám dosahovať rekordné zisky.

Akcie s rekordnými buybackmi

Spolu so ziskami rastie aj hotovosť, ktorú majú korporácie nahromadenú. Tú sa snažia aktuálne vrátiť akcionárom cez zvyšovanie dividend alebo cez oznamovanie plánov spätného odkupu akcií. Vo februári oznámili US korporácie plány spätného odkupu akcií až v objeme 117,8 mld. USD, čo je najviac v histórii. Predošlé maximum držal december 2007, kedy odkupy dosiahli 89 mld. USD. Okrem ziskov firiem tak podporujú akcie aj spätné odkupy akcií a relatívna atraktívnosť akcií v porovnaní s dlhopismi.



Výhľad na dnes

Dnes očakávame z US dáta maloobchodných tržieb za február. Konsenzus očakáva ďalší silný výsledok, čo by malo priať US akciám v raste. Zatiaľ je výhľad na akciový trh rastový a nové historické maximá by sme čoskoro mohli vidieť aj na indexe SP500.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Všetky hlavné akciové indexy sa dnes obchodujú v zelených číslach
    Hlavné akciové indexy v Ázii, USA a v Číne sa obchodujú v zelených číslach. Najvýznamnejší nárast dosiahol čínsky CSI 300 index, ktorý vzrástol o viac ako 3%. V Európe sa najviac darí Nemeckému DAXu (+0,94%) a britskému FTSE MIB(+0,97%). Čo sa týka amerických akciových indexov, tak tie majú za sebou rekordne silné otvorenie obchodovania. Najvýznamnejší nárast dosiahol technologický Nasdaq (+1,06%).
  • Všetky investície sú aktuálne drahé
    V dnešných obrázkoch dňa som postoval tabuľku, ktorá sa pozerá na ocenenia akcií a dlhopisov v porovnaní s históriou. Tá ukazuje, že podľa mediánu viacerých ukazovateľov, je aktuálne ocenenie akcií historicky v USA v 88-om percentile a ocenenie dlhopisov v 84-percentile. Teda vyššie bolo v histórii len v 12%, resp. 16% prípadov.
  • Všetky oči na Draghim, potvrdí jastrabí výhľad, alebo zmení rétoriku?
    Európska centrálna banka bude vo štvrtok znova rozhodovať o monetárnej politike a očakávania trhu sú naozaj veľké. Mario Draghi v posledných týždňoch naznačil, že inflácia by mala pokračovať v raste nad 2%, aj keď aktuálne je iba 1.4% na ročnej báze a ECB tiež „pochválila“ európske ekonomiky za ich pekný rast a optimizmus.
  • Všetky tri kľúčové miery inflačných očakávaní v USA sú už nad 2%. Po prvý krát od roku 2011.
    V súvislosti s vyhliadkami pre politiku FEDu sa hovorí predovšetkým o vývoji inflácie a HDP. Je tu však ešte jedna zaujímavá veličina – inflačné očakávania, ktorá je tiež dôležitým vstupom pre rozhodovanie FEDu. Pozrime sa na to, ako sa vyvíjajú tri hlavné miery inflačných očakávaní v USA.
  • Všichni jsou blázni jenom akcie GameStop jsou letadlo
    „Přestože společnost GameStop v loňském roce uzavřela téměř 500 svých poboček, akci společnosti lámou rekordy a za necelého půl roku vzrostly přibližně 30krát,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Všichni mluví o dluhopisech
    Kvůli slábnoucímu růstu, zpomalující inflaci a geopolitickému napětí lze v roce 2024 na trzích očekávat zvýšenou volatilitu. Centrální banky budou nejspíš s agresivním snižováním sazeb váhat, což vyvolá na dluhopisových trzích nejistotu. Investoři by se měli soustředit na kvalitní vládní dluhopisy, ale lze uvažovat i nad selektivními investicemi do dluhopisů firemních.
  • Všichni proti dolaru, EUR/USD využívá situace, JPY konsoliduje.
    Americká měna posiluje a po neúspěšném testu maximální úrovně roku 2012 na kursu 84,12, se snaží...
  • Všichni sledují zprávu o inflaci v USA
    Pozornost investorů přitahuje pád SVB a Signature bank v USA a zpráva o inflaci v USA, která bude zveřejněna později. Někteří tržní analytici naznačují, že americký Federální rezervní systém by mohl pozastavit svůj plán zpřísňování měnové politiky, aby zabránil začátku nové bankovní krize.
  • Všude nízko, doma nejvýš
    Česká ekonomika zůstává nečekaně odolná: I přes problémy německého průmyslu vykazuje rekordní přebytky zahraničního obchodu a výroba si udržuje kladnou dynamiku. Cenový růst zůstává vysoko a příští rok ho ještě podpoří zvýšení spotřební daně.
  • V Švédsku sa začína hovoriť o konci QE, SEK prudko posilňuje
    V predvianočnom obchodovaní panuje na devízových trhoch vyššia volatilita len na švédskej korune. Včera k jej prudkému posilneniu prispel nečakaný rast indexu celkového sentimentu v ekonomike na najvyššiu úroveň od roku 2011 a dnes ho ešte viac zosilnilo zasadnutie centrálnej banky. To podľa očakávaní prinieslo predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania na úrovni 5 mld. SEK mesačne o ďalšieho pol roka, či bude pokračovať aj v druhej polovici roka 2017, však nie je isté.
  • V této situaci mohou prodejci hledat signály, jak ceny ještě snížit.
    Ceny zlata klesly poté, co USA v květnu oznámily lepší než očekávané údaje o prodejích domů. Národní asociace realitních kanceláří (NAR) uvedla, že index minulý měsíc vzrostl o 0,7 % po poklesu o 4 % v dubnu. Ve srovnání s loňským číslem však tržby klesly o 13,6 %.
  • V Texasu jsou lidé placeni za odběr zemního plynu
    Cena zemního plynu se na burze pohybuje kolem 2,6 dolaru za objemovou jednotku (MMBtu). Do budoucna by zemní plyn mohl začít zdražovat, protože se počítá s přestavbou uhelných elektráren na plynové, což zvýší poptávku po zemním plynu. K tomuto vývoji napomáhá prudký nárůst ceny emisních povolenek, který znevýhodňuje produkci energie s tvorbou skleníkových plynů.
  • V Texasu se spotřeba elektřiny těžařů kryptoměn rovná dalšímu Houstonu
    Texaský provozovatel sítě čeká, že těžaři s kryptoměnami zvýší do poloviny roku 2023 poptávku po elektřině až o 6 gigawattů, to bude stačit k napájení všech houstonských domácností.
  • V Trumpově vládě bude hrát obří roli ropa
    Od chvíle, kdy americká justice rozbila v roce 1911 Rockefellerův obří ropný koncern Standard Oil, byly americké odvětví energetiky a federální vláda ve při. To by se nyní mohlo změnit. Ve funkci amerického ministra zahraničí bude zřejmě potvrzen Rex Tillerson, šéf jedné z nejvlivnějších firem světa, energetického koncernu Exxon Mobil. Na ministerstvo energetiky má už podle všeho namířeno Rick Perry, někdejší guvernér největšího amerického producenta ropy Texasu.
  • V Turecku je pro Čechy levně jako nikdy, tamní lira dnes poprvé stojí méně než dvě koruny. V roce 2016 stálo pivo v Turecku 50 korun, dnes ani ne 30 korun
    Turecká lira se dnes propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Odpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru. Lira se totiž dnes odpoledne prodávala i jen za 1,97 koruny (viz graf níže). Ještě včera se přitom prodávala nejníže za 2,09 koruny.
  • V týdenním hodnocení pražská burza porazila ostatní a rostla, asi jako jediná
    Americký trh měřený širokopásmovým indexem S&P 500 maxima tentokrát nevylepšil. V pátek otevřel slabší o tři desetinky. Za celý týden pravděpodobně oslabí o cca 2,5 %. Půjde tak o druhý týdenní pokles v řadě. Ještě hůř je na to technologická NASDAQ, který za týden padá o 6 %, ukazuje se , že technologické akcie jsou na růst sazeb více citlivé.
  • V týdnu poslanci rozhodnou, zda schodek letos bude 375 miliard. Pokud ano, bude skoro přesně tam, kde jej před rokem plánovala ještě Babišova vláda
    Takřka na den přesně před rokem tehdejší Babišova vláda znovu schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, za cenu rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard. V příštím týdnu se ale letošní schodek může opět vrátit až na 375 miliard, tedy nominálně prakticky přesně tam, kde jej plánoval ještě Babišův kabinet.
  • VÚB, jedna z největších bank na Slovensku, přichází do Česka se spořením bez limitů. Nabídne aktuálně jeden z nejvyšších úroků na trhu 6,15 % p.a. a úročení vkladů na denní bázi
    Druhá největší slovenská banka VÚB přináší na český trh inovativní novinku v podobě spoření bez limitů. V tomto online produktu spojuje jednoduchost a flexibilitu. Spořit tak lze bez jakýchkoliv poplatků a omezení. Klientům nabídne úročení vkladů sazbou 6,15 % p.a., aktuálně jednou z nejvyšších na trhu, přičemž úroky se připisují denně, nikoliv jednou měsíčně.
  • V únoru nezaměstnanost beze změny, zůstává na 3,9 %
    V souladu s naší prognózou zůstal v únoru podíl nezaměstnaných na lednových hodnotách, a sezónně neočištěná hodnota tak dosáhla 3,9 %. To bylo doprovázeno velmi mírným poklesem uchazečů o zaměstnání, a naopak opačným trendem u volných pracovních pozic, čímž došlo k opětovnému přehoupnutí poměru míst vůči uchazečům nad jedničku.
  • V únoru sazba hypoték mírně poklesla
    Broker Consulting Index hypotečních úvěrů se v únoru snížil o 0,05 procentního bodu a dostal se tak na hodnotu 5,94 procenta. Uvedený vývoj potvrzuje stagnaci trhu, která bude podle expertů pokračovat i v následujícím období. Důvodem jsou především kroky a měnová politika České národní banky, která dlouhodobě udržuje repo sazbu na stejné úrovni.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024