Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:02
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu

04.10.2023 17:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Studium na vysoké škole je pro mnoho lidí velmi důležitou součástí života, která pomůže nasměrovat k budoucímu uplatnění. Podle OECD má v Česku vysokou školu každý čtvrtý člověk, do budoucna se tento poměr bude pravděpodobně zvyšovat. Například v Kanadě má vysokoškolské vzdělání celých 63 % populace starší 25 let. Za univerzitním vzděláním míří v Česku každoročně desítky tisíc mladých lidí, kteří jsou často podporováni rodiči.

Na veřejných vysokých školách v České republice studenti ve většině případů nemusí platit školné, na druhou stranu vysokoškolský život rozhodně není zadarmo. Studium na univerzitě je často pro mladé lidi spojeno s přestěhováním do většího města, náklady na život se tak snadno vyhoupnou i na více než deset tisíc korun měsíčně. Brigády nebo přivýdělky se mohou špatně kombinovat s naplněným rozvrhem. Řada studentů tak často musí spoléhat na rodiče nebo vlastní úspory.

Kolik stojí studentský život?

Největším nákladem pro studenta bude pravděpodobně platba za ubytování. Například ceny za měsíční bydlení na sdílených pokojích na kolejích pražské Vysoké školy ekonomické se pohybují mezi 6 000 a 7 000 Kč. Jen o málo méně zaplatí studenti ubytovaní na kolejích Univerzity Karlovy. Průměrná cena se tam pohybuje okolo 5 600 Kč za měsíc. Kapacita velké většiny kolejí je navíc omezená a zájemců je více, než kolik je lůžek. Například Univerzita Karlova přibližně 10 až 15 % žadatelů o ubytování kvůli nedostatku míst odmítá. V takovém případě pak musí vysokoškoláci zvolit často dražší bydlení v běžném nájmu.

Další významnou položkou rozpočtu jsou náklady na stravování. Studenti sice mohou využívat cenově zvýhodněné jídlo v univerzitních menzách, i tak je ale třeba počítat s několika tisícovkami měsíčně. Například v menzách Českého vysokého učení technického zaplatí student za hlavní jídlo od 85 do 140 Kč. K tomu je třeba připočíst další nákupy potravin v obchodech. Průměrně se tak náklady mohou pohybovat mezi 2 000 a 4 000 Kč.

Něco stát budou také pravidelné cesty z domova do univerzitního města a zpět, přičíst bychom měli také náklady na městskou hromadnou dopravu. Zapomenout ale nesmíme ani na další nezbytné výdaje. K těm můžeme zařadit účet za telefon, náklady na zakoupení oblečení a obuvi, výdaje za sport nebo jiné volnočasové aktivity.

Výsledná částka tak bude individuální, při studiu v Česku je ale dobré počítat s náklady mezi 9 000 a 14 000 Kč měsíčně. Záleží především na ceně ubytování a na tom, kde se dítě stravuje. Ubytování v soukromí a stravování v restauracích může částku značně zvýšit.

Rozhodně se tak nejedná o malé částky, a proto je vhodné na tyto výdaje myslet předem a peníze na studium dítěte si předem vyhradit. Nejlepší je začít hned, jak se dítě narodí. Pokud potomek nakonec na vysokou školu nepůjde, lze tyto peníze použít například na osamostatnění se od rodičů.

Náklady na studentský život

Ubytování

5 000–8 000 Kč

Stravování

2 000–4 000 Kč

Doprava

1 000 Kč

Další výdaje

1 000 Kč

Celkem

9 000–14 000 Kč


Zahraniční zkušenost studium prodraží

Čím dál populárnější jsou u studentů výměnné pobyty v zahraničí, čeští studenti nejčastěji využívají program Evropské unie Erasmus+. Není se co divit, podle odborníků absolventi programu Erasmus najdou lepší uplatnění na trhu práce, do své rodné země se také vracejí sebevědomější a s výrazně lepší jazykovou úrovní.

Se zvládnutím studia v zahraničí často dokáže pomoci stipendium, to ale ne vždy pokryje všechny náklady, které jsou s životem v cizí zemi spojeny. Své zkušenosti se studiem v zahraničí popisuje například tvůrkyně podcastu Souvenir Kristýna S. Například při studiu v Paříži podle ní stipendium nepokryje ani nájem. „Vždycky je dobré mít nějaké své úspory nebo podporu rodičů, abyste si to pořádně užili a nemuseli jen šetřit.“

Pokud student navštěvuje státní vysokou školu, bydlí na kolejích a své další náklady omezí na minimum, vyjde pětileté studium při základním scénáři na bezmála půl milionu korun. Pokud se navíc rozhodne i pro zahraniční univerzitní zkušenost, výsledná částka se ještě zvýší.

Rodiče by tak na vzdělání svých dětí měli začít ideálně myslet už při jejich narození. Ideální je tak začít dětem odkládat peníze pomocí investování. Je vhodné zvolit dynamické portfolio založené na akciových indexech. Při desetiměsíčním školním roce můžeme počítat přibližně s částkou 450 000 korun za pětileté studium. Pokud tedy studenti na univerzitu nastupují průměrně v devatenácti letech, při odkládání financí od jejich narození to při průměrném zhodnocení vychází na přibližně tisícikorunu měsíčně.

Uvedené částky platí dnes a postupem času budou růst. Proto je vhodné výšku investice v čase upravovat a postupně navyšovat, nejlépe o hodnotu inflace. Ideální jsou dětské investiční účty, které jsou nabízeny za zvýhodněných podmínek. Rodiče tak díky nim mohou dětem poskytnout ideální vstup do vysokoškolského života a dospělosti.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Chytá inflace druhý dech?
    „Tempo poklesu inflace v lednu výrazně zpomalilo, ekonomika je silnější, než se čekalo a centrální bankéři začínají reagovat, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Chytejte padající ostří (ale vemte si na to rukavice z oceli)
    Nick Beecroft, předseda Saxo Capital Markets UK Limited. Hlavní událostí na trzích byl v uplynulém týdnu “bleskový pád...
  • Chytrá a hloupá regulace. Poučili jsme se?
    Často se objevuje otázka, zda není finanční krize důkazem toho, že potřebujeme v...
  • Chytré investování
    Každý, kdo má alespoň trochu zkušeností se správou vlastního portfolia, ví, že neexistuje žádná tajná strategie, která by jen tak generovala vysoké výnosy. Dokonce i vrcholoví manažeři fondů čas od času selhají. Ztráty jsou zkrátka součástí investování. Začínající investoři se musí naučit, jak špatné zkušenosti správně využít v budoucnu. Zatímco velikost portfolia a investiční strategie mohou být různé, existuje celá řada věcí, které by měl každý investor zvážit.
  • Chytré kontrakty POL nasazené v síti Testnet
    Sandeep Nailwail, spoluzakladatel společnosti Polygon, 4. října na Twitteru odhalil, že smlouvy POL byly nasazeny na testovací síti Goerli, a označil toto vydání za významný “krok na cestě k vytvoření Polygonu 2.0”. V souvislosti s nasazením těchto chytrých smluv došlo také k vydání dvou návrhů na vylepšení Polygonu (PIP), PIP-24 a PIP-25.
  • CH50cash získává 5 % 📈
    Nový týden začíná pokračováním býčí nálady v Číně v souvislosti s rozsáhlým plánem snížit úrokové sazby a zavést další opatření na podporu ekonomiky. Tamní indexy rozšiřují své robustní zisky, mimo jiné šanghajské indexy se jen dnes obchodují o 7 % výše.
  • I Ameriku stále drtí inflace. Takže dobré zprávy jsou (nejen) pro bitcoin špatné
    Inflace je stále při síle. Jak v Česku, tak i jinde, třeba v USA. Minulý týden překonala očekávání trhu tuzemská spotřebitelská inflace a podobně trhy zaskočil klíčový ukazatel inflace americké. Tamní jádrová inflace, jež vylučuje kolísavé ceny potravin a energií, má za září hodnotu 6,6 procenta. To je nejvíce srpna 1982.
  • IATA: Aerolinky letos po celém světě přepraví téměř pět miliard lidí
    Letecké společnosti v letošním roce po celém světě přepraví rekordních 4,96 miliardy cestujících a jejich souhrnné zisky dosáhnou 30,5 miliardy dolarů (zhruba 695 miliard Kč). Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zlepšilo tak svůj výhled ve srovnání s prosincovou prognózou, která předpokládala, že aerolinky letos přepraví zhruba 4,7 miliardy cestujících a vydělají 25,7 miliardy dolarů.
  • IATA: Globální letecká osobní doprava loni klesla o dvě třetiny
    Globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 propadla o 65,9 procenta. Utrpěla tak nejprudší pokles v historii. Oznámilo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
  • I bankovky mohou přenášet koronavirus. Virus chřipky na nich přežívá až 17 dní, na některých je tolik bakterií jako na záchodovém prkénku
    Současné šíření koronavirové nákazy dost možná povede k významnému omezení, či dokonce úplnému zrušení hotovosti a hotovostních plateb. V době postupu globální pandemie se totiž do popředí dostává otázka hygieničnosti hotovosti. Vzhledem k tomu, že třeba virus lidské chřipky přežívá na bankovkách až 17 dní a zůstává po celou tuto dobu infekční (studie zde), je třeba počítat s tím, že koronavirem, který je vysoce nakažlivý (viz), se lze nakazit právě i manipulací s fyzickými penězi.
  • IBM
    Americká počítačová společnost zaznamenala další, již devatenáctý čtvrtletní pokles tržeb za sebou. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 se tržby ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížily o více než jedno procento na 21,8 miliardy dolarů. Příčinou je silný dolar a slabší prodej klasických počítačových výrobků. Akcie firmy loni přesto překonaly růst indexu Dow Jones i S&P 500.
  • IBM nepříjemně překvapilo
    IBM se řadí mezi technologické špičky v oblasti výroby počítačového softwaru, cloudových systémů, kognitivního softwaru, ale i další výrobní portfolio a oblast služeb společnosti IBM jsou mnohem, mnohem rozsáhlejší.
  • IBM pozastavuje činnost v Rusku, přispěje českému Člověku v tísni
    Americká společnost IBM pozastavila veškerou obchodní činnost v Rusku, informovala agentura TASS s odvoláním na prohlášení firmy. Společnost tak učinila kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, uvedl šéf IBM Arvind Krishna, podle kterého firma přispěje částkou 250.000 dolarů (asi 5,9 milionu korun) dvěma organizacím pomáhajícím obětem konfliktu - jedním z příjemců uvedené sumy bude i česká organizace Člověk v tísni. Stejnou částku obdrží i Polská humanitární akce (PAH).
  • IBM roste díky prognóze silných prodejů
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek vzrostly o více než 4 % poté, co tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní výsledky a zvýšila svůj celoroční finanční výhled navzdory rostoucímu protivětru v podobě posilování amerického dolaru.
  • IBM se propadá o téměř 5 % navzdory dobrým čtvrtletním výsledkům
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek klesly o přibližně 5,0 %, přestože tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní údaje a plánuje propustit 3 900 zaměstnanců, což odpovídá 1,5 % pracovní síly, někteří analytici však očekávali vyšší číslo.
  • IBM Upgrade
    Analytici společnosti RBC uvedli: “Návrat k stabilitě „hrubých marží“ ve spojení s růstem příjmů v roce 2018 by měl podpořit růst ceny akcií IBM v roce 2018, který by překonal výkonnost minulého roku, zejména vzhledem k poklesu ocenění”.
  • IBM vykazuje silné zisky ve čtvrtém čtvrtletí a získává téměř 13 %
    International Business Machines (IBM) vykázala ve čtvrtém čtvrtletí silné zisky a překonala očekávání analytiků v horní i dolní linii. Společnost také vydala býčí výhled na rok 2024 se silnými pokyny pro volný peněžní tok a růst tržeb. Akcie IBM po včerejší zprávě vzrostly o téměř 13 %.
  • IBM vykazuje smíšené tržní výsledky i přes pozitivní výdělky
    Během včerejšího obchodního dne oznámil technologický gigant International Business Machines, lépe známý jako IBM, své příjmy za čtvrté čtvrtletí roku 2020. A přes jejich příjmy převyšující prognózy analytiků byly příjmy pod očekáváním.
  • IBM zverejnila nižšie tržby, cloudový segment zostáva silný
    Spoločnosť IBM včera zverejnila hospodárske výsledky za Q3 2020 po ukončení obchodovania na Wall Street. Spoločnosť vykázala výsledky, ktoré boli v súlade s očakávaniami, ktoré spoločnosť zverejnila začiatkom tohto roka. Správa potvrdila tretí štvrťrok po sebe nižších tržieb, ale podrobnosti správy vyzerajú sľubne.
  • IBM – Zlomení podpory
    Akcie IBM překonaly průběh středečního zasedání, které bylo důležitou podporou z 11. května ($ 149,79 – $ 150). Výsledkem je, že mají obchodníci otevřenou cestu k otestování hladiny $ 142,5. Ta je výsledkem otvoru ze dne 27. června. Nejbližší rezistence je maximem ze středečního obchodování. V případě jeho průlomu je možné očekávat zvýšení minimální hladiny z 11. července (152,05 $). V současné době má strana nabídky výhodu, protože v příštích několika dnech je pravděpodobné, že bude docházet i nadále ke klesajícímu pohybu (s možnými místními úpravami).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024