Pondělí 04. listopadu 2024 23:45
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap trade smarter

Chytejte padající ostří (ale vemte si na to rukavice z oceli)

29.04.2013 10:39  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nick Beecroft, předseda Saxo Capital Markets UK Limited.

Hlavní událostí na trzích byl v uplynulém týdnu “bleskový pád? zlata, který začal minulý pátek a pokračoval až do pondělí. Během pouhých dvou dnů se tento kov propadl dokonce o 200 dolarů. Proč k tomu vůbec došlo a co se s tím teď dá dělat? Pokud máte ve svém portfoliu nějaké zlato (stejně jako já, ovšem já jsem si ho naštěstí zařadil až do penzijního plánu), určitě vám musí běhat mráz do zádech.

Vysvětlit takovéto typy pohybů na trhu je často oříšek. Většinou jsou totiž dány spouštěčem, který za bílého dne nevypadá jako racionálně propojený s pozorovaným výsledkem.

Dle všech měřítek šlo o unavující a dekádu trvající býčí trh s mnoha “slabými? sázkami na růst (držiteli long pozic). Těmi vůbec posledními a nejslabšími spekulanty na růst byli ti, kteří nakupovali po oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování ze strany Bank of Japan. K tomu se ale podrobněji ještě dostanu. Během minulého týdne se totiž odehrály dvě zásadní události.

Tou první bylo oznámení kyperské vlády o možném prodeji zlatých zásob v hodnotě 400 milionů eur. A tou druhou událostí byl jestřábí výklad výsledků posledního zasedání Fedu. Následně si spousta investorů začala myslet, že se blíží konec uvolněné měnové politiky. O významné události šlo i přesto, že zvažované množství zlata k prodeji ze strany kyperské vlády bylo až zanedbatelně malé. A že závazek holubičí politiky bude vládnoucí elita Fedu nepochybně zastávat za všech okolností.

Semknuté řady nezkušených a naivních investorů do burzovně obchodovaných fondů (ETF) pak začaly likvidovat své pozice, i když se varovné signály pro tento krok objevily již v předchozích týdnech či dokonce měsících. Bylo přitom zjevné, že zlato nedokázalo posilovat ani po nejasném výsledku italských voleb, a dokonce ani poté, co vyplula na povrch kyperská krize. Přitom možné řešením obou těchto problémů, stejně jako krize celé eurozóny, bude nevyhnutelně obsahovat další tištění peněz. Stejně tak zlato nezazářilo ani po velkém propadu amerických reálných sazeb, natož po do očí bijícím ENORMNÍM kvantitativním uvolňování, které ohlásila Japonská centrální banka (BOJ).

Pokud trhy selžou a nereagují očekávaným způsobem na probíhající události, jedná se o ten NEJLEPŠÍ trží indikátor, jaký znám. Jde totiž o nejjasnější ukazatel pozic na trhu.

Pád zlata jde samozřejmě v ruku v ruce s pojmem, jako je momentum. A efekt obchodování na páku a nastavené technické hranice pak srážely ceny zlata dolů ještě brutálnějším způsobem. Mnoho pozic je totiž automaticky likvidováno počítačovými systémy brokerů poté, co se vyčerpají prostředky pro obchodování na marži majitele účtu. Nešťastný investor pak nemá možnost nijak zasáhnout.

Propad zlata s sebou stáhl dolů i ostatní kovy, ropu, ropné deriváty a měkké komodity. Rally na těchto komoditách se už totiž taky částečně vyčerpala. Můžeme se tak dočkat toho, že k nám teď bude spíše než jedna špatná zpráva přicházet kombinace dobrých a špatných zpráv (které ve výsledku dávají právě tu špatnou, ale to už tolik nevnímáme – tzv. silver-lining effect). Právě tato strategie ale může snížit reálné náklady průmyslu i samotných spotřebitelů.

Investoři možná také cítí to, že enormní japonské kvantitativní uvolňování může mít vliv na další kroky Fedu. Americká centrální banka by totiž už nemusela tištění peněz tolik prodlužovat, takže kohoutky s levnými penězi by se mohly zavřít dříve, než se čekalo. V důsledku by se tak mohly zvýšit výnosy amerických dluhopisů a posilovat by mohl i dolar. A to vše v prostředí, kde úrokové sazby u všech hlavních měn jen tak rychle neporostou, a hlavně kde zlato negeneruje žádné výnosy. Navíc Japonská centrální banka možná inspirovala i tamní obyvatele, aby více věřili v domácí investice, a zejména akciím. Na oplátku tak začali uzavírat své pozice na jiných třídách aktiv, jako je právě zlato.

Mezi podobnými investory bylo přitom mnoho těch, kteří patřili mezi poslední spekulanty na růst ceny zlata. Byli to právě japonští maloobchodní investoři, které nedávno přesvědčily kroky japonské centrální banky, že zlato začne určitě posilovat a že inflace již brzy začne snižovat hodnotu velkého množství jimi držených japonských státních dluhopisů.

Výše jsem vám nabídl pár možných vysvětlení, které pravděpodovně sehrály nějakou úlohu. Ovšem jedná se opravdu o konec rally na zlatě? V žádném případě NE! Jak už jsem minulý týden zdůraznil na svém blogu na Huffington Post, kvantitativní uvolňování právě jede na plné obrátky. Před čtyřmi lety by sice taková vzpruha mohla mít pořádný účinek, ale teď je řešení využívající tiskařských lisů spíše za zenitem. Inflace pomalu stoupá a zlato se zase bude vyhřívat na výsluní. Jak zní jedno staré známé investorské pravidlo: “Když je na ulicích tolik krve, nakupujte!?


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Chystané sympozium v Jackson Hole. Co se stane s dolarem?
    Letošní sympozium v Jackson Hole bude bezpochyby nejvýznamnější událostí tohoto měsíce. Centrální bankéři, bankéři a analytici budou čelit jedinečnému ekonomickému pozadí, velmi odlišnému od loňského sympozia. Loni činila inflace přibližně 5 % a naprostá většina centrálních bankéřů a politiků věřila, že je dočasná. Předpokládalo se, že problémy v dodavatelských řetězcích, které byly důležitou složkou zvyšující inflaci, přirozeně zmizí.
  • Chystané změny DPH zdraží vodu a léky a zvýší zisky obchodním řetězcům. Budou nejspíše maskovaným zvýšením daně občanům, v rozporu se sliby vládních stran
    Chystané změny daně z přidané hodnoty budou nejspíše maskovaným zvýšením daně. Ministerstvo financí má pravdu v tom, že zamýšlené snížení počtu sazeb DPH, ze tří na dvě, představuje zjednodušení daňového systému. To je kýžené. Jenže způsob, jakým ke snížení počtu sazeb vláda hodlá dospět, zřejmě bude v celkovém efektu daň lidem navyšovat.
  • Chystané zvýšení úrokových sazeb ECB indikuje nákup EURUSD při poklesu
    Vzhledem k (téměř zaručenému) zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB...
  • Chystá se debut prvního spotového ETF Bitcoinu a ETH v Austrálii
    Mezitím co institucionální a investoři v USA pořád netuší, kdy bude první spot Bitcoin ETF schválen USA. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), už znají datum v Austrálii – k tomu dojde 27. dubna 2022.
  • Chystá se historicky největší kontrakt na dodávku bitevníků F-35
    „Pro investory jsou akcie Lockheed Martin zajímavé tím, že se jim daří, když roste napětí ve světě. V minulosti jsme například byli zvyklí, že akcie společnosti Lockheed Martin rostly, když severokorejský režim odpaloval rakety,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Chystá se mix čísel o trhu práce, přináší nervozitu
    Čínský index nákupních manažerů ze sektoru služeb zaostal za odhady, když se v květnu překvapivě zhoršil. Naproti tomu ovšem podle zpráv prezident Biden hodlá poupravit americký zákaz investic do firem, které jsou nějak napojeny na čínskou armádu a trh si slibuje mírnější znění, poté co ten původní zkoumá soud. Co se týče posledních komentářů z Fedu, převládá známá rétorika, přesto se však občas objevují výzvy k začátku debaty o zmírnění měnové podpory, které náladě na trzích moc nepřidávají.
  • Chystá se regulace kryptoměn?!
    Mezinárodní měnový fond (MMF) a Rada pro finanční stabilitu (FSB) syntetizovaly svá politická a regulační doporučení k řešení rizik makroekonomické a finanční stability spojených s krypto-aktivy, včetně těch, která jsou spojena se stablecoiny a decentralizovaným financováním (DeFi). Trh kryptoaktiv, který se objevil před více než deseti lety, zaznamenal značnou volatilitu a složitost, přičemž celková tržní hodnota zažívá dramatické výkyvy. Složitost trhu se rozrostla, protože emitenti kryptoaktiv a poskytovatelé služeb vykonávají širokou škálu funkcí, čímž se zvyšuje propojenost trhů s kryptoaktivami. Stabilní coiny, jejichž cílem je udržovat stabilní hodnotu, se staly ústředními body vzájemného propojení v různých činnostech týkajících se kryptoaktiv. Prokázali však zranitelnost, jak je vidět na turbulencích na trhu v květnu 2022, kdy se odchýlili od svých fixů, což vedlo k většímu napětí na trzích kryptoaktiv. Navzdory růstu a složitosti zůstala přímá spojení mezi kryptoaktivy a systémově důležitými finančními institucemi omezená.
  • Chystá se zlato na rekord?
    Únor byl pro zlato nejlepší měsíc od roku 2016. Drahému kovu se na pozadí války na Ukrajině podařilo zastínit ostatní bezpečná aktiva, jako jsou americký dolar, japonský jen, švýcarský frank a americké státní dluhopisy. Investoři se vážně obávají, že sankce uvalené Západem na Rusko výrazně zpomalí růst světové ekonomiky a přivedou některé země a regiony do recese. A v takových podmínkách měny vůči zlatu ztrácejí.
  • Chystá Venezuela další prudkou devalvaci měny? Telefónica prý rychle investuje hotovost
    Venezuela chystá další devalvaci své měny, která srazí její hodnotu o polovinu současné proti americkému dolaru, šušká se stále hlasitěji. Nový prezident Maduro se snaží zvěsti zarazit, zahraniční investoři, kteří nemohou snadnou cestou odvést dividendy ze svého podnikání v zemi za její hranice, jsou ale nervózní. Dle zdrojů Bloomberg venezuelská divize požádala ústředí Telefóniky ve Španělsku o schválení rychlého proinvestování další části hotovosti do rozvoje svých sítí v zemi.
  • Chytá inflace druhý dech?
    „Tempo poklesu inflace v lednu výrazně zpomalilo, ekonomika je silnější, než se čekalo a centrální bankéři začínají reagovat, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Chytrá a hloupá regulace. Poučili jsme se?
    Často se objevuje otázka, zda není finanční krize důkazem toho, že potřebujeme v...
  • Chytré investování
    Každý, kdo má alespoň trochu zkušeností se správou vlastního portfolia, ví, že neexistuje žádná tajná strategie, která by jen tak generovala vysoké výnosy. Dokonce i vrcholoví manažeři fondů čas od času selhají. Ztráty jsou zkrátka součástí investování. Začínající investoři se musí naučit, jak špatné zkušenosti správně využít v budoucnu. Zatímco velikost portfolia a investiční strategie mohou být různé, existuje celá řada věcí, které by měl každý investor zvážit.
  • Chytré kontrakty POL nasazené v síti Testnet
    Sandeep Nailwail, spoluzakladatel společnosti Polygon, 4. října na Twitteru odhalil, že smlouvy POL byly nasazeny na testovací síti Goerli, a označil toto vydání za významný “krok na cestě k vytvoření Polygonu 2.0”. V souvislosti s nasazením těchto chytrých smluv došlo také k vydání dvou návrhů na vylepšení Polygonu (PIP), PIP-24 a PIP-25.
  • CH50cash získává 5 % 📈
    Nový týden začíná pokračováním býčí nálady v Číně v souvislosti s rozsáhlým plánem snížit úrokové sazby a zavést další opatření na podporu ekonomiky. Tamní indexy rozšiřují své robustní zisky, mimo jiné šanghajské indexy se jen dnes obchodují o 7 % výše.
  • I Ameriku stále drtí inflace. Takže dobré zprávy jsou (nejen) pro bitcoin špatné
    Inflace je stále při síle. Jak v Česku, tak i jinde, třeba v USA. Minulý týden překonala očekávání trhu tuzemská spotřebitelská inflace a podobně trhy zaskočil klíčový ukazatel inflace americké. Tamní jádrová inflace, jež vylučuje kolísavé ceny potravin a energií, má za září hodnotu 6,6 procenta. To je nejvíce srpna 1982.
  • IATA: Aerolinky letos po celém světě přepraví téměř pět miliard lidí
    Letecké společnosti v letošním roce po celém světě přepraví rekordních 4,96 miliardy cestujících a jejich souhrnné zisky dosáhnou 30,5 miliardy dolarů (zhruba 695 miliard Kč). Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zlepšilo tak svůj výhled ve srovnání s prosincovou prognózou, která předpokládala, že aerolinky letos přepraví zhruba 4,7 miliardy cestujících a vydělají 25,7 miliardy dolarů.
  • IATA: Globální letecká osobní doprava loni klesla o dvě třetiny
    Globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 propadla o 65,9 procenta. Utrpěla tak nejprudší pokles v historii. Oznámilo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
  • I bankovky mohou přenášet koronavirus. Virus chřipky na nich přežívá až 17 dní, na některých je tolik bakterií jako na záchodovém prkénku
    Současné šíření koronavirové nákazy dost možná povede k významnému omezení, či dokonce úplnému zrušení hotovosti a hotovostních plateb. V době postupu globální pandemie se totiž do popředí dostává otázka hygieničnosti hotovosti. Vzhledem k tomu, že třeba virus lidské chřipky přežívá na bankovkách až 17 dní a zůstává po celou tuto dobu infekční (studie zde), je třeba počítat s tím, že koronavirem, který je vysoce nakažlivý (viz), se lze nakazit právě i manipulací s fyzickými penězi.
  • I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu
    Studium na vysoké škole je pro mnoho lidí velmi důležitou součástí života, která pomůže nasměrovat k budoucímu uplatnění. Podle OECD má v Česku vysokou školu každý čtvrtý člověk, do budoucna se tento poměr bude pravděpodobně zvyšovat. Například v Kanadě má vysokoškolské vzdělání celých 63 % populace starší 25 let. Za univerzitním vzděláním míří v Česku každoročně desítky tisíc mladých lidí, kteří jsou často podporováni rodiči.
  • IBM
    Americká počítačová společnost zaznamenala další, již devatenáctý čtvrtletní pokles tržeb za sebou. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 se tržby ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížily o více než jedno procento na 21,8 miliardy dolarů. Příčinou je silný dolar a slabší prodej klasických počítačových výrobků. Akcie firmy loni přesto překonaly růst indexu Dow Jones i S&P 500.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI