Úterý 21. ledna 2025 05:45
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

I Ameriku stále drtí inflace. Takže dobré zprávy jsou (nejen) pro bitcoin špatné

18.10.2022 07:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace je stále při síle. Jak v Česku, tak i jinde, třeba v USA. Minulý týden překonala očekávání trhu tuzemská spotřebitelská inflace a podobně trhy zaskočil klíčový ukazatel inflace americké. Tamní jádrová inflace, jež vylučuje kolísavé ceny potravin a energií, má za září hodnotu 6,6 procenta. To je nejvíce srpna 1982.  

Když trhy připočítají solidní čísla z trhu práce v USA z předminulého týdne, vychází jim, že americká centrální banka – Fed – na svém listopadovém zasedání zvýší svůj základní úrok o další 0,75 procentního bodu. Tedy opět „darda“. A zřejmě ne poslední. Výrazná inflace vede trhy k úvaze, že je stále pravděpodobnější i prosincové zvýšení úroku ve stejném rozsahu, jež by tedy bylo už páté v řadě. Navíc trhy upravují – směrem vzhůru – svůj odhad, kam až se základní úrok vyšplhá v příštím roce, kdy by měl kulminovat.

Přesto, že Fed utahuje svoji měnovou politiku nejrazantněji od 80. let, míra nezaměstnanosti se v září v USA vrátila na své minimum od prosince 1969, 3,5 procenta. Na první poslech dobrou zprávu trhy nějak zvlášť nevítají, tím méně trhy s rizikovějšími aktivy. Extrémně nízká míra nezaměstnanosti totiž z jejich hlediska představuje hlavně další inflační tlak, a tedy tlak na další růst klíčové úrokové sazby Fedu. A vysoké úroky trhy drtí. Vždyť je to vlastně do značné míry jejich smysl. Dokud Američané nezískají pocit, že už na trzích hodně zchudli, že se akcie, jež vlastní, už opravdu notně propadly, neomezí své spotřebitelské výdaje, neb se jich stále bude držet dojem, že „na to mají“. A dokud neomezí své výdaje, inflace zůstane při síle. Což Fed nechce. A ze zákona proti tomu musí bojovat.

Ve výprodeji se tak po zveřejnění zmíněné zářijové inflace ocitl celý trh s kryptem. Bitcoin, nejrozšířenější kryptoměna, spadl k úrovni 18 tisíc dolarů za kus, na své třítýdenní minimum. Padal také ether, „dvojka“ mezi kryptoměnami, a takzvané altcoiny, tedy další, mladší a méně rozšířené kryptoměny typu Solany.

S růstem úrokových sazeb v podání Fedu stoupají úroky na amerických vládních dluhopisech nebo i dluhopisech podnikových. Například úrok třicetiletého dluhopisu americké vlády vystoupal po zveřejnění zářijové inflace až na úroveň čtyř procent, nejvýše za uplynulých jedenáct let. Vyhlídka vyšší inflace zkrátka nutí investory do dluhopisů k tomu, aby si říkali o vyšší úrok, jenž dopad vyšší inflace utlumí nebo ji ideálně pokryje tak, že reálný výnos – tedy nominální úrok po odečtení právě inflace – bude kladný.  Jenže jestliže narůstá úročení u bezpečných vládních dluhopisů, oslabuje pohnutka investorů hledat vysoký výnos v oblasti rizikovějších aktiv typu kryptoměn. To je – vedle obecného strachu a úprku k hotovosti – momentálně stěžejní důvod, proč se tedy krypto ocitá ve výprodeji.

Přitom kolísavost zrovna bitcoinu v uplynulé době razantně polevila. Tradičně silně rozkmitané aktivum se nebývale zklidnilo, dokonce je nyní citelně klidnější než akciové tituly zahrnuté do klíčového ukazatele amerických burz Standard & Poor’s 500.

Nižší kolísavost sama o sobě značí nižší rizikovost, proto je třeba v případě právě akcií často vítána. Jenže v případě bitcoinu ji nyní doprovází také snížení objemu obchodů s ním. Ten nyní denně dosahuje jen necelých 50 miliard dolarů, zatímco ještě začátkem roku to bylo více než sto miliard. Kombinace nízké kolísavosti a nízkého objemu obchodování může věstit pohromu jak pro bitcoin, tak tudíž i pro další krypto. Podobně se bitcoin zklidnil na sklonku roku 2018, tehdy na úrovni kolem 6000 dolarů, přičemž mnozí mínili, že trh s ním ovládl pesimismus až přílišný. Bitcoin je ovšem zaskočil: místo vzestupu se dále propadl, až k cenovce 3000 dolarů za kus.

Konec roku 2018 byl pohromou také pro akcie. Tehdy je skolila na svoji dobu přísná měnová politika Fedu. Fed nakonec při pohledu na krvácení burz kapituloval a vzal své měnové politice značnou část její přísnosti. To si však nyní jen tak dovolit nemůže. Právě proto, že inflace je mnohem výše než tehdy. Zmíněná jádrová inflace koncem roku 2018 jen mírně přesahovala úroveň dvou procent, tudíž byla třikrát nižší než dnes.    

Pokud se tedy americké inflace bude i nadále držet nečekaná síla, nelze vyloučit další pořádný „sešup“ jak na akciích, tak zejména na rizikovějších aktivech typu krypta. Dobré zprávy z trhu práce, ty o pokračující nízké nezaměstnanosti, jsou teď pro bitcoin a celé krypto vlastně dost špatné.             

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Chystá se mix čísel o trhu práce, přináší nervozitu
    Čínský index nákupních manažerů ze sektoru služeb zaostal za odhady, když se v květnu překvapivě zhoršil. Naproti tomu ovšem podle zpráv prezident Biden hodlá poupravit americký zákaz investic do firem, které jsou nějak napojeny na čínskou armádu a trh si slibuje mírnější znění, poté co ten původní zkoumá soud. Co se týče posledních komentářů z Fedu, převládá známá rétorika, přesto se však občas objevují výzvy k začátku debaty o zmírnění měnové podpory, které náladě na trzích moc nepřidávají.
  • Chystá se regulace kryptoměn?!
    Mezinárodní měnový fond (MMF) a Rada pro finanční stabilitu (FSB) syntetizovaly svá politická a regulační doporučení k řešení rizik makroekonomické a finanční stability spojených s krypto-aktivy, včetně těch, která jsou spojena se stablecoiny a decentralizovaným financováním (DeFi). Trh kryptoaktiv, který se objevil před více než deseti lety, zaznamenal značnou volatilitu a složitost, přičemž celková tržní hodnota zažívá dramatické výkyvy. Složitost trhu se rozrostla, protože emitenti kryptoaktiv a poskytovatelé služeb vykonávají širokou škálu funkcí, čímž se zvyšuje propojenost trhů s kryptoaktivami. Stabilní coiny, jejichž cílem je udržovat stabilní hodnotu, se staly ústředními body vzájemného propojení v různých činnostech týkajících se kryptoaktiv. Prokázali však zranitelnost, jak je vidět na turbulencích na trhu v květnu 2022, kdy se odchýlili od svých fixů, což vedlo k většímu napětí na trzích kryptoaktiv. Navzdory růstu a složitosti zůstala přímá spojení mezi kryptoaktivy a systémově důležitými finančními institucemi omezená.
  • Chystá se zlato na rekord?
    Únor byl pro zlato nejlepší měsíc od roku 2016. Drahému kovu se na pozadí války na Ukrajině podařilo zastínit ostatní bezpečná aktiva, jako jsou americký dolar, japonský jen, švýcarský frank a americké státní dluhopisy. Investoři se vážně obávají, že sankce uvalené Západem na Rusko výrazně zpomalí růst světové ekonomiky a přivedou některé země a regiony do recese. A v takových podmínkách měny vůči zlatu ztrácejí.
  • Chystá Venezuela další prudkou devalvaci měny? Telefónica prý rychle investuje hotovost
    Venezuela chystá další devalvaci své měny, která srazí její hodnotu o polovinu současné proti americkému dolaru, šušká se stále hlasitěji. Nový prezident Maduro se snaží zvěsti zarazit, zahraniční investoři, kteří nemohou snadnou cestou odvést dividendy ze svého podnikání v zemi za její hranice, jsou ale nervózní. Dle zdrojů Bloomberg venezuelská divize požádala ústředí Telefóniky ve Španělsku o schválení rychlého proinvestování další části hotovosti do rozvoje svých sítí v zemi.
  • Chytá inflace druhý dech?
    „Tempo poklesu inflace v lednu výrazně zpomalilo, ekonomika je silnější, než se čekalo a centrální bankéři začínají reagovat, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Chytejte padající ostří (ale vemte si na to rukavice z oceli)
    Nick Beecroft, předseda Saxo Capital Markets UK Limited. Hlavní událostí na trzích byl v uplynulém týdnu “bleskový pád...
  • Chytrá a hloupá regulace. Poučili jsme se?
    Často se objevuje otázka, zda není finanční krize důkazem toho, že potřebujeme v...
  • Chytré investování
    Každý, kdo má alespoň trochu zkušeností se správou vlastního portfolia, ví, že neexistuje žádná tajná strategie, která by jen tak generovala vysoké výnosy. Dokonce i vrcholoví manažeři fondů čas od času selhají. Ztráty jsou zkrátka součástí investování. Začínající investoři se musí naučit, jak špatné zkušenosti správně využít v budoucnu. Zatímco velikost portfolia a investiční strategie mohou být různé, existuje celá řada věcí, které by měl každý investor zvážit.
  • Chytré kontrakty POL nasazené v síti Testnet
    Sandeep Nailwail, spoluzakladatel společnosti Polygon, 4. října na Twitteru odhalil, že smlouvy POL byly nasazeny na testovací síti Goerli, a označil toto vydání za významný “krok na cestě k vytvoření Polygonu 2.0”. V souvislosti s nasazením těchto chytrých smluv došlo také k vydání dvou návrhů na vylepšení Polygonu (PIP), PIP-24 a PIP-25.
  • CH50cash získává 5 % 📈
    Nový týden začíná pokračováním býčí nálady v Číně v souvislosti s rozsáhlým plánem snížit úrokové sazby a zavést další opatření na podporu ekonomiky. Tamní indexy rozšiřují své robustní zisky, mimo jiné šanghajské indexy se jen dnes obchodují o 7 % výše.
  • IATA: Aerolinky letos po celém světě přepraví téměř pět miliard lidí
    Letecké společnosti v letošním roce po celém světě přepraví rekordních 4,96 miliardy cestujících a jejich souhrnné zisky dosáhnou 30,5 miliardy dolarů (zhruba 695 miliard Kč). Předpovědělo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Zlepšilo tak svůj výhled ve srovnání s prosincovou prognózou, která předpokládala, že aerolinky letos přepraví zhruba 4,7 miliardy cestujících a vydělají 25,7 miliardy dolarů.
  • IATA: Globální letecká osobní doprava loni klesla o dvě třetiny
    Globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 propadla o 65,9 procenta. Utrpěla tak nejprudší pokles v historii. Oznámilo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
  • I bankovky mohou přenášet koronavirus. Virus chřipky na nich přežívá až 17 dní, na některých je tolik bakterií jako na záchodovém prkénku
    Současné šíření koronavirové nákazy dost možná povede k významnému omezení, či dokonce úplnému zrušení hotovosti a hotovostních plateb. V době postupu globální pandemie se totiž do popředí dostává otázka hygieničnosti hotovosti. Vzhledem k tomu, že třeba virus lidské chřipky přežívá na bankovkách až 17 dní a zůstává po celou tuto dobu infekční (studie zde), je třeba počítat s tím, že koronavirem, který je vysoce nakažlivý (viz), se lze nakazit právě i manipulací s fyzickými penězi.
  • I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu
    Studium na vysoké škole je pro mnoho lidí velmi důležitou součástí života, která pomůže nasměrovat k budoucímu uplatnění. Podle OECD má v Česku vysokou školu každý čtvrtý člověk, do budoucna se tento poměr bude pravděpodobně zvyšovat. Například v Kanadě má vysokoškolské vzdělání celých 63 % populace starší 25 let. Za univerzitním vzděláním míří v Česku každoročně desítky tisíc mladých lidí, kteří jsou často podporováni rodiči.
  • IBM
    Americká počítačová společnost zaznamenala další, již devatenáctý čtvrtletní pokles tržeb za sebou. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 se tržby ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížily o více než jedno procento na 21,8 miliardy dolarů. Příčinou je silný dolar a slabší prodej klasických počítačových výrobků. Akcie firmy loni přesto překonaly růst indexu Dow Jones i S&P 500.
  • IBM nepříjemně překvapilo
    IBM se řadí mezi technologické špičky v oblasti výroby počítačového softwaru, cloudových systémů, kognitivního softwaru, ale i další výrobní portfolio a oblast služeb společnosti IBM jsou mnohem, mnohem rozsáhlejší.
  • IBM pozastavuje činnost v Rusku, přispěje českému Člověku v tísni
    Americká společnost IBM pozastavila veškerou obchodní činnost v Rusku, informovala agentura TASS s odvoláním na prohlášení firmy. Společnost tak učinila kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, uvedl šéf IBM Arvind Krishna, podle kterého firma přispěje částkou 250.000 dolarů (asi 5,9 milionu korun) dvěma organizacím pomáhajícím obětem konfliktu - jedním z příjemců uvedené sumy bude i česká organizace Člověk v tísni. Stejnou částku obdrží i Polská humanitární akce (PAH).
  • IBM roste díky prognóze silných prodejů
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek vzrostly o více než 4 % poté, co tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní výsledky a zvýšila svůj celoroční finanční výhled navzdory rostoucímu protivětru v podobě posilování amerického dolaru.
  • IBM se propadá o téměř 5 % navzdory dobrým čtvrtletním výsledkům
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek klesly o přibližně 5,0 %, přestože tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní údaje a plánuje propustit 3 900 zaměstnanců, což odpovídá 1,5 % pracovní síly, někteří analytici však očekávali vyšší číslo.
  • IBM Upgrade
    Analytici společnosti RBC uvedli: “Návrat k stabilitě „hrubých marží“ ve spojení s růstem příjmů v roce 2018 by měl podpořit růst ceny akcií IBM v roce 2018, který by překonal výkonnost minulého roku, zejména vzhledem k poklesu ocenění”.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank