Sobota 23. listopadu 2024 09:01
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Investingfox Nastroje

ECB zvýší depozitní sazbu o 25 bb a představí nástroj boje proti fragmentaci

19.07.2022 16:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Ta již avizovala, že na tomto zasedání zvýší depozitní sazbu o 25 bb. Vyloučit nelze ani 50bodové zvýšení. Zároveň bude představen program na zabránění fragmentace evropského dluhopisového trhu. Že by ECB oznámila nějaký cílovaný spread, úroveň výnosů či limit programu, nepředpokládáme. Do konce roku očekáváme zvýšení sazeb o dalších 125 bb. To už se bude týkat všech tří klíčových sazeb. Rizika se koncentrují ve směru ještě razantnějšího utažení měnových podmínek. Vrchol sazeb vidíme na 2 %, kam by se depozitní sazba měla dostat v roce 2024.         

Předpokládáme, že na čtvrtečním zasedání Evropská centrální banka zvýší depozitní sazbu ze stávajících -0,5 % na -0,25 %. Vyloučit nelze ani 50bodové zvýšení sazeb, pokud by se jestřábímu křídlu ECB podařilo takovýto krok prosadit výměnou za podporu velkorysého plánu na boj s fragmentací. Další zvýšení úrokových sazeb o 50bb očekáváme v září a říjnu, v prosinci pak 25bodové. Celkově by tak depozitní sazba měla v letošním roce stoupnout o 150 bb, zbylé dvě sazby o 125 bb. Rizika se však koncentrují k ještě výraznějšímu utažení měnových podmínek, obzvláště v případě, že by došlo k urychlení růstu mezd, či dále výrazněji rostly ceny energií.

V situaci, kdy se především země jižního křídla EU potýkají s vysokou mírou zadluženosti v kombinaci s nízkou produktivitou práce, nemá ECB při svém rozhodování jednoduchou situaci. Aby zabránila rozšiřování spreadů mezi výnosy silně zadlužených zemí a německým Bundem, spustí tento čtvrtek antifragmentační program. V jeho rámci bude moci nakupovat dluhopisy zemí u nichž by hrozil výrazný nárůst výnosů a ohrozil tak jejich schopnost financovat vládní dluh. To však lze dělat pouze v krátkém horizontu, neboť mandát na permanentní podporu jednotlivých zemí ECB nemá. Situace tak bude vyžadovat zapojení vlád a rychlou přípravu potřebných reforem.  Konkrétní výše výnosů, spreadů ani rozsah programu podle našeho názoru nebude stanovena, přičemž chválení takového programu by samo o sobě mělo přispívat ke stabilizaci evropského dluhopisového trhu. Nákupy v rámci programu budou podle našeho názoru sterilizovány, tedy o stejný objem bude snížena likvidita v týdenních aukcích. 

O snižování bilanční sumy ECB zatím příliš nemluví. Způsobem, jak s ním začít, by mohla být rychlejší redukce programu TLTRO3 (2,1 bilionu EUR) v příštím roce, což by zároveň indikovalo, že program TLRTO4 nebude v červnu 2023 spuštěn (zatím předpokládáme, že bude).  Domníváme se, že namísto toho, aby se ECB zapletla do dalšího boje o legálnost nákupu periferního dluhu, měla by začít bilanční sumu redukovat, pokračovat v boji o cenovou stabilitu a zároveň si ponechat prostor pro větší odchylky od kapitálových klíčů. To by mohlo zahrnovat i dočasná období, během nichž by ECB zvýšila držbu jednotlivých státních dluhopisů a zároveň celkově snížila portfolia dluhopisů veřejného sektoru. Například pokud by přistoupila ke snížení portfolií PSPP a PEPP, ale vynechala Itálii, Španělsko a Portugalsko, uvolnily by se prostředky, které by mohly být použity k nákupu většího množství státních dluhopisů těchto zemí, přičemž by se stále snižovala bilanční suma.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB znovu razantně přitvrdila měnovou politiku
    Evropská centrální banka dnes potvrdila jestřábí obrat posledních měsíců a v souladu s očekáváním zvedla depozitní sazbu o 75 bazických bodů na 1,5 %. V rozmezí přibližně tří měsíců zvýšila ECB svou základní úrokovou sazbu celkem o 200 bazických bodů, což je nejagresivnější cyklus růstu sazeb v historii. Další zpřísnění měnové politiky, kterým ECB reaguje na nepříznivý inflační vývoj v eurozóně, znamená, že se úrokové sazby již nacházejí v neutrálním pásmu odhadovaném mezi 1-2 %.
  • ECB – zpátky v roce 2011
    Nejsou tomu ani dva týdny, co Draghi na tiskovce překvapil lehkostí, se kterou ignoroval (dle mého názoru) jasné náznaky, že ekonomika Eurozóny ztrácí dech. Připustil totiž pouze to, že růstová dynamika „zvolnila“, odmítl však spekulovat o tom, že by to byla předzvěst blížícího se „poklesu“ ekonomiky. Na rizika Brexitu a tahanice mezi Římem a Bruselem ohledně italského fiskálu pak bez dalšího odpověděl pouze tím, že „věří, že se nakonec najde rozumná dohoda“. A protože „domlouvané mzdy se zvyšují, trh práce se dále zlepšuje a míry využití kapacit rostou“, nemá dle něj ECB důvod pochybovat, že se „inflace vrací k inflačnímu cíli…“.
  • ECB zpřísňuje omezení pro banky
    Evropská centrální banka dnes vydala další sadu opatření cílených na banky eurozóny, kterými chce zajistit jejich stabilitu v kontextu pandemického zhoršení ekonomické situace. ECB bankám uložila další pozastavení výplat dividend, tentokrát alespoň do ledna příštího roku. Po stejnou dobu by se banky měly zdržet nákupů vlastních akcií. Zároveň od nich ECB očekává, že budou „extrémně umírněné“ v politice výplat bonusů.
  • ECB zřejmě v nákupech hodlá pokračovat
    Dva členové Rady guvernérů Evropské centrální banky se vyjádřili k výhledu měnové politiky. Yannis Stournaras, zástupce Řecka, se nechal slyšet, že by nouzový program nákupů aktiv měl běžet až do doby, kdy se evropská inflace přiblíží cíli. Ten se podle ECB nachází těsně pod dvěma procenty, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k němu cenová dynamika měla namířeno. Základní scénář, se kterým zatím ECB počítá, zahrnuje inflaci hluboko pod cílem i po celý rok 2022. Ani ve scénáři optimistickém se nezdá být návrat ke dvěma procentům v dohledné době nijak pravděpodobný. Podobně i další člen Rady guvernérů, Constantinos Herodotou, podmiňuje ukončení aktuálně probíhajícího programu nákupu aktiv známkami toho, že se Evropské centrální bance daří naplňovat její inflační mandát. I vzhledem k tomu, že ECB vytrvale zdůrazňuje, že navzdory známkám oživení evropské ekonomiky je její vlastní prognóza zatížena riziky směrem k horšímu vývoji, se ze slov bankéřů dá usuzovat, že k zesílení či přinejmenším pokračování nákupů aktiv v blízké době skutečně dojde.
  • ECB zřejmě v příštím roce sníží úrokové sazby
    ECB v souladu s očekáváním ponechala po dubnovém zasedání svou politiku beze změny. Po oznámení dlouhodobých repo operací doprovázených na posledním zasedání jasným holubičím poselstvím, je ECB – opět – v režimu „počkejme a uvidíme“.
  • ECB zvedla sazby a doručila jestřábí překvapení
    Evropská centrální banka včera podle očekávání zvýšila depozitní sazbu o 25bps na 3,5 %. Tento krok byl centrální bankou dopředu avizován a pro trhy nebyl žádným překvapením. Tím naopak bylo jestřábí vyznění aktualizované makro prognózy, stejně jako doprovodný komentář šéfky ECB Christine Lagarde, která vcelku jasně signalizovala potřebu dalšího zpřísnění měnové politiky.
  • ECB zvedla sazby o 50 bodů tak, jak slíbila
    Evropská centrální banka dodala 50bodové zvýšení úrokových sazeb, tak jak slíbila. Depozitní sazba se tedy dostala na 3 %, refi sazba na 3,5 %. Zároveň dodala, že inflace zůstává příliš vysoká po příliš dlouhou dobu. Zopakovala, že bankovní sektor je silný a odolný a že má nástroje, jak mu případně dodat likviditu. Nová makroekonomická prognóza vyzněla víceméně v souladu s očekáváními. Inflační výhled pro letošní rok byl snížen na 5,3 % z původních 6,3 %, pro rok 2024 pak byl nepatrně zvýšen na 2,9 % z původních 2,8 %. Výhled pro růst ekonomiky byl naopak vzestupně revidován z 0,5 % na 1 % pro letošní rok, pro příští rok pak mírně snížen na 1,6 % z 1,9 %. Tyto odhady byly nicméně připraveny ještě před posledními událostmi v bankovním sektoru.
  • ECB zvedla sazby o 50bps
    ECB zvedla úrokové sazby podle očekávání trhů o 50bps, tzn. že repo sazba je nyní na úrovni 3,50 % a depozitní sazba na 3 %.
  • ECB zvedla sazby podle očekávání
    ECB na svém dnešním zasedání zvedla úrokové sazby o 50bps, repo sazba je tak na úrovni 3 % a depozitní sazba na 2,5 %.
  • ECB: zvýšení sazeb se odkládá, tón ale zůstane jestřábí
    Na zářijovém zasedání si ECB podle našeho názoru dá se zvyšováním úrokových sazeb pauzu. Důvodem budou data, která od jejího minulého zasedání přicházela z eurozóny a indikovala rizika zpomalení tamního hospodářského růstu. Nová prognóza z dílny ECB tak zřejmě přinese mírnou revizi HDP směrem dolů. Z těchto důvodů si evropští centrální bankéři budou podle nás chtít počkat na další sérii dat z reálné ekonomiky, vývoj cen energií i směřování fiskálních politik. Zároveň však inflace zůstává vysoká a směrem nahoru jsou vychýlena i její rizika. Další zvýšení sazeb tak podle našeho odhadu ECB dodá v prosinci (ačkoli nelze vyloučit i říjnové zasedání), přičemž od nového roku zintenzivní i proces kvantitativního utahování. První snížení sazeb čekáme až počátkem roku 2025.
  • ECB zvýšila sazbu o 50bps
    Navzdory finančním turbulencím se včera ECB rozhodla dostát svému únorovému závazku a zvýšila depozitní sazbu o 50bps na 3,0 %. Centrální banka se tak nadále snaží primárně bojovat s inflací, třebaže vysoká nejistota ji donutila již dále explicitně nesignalizovat potřebu dalšího zpřísňování měnové politiky. Směrem k aktuálním finančnímu napětí pak ECB trhy ubezpečila, že je připravena podle potřeby reagovat, tak aby byla zachována finanční stabilita v eurozóně.
  • ECB zvýšila sazby
    ECB na svém dnešním zasedání zvýšila podle očekávání trhů svoji hlavní úrokovou sazbu o 50bps na 2,5 % a depozitní sazbu na 2 %.
  • ECB zvýšila sazby a překvapila jestřábím tónem
    Evropská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila depozitní sazbu o 25bps na 3,5 %. Tento krok byl centrální bankou dopředu jasně komunikován a pro trhy nebyl žádným překvapením. Na straně druhé, jestřábí překvapení přišlo jak ze strany aktualizované makro prognózy, tak i doprovodných komentářů šéfky ECB Christine Lagarde směrem k další trajektorii úrokových sazeb.
  • ECB zvýšila sazby a stále ještě nekončí
    Evropská centrální banka včera zvýšila svou depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,25 %. Třebaže část trhu sázela na razantnější krok, centrální banka nakonec – v souladu s tržním koncensem – přistoupila ke zvolnění tempa zpřísňování měnové politiky. Nejagresivnější cyklus zvyšování úrokových sazeb v historii eurozóny (kumulativně +375bps) se tak dostává do své finální fáze. Zpomalení tempa růstu sazeb zdůvodnila ECB předchozím prudkým růstem sazeb a jejich silným průsakem do podmínek financování a měnových podmínek.
  • ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny
    ECB včera dokonala jestřábí obrat - zvýšila sazby o 75bps (nejvíce od vzniku eurozóny) a jasně naznačila, že bude na nadcházejících zasedáních sazby dál zvyšovat (my čekáme až do blízkosti 2,50 %). Otázka kvantitativního utahování sice zůstává pro centrální bankéře ve Frankfurtu mimo hru, to ale pro trhy to nebylo velké překvapení. ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem.
  • ECB zvýšila sazby nejvýrazněji za více než 20 let
    Evropská centrální banka dosud ve zpřísňování měnové politiky výrazně zaostávala za většinou velkých centrálních bank. Ve světle rostoucí inflace, která v srpnu dosáhla 9,1 %, bylo zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu očekávané. A to i přes to, že se ECB narozdíl od amerického FEDu nemůže opřít o silná makroekonomická data.
  • ECB zvýšila sazby o historických 75bps
    Evropská centrální banka se na dnešním zasedání rozhodla pokračovat v normalizaci měnové politiky a v souladu s očekáváním trhu zvýšila depozitní sazbu o 75 bazických bodů na 0,75 %. To je z hlediska velikosti největší jednorázový nárůst úrokových sazeb od vzniku eurozóny. ECB se zároveň díky takto razantní reakci přiblížila dolní hranici pásma tzv. neutrální sazby (odhadované mezi 1-2 %), nad kterou by měla měnová politika začít působit restriktivně.
  • ECB zvýšila sazby o 50 bodů, více než bankovní nákazy z USA se bojí inflace
    Evropská centrální banka (ECB) dnes zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 3,5 %. Zatímco ještě před týdnem o tomto rozhodnutí nikdo nepochyboval, dnes je pro část trhu překvapením. Po nedávném krachu americké banky Silicon Valley a zprávách o možných problémech švýcarské banky Credit Suisse, se totiž část investorů začala obávat o stabilitu finančního sektoru v Evropě i USA. ECB se však podle našeho názoru aktuálně obává více nepolevujících inflačních tlaků než případné bankovní nákazy, proto zůstala věrná svému únorovému prohlášení, že i v březnu plánuje úrokové sazby zvýšit právě o 0,5 procentního bodu.
  • ECB zvýšila sazby o 50 bps
    Evropská centrální banka dnes v souladu s očekáváním a dopředu avizovaným krokem zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů, čímž posunula svou hlavní depozitní sazbu na 2,5 %. Až dnešním rozhodnutím se tak úroková sazba ECB nachází nad tzv. neutrálním pásmem (odhadovaném mezi 1,0 a 2,0 %), tj. měnové podmínky by měly ve vztahu k ekonomické aktivitě působit restriktivně.
  • ECB zvýšila sazby podle očekávání
    ECB na svém dnešním zasedání zvýšila sazby podle očekávání trhů o 25bps, hlavní repo sazba je tak na 4 % a depozitní sazba na 3,50 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy