Úterý 21. ledna 2025 02:38
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex

Co čekat od inflace v příštích měsících?

11.04.2022 10:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Růst spotřebitelských cen dosáhl v březnu meziročně 12,7 % z únorových 11,1 %. To je nepatrně více než medián očekávání trhu, jež počítal s 12,4 %. Ovšem nejistota ohledně vývoje inflace zůstává i nadále výrazná, což mimo jiné odráží i rozptyl očekávání od 12,0 % až po 13,2 %. Nejen že je statistika inflace ovlivněna výkyvy mezi poptávkou a nabídkou a omezeními v dodavatelských řetězcích, ale od března nově i válkou na Ukrajině, která představuje nákladový inflační šok.

Ten se projevil v březnové statistice skrz dražší ceny pohonných hmot, a tudíž proinflačním vývojem v oddíle dopravy. Dopad snížení spotřebních daní na benzin i naftu v období od června do září by měl být v kontextu průměru inflace za celý rok 2022 minimální. Další zdražení bylo zaznamenáno také u energií (zemní plyn +7,4% m/m, elektřina +1,7 %), což posunulo ceny vzhůru v oddíle bydlení (viz tabulka níže). Ceny potravin si drží spíše umírněnou dynamiku v kontextu vývoje cen na světových trzích s agrárními komoditami. V příštích měsících podle nás proinflační působení potravin ještě zesílí.

Spotřebitelská inflace

 

 

 

 

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

ČNB

v % r/r

12,7

11,1

12,7

12,4

9,8

v % m/m

1,7

1,3

        1,6

1,4

-

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČNB


Inflace se od začátku roku drží výrazně nad prognózou ČNB, která mezi lednem a březnem počítala s navýšením z 9,4 % na 9,8 %. S překvapivě vyšší inflací současně narůstají také inflační očekávání. To nutí ČNB jít s úrokovými sazbami výše než původně zamýšlela i přesto, že od primárních dopadů války na Ukrajině do inflace odhlíží. K opatrnosti ale na druhé straně vybízí rizika výkonu ekonomiky a velmi nejistý výhled.

Inflace zakončila první kvartál těsně pod 13 %. Největší podíl na březnovém výsledku měly kategorie bydlení a dopravy, kde se odráží vyšší ceny energií a zdražení u čerpacích stanic. Ceny zboží meziměsíčně vzrostly o 2,5 %, ceny služeb o 0,4 %. Pro další měsíce očekáváme, že dynamika cen zboží bude převyšovat dynamiku služeb, jelikož segment zboží je více energeticky náročný. V uplynulých měsících jsme byli zvyklí na vyšší jádrovou než celkovou inflaci. Letos se pořadí prohodilo díky nárůstu cen energií i potravin, které ještě vystoupají v důsledku války na Ukrajině. Na druhé straně záporné reálné mzdy a nejisté vyhlídky ekonomiky snižují domácí poptávku a jádrová inflace by tak neměla již výrazně narůstat. Její další vývoj zahaluje do nejistoty především položka imputovaného nájemného, která se zvyšuje (mimo jiné) při růstu cen stavebního materiálu. Poptávková inflace tak bude upadat a vystřídá ji inflace nákladová. V průměru odhadujeme letošní celkovou inflaci na 12,6 %, vrcholit by měla pod 14 % na začátku léta.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co čekat od dnešního zasedání ECB?
    Očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) dnes udělá další kroky směrem k uvolněnější měnové politice, jsou velká. Všichni vědí, že banka...
  • Co čekat od dnešního zasedání ECB? Analýza EUR/USD
    Na základě včera publikovaných útržků z telefonních rozhovorů členů bankovní rady ECB je velmi pravděpodobné, že ...
  • Co čekat od dnešního zasedání Fedu?
    Během večera dnešní seance zakončí FED svoje dvoudenní zasedání a očekávání jsou vysoká. USA se v minulém měsíci setkaly s tragickým výsledkem NFP reportu, který ukázal na slabiny pracovního trhu. Janet Yellenová proto musí zvážit, zda opravdu nastal ten správný čas pro další zvýšení úrokové sazby, nebo zda se vyplatí ještě počkat. Trhy aktuálně kalkulují jenom s dvou procentní pravděpodobností, že Fed zvýší úrokové sazby. Klíčová však bude nová ekonomická projekce a tisková konference, které by mohly naznačit další směřování měnové politiky USA.
  • Co čekat od dnešního zasedání Fedu?
    Zasedání americké centrální banky Fed patří dlouhodobě mezi nejdůležitější události v kalendáři každého obchodníka. S ...
  • Co čekat od dnešního zasedání FOMC? Analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
    Klíčová událost tohoto týdne je tady. Dnes večer v 19:00 skončí 2denní zasedání americké centrální banky (Fed), na němž se bankéři radí...
  • Co čekat od dnešního zasedání NFP?
    Dnes budou publikovány jedny z nejdůležitějších amerických makroekonomických zpráv, a to data z domácího trhu práce...
  • Co čekat od ECB: Jen jednou je málo
    Na snížení úrokových sazeb, které může ECB oznámit již příští týden, se její odpovědní činitelé připravují už celé týdny. I když inflace dosud neklesla na 2% hladinu, kterou si centrální banka stanovila za svůj cíl, ECB evidentně vidí příležitost mírně rozvolnit monetární politiku a přitom udržet celkový restriktivní tón. Vzhledem k úporné inflaci v USA a geopolitickému napětí, které žene ceny komodit výš, však trhy dychtivě čekají, nakolik bude banka ochotná svou politiku letos zmírnit, a bojí se případné politické chyby. Tyto obavy nejspíš ECB donutí, aby i do budoucna vycházela z dostupných dat.
  • Co čekat od ECB po nízké inflaci?
    První odhad inflace v eurozóně týden před zářijovým zasedáním moc radosti centrálním bankéřům ve Frankfurtu nepřinesl. Zůstal na nízkých 0,2 % (meziroční růst) a zaostal jak za naším, tak tržním očekáváním. Inflaci sice pomalu začíná tlačit vzhůru odeznívání nízkých cen ropy (které by ji ke konci roku mohlo pomoci nad 1 %). Bohužel ale v srpnu znovu poklesla jádrová inflace - očištěná právě o ceny pohonných hmot, energií a potravin (na 0,8 %). Ta je přitom barometrem klíčových inflačních tlaků z reálné ekonomiky. Co v tomto světle čekat na zářijovém zasedání?
  • Co čekat od eura?
    Nadcházející týden bude z hlediska zajímavých a významných událostí relativně nenápadný. Trh nebyl v tomto týdnu navzdory velkému množství zpráv a ekonomických údajů příliš aktivní. Předpokládáme-li, že aktivita trhu závisí na síle zpravodajského pozadí, může být příštích pět dní méně rušných a spíše všedních. Přesto se na všechny velmi důležité události podívejme.
  • Co čekat od Fedu?
    Včera začalo poslední letošní zasedání FEDu. Výsledek je skoro jistý a skoro jistě trhy nepřekvapí: po roce dojde ke druhému utažení americké měnové politiky za posledních deset let, čímž se sice horní hranice klíčové sazby posune na 0,75%.
  • Co čekat od Jackson Hole?
    Sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole stojí tradičně na špici nejdůležitějších událostí roku v centrálním bankovnictví. Jeho dosah je však mnohem širší. Výrazně ovlivňuje dění na finančních trzích i v globální ekonomice. Bude tomu tak i letos?
  • Co čekat od Jackson Hole 2014?
    Ode dnes do soboty proběhne legendární sjezd centrálních bankéřů Jackson Hole 2014. Spolu s hlavními body letošního pr...
  • Co čekat od letošního zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole?
    Dnes začíná pravidelné každoroční zasedání, které v minulosti výrazně ovlivňovalo dění na finančních trzích. Centrální...
  • Co čekat od libry?
    V posledních dvou přehledech jsme zjistili, že v nadcházejícím týdnu bude ve Spojených státech a v Evropské unii jen velmi málo důležitých událostí. A co Spojené království, ze kterého nám minulý týden přišla celá řada významných údajů? Zaprvé si všimněte, že na britskou měnu vyvíjel tlak klíčový ukazatel inflace, ale ne dlouho. Trh nemohl ignorovat inflaci, která nerostla podle jeho očekávání, takže Bank of England už nemá důvod držet sazby na maximální úrovni. Toto považuji za zásadní moment, který je třeba vzít v úvahu. Trh už nemá žádné důvody k nákupům libry, takže poptávka po ní může časem klesat.
  • Co čekat od NFP a reakce na dolaru?
    Zítra nás čeká hlavní fundament tohoto týdne, kterým budou výsledky z amerického trhu práce (NFP). Jedná se o tradičně ostře sledovaná data se značným dopadem na dolar a jejich význam proto nelze podceňovat. Za dva týdny nás čeká zasedání Fedu a NFP rozhodně bude typem fundamentu, který budou představitelé americké centrální banky zohledňovat ve svém rozhodnutí a následné komunikaci. Přesto se ale nemůžeme ubránit dojmů že bude význam srpnových výsledků o něco menší než bývá obvyklé, čehož by se však i tak dalo celkem dobře využít. Nejprve ale pár slov k aktuálním odhadům.
  • Co čekat od reportu Charles Schwab a Bank of America?
    Analytici očekávají pokles zisků v důsledku snížení aktivity investičního bankovnictví a zvýšení rezerv v důsledku rizik recese. Část poklesu však může být kompenzována úrokovými výnosy, taženými vyššími úrokovými sazbami. Akcie od začátku roku ztratily více než 30 %:
  • Co čekat od večerního reportu z posledního zasedání Fedu? Náznak růstu sazeb pomůže dolaru
    Dnes večer ve 20:00 budou zveřejněny "Minutes" ze zasedání americké centrální banky Fed, které proběhlo na konci červe...
  • Co čekat od výsledků společnosti Intel?
    Technologický gigant Intel (INTC.US) dnes po skončení seance na Wall Street oznámí výsledky za 4. čtvrtletí 2023. V odvětví se očekává, že prodeje procesorů by mohly být za svým cyklickým minimem, a značný optimismus kolem umělé inteligence znamená, že výsledky by mohly být trhem přijaty pozitivně. Samozřejmě pokud se společnosti Intel podaří získat alespoň nějaký podíl na rostoucím trhu s umělou inteligencí. Společnost se dlouhodobě snaží obnovit svou pozici globálního výrobce čipů poté, co ztratila podíl na trhu ve prospěch společností TSMC (TSM.US) a AMD (AMD.US). Zpochybní výsledky dostatečně status quo a nadšení technologických investorů; poskytne společnost optimističtější prognózy pro zbytek roku?
  • 👉 Co čekat od zasedání ECB? 👁‍🗨
    Zasedání ECB je na programu ve čtvrtek (rozhodnutí o sazbách proběhne ve 13:45, tisková konference začíná ve 14:30). Z banky v poslední době zaznělo několik verbálních útoků proti růstu úrokových sazeb v eurozóně, což pomohlo DE30 na historické rekordy a naopak poškodilo euro. Nyní však trhy čekají další kroky. Co více může ECB dělat?
  • Co čekat od zasedání ECB, analýza EUR/USD, indexu dolaru
    Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 217 000 nových pracovních míst, nejvíce od čer...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex