Sobota 18. ledna 2025 02:41
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Titan a letadla: Konflikt na Ukrajině znamená novou ránu pro globální dodavatelské řetězce

08.04.2022 12:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ruská invaze na Ukrajinu a nové lockdowny v Asii předznamenávají další měsíce narušení dodavatelských řetězců. A to právě v momentě, kdy si společnosti myslely, že se jim podařilo vyřešit problémy vyvolané Covidem-19.

„Výsledky našeho průzkumu ukazují, že dodavatelské řetězce jsou jedním z hlavních problémů, kterým podniky v současnosti čelí. Vidíme proto jejich snahu nahrazovat součástky jinými, které mají sotva k dispozici. Nicméně i tyto nové součástky se mohou stát brzy pro ně nedostupné, protože logistika a výroba je brzděna vysokými vstupními náklady, jako jsou energie,“ uvádí Fiona O'Neill, vedoucí strategických iniciativ, Global Investment Research, Fidelity International. 

Narušení dodavatelského řetězce je stále velkou výzvou

Narušení globální nabídky je ve srovnání s traumaty, kterém je vystaveno obyvatelstvo Ukrajiny, zanedbatelné, ale pro podniky je to každodenní problém, který válka způsobila.

Když mnozí začali doufat, že narušení dodavatelských řetězců v důsledku pandemie Covid-19 začíná ustupovat, nejnovější měsíční průzkum analytiků společnosti Fidelity International ukázal, že dodavatelské řetězce jsou stále předním problémem firem.

Od dodávek titanu pro letecký průmysl až po hliník na plechovky nealkoholických nápojů – výrobci analytikům Fidelity International vysvětlovali, jak je poznamenávají sekundární a terciální dopady války a jak se snaží reagovat.

Graf 1: Dopad války na Ukrajině na podnikání


Ropa, plyn, kovy a další

Rusko je druhým největším vývozcem ropy a zemního plynu na světě a hlavním evropským dodavatelem; spolu s Ukrajinou zajišťuje třetinu světového vývozu pšenice a obě země jsou významnými dodavateli řady důležitých průmyslových kovů, rud a plynů. Existují proto obavy o dostupnost i o ceny.

Přesto se ruské komodity z Ruska stále dostávají. Tok plynu do Evropy pokračuje a je těžké si představit, jak by Rusko mohlo tyto objemy dodávat jinam a jak by se Evropa bez nich mohla příští zimu vyhnout výpadkům dodávek elektřiny.

Pokud jde o ropu, pokud Evropa přestane kupovat 4 miliony barelů denně, které dříve dovážela z Ruska, očekávali bychom, že Čína a Indie budou odebírat až po 1 milionu barelů denně a dalších 500 000 barelů denně budou kupovat odběratelé, které přilákaly velké slevy na uralskou ropu. OPEC a břidlicoví producenti by pak měli tuto mezeru zaplnit, takže trh bude zpočátku napjatý, ale pravděpodobně se situace zlepší,“ vypočítává Fiona O'Neill.

Ukrajina také zajišťuje přibližně 12 % světového vývozu pšenice a očekává se, že v letošním roce sníží vývoz nejméně o 7 milionů tun, což vyvolává obavy o dodávky zejména do zemí jako Egypt a Turecko, které jsou závislé na dovozu od Černého moře.

Naproti tomu Indie má ve skladech 15 milionů tun nadbytečných zásob pšenice a v loňském roce zvýšila vývoz z 1 milionu tun na 6 milionů tun. V příštích týdnech se očekává další mimořádná úroda, i když zůstává otázkou, nakolik se podařilo vyřešit logistické překážky dalšího zvyšování vývozu.

Na trh s kovy nadále proudí některé komodity z Ruska. „Domníváme se, že komodity nakoupené před válkou obecně musí být dodané, pokud ve smlouvě nejsou doložky o jiném ukončení kontraktu, i když jeho přeprava je stále obtížnější. Vzhledem k tomu, že na ruské komodity dosud sankce nebyly uvaleny, je jejich odmítnutí v tuto chvíli vlastně uvalením sankcí na sebe sama vedoucí k logistickým problémům,“ vysvětluje Fiona O'Neill.

Spotové ceny elektřiny nadále vytvářejí tlak na evropské metalurgické podniky, které jsou energeticky náročné. V případě hliníku je v současné době mimo provoz 16 % evropské kapacity. Fyzický trh, který byl již tak napjatý na straně nabídky, je o to zranitelnější vůči dalším otřesům, i když nesmíme zapomínat, že nakonec se pravděpodobně situace, kterou vidíme, promítne i v poptávce.

Kabelové svazky a čipy pro automobily

Zatímco úloha Ruska a Ukrajiny v globálních dodavatelských řetězcích je založena především na komoditách, Ukrajina od oranžové revoluce v roce 2005 dosáhla určitého pokroku v kopírování Polska a dalších středoevropských států, co se týče budování továren na zelené louce.

Například automobilový průmysl umístil výrobu kabelových svazků do závodů po celé zemi. Jeden evropský výrobce jeřábů minulý týden varoval před snížením zisku a omezil objem výroby o 20 % kvůli nedostatku nákladních automobilů, na které umisťuje své jeřáby, vše v důsledku nedostatku kabelových svazků. Očekává, že výrobcům nákladních automobilů bude trvat nejméně tři měsíce, než problém vyřeší přesunem do jiných lokalit, a že objem nákladních automobilů mezitím celkově klesne o 20 %.

Některé ukrajinské výrobní linky stále fungují, i když dodávají jen 40 % předchozího objemu. Jiní dodavatelé, s nimiž jsme hovořili, se nyní snaží dodávky reorganizovat a v některých případech předávají produkci do evropských závodů v jiných zemích. Dříve se mělo za to, že je to z hlediska nákladů neproveditelné.

Jeden německý výrobce průmyslových vozidel minulý týden varoval před efektem rostoucích nákladů na ocel, logistiku a energii, které spolu s úzkými místy v dodavatelském řetězci způsobí, že zisk EBIT bude v příštím roce "výrazně nižší" než ve finančním roce 2021.Nákladová základna prý prudce roste, zatímco objemy, poškozené zastavením prodejů do Ruska, budou klesat.

Pro většinu automobilek však zůstávají největším problémem dodávky čipů, které v posledních 12 měsících komplikují výrobu nových vozidel. Narušení způsobené konfliktem a novou vlnou lockdownů v jižní Číně v souvislosti s pandemií Covid prodloužilo dobu výroby čipů na ještě delší dobu než loni. Je pozoruhodné, že Ukrajina také vyrábí 90 % neonového plynu v polovodičové kvalitě, který se používá v USA.

Graf 2: Dodací lhůty polovodičů


Problémy s čipy způsobily, že výrobci automobilů již v průběhu loňského roku výrazně zaostávali za poptávkou po nových vozidlech, což vedlo ke zvýšení cen ojetých i nových automobilů. Na řadě setkání v posledních dvou týdnech výrobci a distributoři analytikům Fidelity International sdělili, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k poklesu spotřebitelské poptávky nebo příchozích objednávek. „Jeden z velkých distributorů, s nímž hovořil náš odvětvový analytik, uvedl, že očekává, že po dubnu bude výroba opět dále zaostávat, takže jim bude opět chybět množství automobilů. Očekává také, že nabídka a zásoby se normalizují nejdříve v roce 2023,“ říká Fiona O'Neill.

Zahedgování nákladů, ale ne dostupnosti

Společnosti se již před válkou smířily s tím, že letos dojde k výraznému zvýšení mzdových a dalších výrobních nákladů, ale mnoho z nich nyní očekává, že rozsah tohoto zvýšení nákladů bude revidován.

Existují totiž určité limity. Například náklady na elektrickou energii již byly stanoveny pro nadcházející měsíce a dopad letošního zvýšení spotových cen se projeví až v roce 2023. Podobně jeden velký výrobce spotřebního zboží našemu odvětvovému analytikovi sdělil, že z finančního hlediska je zajištěn pro ceny hliníku do konce roku a prostřednictvím swapových kontraktů pro další komoditní složky na dobu až 36 měsíců.

Graf 3: Tržby ze surovin, energií a logistiky v roce 2021 (%)


Několik výrobců však uvedlo, že problémem se brzy může ukázat spíše samotná dostupnost kovů než náklady.

Například výrobci v leteckém průmyslu uvedli, že jsou obecně chráněni podmínkami smluv, které počítají s růstem cen práce, surovin a dalších vstupů. Stále se však snaží najít zdroje titanu, který po nedávných konstrukčních změnách může tvořit přibližně 13-15 % hmotnosti dopravního letadla.

Odvětví se potýká i se sekundárními vlivy. Z rozhovorů s leteckými firmami vyplynulo, že západní výrobci nejsou schopni servisovat letadla, která uvízla na ruských letištích, takže jsou fakticky nepoužitelná. O tom, zda náklady na tuto událost ponesou majitelé letadel z pojištění, se může rozhodnout až po letech právních sporů.

Změna dodavatelských řetězců

Mnohé se mění. Většina evropských průmyslových společností, s nimiž analytici hovořili, uvedla, že se stále snaží zjistit, zda jejich sekundární dodavatelé odebírají kovy z Ruska. Výrobci sdělili, že pracují na změnách v systému, aby obešli úzká místa. Některé změny jsou ale jednodušší než jiné. Jeden výrobce průmyslových zařízení zvažoval, že do jednoho výrobku vyvrtá větší otvory, aby do něj bylo možné umístit větší šroub – protože menší nyní nebyl k dispozici. Jedná se o rychlé a snadné řešení, které nevyžaduje téměř žádné schválení ze strany regulačních orgánů – společnosti však také čelí riziku, že se nová součástka stane nedostupnou.

Jeden z dodavatelů důlního vybavení řekl, že ruské doly nemají jinou možnost než začít kupovat čínské vybavení, které je sice levnější, ale v důsledku toho by čelily vyšším celkovým nákladům na údržbu, pokud se zohlední životnost, servis a další prvky. Dodavatel uvedl, že výrobky dříve určené pro Rusko bude dodávat jinam, ale čelí podobnému tlaku na dostupnost a náklady na dopravu jako v roce 2021.

Nákladní železniční trasa Čína-Evropa, která vede přes Rusko a je klíčovou součástí pekingské iniciativy Nová hedvábná stezka, zaznamenala v roce 2021 boom – což vedlo k sedminásobnému nárůstu cen – v důsledku přetížení hlavních přístavů. Nyní se potýká s rušením spojů ze strany evropských klientů, ale také s větším využíváním tohoto kanálu pro zvýšený ruský obchod s Čínou.

Ze strategického hlediska se naděje obrací k Latinské Americe, která je nyní potenciální novou komoditní velmocí, protože ceny a ukončení ruských dodávek činí její vývoz energií a kovů ziskovějším a investičně výhodnějším. V Chile a Argentině se nacházejí obrovské zásoby lithia, které jsou nezbytné pro revoluci v oblasti obnovitelných zdrojů energie, jež by mohla být vlivem války jen posílena. O krocích směřujících k návratu venezuelské ropy do hlavního světového proudu již bylo napsáno mnoho.

Růst v sázce

Vzhledem k tomu, že trhy a společnosti spěchají, aby reagovaly na rychle se měnící světový řád, je pod drobnohledem celý výrobní řetězec. Ať už se jedná o historicky vysoké vstupní náklady, jako jsou energie, které omezují dopravu nebo výrobu, nebo o boj o získání klíčových komodit pro procesy, naši analytici pokračují ve spolupráci s firmami, aby zjistili rozsah problémů, kterým společnosti čelí, a jak v jejich důsledku mění své podnikání.

To má zásadní význam pro pochopení toho, kde a jak se mohou formovat nové dodavatelské řetězce a do jaké míry bude dopad omezení v důsledku války – a dalších lockdownů kvůli Covidu v Číně – v příštích 12 měsících snižovat globální hospodářský růst.

Zdroj: Fidelity International

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tisková konference po zasedání ČNB
    Podle slov guvernéra Aleše Michla ČNB do budoucna očekává oslabení české koruny. ČNB přitom ale i nadále pokračuje v nepravidelných intervencích a korunu uměle posiluje. Jen za dnešek koruna po oznámení úrokových sazeb nepatrně posílila o 15 haléřů na 24,50, ale aktuálně se pohybuje okolo 24,58. Do budoucna je hlavním cílem ČNB chránit korunu proti nadměrným výkyvům. Více informací ale získáme až po zítřejším zveřejnění scénářů horizontů měnové politiky dalších členů bankovní rady.
  • Tisková konference předsedkyně ECB Lagardeové
    Průmyslová výroba, zejména v energeticky náročných odvětvích, zůstává nízká, ale v nadcházejících čtvrtletích se očekává její oživení. Napětí na trhu práce postupně polevuje. Podle posledních ukazatelů se tempo růstu mezd bude dále snižovat. Došlo k poklesu inflace cen potravin a energií a zboží. Inflace cen služeb zůstala v březnu na vysoké úrovni 4 %. Očekává se, že inflace v příštím roce klesne na cílovou úroveň.
  • Tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella po zasedání FOMC
    Trhy interpretují projev Fedu jako holubičí. Pozorujeme příliv kapitálu do rizikových aktiv spolu s oslabením dolaru. US500 a US100 již posilují o více než 1,0 %, zatímco Bitcoin roste o téměř 4,0 %.
  • Tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella po zasedání FOMC
    Fed na prvním zasedání v roce 2024 ponechal úrokové sazby beze změny v pásmu 5,25-5,50 %, což je v souladu s očekáváním trhu. Prohlášení se ukázalo jako jestřábí vzhledem k absenci byť jen mírně holubičího obratu. Z prohlášení byla sice odstraněna zmínka o dalším zpřísnění politiky, ale bylo konstatováno, že členové Fedu nepovažují snižování sazeb za vhodné, dokud nezískají větší jistotu, že inflace se udržitelně posouvá směrem k 2% cíli. Navíc nebyly provedeny žádné úpravy tempa kvantitativního zpřísňování. Zdá se, že Fed chtěl zchladit očekávání trhu na rychlé snížení sazeb - peněžní trhy před dnešním rozhodnutím viděly 70% šanci na první snížení sazeb v březnu a nyní jsou víceméně rovnoměrně rozděleny mezi březnové a květnové zasedání.
  • TISKOVÁ ZPRÁVA: 12.04.2013 / MONEY EXPO
    TISKOVÁ ZPRÁVA: 12.04.2013 MAYZUS Investment Company s.r.o. ruší svou účast na Money Expo 2013 v Praze. Limass...
  • Tiskovka Draghiho přispěla k růstu výnosů z dluhopisů i eura, akcie jsou překvapivě také v zisku
    Zdánlivě poklidná a nezajímavá tisková konference M. Draghiho po zasedání Evropské centrální banky (ECB) měla opět výr...
  • Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o TikToku v USA
    Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle a Walmart ohledně budoucnosti její aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech. Uvedl to podle agentury Reuters čínský státní list Global Times ve svém komentáři.
  • Tisk: Rusko zůstane klíčovým dodavatelem energetických zdrojů v EU desítky let
    Evropa započítala po loňské energetické krizi plyn a uran do zelené energetiky - a Rusko zůstane pro Evropskou unii klíčovým dodavatelem energetických zdrojů ještě desítky let. Napsal to ruský hospodářský list Vedomosti, který se ve svém článku věnoval dopadům takzvané zelené taxonomie, tedy schválení dočasného zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie v EU.
  • Tisk: Saúdové zvažují odklad vstupu ropné firmy Aramco na burzu
    Představitelé Saúdské Arábie uvažují o odkladu vstupu státní ropné společnosti Saudi Aramco na akciovou burzu poté, co se dvě její ropná zařízení o víkendu stala terčem útoků. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
  • Tisk: Thyssenkrupp jedná o prodeji podílu v ocelářské divizi Křetínskému
    Německý průmyslový konglomerát Thyssenkrupp jedná o prodeji polovičního podílu ve své ocelářské divizi českému miliardáři Danielu Křetínskému. Informoval o tom dnes list Handelsblatt s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním. Společnost Thyssenkrupp i Křetínský se podle listu k této informaci odmítli vyjádřit. Důvěryhodný zdroj z Křetínského Energetického a průmyslového holdingu (EPH) ČTK informaci potvrdil.
  • Tito 3 řečníci nejvíce bodovali u publika Purple Trading konference
    Tito 3 řečníci nejvíce bodovali u publika Purple Trading konference. Podívejte se na záznam jejich přednášek   V...
  • Tito 3 řečníci nejvíce bodovali u publika Purple Trading konference.
    V listopadu jsme oslavili páté narozeniny od vzniku Purple Trading a to ve velkém. Účastníci tak měli možnost poslechnout si přednášky špiček československé tradingové scény. A protože nám v Purple Trading záleží na názoru traderů, zeptali jsme se, které z přednášek se jim nejvíce líbily. V tomto článku najdete 3 nejlépe hodnocené řečníky a odkaz na stažení záznamu celé konference.
  • Tituly milované hedge fondy? TOP10 podle Goldman Sachs
    Desítka amerických akcií, zastoupena nejsilněji v portfoliích hedgeových fondů s aktivy přesahujícími dva biliony dolarů, letos zatím o pětinu překonává americký akciový index S&P 500, loni to bylo 23 % nad jeho výkonností. Investoři, věřící ve smysluplnost následování hedgeových fondů jako „smart money“ při svých investicích, se mohou opřít o VIP list Goldman Sachs, který investiční sázky hedgeových fondů sleduje. Které tituly jsou onou vyvolenou desítkou a jaký je na ně konsensuální pohled analytiků?
  • Tkáč je znovu akcionářem EPH, majoritu stále drží Křetínský
    Slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč se vrátil do akcionářské struktury Energetického a průmyslového holdingu (EPH), kterou opustil v roce 2017. ČTK to dnes řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Tkáč podle něj aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Danielovi Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Samotnému Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.
  • Tkáč pokračuje v konsolidaci majetku do J&T Capital Partners
    Spoluzakladatel finanční skupiny J&T Finance Group Patrik Tkáč pokračuje v konsolidaci svého majetku do holdingu J&T Capital Partners, v němž má podíly na společných podnikatelských projektech s Danielem Křetínským. Holding o tom dnes informoval ČTK.
  • Tkáč vloží společné investice s Křetínským do nového J&T Capital Partners
    Spoluzakladatel skupiny J&T Patrik Tkáč vloží společné investice s podnikatelem Danielem Křetínským do nového holdingu J&T Capital Partners. Cílem nové, v Česku založené holdingové společnosti je správa a rozvoj všech stávajících a budoucích podílů ve společných obchodních projektech tandemu Tkáč a Křetínský. Holding už odkoupil podíl 44 procent ve společnosti EPH (Energetický a průmyslový holding), která sdružuje původní investice v energetice, a během následujících měsíců odkoupí další vlastnické podíly, které jsou nyní pod Tkáčovou kontrolou. J&T o tom dnes informovala ČTK. Holding podle ní mimo jiné odkoupí podíl 44 procent v mateřské společnosti fotbalového klubu AC Sparta Praha.
  • Tlačenie peňazí nie je riešenie
    Index SP500 včera zaznamenal ďalší pokles, až štvrtý...
  • Tlačová konferencia Boehnera odložená
    Tlačová konferencia Boehnera odložená na 21:30. Že by to zna...
  • Tlačová konferencia ECB Lagarde - najdôležitejšie informácie
    Christine Lagarde, šéfka ECB, prezentovala zmiešaný stav ekonomiky a hovorila o krokoch, ktoré banka prijala v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou koronavírusov. Ďalej uvádzame niekoľko dôležitých informácií z tlačovej konferencie ECB.
  • Tlačová konferencia japonského ministra financií Nodu
    Nič revolučné sa na nej nedozvedáme. Opakovanie toho, že silný jen zraňuje ekonomiku.... že bu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex