Neděle 22. prosince 2024 02:27
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Pět důvodů, proč letos citelně zdraží nájemné. A rada, nač vše si má nájemník dát pozor, aby finančně nevykrvácel

19.02.2022 11:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny nájemního bydlení letos citelně vzrostou napříč Českem. Zde je pět stěžejních důvodů, proč se tak stane, a na závěr rada, co s tím může nájemník dělat.

1)    Vrátí se turisté či třeba vysokoškoláci

Například v Praze mohou jít nájmy nahoru v průměru až o 20 procent. To proto, že ještě stále jsou níže v porovnání s předpandemickou situací, a to zejména kvůli odlivu turistů a souvisejícímu útlumu krátkodobých pronájmů hlavně v centru města, skrze Airbnb a podobné on-line platformy. S odezníváním covidové hrozby jménem omikron se do Prahy začnou ve větším vracet turisté, což postupně požene ceny nájmů vzhůru.

2)    Pronajímatelé započtou rekordní inflaci

Celorepublikově pak ceny nájmů porostou letos o přibližně 10 až 15 procent. Nejen z důvodů návratu turistů nebo vysokoškoláků. Projeví se také inflace. Majitelé bytů často nájmy stanovují tak, aby jim vynášely určitou danou částku nad inflaci. Jestliže letos může být za celý rok inflace až devítiprocentní, musí zvyšovat nájmy už teď právě o devět procent, aby alespoň zůstali „na svém“. Pravděpodobně tedy zdraží více. Někteří mají s nájemníky přímo sjednánu úpravu ceny nájmu na základě inflační doložky, takže v těchto případech bude navýšení o inflaci automatické. 

3)    Vyšší úrok na hypotéce zaplatí… nájemník

Vedle návratu turistů a vysokoškoláků a vyhlížené letošní nejvýraznější inflace od devadesátých let se na citelném vzestupu nájmů podepíše také růst úrokových sazeb. Ten zvedá úroky na hypotékách. Řada majitelů nemovitostí, tedy řada pronajímatelů, pronajímaný byt či dům pořídila na hypotéku, kterou nyní splácí. Pokud jim například letos končí pětiletá fixace, budou čelit citelně vyšším splátkám, které alespoň zčásti přenesou na nájemníka. Důvodem růstu úrokových sazeb je inflace. Česká národní banka proti ní bojuje zvyšováním své základní úrokové sazby, které je jedno z nejagresivnějších na světě. Proto právě i hypotéky zdražují, nejvýrazněji minimálně od začátku milénia.

4)    Během pandemie mocně zdražily nemovitosti, splatí to… nájemník

Během pandemie také dramaticky zdražovaly nemovitosti jako takové. Jejich majitelé do nich investují s tím, že výnos z nájemného jim během určité doby, v řádu let, pokryje výši investice. Pokud však budou nájmy oproti cenám nemovitostí příliš nízké, přestává být z pořízení nemovitosti uspokojivě výnosná investice. Proto s růstem ceny nemovitostí zpravidla dříve či později rostou také nájmy. A ceny realit nyní v ČR rostou nejvýrazněji v celé EU… 

5)    …na účtu za nájemné se projeví i energetická krize

Dnes ale zdražuje prakticky vše, a to citelně. Klíčovými důvody rapidní inflace, vzpomínané výše, jsou zdražující energie, dále pak zdražující nemovitosti jako takové, včetně růstu cen stavebních materiálů, a zdražování bydlení a služeb s ním spojených. Energetická krize způsobuje zdražení energií. A to zase přispívá k růstu inflace, kvůli níž rostou úroky, třeba ty na hypotékách, pročež tedy nakonec i nájmy.

Vzhledem k rapidnímu zdražování by měl letos nájemník ještě důsledněji než jindy trvat na tom, ať je smlouva s pronajímatelem napsána co nejvíce konkrétně a jednoznačně. Mělo by například být jasné, kdo hradí a zajišťuje služby s bydlením spojené, třeba právě energie, a jak se rozpočítávají. Smlouva by určitě měla obsahovat stanovenou částku výše nájmu. Pronajímatel má právo požadovat místně obvyklé nájemné, takže nájemník by měl mít dobře zmapováno, jaká je v okolí nemovitosti cenová úroveň nájemního bydlení. Každoroční růst cen nájemného je možné mít stanoven přímo ve smlouvě, což se v této době rapidní inflace jeví jako prozíravý krok. Pronajímatelé mohou totiž mohou chtít využít inflace jako záminky k nátlaku na nájemce, aby ten platil ještě více, než o kolik reálně stouply náklady. Nájemník by si nic takového neměl nechat líbit a o každém navýšení, jež se mu zdá i v době rapidní inflace až příliš citelné, jednat, pokud tedy není smluvně stanoveno. Zvýšení nájmu by obecně nemělo překročit dvacet procent během tří let. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pesimismus zaplavuje evropské indexy z důvodu zhoršení důvěry německých spotřebitelů
    Evropské indexy klesly na měsíční minima po zveřejnění indexu důvěry německých spotřebitelů. Podle německého institutu GfK se index spotřebitelské důvěry ve srovnání s listopadem zhoršil z -1.7 bodu na -3.1 bodu v porovnání s předchozím měsícem. Jedná se o větší pokles, než se očekávalo.
  • Pesimistický začátek roku svědčí dluhopisům i zlatu
    Začátek nového roku se na akciových trzích příliš nevyvedl. Nepěkná data jsme již nad ránem dostali z čínského průmyslu, jehož aktivita se na konci loňského roku navzdory očekáváním snížila. V Německu, ve Francii a v eurozóně byly ukazatele nálady ve výrobě většinou potvrzeny, což ale v posledním případě znamená pořád nejnižší hodnotu od zimy 2016.
  • Peso klesá v reakci na rozhodnutí ratingových agentur
    Nad Mexickou ekonomikou se začínají stahovat mračna v podobě hrozby nových cel ze strany USA. Peso dostalo včera další nepříjemný úder poté, co dvě ratingové agentury začaly zkoumat výhled na Mexickou ekonomiku. Fitch následně rozhodla o snížení ratingu na BBB (blízko junk úrovně), zatímco Moody’s změnila výhled ze stabilního na negativní. Obě agentury se přitom zaměřily na jeden klíčový prvek, a to na Pemex – státní, vysoce zadluženou, ropnou společnost. Nutno říci, že dluh Pemexu vzrostl o 75 % během vlády minulého presidenta Enrique Pena Niety. Fitch zároveň zmínila, že k negativnímu výhledu začíná přispívat i obchodní napětí mezi USA a Mexikem. Růst ekonomiky podle agentury zaostává a riziko nových cel celou situaci ještě zhoršuje. Moody’s se na Pemex zaměřila rovněž a zároveň zmínila obtížně předvídatelnou ekonomickou politiku země, která ke stabilnímu výhledu nijak nepřispívá.
  • Peso ukazuje, že včerajší prepad akcií bol čisto o US voľbách. Pre trading S&P 500 je to dobrá správa.
    Celý včerajší výpredaj na akciách bol o jednej veci – o amerických voľbách. Nové prieskumy naznačili, že Trump sa po rozšírení Clintonovej škandálu s e-mailmi vrátil späť do hry o kreslo amerického prezidenta. Z čoho to usudzujeme? Z vývoja najcitlivejšieho aktíva na americké voľby – mexického pesa. To sa od začiatku týždňa hýbe takmer úplne totožne ako americké akcie. V grafe je vývoj MXNUSD a mini-futures kontraktu na S&P 500 (ktorý sa na rozdiel od podkladového indexu obchoduje celý deň), MXNUSD je červenou, americké akcie modrou:
  • Pěstitele kakaa znepokojuje sucho na Pobřeží slonoviny
    Na Pobřeží slonoviny se v kakaových regionech protáhlo období podprůměrných srážek a to až do minulého týdne. K posílení před polovinou sklizně, která začíná již v dubnu bude podle zemědělců potřeba silných dešťů.
  • Pěstitelům kakaa Nestlé vyplácí peněžní odměny v rámci boje proti dětské práci
    Společnost Nestle SA chce omezit dětskou práci a nabídne tak pěstitelům kakaa a jejich rodinám na Pobřeží slonoviny peněžní pobídky, čokoládový průmysl je totiž více kontrolován ohledně tohoto problému.
  • Pěstování kakaa na Pobřeží slonoviny stále podporují mírné deště
    V pondělí zemědělci uvedli, že minulý týden se vyskytly nadprůměrně slabé deště na Pobřeží slonoviny, kde se pěstuje kakao.
  • Pět důvodů ke stávce, pět kroků k dohodě
    Mohl se premiér vyhnout stávce odborářů? Nemohl. Nemohli tomu zabránit ani ministři, ani poradci, ani úředníci, dokonce ani případné ústupky ze strany vlády. Důvodů je několik:
  • Pět důvodů proč akcie nadále porostou
    Teis Kunthsen, investiční stratég, Saxo Bank. Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index...
  • Pět důvodů, proč dnes investovat do nemovitostí prostřednictvím fondu
    Zájem Čechů o investování prostřednictvím fondů roste. Ministerstvo financí ve své zprávě o vývoji finančního trhu uvádí, že objem prostředků ve fondech kolektivního investování loni vzrostl o 15,5 procenta na 432 miliard korun. Fondy kvalifikovaných investorů rostly ještě rychleji, a to díky meziročnímu nárůstu o 27,4 procenta na necelých sto miliard korun. Pomyslným vítězem v první kategorii jsou pak nemovitostní fondy, lidé a firmy do nich loni meziročně investovali o 50 procent prostředků více. Co momentálně investicím do nemovitostí prostřednictvím fondů nahrává?
  • Pět důvodů, proč ojetiny budou v ČR prudce zdražovat i nadále
    Průměrná cena ojetých aut na českém trhu v prvním letošním pololetí stoupla meziročně o takřka 16 procent na 245 tisíc korun. Rapidní zdražování ojetin bude pokračovat, i když částečně jsou jeho důvodem přechodné faktory. Proč bude citelné zdražování ojetin pokračovat?
  • Pět důvodů, proč teď v Česku tak zdražuje pšenice a mouka: cla, zdražení přepravy, sucho, nízké úroky a spekulanti a špatná úroda v Evropě
    Tuzemští mlynáři dnes ohlásili zdražování mouky o 20 až 25 procent kvůli vzrůstajícím cenám potravinářské pšenice. Ta vystoupala podle nových smluv až na 5800 korun za tunu. Bezprostředním důvodem je podle jejich vyjádření „celková situace na obilním trhu Evropy a silná poptávka po pšenici z ČR“. V pozadí tohoto vysvětlení jsou však další, hlubší důvody – těch je celkem pět. O jaké jde?
  • Peter Brandt: Bitcoin překoná všechna existující aktiva
    Bitcoin se vymanil ze svého bočního pohybu ve 4hodinovém časovém rámci, jak je jasně vidět na obrázku níže, což signalizuje nový sestupný trend, který se v posledních dvou letech chystal dosáhnout 100 000 USD. Počáteční cíl je 26 500 USD, ale pravděpodobnější je realističtější korekce na 24 350 USD a níže. Pokud se cena vrátí do bočního rozmezí, existuje možnost nového uptrendu k horní hranici na 31 500 USD.
  • Peter Leonidou, Head of Sales, Alpari Financial Services Ltd
    Minulý týden se EUR/USD obchodoval na maximu 1,3225 a uzavřel týden rostoucím momentem...
  • Peter Lynch – růst za rozumnou cenu
    Peter Lynch, muž, který odešel do důchodu již ve 46 letech. Ano, čtete správně. V pouhých 46 letech měl více než dost na to, aby mohl spokojeně opustit svou kariéru a užívat si volna. Nutno dodat, že ve svých 46 letech měl odpracováno tolik, co jiní v 67.
  • Peter McCormack chce dostat svůj tým do Premier League a to pomocí Bitcoinu
    Peter McCormack, známý bitcoiner oznámil, že koupil fotbalový klub Bedford FC, je jeho oblíbený. Pomocí Bitcoinu mu chce pomoci, aby se dostal mezi anglickou elitu do Premium League.
  • Pětidenní volno v Číně ukáže, nakolik se lidé vrátí k cestování
    Pětidenní volno v Číně u příležitosti nadcházejícího květnového Svátku práce představuje první větší příležitost pro čínské turisty, aby se po uvolnění koronavirových opatření vrátili k cestování, píše dnes agentura Reuters. Nakolik se Číňané rozhodnou svátky strávit mimo své domovy a navštívit oblíbené destinace, památky a atrakce, bude jakýmsi ukazatelem pro sektor turistického ruchu, který je v době koronavirové krize jedním z nejhůře zasažených odvětví.
  • Pětiletý vývoj ceny zlata a ropy
    V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy pak velmi tvrdě pověřila loňská koronakrize.
  • Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně
    Týdenní dovolenou si v Česku nemůže finančně dovolit 18,7 procenta lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Český statistický úřad. Na první poslech je pětina osob, co nemají ani na týdenní dovolenou, vysoké číslo. Ovšem příznivý je nepochybně alespoň trend. A také mezinárodní srovnání.
  • Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně. Zní to zle, ale jsme na tom lépe než Francouzi, Belgičané, Irové, Španělé či Slováci
    Bezmála třetina obyvatel Evropské unie si nemůže dovolit ani jednu týdenní dovolenou mimo domov ročně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Pozitivní je, že dlouhodobým trendem je pokles tohoto podílu, který loni činil přesně 29 procent. Ještě v roce 2010 to přitom bylo 39 procent. Nejedná se přitom nutně jen o zahraniční dovolenou, nýbrž i tu vnitrozemskou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje