Pondělí 20. ledna 2025 23:22
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter

Pět důvodů, proč teď v Česku tak zdražuje pšenice a mouka: cla, zdražení přepravy, sucho, nízké úroky a spekulanti a špatná úroda v Evropě

22.02.2021 13:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemští mlynáři dnes ohlásili zdražování mouky o 20 až 25 procent kvůli vzrůstajícím cenám potravinářské pšenice. Ta vystoupala podle nových smluv až na 5800 korun za tunu. Bezprostředním důvodem je podle jejich vyjádření „celková situace na obilním trhu Evropy a silná poptávka po pšenici z ČR“. V pozadí tohoto vysvětlení jsou však další, hlubší důvody – těch je celkem pět. O jaké jde? 

Zaprvé, jednotlivé země v důsledku pandemie kumulují své zásoby základních potravin, což citelně navyšuje globální poptávku po nich, včetně poptávky po pšenici. Současně mnohde dochází k ochranářskému zákazu vývozu zemědělských a potravinářských surovin, rovněž v důsledku tvorby a navyšování zásob souvisejících s pandemickou situací. Například Turecko loni v prosinci zrušilo 45procentní clo na dovoz pšenice, a to ve snaze dostat více této zemědělské suroviny k sobě do země, a zmírnit tak politicky citlivé inflační tlaky v oblasti potravin. Vývozci, jako je Rusko, ovšem také nechtějí dopustit inflační vývoj. Rusko proto navyšuje clo uvalované na vývoz pšenice.   

Zadruhé, v důsledku pandemie rovněž rostou přepravní náklady. To se netýká jen zemědělské nebo potravinářské produkce. Například i automobilka Škoda Auto a celý její mateřský koncern Volkswagen se letos potýkají s nuceným omezením výroby z důvodu nedostatku některých klíčových součástek, jako jsou elektronické čipy do automobilů. Výpadek v dodávkách těchto čipů plyne z celkového přetížení světové kontejnerové přepravy a přetížení nakládacích kapacit v asijských přístavech. Přetížení nastává coby efekt pandemických uzavírek loňského roku, přičemž jeho důsledky mohou trvat do poloviny letošního roku. Přetížení přepravních kapacit celosvětově způsobuje růst přepravních nákladů, meziročně i o stovky procent. Takto navýšené přepravní náklady se rovněž promítají do cen nejprve přepravované zemědělské a potravinářské produkce, včetně pšenice, a posléze do cen této produkce obecně.  

Navíc, a to je třetí zásadní důvod citelného růstu cen pšenice, na mezinárodních trzích se zemědělskými surovinami panuje intenzivní obava, že letošní úroda pšenice a dalších zemědělských plodin bude kvůli důsledkům jevu La Niña poměrně slabá, což jen dále podpoří růst cen. Už loni přitom cena pšenice na světových trzích dosáhla maxima od roku 2014. Jev La Niña, který se projevuje podobně závažně jako známější klimatický systém El Niño, znepokojuje burzovní obchodníky se zemědělskými surovinami už od loňska. A to obzvláště silně například z důvodu suchého počasí, jež v posledním zhruba půlroce způsobuje v Brazílii. Stejný jev pak nepříznivě ovlivňuje také třeba letošní potenciální úrodu pšenice v Argentině.  

Čtvrtým důvodem růstu cen pšenice je ta skutečnost, že výkyvy počasí ve spojení s nízkými úrokovými sazbami přitahují k zemědělským surovinám obecně pozornost investorů a spekulantů. Světové centrální banky v čele s tou americkou totiž v reakci na loňské propuknutí pandemie srazily své úrokové sazby, případně učinily svoji již tak expanzivní měnovou politiku ještě expanzivnější. V důsledku tak stlačily úrokové sazby na relativně bezpečných vládních dluhopisech. Ruku v ruce se souvisejícím poklesem výnosů dluhopisů se tak loni kapitál v poměrně velkém rozsahu přelil do rizikovějších aktiv, včetně termínových kontraktů na zemědělské suroviny. Do těch investoři loni investovali v historicky rekordním objemu. A i to zvyšuje cenu v oblasti zemědělské produkce.   

Zapáté, v Evropě se navíc ještě projevuje také efekty slabší loňské úroda v zemích, jež patří k velkým vývozcům pšenice, jako je Francie nebo Rumunsko.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Peso klesá v reakci na rozhodnutí ratingových agentur
    Nad Mexickou ekonomikou se začínají stahovat mračna v podobě hrozby nových cel ze strany USA. Peso dostalo včera další nepříjemný úder poté, co dvě ratingové agentury začaly zkoumat výhled na Mexickou ekonomiku. Fitch následně rozhodla o snížení ratingu na BBB (blízko junk úrovně), zatímco Moody’s změnila výhled ze stabilního na negativní. Obě agentury se přitom zaměřily na jeden klíčový prvek, a to na Pemex – státní, vysoce zadluženou, ropnou společnost. Nutno říci, že dluh Pemexu vzrostl o 75 % během vlády minulého presidenta Enrique Pena Niety. Fitch zároveň zmínila, že k negativnímu výhledu začíná přispívat i obchodní napětí mezi USA a Mexikem. Růst ekonomiky podle agentury zaostává a riziko nových cel celou situaci ještě zhoršuje. Moody’s se na Pemex zaměřila rovněž a zároveň zmínila obtížně předvídatelnou ekonomickou politiku země, která ke stabilnímu výhledu nijak nepřispívá.
  • Peso ukazuje, že včerajší prepad akcií bol čisto o US voľbách. Pre trading S&P 500 je to dobrá správa.
    Celý včerajší výpredaj na akciách bol o jednej veci – o amerických voľbách. Nové prieskumy naznačili, že Trump sa po rozšírení Clintonovej škandálu s e-mailmi vrátil späť do hry o kreslo amerického prezidenta. Z čoho to usudzujeme? Z vývoja najcitlivejšieho aktíva na americké voľby – mexického pesa. To sa od začiatku týždňa hýbe takmer úplne totožne ako americké akcie. V grafe je vývoj MXNUSD a mini-futures kontraktu na S&P 500 (ktorý sa na rozdiel od podkladového indexu obchoduje celý deň), MXNUSD je červenou, americké akcie modrou:
  • Pěstitele kakaa znepokojuje sucho na Pobřeží slonoviny
    Na Pobřeží slonoviny se v kakaových regionech protáhlo období podprůměrných srážek a to až do minulého týdne. K posílení před polovinou sklizně, která začíná již v dubnu bude podle zemědělců potřeba silných dešťů.
  • Pěstitelům kakaa Nestlé vyplácí peněžní odměny v rámci boje proti dětské práci
    Společnost Nestle SA chce omezit dětskou práci a nabídne tak pěstitelům kakaa a jejich rodinám na Pobřeží slonoviny peněžní pobídky, čokoládový průmysl je totiž více kontrolován ohledně tohoto problému.
  • Pěstování kakaa na Pobřeží slonoviny stále podporují mírné deště
    V pondělí zemědělci uvedli, že minulý týden se vyskytly nadprůměrně slabé deště na Pobřeží slonoviny, kde se pěstuje kakao.
  • Pět důvodů ke stávce, pět kroků k dohodě
    Mohl se premiér vyhnout stávce odborářů? Nemohl. Nemohli tomu zabránit ani ministři, ani poradci, ani úředníci, dokonce ani případné ústupky ze strany vlády. Důvodů je několik:
  • Pět důvodů proč akcie nadále porostou
    Teis Kunthsen, investiční stratég, Saxo Bank. Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index...
  • Pět důvodů, proč dnes investovat do nemovitostí prostřednictvím fondu
    Zájem Čechů o investování prostřednictvím fondů roste. Ministerstvo financí ve své zprávě o vývoji finančního trhu uvádí, že objem prostředků ve fondech kolektivního investování loni vzrostl o 15,5 procenta na 432 miliard korun. Fondy kvalifikovaných investorů rostly ještě rychleji, a to díky meziročnímu nárůstu o 27,4 procenta na necelých sto miliard korun. Pomyslným vítězem v první kategorii jsou pak nemovitostní fondy, lidé a firmy do nich loni meziročně investovali o 50 procent prostředků více. Co momentálně investicím do nemovitostí prostřednictvím fondů nahrává?
  • Pět důvodů, proč letos citelně zdraží nájemné. A rada, nač vše si má nájemník dát pozor, aby finančně nevykrvácel
    Ceny nájemního bydlení letos citelně vzrostou napříč Českem. Zde je pět stěžejních důvodů, proč se tak stane, a na závěr rada, co s tím může nájemník dělat.
  • Pět důvodů, proč ojetiny budou v ČR prudce zdražovat i nadále
    Průměrná cena ojetých aut na českém trhu v prvním letošním pololetí stoupla meziročně o takřka 16 procent na 245 tisíc korun. Rapidní zdražování ojetin bude pokračovat, i když částečně jsou jeho důvodem přechodné faktory. Proč bude citelné zdražování ojetin pokračovat?
  • Peter Brandt: Bitcoin překoná všechna existující aktiva
    Bitcoin se vymanil ze svého bočního pohybu ve 4hodinovém časovém rámci, jak je jasně vidět na obrázku níže, což signalizuje nový sestupný trend, který se v posledních dvou letech chystal dosáhnout 100 000 USD. Počáteční cíl je 26 500 USD, ale pravděpodobnější je realističtější korekce na 24 350 USD a níže. Pokud se cena vrátí do bočního rozmezí, existuje možnost nového uptrendu k horní hranici na 31 500 USD.
  • Peter Leonidou, Head of Sales, Alpari Financial Services Ltd
    Minulý týden se EUR/USD obchodoval na maximu 1,3225 a uzavřel týden rostoucím momentem...
  • Peter Lynch – růst za rozumnou cenu
    Peter Lynch, muž, který odešel do důchodu již ve 46 letech. Ano, čtete správně. V pouhých 46 letech měl více než dost na to, aby mohl spokojeně opustit svou kariéru a užívat si volna. Nutno dodat, že ve svých 46 letech měl odpracováno tolik, co jiní v 67.
  • Peter McCormack chce dostat svůj tým do Premier League a to pomocí Bitcoinu
    Peter McCormack, známý bitcoiner oznámil, že koupil fotbalový klub Bedford FC, je jeho oblíbený. Pomocí Bitcoinu mu chce pomoci, aby se dostal mezi anglickou elitu do Premium League.
  • Pětidenní volno v Číně ukáže, nakolik se lidé vrátí k cestování
    Pětidenní volno v Číně u příležitosti nadcházejícího květnového Svátku práce představuje první větší příležitost pro čínské turisty, aby se po uvolnění koronavirových opatření vrátili k cestování, píše dnes agentura Reuters. Nakolik se Číňané rozhodnou svátky strávit mimo své domovy a navštívit oblíbené destinace, památky a atrakce, bude jakýmsi ukazatelem pro sektor turistického ruchu, který je v době koronavirové krize jedním z nejhůře zasažených odvětví.
  • Pětiletý vývoj ceny zlata a ropy
    V dobách krize investoři často obracejí svou pozornost (a peníze) ke komoditám, které považují za jistotu, tedy ke zlatu a ropě. Jenže jejich přesvědčení je postaveno na dojmech a nikoli na faktech. Zlato vnímané jako bezpečnostní pojistka patří k volatilním investicím a stabilitu ceny ropy pak velmi tvrdě pověřila loňská koronakrize.
  • Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně
    Týdenní dovolenou si v Česku nemůže finančně dovolit 18,7 procenta lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Český statistický úřad. Na první poslech je pětina osob, co nemají ani na týdenní dovolenou, vysoké číslo. Ovšem příznivý je nepochybně alespoň trend. A také mezinárodní srovnání.
  • Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně. Zní to zle, ale jsme na tom lépe než Francouzi, Belgičané, Irové, Španělé či Slováci
    Bezmála třetina obyvatel Evropské unie si nemůže dovolit ani jednu týdenní dovolenou mimo domov ročně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Pozitivní je, že dlouhodobým trendem je pokles tohoto podílu, který loni činil přesně 29 procent. Ještě v roce 2010 to přitom bylo 39 procent. Nejedná se přitom nutně jen o zahraniční dovolenou, nýbrž i tu vnitrozemskou.
  • Pětkrát více Čechů euro určitě nechce, než kolik jich jej rozhodně chce. Z lednového průzkumu Medianu je zřejmé, že stoupenci eura musí přijít s novými argumenty v jeho prospěch; otázkou je, zda je ještě mají kde brát
    Letošní kolo debaty o přijetí eura a argumenty jeho příznivců zatím nechávají Čechy chladnými. Jejich podpora přijetí jednotné evropské měny se oproti minulosti příliš nemění. O osobním prospěchu z přijetí eura je totiž přesvědčeno jen 21 % z nich, z toho pouze 8 % to tvrdí s určitostí.
  • Pět let trhu START, novinky a připravované změny
    Před pěti lety, konkrétně 2. května 2018 v 15:37 hod., byla přijata historicky první objednávka v rámci úpisu nových firem mířících na trh START. Šlo o objednávku 1 250 ks akcií společnosti Prabos Plus. Úpis byl úspěšně završen 15. května 2018. Spolu se společností Prabos na trh vstoupila i společnost Fillamentum. Tyto dvě firmy se staly historicky prvními emisemi obchodovanými na trhu START. Doposud na trh vstoupilo 14 firem, kterým se od více než 10 000 investorů podařilo získat přes 2 mld. Kč. V rámci primárních úpisů bylo podáno přes 10 000 pokynů, z nichž bylo spárováno téměř 8 000 objednávek. Momentálně se na trhu obchoduje 13 firem a v letošním roce se na vstup připravuje několik dalších emitentů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna