Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:04
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap krypto
reklama
Dukascopy new

FED ve skluzu

24.11.2021 20:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká centrální banka je „za křivkou“ a bude v příštím roce honit inflaci. Připravte se na růst amerických (a tudíž globálních) výnosů, silný dolar, výprask rozvíjejících se trhů a „technologických“ firem (a firem) bez zisku. Proč?

Zaprvé, americká spotřebitelská inflace je vysoko. Moc vysoko. V říjnu předčila i pesimistické představy a vzrostla na hodnoty neviděné přes třicet let – meziměsíčním růstem o skoro procento se totiž dostala na 6,2 %. Ještě horší je pak to, že dále vzrostla i jádrová složka inflace: po třech předcházejících letních měsících, kdy dohromady přidala 0,6 %, přidala to samé jen v samotném říjnu. Ceny se prostě utrhly z řetězu.

Zadruhé, nezdá se, že je se zdražováním konec – rostou ceny průmyslových výrobců, prodlužují se čekací lhůty, k některým věcem se nedá dostat za žádnou cenu (což je ultimátní projev inflace). Je sice pravdou, že část těchto tlaků absorbují samotné firmy ve svých maržích a v úsporách, ale v situaci excesivní poptávky (živené extra uvolněnou fiskální i měnovou politikou) nebude problém podstatnou část prostě přenést do finálních spotřebitelských cen.

Zatřetí, růst cen již reflektuje růst mezd. Není to jen izolovaný případ Starbucks, který od ledna 2022 zvyšuje mzdu na nejméně 15 dolarů za hodinu (a od léta na 17), Walmartu nebo Bank of America, není to jen případ řidičů sněžných pluhů v Massachusetts: americké nominální mzdy v posledních třech měsících rostly anualizovaným tempem skoro 6 %. Při pohledu na trh práce by se člověk ani nemohl divit – nezaměstnanost je už jen procentní bod nad předpandemickou úrovní. Poslední, co by FED měl chtít, je rozjetí se cenově-mzdové spirály. Znaky jsou přitom víc než patrné.

Začtvrté, i když se FED ohání (podobně jako náš premiér nebo někteří členové Bankovní rady ČNB) importovaným charakterem inflace a rozvrácenými dodavatelsko-odběratelským řetězci, není to primární příčina inflace a není to dokonce ani úplně pravda. Číňané totiž nezahálejí, nezavírají kvůli Covidu fabriky: využití kapacit je tam nyní dokonce vyšší než před pandemií.

Zapáté, není nic, co by americkou inflaci mohlo zabrzdit. Fiskální politika je bezprecedentně uvolněná, mírné posílení dolaru pod 1,14 v relativně uzavřené americké ekonomice moc inflačních tlaků neutlumí, ceny komodit neklesají, u těch energetických spíše rostou.

A tomu všemu FED jen přihlíží doufajíc, že se to “samo nějak srovná”. Nesrovná. V příštím roce FED procitne a bude muset začít dohánět zameškané – veřejné finance USA a vlastně celá ekonomika závislá na narkotiku levných peněz dostanou sice z vysazení drogy šok, ale FED už moc jiných možností než vzít (slovy jeho devátého a nejdéle sloužícího šéfa Williama M. Martina) mísu s punčem konečně pryč. Bude totiž v situaci, kdy si může vybírat už jen ze zlých možností. A zakořeněná inflace je oproti nárůstu nákladů financování státu či propadu akciových trhů to větší.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • FED uvažuje o reverznom QE. Blížia sa problémy?
    Americká centrálna banka FED v súčasnosti verí ekonomike natoľko, že okrem zvyšovania úrokov uvažuje aj o znižovaní objemu dlhopisov vo svojom vlastníctve. Teda o opačnom procese, ako je kvantitatívne uvoľňovanie (ďalej QE). Odznelo to v protokole z posledného zasadnutia FEDu a v piatok to potvrdil aj jeho vice-prezident Dudley.
  • Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal
    Nečekaně zajímavé byly informace ze včerejšího zápisu z posledního jednání měnového výboru Fedu. Zatímco jednotliví bankéři se v komentářích drží centrálního postoje, nenaznačují novou akci a zůstávají u obecnějších frází o zabezpečení dostatečně příznivých podmínek, zápis odhalil, že se o úpravách politiky debatuje.
  • Fed uvažuje o zahrnutí kryptomien do záťažových testov
    Hlavné kryptomeny zaznamenali počas víkendu pokles. V pondelok pokračoval trh s kryptomenami v ďalšom poklese. bitcoin klesol k najnižším úrovniam za posledné dva týždne. S odvolaním sa na CoinMarketCap, trhová kapitalizácia celého trhu s kryptomenami klesla pod 127 miliárd dolárov, bitcoin dosiahol 52,4%-ný podiel na celkovej kapitalizácii kryptomien.
  • Fed uvolňuje měnovou politiku: Jak Intel porazil GM na Wall Street
    Americké akciové trhy v pondělí zakončily den mírným růstem, neboť investoři vyhodnocovali dopad nedávného snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému a vyhlíželi další vývoj v tomto týdnu.
  • FED už letos patrně nezvýší sazby, dolar v reakci poklesl
    Ve středu zveřejněné informace z červencového jednání amerického Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) ukázaly, ž...
  • Fed už možná úrokové sazby nezvýší
    Nedávné zprávy z Blízkého východu šokovaly globální trhy a způsobily výrazný pokles akciových trhů po celém světě. To však nespustilo růst dolaru, ale naopak zvýšilo poptávku po zlatě.
  • FED už řídí kryptoměny
    Kvůli jestřábímu tónu v zápisu ze zasedání Fedu začali investoři opouštět akcie technologických společností. Na trhu s kryptoměnami zrychlil i výprodej.
  • Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu
    Včerejší vystoupení šéfa Fedu v Senátu dodalo akciím podporu. Sice nepřineslo velké zisky, ale zase se mu podařilo zabránit větším ztrátám. Potvrzení, že Fed nechystá ústup z podpůrných opatření, že se přidal k optimistům ohledně budoucího vývoje ekonomiky a že inflaci nepovažuje za problém, mohlo rozptýlit část obav.
  • FED VARUJE PŘED ZVYŠOVÁNÍM SPEKULACÍ
    Posílený dolar během pátku a dnešního ranního obchodování celkově zasáhl do komodit. Americký dolar pokračoval v posil...
  • Fed večer přihodí dalších 25bps
    Americká centrální banka dnes opět zvedne oficiální úrokové sazby. Velmi pravděpodobně to tentokrát bude “jen” o tradičních 25 bazických bodů, čímž Fed posune svoje sazby do pásma 4,5-4,75 %. Ačkoliv se objevují hlasy, že stále přehřátý trh práce a velmi uvolněné finanční podmínky by si zasloužily agresivnější navýšení úroků, tak považujeme za krajně nepravděpodobné, že by se Fed odhodlal poslat trhům velké překvapení v podobě vyššího než očekávaného zvýšení oficiálních úroků. Pro opatrnější přístup Fedu hovoří řada dat - počínaje nižšími inflačními očekáváními a konče včera zveřejněnými údaji za pracovní náklady.
  • FED ve středu rozhodne mimo jiné o dalším osudu dolaru
    Ve středu nás čeká další ostře sledované zasedání amerického Federálního rezervního systému (Fed), který bude rozhodovat o tom, kam se posunou americké úrokové sazby. Zasedání přitom také rozhodne o tom, jestli bude americký dolar nadále oslabovat, nebo jestli krátkodobě získá pevnější půdu pod nohama.
  • Fed ve středu zvýší úrokové sazby o dalších 50 bb
    Americká centrální banka na svém středečním zasedání zvýší úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů. Stejný krok očekáváme v červenci. Fed zároveň zveřejní i medián výhledu vývoje úrokových sazeb. Ten se pravděpodobně pro dlouhodobý horizont přehoupne přes 3 %. Trh je v očekáváních stále výrazně agresivnější, když v horizontu jednoho roku vidí klíčovou sazbu poblíž 4 %. My předpokládáme, že k utažení měnových podmínek výrazně přispěje i omezování bilanční sumy, takže zvyšování úrokových sazeb nakonec nebude muset být tak agresivní.
  • Fed ve středu zvýší úrokové sazby o dalších 75 bb
    Americká centrální banka na svém středečním zasedání zvýší podle nás úrokové sazby o 75 bazických bodů. To je i v souladu s tržním očekáváním. Začátkem prosince by je podle naší prognózy měla zvednout o dalších 50 bb, na přelomu ledna a února pak o 25 bb. Vrchol současného cyklu vidíme v Q1 23 na úrovni 4,50-4,75 %. Rizika jsou nicméně vychýlena směrem nahoru. První snížení úrokových sazeb očekáváme počátkem roku 2024. Trh uvolnění měnových podmínek vidí již v první polovině příštího roku. Důvodem jsou obavy z nástupu recese v roce 2023, které se ale, vzhledem k velmi silnému trhu práce, podle naší prognózy nenaplní.
  • Fed ve středu zvýší úrokové sazby o dalších 75 bb
    Americká centrální banka na svém středečním zasedání podle nás zvýší úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů. Důvodem pro toto očekávání je inflace na historicky nejvyšších úrovních na straně jedné a sílící obavy z recese na straně druhé. Původně jsme očekávali 100bodové zvýšení, ale vyjádření přicházející z Fedu plus sílící obavy finančních trhů z nástupu z recese nás přiměly ke snížení očekávání na 75 bb.
  • Fed vidí sazby nad 5 %
    Úrokové sazby Fedu se sice vyšplhaly již do intervalu 4,25-4,5 %, ale šéf americké centrální banky si stále nemyslí, že jsou na dostatečně restriktivní úrovni. Přesně takový obrázek poskytuje i nová prognóza úrokových sazeb Fedu, která vidí jejich vrchol v roce 2023 v intervalu 5,0-5,25 %, což je pochopitelně podstatně výše, než jak to vidí dolarová výnosová křivka. A to je právě kámen úrazu, který musí Fed iritovat, neboť trh (na rozdíl od centrální banky) počítá s tím, že oficiální úrokové sazby půjdou dolů již příští rok. Jinak řečeno, tzv. finanční podmínky jsou v americké ekonomice uvolněnější, než by si J. Powell & spol. přáli.
  • Fed vidí silný růst a tak prostřel pro zařijové zvýšení úroků
    Jak se dalo očekávat, americká centrální banka Fed ponechala svoji politiku beze změny, přičemž dále verbálně vylepšila svůj pohled na domácí ekonomiku. Ta podle posledního komentáře Fedu roste silným tempem a proto bude zapotřebí pokračovat v postupném zvyšování úrokových sazeb.
  • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný, napoví nám Jackson Hole?
    Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování ú...
  • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný. Ropa stále roste.
    Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování úroků vyloženě rozpolcen. Jeden tábor vnímá hospodářské podmínky ve Spojených státech natolik dobré, že na zvýšení úrokových sazeb není třeba čekat; druhý má za to, že pro navýšení je rozumné počkat na ještě silnější výkon americké ekonomiky; a třetí je někde uprostřed a takticky vyčkává na další data. Málokdy jsme měli uvnitř Fedu tolik rozdílných názorů.
  • Fed v otázce zvyšování sazeb nerozhodný. Ropa stále roste. Tento týden je symposium v Jackson Hole.
    Ve středu zveřejněné zápisky z červencového zasedání americké centrální banky ukázaly, že Fed byl v otázce zvyšování ú...
  • FED v područí obchodní války
    Páteční projev Jerome Powella v Jackson Hole s názvem „Výzvy monetární politiky“ byl dychtivě očekáván zejména kvůli novému nárůstu napětí v obchodní válce i smíšenému poselství z posledního jednání FOMC. Fed však zůstal bez jasného postoje k současnému obchodnímu cyklu a Powell zaujal holubičí postoj.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank