Úterý 21. ledna 2025 01:56
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

FED uvažuje o reverznom QE. Blížia sa problémy?

10.04.2017 09:27  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

Americká centrálna banka FED v súčasnosti verí ekonomike natoľko, že okrem zvyšovania úrokov uvažuje aj o znižovaní objemu dlhopisov vo svojom vlastníctve. Teda o opačnom procese, ako je kvantitatívne uvoľňovanie (ďalej QE). Odznelo to v protokole z posledného zasadnutia FEDu a v piatok to potvrdil aj jeho vice-prezident Dudley.

FED neuvažuje o priamom predaji dlhopisov, ale o zmene reinvestičnej politiky. Aktuálne totiž FED všetky doláre, ktoré dostane v rámci splatných dlhopisov, používa na nákupy nových dlhopisov. To znamená, že drží objem svojich aktív konštantný. Niekde teste pod úrovňou 4,5 bil. dolárov. Pokiaľ by FED znížil objem reinvestícií, resp. by ich úplne zrušil, tak by jeho aktíva pozvoľne postupne klesali s tým, ako by sa splácali dlhopisy v jeho vlastníctve. Najdlhšie splatnosti má do roku 2047, čiže pokiaľ by začal s týmto programom v roku 2018, tak by normalizácia objemu jeho aktív by trvala 30 rokov.

Vývoj aktív FEDu za predpokladu, že od roku 2018 prestane reinvestovať peniaze zo splatných dlhopisov (v mld. USD)

assets

Aký by bol efekt takéhoto kroku? Graf vyššie ukazuje, že aktíva FEDu by neklesali lineárne, ale v troch rôznych fázach:

  1. Prudký pokles do roku 2023
  2. Pozvoľný pokles medzi rokmi 2023-2038
  3. Prudký pokles po roku 2038

Keď sa na grafe pozrieme, čo sa dialo so súvahou FEDu medzi rokmi 2008 a 2014, tak by tieto tri fázy čo sa týka objemu aktív plus mínus korešpondovali s troma fázami kvantitatívneho uvoľňovania. T.j. v prvej fáze (do 2023) by klesol objem aktív o zhruba toľko, koľko ich pridalo QE3, v druhej fáze o zhruba toľko, koľko ich pridalo QE2 a v tretej fáze o zhruba toľko (resp. o niečo viac), koľko ich pridalo QE1.

Sústreďme sa teraz na prvú fázu, teda do roku 2023. To, čo bude potom nemá zmysel riešiť, pretože medzitým ešte určite prídu nejaké problémy a je reálne, že na ne bude FED reagovať nákupom dlhopisov. Ako som napísal v predošlom odseku, tak prvá fáza efektu zrušenia reinvestície peňazí zo splatných dlhopisov by mala byť zhruba ekvivalentom eliminovania QE3. Pre odhad dopadu sa teda musíme pozrieť na to, aký efekt malo QE3.

Ešte podotknem, že QE nie je program na financovanie štátneho dlhu, ale program na znižovanie dlhodobého úročenia (centrálne banky garantujú dlhy vo vlastných menách a v čase QE nemali USA problém s financovaním, úvahy o nutnosti financovať verejný dlh FEDom, sú teda od veci. Ostatne, po skončení QE sa nič zásadné s úročením amerického dlhu nestalo). FED odhaduje, že efekt všetkých troch kôl QE bol ekvivalentom zníženia úrokových sadzieb o 2,5 percentuálneho bodu, pričom gro tohto efektu pripadá na jeho prvé dve kolá. Povedzme teda, že podľa odhadov FEDu malo QE3 efekt ekvivalentný zníženiu úrokových sadzieb o 0,5 percentuálneho bodu (podľa mňa je to veľmi optimistický odhad, lebo počas Q3 výnosy z 10-ročných amerických dlhopisov rástli, a to dosť prudko, ale budem sa odrážať od tohto čísla).

Čiže keď vychádzame z toho, že efekt QE3 bol ekvivalentom zníženia úročenia o 0,5 percentuálneho bodu, tak by opačný proces mal zvýšiť úročenie o zhruba takú istú cifru. FED má vo zvyku meniť sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, to znamená, že by to bolo ekvivalentom dvoch zvýšení sadzieb. Efekt je však roztiahnutý na 6 rokov (2018-2023), to znamená, že v priemere na rok to nevychádza ani na 0,1 percentuálneho bodu, čo je zanedbateľná úroveň. A teda aj efekt na ekonomiku by mal byť zanedbateľný.

FED je prvou centrálnou bankou, ktorá v aktuálnom ekonomickom cykle uvažuje o znížení svojich aktív, teda o opačnom procese ako je kvantitatívne uvoľňovanie. Keď niekto čaká, že by to malo mať za následok nejakú katastrofu, tak je podľa mňa na omyle. Po prvé preto, lebo QE nemalo taký veľký účinok, ako si mnohí myslia, a po druhé kvôli tomu, že znižovanie aktív FEDu by malo byť rozložené až na 30 rokov, čiže para sa bude vypúšťať veľmi pozvoľne. Nevidím teda veľa dôvodov, že prečo by FED mal byť minimálne v prvej fáze „reverzného QE“ neúspešný.

P.S.: FED môže časom pristúpiť aj k odpredaju dlhopisov, ktoré vlastní. To si však viem predstaviť len v situácii, kedy by bola vysoká inflácia a FED by potreboval prudko utiahnuť politiku. Je možné, že takáto situácia v budúcnosti nastane, avšak primárny plán FEDu je zrejme nechať svoje aktíva klesať pozvoľne. Čiže plán A je zrušenie/zníženie reinvestícií a odpredaj dlhopisov je až plán B.

Klíčová slova: USA | Aktiva | Fed | Banky | USD | Banka | Graf | QE | Výnosy | HNonline.sk |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fed upozorňuje na cenové riziko: Máme očekávat nové kolo inflace?
    Americké akciové indexy zakončily středeční obchodní seanci bez větších změn a nevykazovaly jasný směr, protože investoři se snažili pochopit protichůdné ekonomické signály: údaje o zaměstnanosti a nečekaná politická oznámení.
  • Fed upravil výhled na úrokové sazby směrem dolů
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Index Dow Jones posílil o 0,2 %, S&P 500 přidal 0,3 % hodnoty a technologický Nasdaq si polepšil o 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vedlo sektoru zdravotní péče (+1 %) následovanému síťovým odvětvím (+0,8 %). Protipólem jim byli především zpracovatelé komodit se ztrátou 0,5 %. Úrokové sazby se na včerejším zasedání Fedu nezměnili (J. Bullard ze St. Louis s tím ale nesouhlasil a požadoval okamžité snížení sazeb), nicméně výhled samotných členů Fedu se posunul znatelně níže. Osm členů FOMC z celkových 17 vidí do konce roku sazby níže, devět do roku 2020, o 30 bb směrem dolů bylo sníženo jejich vnímání neutrální sazby. Trh je ale v očekávání snižování sazeb mnohem razantnější, v ročním horizontu vidí dolarové sazby o 100 bb níže.
  • Fed úrokové sazby letos nezvýší; BoE vyčkává s normalizací monetární politiky na výsledek brexitu
    V pondělí byla zveřejněná obchodní bilance v Japonsku za únor, která činila 339 miliard jenů. Export však v únoru poklesl meziročně o 1,2 % a import dokonce o 6,7 %.
  • Fed úrokové sazby nezměnil. Tesla ztratila -5%
    V minulém týdnu bylo nejvýznamnější událostí zasedání FEDu a následně zveřejnění zápisu z jeho jednání. Jak už to tak bývá, analytici pečlivě zkoumali každé slovo a mnoho z nich bylo vystrašeno vyjmutím dvou slov, která byla v zápisu ze zasedání od roku 2016. Konkrétně ve větě „rizika v krátkodobém výhledu lze považovat za vyvážená“ vypadlo slovo „krátkodobý“.
  • Fed úroky večer nezmění, ale hlasování členů FOMC naznačí co bude dál?
    Dnes po ránu Bank of Japan překvapila trhy. Nesnížila hlouběji do záporu depozitní sazbu a ani nezměnila politiku kvantitativního uvolňování (chce i nadále ročně tisknout 80 bilionů yenů). Oznámila ale, že hlavním cílem se v tuto chvíli stává výnosová křivka - centrální banka se rozhodla cílovat desetiletý výnos, který chce udržovat poblíž nuly. Pro část trhu to bylo překvapivé a yen v reakci na oznámení na frontě s dolarem ztratil zhruba procento.
  • Fed úroky zatím nesnižuje, ale ztrácí trpělivost s nízkou inflací
    Fundamentální výhled americké ekonomiky zůstává sice příznivý, ale Fed již začíná ztrácet trpělivost se zhoršujícím se podnikatelským sentimentem a nízkou inflací. Oficiální úrokové sazby se tedy sice zatím v USA nemění, avšak řada členů vedení Fedu, jež dosud podporovala stabilitu sazeb, se nyní přiklání k tomu, že by bylo žádoucí snížit úrokové sazby již tento rok.
  • Fed uspořádá 14. února 2022 neveřejné zasedání bankovní rady
    DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – hlavní americké akciové indexy – v pátek klesly, přičemž určité protivětry vedly k růstu dolaru a poklesu amerického akciového trhu. Zaprvé v tom hrála roli geopolitika. Jak víme, investoři se v situacích potenciálního vojenského konfliktu nebo napětí mezi zeměmi obracejí k bezpečným aktivům. Jelikož akcie patří mezi riziková aktiva, nyní klesají. Zadruhé to byly kroky Fedu a možnost nejméně 4 zvýšení sazeb v tomto roce. To byly síly, které v pátek ovlivňovaly ceny akcií. Následující den vyšlo najevo, že v pondělí 14. února se bude konat neveřejné zasedání bankovní rady americké centrální banky. Nyní se množí spekulace, že by regulátor mohl během zasedání zvýšit úrokovou sazbu. Oznámení o očekávaném neveřejném zasedání bylo zveřejněno na oficiálních internetových stránkách Fedu. Do konce pondělí by tedy již mohlo dojít ke zvýšení úrokové sazby. Záležitostí, kterou se bude Rada guvernérů zabývat, bude revize a stanovení zálohové a diskontní sazby. Nicméně existují důvody se domnívat, že se neveřejné zasedání koná nejen kvůli tomuto. Mimořádná zasedání se ve skutečnosti konají velmi zřídka. Naposledy se takové zasedání konalo, když Fed snižoval sazby na začátku pandemie.
  • Fed uškodil dolaru a pomohl dluhopisům. Akcie nadšení nepodlehly
    Včerejší zasedání Fedu potvrdilo zisky dluhopisů a přineslo jim ještě něco málo navíc. Dolaru pokles amerických výnosů nesvědčí a vede k jeho ztrátám na hlavních párech. Eurodolar se vyhoupl na 1,1160, kde se už konsoliduje poté, co se pokles výnosů dnes přenáší i do Evropy. Akcie přijaly informace spíše pozitivně, ale dnešní vývoj v Evropě moc přesvědčivý není, když se hlavní indexy pouze drží u včerejších hodnot.
  • FED uťahovať nemusí, robí to za neho Čína
    Odkedy sa upokojila situácia ohľadom Grécka, tak sa témou číslo jeden na finančných trhoch stalo uťahovanie politiky a...
  • Fed utlumil očekávání trhu
    Včerejší obchodování v USA bylo zkraje takřka bez volatility a všichni účastníci trhu napjatě očekávali výsledek zasedání americké centrální banky (FED). Po něm byla reakce trhu negativní a hlavní akciové indexy propadly do červených hodnot. Nejslabším článkem dne byl technologický sektor (Apple -1,6 %, Tesla -2,6 %, AMD -3,8 %, Nvidia -2,2 %). Nedařilo se ani finančnímu sektoru (Bank of America -1,4 %, Citigroup -1,3 %, Goldman Sachs -2,3 %). Výraznější růsty pak zaznamenal zdravotní sektor, primárně biotechnologie (Moderna +5,8 %, BinTech +4,4 %, Mirati Therapeutics +4,2 %).
  • Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal
    Nečekaně zajímavé byly informace ze včerejšího zápisu z posledního jednání měnového výboru Fedu. Zatímco jednotliví bankéři se v komentářích drží centrálního postoje, nenaznačují novou akci a zůstávají u obecnějších frází o zabezpečení dostatečně příznivých podmínek, zápis odhalil, že se o úpravách politiky debatuje.
  • Fed uvažuje o zahrnutí kryptomien do záťažových testov
    Hlavné kryptomeny zaznamenali počas víkendu pokles. V pondelok pokračoval trh s kryptomenami v ďalšom poklese. bitcoin klesol k najnižším úrovniam za posledné dva týždne. S odvolaním sa na CoinMarketCap, trhová kapitalizácia celého trhu s kryptomenami klesla pod 127 miliárd dolárov, bitcoin dosiahol 52,4%-ný podiel na celkovej kapitalizácii kryptomien.
  • Fed uvolňuje měnovou politiku: Jak Intel porazil GM na Wall Street
    Americké akciové trhy v pondělí zakončily den mírným růstem, neboť investoři vyhodnocovali dopad nedávného snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému a vyhlíželi další vývoj v tomto týdnu.
  • FED už letos patrně nezvýší sazby, dolar v reakci poklesl
    Ve středu zveřejněné informace z červencového jednání amerického Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) ukázaly, ž...
  • Fed už možná úrokové sazby nezvýší
    Nedávné zprávy z Blízkého východu šokovaly globální trhy a způsobily výrazný pokles akciových trhů po celém světě. To však nespustilo růst dolaru, ale naopak zvýšilo poptávku po zlatě.
  • FED už řídí kryptoměny
    Kvůli jestřábímu tónu v zápisu ze zasedání Fedu začali investoři opouštět akcie technologických společností. Na trhu s kryptoměnami zrychlil i výprodej.
  • Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu
    Včerejší vystoupení šéfa Fedu v Senátu dodalo akciím podporu. Sice nepřineslo velké zisky, ale zase se mu podařilo zabránit větším ztrátám. Potvrzení, že Fed nechystá ústup z podpůrných opatření, že se přidal k optimistům ohledně budoucího vývoje ekonomiky a že inflaci nepovažuje za problém, mohlo rozptýlit část obav.
  • FED VARUJE PŘED ZVYŠOVÁNÍM SPEKULACÍ
    Posílený dolar během pátku a dnešního ranního obchodování celkově zasáhl do komodit. Americký dolar pokračoval v posil...
  • Fed večer přihodí dalších 25bps
    Americká centrální banka dnes opět zvedne oficiální úrokové sazby. Velmi pravděpodobně to tentokrát bude “jen” o tradičních 25 bazických bodů, čímž Fed posune svoje sazby do pásma 4,5-4,75 %. Ačkoliv se objevují hlasy, že stále přehřátý trh práce a velmi uvolněné finanční podmínky by si zasloužily agresivnější navýšení úroků, tak považujeme za krajně nepravděpodobné, že by se Fed odhodlal poslat trhům velké překvapení v podobě vyššího než očekávaného zvýšení oficiálních úroků. Pro opatrnější přístup Fedu hovoří řada dat - počínaje nižšími inflačními očekáváními a konče včera zveřejněnými údaji za pracovní náklady.
  • FED ve skluzu
    Americká centrální banka je „za křivkou“ a bude v příštím roce honit inflaci. Připravte se na růst amerických (a tudíž globálních) výnosů, silný dolar, výprask rozvíjejících se trhů a „technologických“ firem (a firem) bez zisku. Proč?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding