Středa 22. ledna 2025 05:46
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Poptávka po mincích a zlatých cihličkách roste již třetí čtvrtletí po sobě

06.05.2021 11:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhla poptávka po zlatě celkového objemu 815,7 tun a celkový objem se tedy snížil meziročně o 23 %, uvádí Světová rada pro zlato (World Gold Council) ve svém reportu za první čtvrtletí tohoto roku. Došlo k posílení investiční poptávky po mincích a slitcích, ale k odlivu ETF fondů zajištěných zlatem. Nákup šperků se pomalu zotavuje spolu s oživováním ekonomik po lockdownech, i když se stále pohybuje na nízkých číslech. Zlaté rezervy centrálních bank vzrostly v tomto období o 95,5 tun. Celková nabídka zlata v prvním čtvrtletí meziročně poklesla o 4 %, převáženě kvůli menšímu objemu recyklace.

„Meziročně je cena zlata za první čtvrtletí o 13 % vyšší, ale nedosahuje již takových rekordních hodnot jako v roce 2020. Zákazníci tuto nižší cenu vnímají pozitivně a zlato tedy nakupují, spotřebitelský zájem se vrací také díky zlepšující se ekonomické situaci. Třináctiprocentní meziroční zhodnocení je ale i tak stále velmi atraktivní, tudíž souběžně s nákupy probíhá i realizace zisků z předkoronavirových investic,“ uvádí Jan Rožek, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky.

Poptávka po zlatě dle odvětví


Zdroj: World Gold Council

Šperky

Poptávka po špercích je v prvních třech měsících meziročně vyšší dokonce o 52 %, protože srovnáváme s velmi slabým obdobím loňského roku. Stále však zůstává utlumena a nachází se pod pětiletým kvartálním průměrem. Hlavními motory oživení této poptávky jsou Čína a Indie. „Poptávka především v Asii byla v prvním až třetím čtvrtletí roku 2020 kvůli pandemii téměř zdecimována, na sklonku loňského roku se ale začala postupně obnovovat, aby za první kvartál letošního roku dosáhla nejvyšší čtvrtletní hodnoty od konce roku 2015. Meziročně vzrostla o 212 %,“ komentuje za Zlaťáky Jan Rožek a na vysvětlenou dodává: „protože však na začátku roku 2020 byla především Čína už těžce zasažena pandemií, nejde o zcela srovnatelná čtvrtletí. Oproti stejnému období roku 2019 se jedná o v oboru nezanedbatelný 4% nárůst.“

Mezi hlavní faktory tohoto růstu patří zlepšení ekonomické situace, nižší cena zlata, ale také tradiční nákupní tahouni jako oslavy čínského Nového roku, svatého Valentýna a Mezinárodního dne žen.

Poptávka po špercích v USA meziročně vzrostla o 6 % a stala se v prvním kvartále tohoto roku nejvyšší od r. 2009. Nálada spotřebitelů byla jednak posílena úspěšnou vakcinací, ale značný podíl na růstu poptávky měla i finanční injekce od federální vlády pro všechny domácnosti. Na větším zájmu o nákup šperků se také projevila chybějící možnost utratit finanční prostředky za cestování nebo zábavu.

Investice do slitků a mincí

V tomto období jsme svědky již třetího čtvrtletí v řadě, kdy rostly investice do slitků a mincí. V prvním čtvrtletí vzrostly meziročně investice o 36 % a jsou nejvyšší od konce roku 2016. „Hlavní hybatelem této poptávky jsou inflační tlaky, které jsou způsobené vládními programy na podporu pandemií zasažených ekonomik, a stále trvající strach z dlouhodobého dopadu pandemie,“ uvádí Jan Rožek ze společnosti Zlaťáky. V Číně dochází k výraznému růstu investičního apetitu, a to hlavně díky nižší ceně zlata ve srovnání s rekordním rokem 2020.

Investiční poptávka po mincích a slitcích, nejvyšší od konce roku 2016


Zdroj: World Gold Council

Objem investic do zlatých cihliček a mincí byl v Evropě v tomto období obrovský, a to o 35 % vyšší než čtvrtletní průměr za posledních 5 let. Ve srovnání s loňským rokem je však na nižší hodnotě, protože porovnáváme v Evropě ještě s předcovidovým obdobím.

Velký odliv však zaznamenaly ETF fondy zajištěné zlatem, které v prvním čtvrtletí klesly o 177,9 tun.

Centrální banky

Čisté nákupy zlata centrálními bankami


Zdroj: World Gold Council

Centrální banky začaly v prvním čtvrtletí s čistými nákupy zlata, nakoupily 95 tun zlata, což bylo o 23 % méně než ve stejném období roku 2020, ale o 20 % více než v předchozím kvartále. Maďarská centrální banka byla v tomto období největším nákupčím zlatých rezerv, nakoupila celkem 65 tun, a zdvojnásobila tak své zlaté rezervy, banka to odůvodnila koronavirovou pandemií a strategickou rolí zlata jako bezpečného uložení finančních prostředků proti obavám z inflace. Maďarsko není v této aktivitě jediné, záměr zvětšit zlaté rezervy oznámily centrální banky Polska a Japonska.

Naopak čistými prodejci jsou Turecko, Filipíny a Rusko.

Technologický sektor

Průmyslová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 11 %. Největší podíl na tom nese elektronický průmysl, který zaznamenal v tomto období růst 13 %. V nárůstu se odráží ochota lidí více utrácet našetřené peníze. Zlato se využívá v automobilovém průmyslu k výrobě čipů, v LED technologiích, najdeme jej také v noteboocích, tabletech a televizorech nebo 3D senzorech v mobilních zařízeních. Objevuje se také nová technologie mini LED, kde se využívá méně zlata, proto do budoucna hrozí, že průmyslová poptávka po zlatě se bude snižovat. Zlato je také důležitým komponentem v 5G technologiích.

Novinkou je, že zlaté nano částice jsou používány v covid testech, jeho množství je sice mizivé, ale jedná se o zásadní složku testu. Celosvětová poptávka po testech rapidně roste a v blízké budoucnosti se bude patrně dále zvyšovat s tím, jak je vlády nabízejí plošně zdarma a objednávají ve velkém.

Nabídka zlata a jeho produkce

Celková nabídka zlata v prvním kvartále klesla o 4 % a to navzdory zvýšení těžby zlata. Svůj podíl na tom má menší objem recyklace. To dokazuje, jakou úlohu v celkové produkci zlata recyklace má.

Meziročně vzrostla těžba zlata o 4 %, největší podíl na tom mají větší objemy těžby v severoamerických dolech (Kanada - nárůst o 21 %, USA - o 13 %) a v Indonésii (nárůst o 29 %) a Mongolsku (o 170 %). V Číně došlo k mírnému meziročnímu poklesu o 2 %.

Produkce zlata


Zdroj: World Gold Council

Recyklované zlato

Množství recyklovaného zlata meziročně v prvním čtvrtletí tohoto roku kleslo o 8 %. „Cena zlata zatím v roce 2021 neatakovala žádná maxima, a proto se také snížil objem recyklace zlata. Čím vyšší cena zlata, tím více lidé prodávají staré šperky a vede to ke zvýšenému objemu recyklace,“ uzavírá Jan Rožek.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím recyklace klesla dokonce o 17 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Poptávka po amerických bondech je stále robustní, neuškodil ji ani konec amerického QE
    Za týden tomu bude přesně rok od doby, kdy americká centrální banka přestala s nákupy dluhopisů v rámci programu kvant...
  • Poptávka po bezpečí převládá i odpoledne, ale tlak na akcie i euro se zmenšil
    Ani odpoledne se hlavní trhy nedokázaly zbavit důsledků negativního startu, ačkoli přece jen najdeme známky zlepšení. Nový týden začal pod negativním dojmem z předčasného konce americko-čínských rozhovorů a jako nepříznivý faktor se přidaly nečekaně slabé PMI z eurozóny. Zprávy z průběhu dne už byly nevýrazné a nedokázaly sentiment napravit. To samé platí i pro komentáře z Fedu, přestože prezident jeho newyorské pobočky Dudley hovořil o uklidnění peněžního trhu.
  • Poptávka po bitcoinech vzhledem k vysoké inflaci prudce stoupne
    Očekává se, že poptávka po kryptoměnách bude navzdory nedávné korekci trhu pokračovat. Důvodem je skutečnost, že investoři používají bitcoin jako zajištění proti inflaci, a tak se nejspíš budou snažit ponechat si ho ve svých rozvahách. Inflace koneckonců může během svátků v souvislosti s pokračujícím narušením dodavatelských řetězců prudce růst.
  • Poptávka po českých bondech opadla
    Česko zažilo jeden z největších výprodejů státních dluhopisů za poslední rok. Domácích bondů se vzdali především zahraniční spekulanti, kteří přehodnotili výhodnost sázek na budoucí posílení koruny. Vládní bondy totiž přespolním hráčům posloužily jako čekárna na uvolnění kurzu koruny a její následné posílení. Část trhu prý nad vidinou silné koruny zlomila hůl. Spekulanti sázející na posílení koruny po ukončení intervenčního režimu zjistiti, že koruna nebude letošním investičním ternem a ze svých pozic couvají.
  • Poptávka po dolaru se zmírní, jakmile se zastaví výprodeje na trzích
    Zdá se, že výprodeje na trzích se chýlí ke konci kvůli nadcházejícímu zasedání Fedu, které se uskuteční příští týden. Investoři zaujímají vyčkávací postoj, protože dříve předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že může dojít ke zvýšení úrokových sazeb o 0,50 % namísto 0,25 %, jak tomu bylo na předchozích zasedáních.
  • Poptávka po ESG roste. Upevňují si své místo na trhu
    Udržitelné investice se stále více prosazují jako stabilní součást portfolií investorů. Zvláštní místo si získávají zejména investice ESG, které ve srovnání s tradičními aktivy prokázaly lepší odolnost vůči výkyvům trhu, a to nejen během pandemie, ale i po vypuknutí války na Ukrajině. Poptávka po nich stále roste, což zároveň vytváří tlak na nabídku.
  • Poptávka po evropském dluhu roste, dnes pracovní statistiky z USA
    Poptávka po evropském dluhu roste, dnes pracovní statistiky z USA...
  • Poptávka po fyzickém zlatě je silná
    Přestože se zlato drží kolem 1 850 dolarů za unci, drobní investoři se nevzdávají. Býčí nálada na Spectrum Markets dosáhla minulý měsíc překvapivě historického maxima.
  • Poptávka po kryptoměnách roste, Bidenova administrativa žádá krypto burzy o pomoc
    Růst kryptoměn v posledních několika dnech na pozadí války na Ukrajině a eskalace sankcí vůči Rusku vedl mnoho investorů k tomu, aby akceptovali, že kryptoměny jsou dalším rizikovým aktivem. Adam Farthing, ředitel pro rizika v Japonsku ve společnosti B2C2, která se zabývá obchodováním s kryptoměnami, uvedl, že by se bitcoin mohl "odpojit od rizika" a začít se obchodovat spíše jako zajištění proti geopolitické nestabilitě a inflaci.
  • Poptávka po kryptoměnách zvyšuje výsledky společnosti PayPal
    Pokračujeme v sezóně firemních výsledků jak ve Spojených státech, tak v Evropě, kde najdeme zajímavé výsledky, přičemž oba břehy Atlantského oceánu ukazují zlepšení ekonomiky po krizích způsobených Covid-19, a to prostřednictvím obecně pozitivních obchodních výsledků .
  • Poptávka po oceli v EU klesla v prvním čtvrtletí o 12 %
    Spotřeba oceli v Evropské unii se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 12 %, protože pandemie COVID-19 zhoršila již tak nepříznivé vyhlídky, o čemž informovala průmyslová skupina Eurofer. Koronavirová krize se pravděpodobně projeví více ve druhém čtvrtletí, protože opatření související s uzavřením jednotlivých ekonomik začaly až v posledním měsíci čtvrtletí.
  • Poptávka po riziku odpoledne převážila. Investoři více míří do akcií
    Úvod dnešního dne byl opatrně pozitivní při nadějích, že Fed zítra přijde s pozitivními zprávami. Postupně na trzích jasně převládla poptávka po riziku a akcie si připisují slušné zisky i na úkor dluhopisů, jejichž výnosy začaly stoupat. Z hlavních indexů je na tom nyní nejlépe německý DAX přidávající cca 1,2 procenta. Evropa obecně nechává Ameriku trochu za sebou. Výnosy německých či amerických dluhopisů jsou mírně nad včerejšími hodnotami, i když z nejvyšších dnešních hodnot částečně slevily. Trochu větší tlak registruje periferie eurozóny.
  • Poptávka po riziku slábne. Očekává se, že americký dolar a ochranná aktiva porostou. Přehled USD, NZD a AUD
    Trhy v pondělí reagovaly klidně i přes politické zprávy o globálních bezpečnostních otázkách. Nedošlo k žádnému růstu poptávky po ochranných aktivech, což naznačuje, že politická rizika jsou investory stále vnímána jako neutrální. Ve středu a ve čtvrtek budou jednání pokračovat na dalších místech, konzultace v rámci OBSE proběhnou ve Vídni i ve čtvrtek. Jakákoli pozitivní zpráva může na trzích vyvolat vlnu nadšení, ale na negativní zprávy jsou všichni dlouho připraveni, protože neočekávají od jednání žádné průlomy.
  • Poptávka po státních dluhopisech po průměrném březnu opět vzrostla
    Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo státní dluhopisy v objemu 21,0 mld. Kč, zatímco poptávka byla trojnásobně větší. Po spíše průměrných březnových aukcích, tak poptávka investorů opět vzrostla. Největší zájem byl podle očekávání o státní dluhopis se splatností deset let, který se prodával s průměrným výnosem 1,89 %. Ten je letos nejčastěji emitovaným dluhopisem v portfoliu Ministerstva financí a vzhledem k velkému zájmu a dosažení emisního limitu byla tato aukce pravděpodobně jeho poslední, což mohlo podpořit výrazně vyšší poptávku ve srovnání s ostatními dnes nabízenými dluhopisy.
  • Poptávka po státních dluhopisech přetrvává i přes diskuzi o daňových změnách
    Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 9 mld. Kč, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. Poptávka tak zůstává silná a nic na tom nezměnila ani současná diskuze o daňových změnách a výhled vyšších deficitů státního rozpočtu v následujících letech. Již tradičně byl největší zájem o dluhopis s nejkratší splatností, tj. sedm let. Solidní poptávku zaznamenal ale i nejdelší dnes nabízený dluhopis se splatností dvacet let, který Ministerstvo financí nabízelo letos již v deváté aukci. Přetrvávající dobré podmínky na finančních trzích i dostatek finančních prostředků dovoluje ministerstvu soustředit se na státní dluhopisy s delší splatností a rozložit tak jejich budoucí splátky v čase.
  • Poptávka po stříbře nestačí na to, aby ceny tlačila nahoru
    Rekordní poptávka po fyzickém stříbře nestačí na to, aby ceny stříbra letos vzrostly, protože se všeobecně očekávají agresivní kroky centrálních bank v boji proti inflaci.
  • Poptávka po stříbře přesahuje 1 miliardu uncí
    Podle nejnovější zprávy Silver Institute dosáhne poptávka po stříbře na světovém trhu v letošním roce poprvé od roku 2015, kdy překročila 1 miliardu uncí, 1,29 miliardy uncí.
  • Poptávka po stříbře přesahuje 1 miliardu uncí
    Na základě poslední zprávy Silver Institute sahá poptávka po stříbře na celosvětovém trhu poprvé, kdy roku 2015 překročila 1 miliardu uncí, na 1,29 miliardy uncí. Ve včerejší zprávě je uvedeno, že poptávka po stříbře poroste až do konce roku příštího roku, kdy jednoznačně vyhraje průmyslová poptávka.
  • Poptávka po stříbře se celosvětově zvýšila
    Začátek letošního roku byl pro trh se stříbrem poměrně volatilní. V lednu se ceny pohybovaly v rozmezí 3 USD, ale podle údajů o lednových prodejích americké mincovny fyzická poptávka po tomto drahém kovu navzdory volatilitě vzrostla.
  • Poptávka po USD je i nadále stabilní
    Po pátečním prudkém růstu euro a libra ztrácejí na dynamice, protože postupně dochází palivo potřebné k růstu rizikových aktiv a zároveň se neobjevují žádné nové fundamentální údaje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex