Neděle 03. listopadu 2024 12:46
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
SAB Finance

Poptávka po ESG roste. Upevňují si své místo na trhu

11.07.2023 12:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Udržitelné investice se stále více prosazují jako stabilní součást portfolií investorů. Zvláštní místo si získávají zejména investice ESG, které ve srovnání s tradičními aktivy prokázaly lepší odolnost vůči výkyvům trhu, a to nejen během pandemie, ale i po vypuknutí války na Ukrajině.  Poptávka po nich stále roste, což zároveň vytváří tlak na nabídku.

Zdá se, že dopad sankcí vůči Rusku, nerovnováha v nabídce a poptávce, nejistota v dodávkách v kombinaci s rostoucí inflací a vysokými cenami energií, které způsobují radikální přehodnocení nejen energetické politiky, ale i bezpečnostních otázek a investičních vzorců po celém světě, vyvolaly v roce 2022 pouze dočasný tlak na výnosy z investic ESG. Za uplynulý rok dosáhl index MSCI World ESG Leaders, který se skládá ze společností s velkou a střední kapitalizací ve 23 zemích vyspělých trhů, hrubého výnosu 2,95 %, zatímco tradiční index MSCI World si připsal 2,61 %, podle údajů z msci.com (údaje aktualizovány k 31. květnu 2023). I při pohledu na pětileté srovnání vidíme, že verze indexu ESG, která má reprezentovat výkonnost společností vybraných z mateřského indexu MSCI World na základě environmentálních, sociálních a správních (ESG) kritérií, má mírný náskok. Dosáhla výkonnosti 8,93 %, zatímco tradiční index MSCI World si připsal o něco nižší výkonnost 8,34 %. Tyto údaje jsou nepochybně klíčové při rozhodování o budoucím složení portfolia každého investora.


Vývoj hodnoty indexu MSCI World ESG Leaders ve srovnání s tradičním indexem MSCI World od května 2008 do května 2023 (Zdroj: msci.com)

ESG jako investice do budoucnosti

Až 60 procent investorů uvádí, že ESG již přineslo vyšší výnosy z jejich investic ve srovnání s ekvivalenty bez ESG, což může v příštích letech dále zvýšit zájem o tento typ investic. Zpráva PwC Asset and Wealth Management Revolution 2022 odhaduje, že institucionální investice zaměřené na ESG zaznamenají v roce 2026 nárůst o 84 procent na 33,9 bilionu dolarů, což představuje 21,5 procenta spravovaných aktiv. Dalším faktorem, který hovoří ve prospěch rozšiřování investic do ESG, je skutečnost, že podle výše zmíněné zprávy až 8 z 10 amerických investorů plánuje v příštích dvou letech zvýšit podíl v produktech ESG.

Rozšiřování nabídky

I s ohledem na tyto odhady se očekává, že trh by se mohl v příštích letech výrazně otevřít, rozšířit nabídku produktů ESG a správci aktiv po celém světě zvýší svá spravovaná aktiva (AuM) související s ESG na 33,9 bilionu dolarů do roku 2026 z původních 18,4 bilionu dolarů v roce 2021. S předpokládanou složenou roční mírou růstu 12,9 % jsou aktiva ESG na cestě k tomu, aby za méně než 5 let tvořila 21,5 % celkového globálního AuM.

Evropa versus svět

Z hlediska procentuálního podílu v Evropě bylo na konci roku 2021 na integraci faktorů ESG zaměřeno 27 % fondů. V USA činil AuM zaměřený na ESG v roce 2021 4,5 bilionu USD a do roku 2026 se předpokládá jeho růst na 10,5 bilionu USD. V Evropě by ve stejném období mohl dosáhnout dokonce 19,6 bilionu USD. K prudkému nárůstu zájmu dochází samozřejmě i mimo EU a USA, i když ostatní regiony za těmito dvěma výrazně zaostávají. Investoři však zvyšují alokace do ESG investic také v Asii, na Blízkém východě, v Tichomoří, Africe a Latinské Americe, kde pro srovnání investice do ESG v AuM v současnosti dosahují přibližně 25 miliard USD.

Laťka očekávání se neustále zvyšuje

Na trhu stále panují nejasnosti ohledně toho, co investoři a regulační orgány považují za zelené a sociálně inkluzivní. Na druhou stranu se obě zúčastněné strany stále více zaměřují na podporu podniků, které procházejí zelenou transformací. Finanční instituce se silnou nabídkou v oblasti ESG jsou stále častěji považovány za subjekty, které mají konkurenční výhodu oproti těm, jejichž nabídka v této oblasti zaostává, a mají za úkol vytvářet portfolia, která jsou schopna odolávat volatilitě trhu, reagovat na rostoucí soubor regulačních požadavků a identifikovat příležitosti k udržitelnému růstu, který přinese dlouhodobé výsledky.

Současně s tím, jak se tento segment posouvá kupředu a zlepšuje, rostou i očekávání. Například v EU již nestačí pro splnění předpisů zveřejnit a vysvětlit hlavní nepříznivé dopady související s faktory ESG, jako jsou emise skleníkových plynů, uhlíková stopa, protikorupční opatření nebo moderní otroctví. Nověji se od společností očekává, že tyto dopady zmírní a začnou řešit základní příčiny těchto problémů.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výsledků.

Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Poptávka centrálních bank po zlatě dál roste
    Poptávka centrálních bank po zlatě dál roste, přičemž v čele stojí rozvíjející se trhy. Například Centrální banka Uzbekistánu minulý měsíc doplnila své zlaté rezervy.
  • Poptávka domácností v srpnu výrazně oslabila
    Maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu výrazně klesly. Meziměsíčně byly v reálném vyjádření nižší o 0,8 %, poté co v červenci stagnovaly. V meziročním vyjádření se tržby snížily o 2,8 % a výrazně tak zaostaly za tržním konsensem, který očekával pokles o 1,9 %. Zklamání by navíc bylo ještě větší, pokud by nedošlo k mírným vzestupným revizím historických dat.
  • Poptávka investorů po zlatých ETF roste
    Ačkoli se zlato obchoduje pod 2 000 USD za unci, sentiment investorů se dál zlepšuje, uvádí nedávná zpráva Světové rady pro zlato (WGC). Zpráva WCG za květen uvádí, že do burzovně obchodovaných fondů (ETF) na zlato bylo investováno 19 tun zlata v hodnotě 1,7 miliard USD. Po výrazném odlivu z ledna a února se jedná o třetí měsíční růst v řadě.
  • Poptávka investorů se otáčí směrem k delším dluhopisům
    V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí testovalo zájem investorů o delší splatnosti. Doposavad drtivě převládala poptávka po kratších státních dluhopisech. Nicméně v důsledku toho v posledních týdnech vzrostla jejich cena na trhu a tím naopak potenciální atraktivita delšího konce křivky. To se odrazilo i na vysoké poptávce investorů v dnešní aukci. I tak ale byl největší zájem opět po nejkratším dluhopisu z nabízených se splatností osm let. Zároveň se ministerstvo po delší době vrátilo k naplňování předem nastaveného plánu objemu emitovaných dluhopisů. Dnes tak prodalo „pouze“ 13,2 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem až 59,3 mld. Kč. Ukazuje se tak, že předchozí rekordní aukce již dostatečně zajistily finanční prostředky na financování plánovaného deficitu státního rozpočtu pro letošní rok.
  • Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru
    Obchodování na hlavních akciových trzích se dál nese v duchu velkého optimismu. Pomohly zprávy o vakcíně J&J, naděje na rychlé schválení amerického fiskálního balíku i v Senátu, ale podle nás byly motivací také relativně nižší ceny z minulého týdne. Americké indexy se vydaly vzhůru ještě rychleji než ty evropské. S&P 500 stoupá o 2,2 pct, Nasdaq o 2,3 pct, Stoxx Europe 600 si nyní připisuje 1,8 procenta. Praha za západními trhy zaostává při růstu PX o 0,8 pct. Brzdila ji Moneta a ČEZ.
  • Poptávka po amerických bondech je stále robustní, neuškodil ji ani konec amerického QE
    Za týden tomu bude přesně rok od doby, kdy americká centrální banka přestala s nákupy dluhopisů v rámci programu kvant...
  • Poptávka po bezpečí převládá i odpoledne, ale tlak na akcie i euro se zmenšil
    Ani odpoledne se hlavní trhy nedokázaly zbavit důsledků negativního startu, ačkoli přece jen najdeme známky zlepšení. Nový týden začal pod negativním dojmem z předčasného konce americko-čínských rozhovorů a jako nepříznivý faktor se přidaly nečekaně slabé PMI z eurozóny. Zprávy z průběhu dne už byly nevýrazné a nedokázaly sentiment napravit. To samé platí i pro komentáře z Fedu, přestože prezident jeho newyorské pobočky Dudley hovořil o uklidnění peněžního trhu.
  • Poptávka po bitcoinech vzhledem k vysoké inflaci prudce stoupne
    Očekává se, že poptávka po kryptoměnách bude navzdory nedávné korekci trhu pokračovat. Důvodem je skutečnost, že investoři používají bitcoin jako zajištění proti inflaci, a tak se nejspíš budou snažit ponechat si ho ve svých rozvahách. Inflace koneckonců může během svátků v souvislosti s pokračujícím narušením dodavatelských řetězců prudce růst.
  • Poptávka po českých bondech opadla
    Česko zažilo jeden z největších výprodejů státních dluhopisů za poslední rok. Domácích bondů se vzdali především zahraniční spekulanti, kteří přehodnotili výhodnost sázek na budoucí posílení koruny. Vládní bondy totiž přespolním hráčům posloužily jako čekárna na uvolnění kurzu koruny a její následné posílení. Část trhu prý nad vidinou silné koruny zlomila hůl. Spekulanti sázející na posílení koruny po ukončení intervenčního režimu zjistiti, že koruna nebude letošním investičním ternem a ze svých pozic couvají.
  • Poptávka po dolaru se zmírní, jakmile se zastaví výprodeje na trzích
    Zdá se, že výprodeje na trzích se chýlí ke konci kvůli nadcházejícímu zasedání Fedu, které se uskuteční příští týden. Investoři zaujímají vyčkávací postoj, protože dříve předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že může dojít ke zvýšení úrokových sazeb o 0,50 % namísto 0,25 %, jak tomu bylo na předchozích zasedáních.
  • Poptávka po evropském dluhu roste, dnes pracovní statistiky z USA
    Poptávka po evropském dluhu roste, dnes pracovní statistiky z USA...
  • Poptávka po fyzickém zlatě je silná
    Přestože se zlato drží kolem 1 850 dolarů za unci, drobní investoři se nevzdávají. Býčí nálada na Spectrum Markets dosáhla minulý měsíc překvapivě historického maxima.
  • Poptávka po kryptoměnách roste, Bidenova administrativa žádá krypto burzy o pomoc
    Růst kryptoměn v posledních několika dnech na pozadí války na Ukrajině a eskalace sankcí vůči Rusku vedl mnoho investorů k tomu, aby akceptovali, že kryptoměny jsou dalším rizikovým aktivem. Adam Farthing, ředitel pro rizika v Japonsku ve společnosti B2C2, která se zabývá obchodováním s kryptoměnami, uvedl, že by se bitcoin mohl "odpojit od rizika" a začít se obchodovat spíše jako zajištění proti geopolitické nestabilitě a inflaci.
  • Poptávka po kryptoměnách zvyšuje výsledky společnosti PayPal
    Pokračujeme v sezóně firemních výsledků jak ve Spojených státech, tak v Evropě, kde najdeme zajímavé výsledky, přičemž oba břehy Atlantského oceánu ukazují zlepšení ekonomiky po krizích způsobených Covid-19, a to prostřednictvím obecně pozitivních obchodních výsledků .
  • Poptávka po mincích a zlatých cihličkách roste již třetí čtvrtletí po sobě
    V prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhla poptávka po zlatě celkového objemu 815,7 tun a celkový objem se tedy snížil meziročně o 23 %, uvádí Světová rada pro zlato (World Gold Council) ve svém reportu za první čtvrtletí tohoto roku. Došlo k posílení investiční poptávky po mincích a slitcích, ale k odlivu ETF fondů zajištěných zlatem. Nákup šperků se pomalu zotavuje spolu s oživováním ekonomik po lockdownech, i když se stále pohybuje na nízkých číslech. Zlaté rezervy centrálních bank vzrostly v tomto období o 95,5 tun. Celková nabídka zlata v prvním čtvrtletí meziročně poklesla o 4 %, převáženě kvůli menšímu objemu recyklace.
  • Poptávka po oceli v EU klesla v prvním čtvrtletí o 12 %
    Spotřeba oceli v Evropské unii se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 12 %, protože pandemie COVID-19 zhoršila již tak nepříznivé vyhlídky, o čemž informovala průmyslová skupina Eurofer. Koronavirová krize se pravděpodobně projeví více ve druhém čtvrtletí, protože opatření související s uzavřením jednotlivých ekonomik začaly až v posledním měsíci čtvrtletí.
  • Poptávka po riziku odpoledne převážila. Investoři více míří do akcií
    Úvod dnešního dne byl opatrně pozitivní při nadějích, že Fed zítra přijde s pozitivními zprávami. Postupně na trzích jasně převládla poptávka po riziku a akcie si připisují slušné zisky i na úkor dluhopisů, jejichž výnosy začaly stoupat. Z hlavních indexů je na tom nyní nejlépe německý DAX přidávající cca 1,2 procenta. Evropa obecně nechává Ameriku trochu za sebou. Výnosy německých či amerických dluhopisů jsou mírně nad včerejšími hodnotami, i když z nejvyšších dnešních hodnot částečně slevily. Trochu větší tlak registruje periferie eurozóny.
  • Poptávka po riziku slábne. Očekává se, že americký dolar a ochranná aktiva porostou. Přehled USD, NZD a AUD
    Trhy v pondělí reagovaly klidně i přes politické zprávy o globálních bezpečnostních otázkách. Nedošlo k žádnému růstu poptávky po ochranných aktivech, což naznačuje, že politická rizika jsou investory stále vnímána jako neutrální. Ve středu a ve čtvrtek budou jednání pokračovat na dalších místech, konzultace v rámci OBSE proběhnou ve Vídni i ve čtvrtek. Jakákoli pozitivní zpráva může na trzích vyvolat vlnu nadšení, ale na negativní zprávy jsou všichni dlouho připraveni, protože neočekávají od jednání žádné průlomy.
  • Poptávka po státních dluhopisech po průměrném březnu opět vzrostla
    Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo státní dluhopisy v objemu 21,0 mld. Kč, zatímco poptávka byla trojnásobně větší. Po spíše průměrných březnových aukcích, tak poptávka investorů opět vzrostla. Největší zájem byl podle očekávání o státní dluhopis se splatností deset let, který se prodával s průměrným výnosem 1,89 %. Ten je letos nejčastěji emitovaným dluhopisem v portfoliu Ministerstva financí a vzhledem k velkému zájmu a dosažení emisního limitu byla tato aukce pravděpodobně jeho poslední, což mohlo podpořit výrazně vyšší poptávku ve srovnání s ostatními dnes nabízenými dluhopisy.
  • Poptávka po státních dluhopisech přetrvává i přes diskuzi o daňových změnách
    Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 9 mld. Kč, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. Poptávka tak zůstává silná a nic na tom nezměnila ani současná diskuze o daňových změnách a výhled vyšších deficitů státního rozpočtu v následujících letech. Již tradičně byl největší zájem o dluhopis s nejkratší splatností, tj. sedm let. Solidní poptávku zaznamenal ale i nejdelší dnes nabízený dluhopis se splatností dvacet let, který Ministerstvo financí nabízelo letos již v deváté aukci. Přetrvávající dobré podmínky na finančních trzích i dostatek finančních prostředků dovoluje ministerstvu soustředit se na státní dluhopisy s delší splatností a rozložit tak jejich budoucí splátky v čase.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex