Pondělí 30. prosince 2024 19:49
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Nabídkové deficity ženou cenu komodit stále výš

12.04.2021 10:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Komodity dál přitahují zvýšenou pozornost i poptávku. Oživení globálních aktivit po nasazení vakcín v kombinaci se zelenou transformací a počínajícím nedostatkem hned několika klíčových komodit způsobilo, že Bloomberg Commodity Index od loňského dubna, kdy se svět zmítal v hlubinách koronavirového zoufalství, stoupl o 45 %. Díky tomu se akcie spojené s komoditami za poslední rok vyšplhaly mezi nejlepší tematicky zaměřené akciové koše Saxo.

Po téměř deseti letech, kdy se komodity obchodovaly v úzkém pásmu či postupně klesaly, se celý sektor vydal cestou výrazného posilování a mnohé komodity dosáhly svého několikaletého maxima. Jednotlivé komodity sice během této doby opakovaně posilovaly, ale v posledních měsících je zotavení ve všech třech sektorech – v energetice, kovech i zemědělství – zjevně synchronizovanější.

Jednotlivým komoditním sektorům se nyní podařilo přilákat rekordní objemy spekulativních nákupů. Ale jelikož výnosy z amerických dluhopisů od počátku ledna prudce stouply, může navzdory silným fundamentálním ukazatelům přijít v nejbližší době korekce nebo přinejmenším období konsolidace.

K pohybu cen komodit existuje mnoho důvodů, důležité však je, že se očekává postpandemický růstový sprint, kdy obrovské částky stimulů přinesou poptávku po inflačním zajištění a aktivech spojených se zelenou transformací. Když se k tomu přidá omezená nabídka několika klíčových komodit po letech, kdy se do sektoru málo investovalo, nelze se ubránit očekávání, že nastává nový úsvit komodit s vyhlídkou na další supercyklus.

Pro supercyklus jsou charakteristická delší období, kdy neelastická nabídka nestačí rychle rostoucí poptávce. Náprava této nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou nějakou chvíli trvá. Příčinou jsou vysoké počáteční investiční náklady na nové projekty a čas nezbytný pro zvýšení objemu nabídky. Například v případě mědi trvá někdy i deset let, než je možné zahájit těžbu na nové lokalitě. Vzhledem k tomu firmy investiční rozhodnutí často odkládají a čekají, než stoupnou ceny. V tom okamžiku už je ale často příliš pozdě na to, aby se zabránilo jejich dalšímu růstu.

V minulosti patřily mezi poptávkou hnané supercykly například přezbrojování před 2. světovou válkou či reforma čínské ekonomiky, která zrychlila poté, co země v roce 2001 přistoupila k WTO. V období, které předcházelo globální finanční krizi v roce 2008, pak index Bloomberg Commodity Total Return posílil o 215 %. Supercykly však mohou být hnány i nabídkou – tím dosud posledním bylo ropné embargo zemí OPEC v 70. letech.

Očekává se, že další komoditní supercyklus nebude hnán pouze rostoucí poptávkou, ale i zvýšeným rizikem inflace. Po letech podprůměrných výnosů totiž reálná aktiva, jako jsou komodity, znovu přilákají zájem investorů, kteří potřebují zajistit svá portfolia. V předchozím desetiletí se navíc investovalo spíš do technologií než do pevných aktiv, a tak je dnes nových dodavatelů nedostatek. 

Omezená nabídka několika komodit umožnila poprvé po sedmi letech pozitivní carry trade u koše 26 komoditních futures – a tato významná událost zvýšila investiční apetit u investorů, kteří hledají dlouhou pasivní expozici v komoditách.


Převis poptávky vedoucí k takzvané backwardaci nebyl tak vysoký od roku 2014. Po letech deprimujících výnosů kvůli kontangu – což je opačná situace způsobená převisem nabídky – jsme proto svědky obnoveného zájmu o investice do komodit. Následující graf ukazuje negativní dopady trhu ve stavu kontango, v situaci, kdy investor, jenž drží pozici ve futures nebo ve fondu ETF složeném z futures, musí počítat se záporným výnosem, kdykoli přeroluje z končícího kontraktu na kontrakt s vyšší cenou, který se na křivce nachází dál. 

Bloomberg Spot Index sleduje výsledky front-month kontraktů, zatímco Total Return Index zohledňuje výnosy rolování. Téměř 40% rozdíl jejich výnosnosti za posledních pět let odráží z valné části negativní dopady rolování na trhu s převisem nabídky.


V posledních měsících pomohlo silné momentum komodit, spolu s prvními známkami převisu poptávky, přilákat spekulanty. Někteří hledali zajištění proti inflaci, zatímco jiní prostě chtěli naskočit na rozjetý vlak, aby si vydělali. Ale i když se zdá, že fyzická poptávka a omezená nabídka budou v nadcházejících měsících, ne-li letech, podporovat růst cen, krátkodobé vyhlídky mohou být problematičtější. Na „papírových“ investicích se totiž podepisuje menší ochota riskovat způsobená nedávným vzestupem výnosů z obligací, hlavně reálných.

Pozice fondů v klíčových komoditách ve srovnání s pětiletým minimem a maximem ukazují, do jaké míry se v posledních měsících zvýšil objem dlouhých pozic. To platí zejména u zemědělských komodit a nejmarkantněji u těch, které vydělaly na silné čínské poptávce a nedávných obavách o jihoamerickou produkci v souvislosti s rozmary počasí.


V případě ropy se očekává, že bude v nadcházejících měsících dál stoupat a rostoucí poptávka umožní organizaci OPEC+ poněkud rozvolnit dramatická produkční omezení z loňského dubna, která běhen roku pomohla k úplnému zotavení ceny. Některé problémy ovšem přetrvávají. Zejména kvůli riziku, že vzestup způsobený omezenou nabídkou a ne zvýšenou poptávkou může zpomalit návrat k někdejšímu tempu růstu poptávky.

Sázka na to, že je možné nechat ceny vyšplhat tak vysoko ještě předtím, než se poptávka zcela zotaví, vychází částečně z předpokladu, že se američtí producenti břidlicové ropy nebudou snažit maximalizovat objem produkce a soustředí se raději na tvorbu hodnoty pro akcionáře a na umoření dluhu. Cena WTI je ovšem vysoko nad bodem vyrovnání a až nadcházející měsíce nám prozradí, zda jim tato disciplinovanost vydrží.

Země OPEC+ evidentně předpokládají, že ano, a zřejmě se rozhodly pro strategii ropného trhu s omezenou nabídkou. Ta bude slavit úspěch, pokud se globální poptávka po pohonných hmotách zvýší o 5,4 milionu barelů denně, jak v současnosti předpovídá Mezinárodní energetická agentura, a nabídka mimo OPEC nevzroste o víc než milion barelů za den.

I když se ropa Brent do konce roku 2021 nejspíš vrátí nad 70 dolarů, my zůstáváme ohledně tohoto načasování skeptičtí, protože trh očividně potřebuje čas, aby vychladl a zkonsolidoval. Zda tento čas opravdu dostane, závisí na tom, jakým tempem bude organizace OPEC+ uvádět na trh další ropu, a také na tom, jak bude postupovat zotavení globální mobility díky vakcínám.

Drahé kovy jsou ze všech kovů nejcitlivější na změny sazeb a kurzu dolaru. Teď mají za sebou neklidné čtvrtletí, kdy se zlato i stříbro muselo bránit proti rostoucím výnosům z amerických dluhopisů a proti sílícímu dolaru. Samotný růst výnosů nepředstavuje velký problém, pokud za ním stojí růst očekávané inflace. To ale není případ prvního kvartálu, kdy za polovinou nárůstu nominálních výnosů o 1,5 % stály výnosy reálné.

Jsme přesvědčeni, že v nadcházejícím čtvrtletí ceny drahých kovů znovu stoupnou. Vycházíme totiž z očekávání, že inflace poroste rychleji, než by odpovídalo současné tržní ceně. Bude to však pomalý proces, který zrychlí až ve chvíli, kdy pozitivní momentum dosáhne takových hodnot, že se na trh vrátí hedgové fondy, které mezitím snížily své pozice na téměř dvouleté minimum. Podle nás může zlato ještě letos dosáhnout 2000 dolarů za unci a stříbro si může polepšit ještě víc a vyšplhat na 33 USD za unci. V jeho prospěch hovoří dodatečná poptávka z průmyslového sektoru, která stlačí poměr ceny zlata a stříbra k 60.

Měď patří nadále mezi komodity s nejsilnějšími fundamenty, což ukazuje i fakt, že od chvíle, kdy se v roce 2020 kvůli COVID-19 propadla na nové minimum, už stihla svou cenu zase zdvojnásobit. Poptávka po ní, ta investiční i ta fyzická, zůstane pravděpodobně vysoká a stále intenzivnější snahy o dekarbonizaci by mohly její každoroční nabídkový deficit vyhnat na nejvyšší úroveň za celá léta. S příchodem Bidena do Bílého domu se stala zelená transformace globálním fenoménem a cesta k elektrifikovanějšímu světu si vyžádá enormní množství mědi právě ve chvíli, kdy se zdá budoucí nabídka poměrně omezená. HG měď se bude patrně obchodovat v širokém pásmu. Dolní hranice bude vymezena vzestupným trendem od minimálních hodnot z roku 2020, zatímco tu horní bude zpočátku určovat rekordní úroveň z roku 2011, která činila 4,65 USD za libru.

Zemědělství: Rekordní zájem investorů o zemědělský sektor po jeho mohutném vzestupu nejspíš s příchodem období setby, výsadby a pěstování na severní polokouli ochladne. Hned u několika potravinových komodit, zejména obilnin a olejnin, skončilo loni období hojnosti a nastala mnohem vypjatější situace. Obavy z nepřízně počasí v Jižní Americe během prvního čtvrtletí, spolu s velkými loňskými nákupy ze strany Číny, způsobily, že se ke konci sezóny 2020-21 očekávají nejnižší zásoby za celé roky. A tak se teď v nadcházejících měsících upře pozornost všech na podmínky setby a pěstování, hlavně v USA a v Černomoří.

Objem spekulativních dlouhých pozic je nyní extrémně vysoký, a tak mohou být po slibném zahájení sezóny pozice v kukuřici a sójových bobech, které jsou teď na nejvyšší úrovni, vystavené riziku korekce. Navíc je nutné pozorně sledovat čínskou poptávku, protože se znovu objevují ohniska afrického moru prasat, což by mohlo snížit zámořskou poptávku, a to zejména po těchto dvou plodinách.

 Zdroj: Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Náběh bitcoinu na 35 000 USD: Co nám říkají data o derivátech
    Zatímco bitcoin podniká svůj odvážný sprint k hranici 35 000 dolarů, kryptografická komunita stojí rozdělená a balancuje na hraně euforie a skepse.
  • Nabere euro ještě dech??
    EURUSD od svého počátku korigování dvouměsíčního vývoje, kdy byl poslán až pod cenu 1,275, do této doby ukrojil nec...
  • Na Biden Crypto se cena Bitcoinu vyhoupla nad 41 tisíc dolarů 
    Cena kryptony Bitcoin v dnešní ranní obchodní seanci v Evropě prudce vzrostla. Kryptoměna vyskočila přes 41 tisíc dolarů.
  • Nabídka akcií skupiny Coloseum je prodloužena o týden do 19. července
    Veřejná nabídka akcií skupiny Coloseum, která byla zahájena 22. června prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha je o týden prodloužena. Upisovací období potrvá nově do úterý 19. července. V aukci je k dispozici 425 tisíc kusů akcií, které představují až 38% podíl společnosti. Nejnižší upisovaná částka je 24 600 Kč za jeden lot.
  • Nabídka akcií skupiny Coloseum začne ve středu na pražské burze Start
    Skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku svých akcií prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha. Půjde o 425 tisíc kusů akcií, které mohou představovat až 38% podíl společnosti. Od investorů chce získat minimálně 100 milionů korun. Upisovací období potrvá do 12. července. Nabídky bude možné podávat v cenovém rozpětí 246–304 Kč za akcii a minimální velikost objednávky bude 100 ks akcií.
  • Nabídka akcií Uberu patří k nejhorším za 24 let
    Vstup akcií alternativní taxislužby Uber Technologies na burzu byl jedním z nejočekávanějších, ale moc se nevydařil. Nabídka akcií Uberu se řadí k nejhorším za 24 let.
  • Nabídka dluhopisů po telefonu? Nikdy!
    Určitě to sami znáte, zazvoní telefon a na druhé straně se ozve servilní hlas s otázkou, jestli by vás mohl na chviličku vyrušit. Operátoři aktivního telemarketingu tímto způsobem nabízejí účast na různých průzkumech, předváděcích akcích, změnu mobilního operátora, půjčky, ale nezřídka kdy také možnost „lákavé investice“. Tzv. finanční šmejdi se totiž nezastaví před ničím, včetně uzavírání smluv v hodnotě až několika desítek tisíc korun po telefonu. Tato forma investiční nabídky je však, přinejmenším, neetická, nemluvě o tom, že investované, resp. spíše proinvestované úspory, už pravděpodobně nikdy neuvidíte.
  • Nabídka Elona Muska na koupi Twitteru - komentář Bena Laidlera
    Zakladatel společností Tesla a SpaceX Elon Musk nabídl, že koupí celý Twitter (TWTR) za 41 miliard dolarů, a to jen dva týdny poté, co koupil 9% podíl a stal se tak největším akcionářem této mikroblogovací sociální sítě.
  • Nabídka platiny se po roce 2020 dostane do deficitu
    Poptávka po platině pro primární průmyslové využití (automobilové katalyzátory snižující škodlivé emise z motorů) v průběhu příštích 15 let bude stabilní, s rostoucí tendencí. Strana nabídky se však bude vyvíjet opačným směrem. Taková je aktuální vyhlídka na trh komodity.
  • Nabídka státních dluhopisů neoslovila investory tak jako v předchozích měsících
    Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 12,2 mld. Kč. Investoři požadovali zhruba dvojnásobek, což jsou pro vládu i nadále velmi příznivé podmínky, oproti předchozím měsícům však zájem poklesl. Na vině může být kombinace neatraktivní nabídky státních dluhopisů a předčasného útlumu aktivity na finančních trzích, jenž je tradičně spojený s letní sezónou. Ministerstvo financí do dnešní nabídky zařadilo pouze dluhopisy se splatností přes deset let, které v posledních týdnech zdražili na finančních trzích nejvíce. Jejich atraktivita tak poklesla a investoři mohou vyčkávat na kratší splatnosti, které mohou nabídnout vyšší potenciál zisku. Zároveň již několik týdnů pozorujeme velmi nízkou aktivitu na finančních trzích nejen v regionu ale i globálně, která odpovídá spíše letním měsícům. Až další aukce tak potvrdí, zda zájem investorů o české státní dluhopisy se opravdu začíná vracet z rekordních hodnot předchozích měsíců ke spíše průměrným úrovním, kterým odpovídala i dnešní aukce.
  • Nabírá EURUSD dech do další růstové fáze??
    Při pohledu na poslední vývoj hlavního měnového páru je vidět, že jak posledně zmiňovaná hranice 200% Fibo opravdu ...
  • Na bitcoin čeká důležitá resistence
    Cena bitcoinu je v posledních týdnech extrémně volatilní a býci zdá se získávají znovu sebevědomí. Fundamentálně se situace příliš nemění a faktem je, že růst z 3 na 8 tis. přišel prakticky bez jakékoli nové fundamentální zprávy. Technicky ale začíná situace vypadat rozhodně zajímavě.
  • Na bitcoinu se 4. května 2023 vytvořila formace trojúhelníku
    Bitcoin se obchoduje kolem 29 132 USD. Cena vytvořila formaci trojúhelníku a v posledních seancích se pohybuje převážně do strany. Tato postranní konsolidace potrvá maximálně dalších 8–9 dní, než cena ztratí prostor nebo než se z trojúhelníku vymaní. Rezistence na horní hranici trojúhelníku je na ceně 29 705 USD a support na spodní hranici trojúhelníku na ceně 27 745 USD. Medvědí divergence RSI nás už varovala před možnou změnou trendu. Propad pod trojúhelníkovou formací zvýší šance na začátek této budoucí změny. Průraz nad rezistenci umožní odraz nahoru k 33 000 – 34 000 USD.
  • Na Bitcoinu sledujeme medvědí divergenci s NASDAQ 📉
    Kryptoměny na konci týdne nedokážou držet krok s býky na akciových trzích. Navzdory zvýšené ochotě riskovat na světových trzích bitcoin ztrácí. Důvodem jsou vnitřní problémy odvětví a systémové riziko, které představuje kolaps burzy FTX a fondu Alameda Research. K ohroženým se dnes přidala i společnost BlockFi, která zmrazila výběry:
  • Nabitý kalendář v Česku: mzdy, průmysl i maloobchod
    Konec minulého týdne se na trzích nesl ve znamení důležitých čísel na obou stranách Atlantiku. Ve Spojených státech to byly srpnové payrolls, které potvrdily ochlazení amerického trhu práce, což je z pohledu Fedu jasný signál pro stabilitu sazeb na zářijovém zasedání. V eurozóně se naproti tomu v srpnu zastavil desinflační trend.
  • Nabitý makroekonomický týden: Makrodata na 2.-6.3
    Nabitý makroekonomický týden - makrodata na 2.3.2015 do 6.3. 2015 od brokerské společnosti LYNX...
  • Nabitý týden ve znamení Fedu, ECB a ČNB
    Zatímco minulý týden se nesl ve znamení vyčkávání, nejbližší dny budou nabité důležitými makro událostmi. V centru pozornosti budou především centrální banky, které na obou stranách Atlantiku sáhnou k dalšímu zvýšení úrokových úrokové sazeb – v případě Fedu se může jednat o poslední krok v tomto cyklu, v případě ECB ještě kus práce zbývá.
  • Na Blockchain & Bitcoin Conference Prague se bude mluvit o možnostech blockchainu v rámci platebního prostoru EU
    19. května na Blockchain & Bitcoin Conference Prague vystoupí nezávislý finanční expert Ugo Bechis (Milán, Itálie). Poví o perspektivách vývoje a praktickém uplatnění blockchainu v platebním prostoru. Mezi oblasti jeho dlouhodobých výzkumů patří bankovnictví, online-trading, korporativní a maloobchodní platby, poskytování bankovních služeb na dálku, uvěřování a bankovní pojištění a regulační otázky jednotlivých států eurozóny.
  • Na britskej libre je rekordné množstvo špekulantov. Hrozí short-covering?
    Po brtiskom referende sa do britskej libry nahrnuli vo veľkom špekulanti. Počet špekulatívnych pozícií podľa americkej komisie pre trading futures kontraktov neustále rastie a v posledných týždňoch dosiahol nové maximá. (Bavíme sa tu o veľkých špekulatívnych pozíciách, ktoré spĺňajú určité kritériá, nie o niekoľkých lotoch). Ich počet je zhruba dvojnásobný v porovnaní s druhou polovicou minulého roka (graf of @Birdyword):
  • Na BTC Prague, největší evropské bitcoinové konferenci letošního roku, se představí český průkopník těžby kryptoměn 2Bminer
    Druhý červnový víkend bude v Praze patřit největší konferenci o kryptoměnách v Evropě. Na BTC Prague v pražských Letňanech vystoupí významné osobnosti krypto světa. Platinovým partnerem konference se stala česká společnost 2Bminer, která patří mezi rychle rostoucí hráče v oblasti prodeje, provozu a servisu strojů pro těžbu kryptoměn. Společnost na veletrhu BTC Prague návštěvníkům představí, jak lze nízkonákladově vytěžit bitcoin za využití zbytkové energie z obnovitelných zdrojů. Konference se zúčastní i členové salvadorské vlády, a to právě díky zakladatelům platformy 2Bminer Jakubovi Hlavenkovi a Michalu Bílkovi.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank