Neděle 22. prosince 2024 03:27
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Nabitý týden ve znamení Fedu, ECB a ČNB

02.05.2023 09:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zatímco minulý týden se nesl ve znamení vyčkávání, nejbližší dny budou nabité důležitými makro událostmi. V centru pozornosti budou především centrální banky, které na obou stranách Atlantiku sáhnou k dalšímu zvýšení úrokových úrokové sazeb – v případě Fedu se může jednat o poslední krok v tomto cyklu, v případě ECB ještě kus práce zbývá. V Česku bude ve středu ČNB diskutovat o variantě signalizačního růstu sazeb, jako pravděpodobnější však stále vidíme variantu ponechání sazeb beze změny. Začněme ve Spojených státech, kde Fed ve středu dle všeho přistoupí – alespoň prozatím – k poslednímu 25bps zvýšení sazeb do pásma 5,00-5,25 %. Výhledem na americké sazby výrazně zamíchala březnová mini-bankovní krize, v důsledku které trhy aktuálně počítají s relativně agresivním poklesem úrokových sazeb ještě v tomto roce. Na středečním zasedání bude proto zásadní sledovat, jak se Fed postaví k dalším krokům – my předpokládáme, že si vybere pauzu a bude bedlivě pozorovat příchozí data. Ta jsou stále relativně smíšená, hlavně při pohledu na napjatý trh práce (nejnovější čísla v pátek) a solidní mzdový růst, který není konzistentní s 2% cílem Fedu. V Evropě se naproti tomu stále spekuluje, zda ECB ve čtvrtek zvolní tempo růstu úrokových sazeb na 25bps, nebo přidá k dobru rovnou 50bps jako v posledních měsících. Zásadní budou v tomto ohledu příchozí čísla – dnešní výsledek dubnové inflace v eurozóně (zvláště její jádrové složky) a šetření úvěrových podmínek bank v eurozóně. Dle našeho názoru bude potřeba vidět významné překvapení zejména na straně jádrové inflace, aby se ECB nakonec rozhodla pro 50bps. Pokud budou naopak data přibližně v souladu s koncensem (a v zásadě i naším odhadem), pak počítejme pouze s +25bps, které však na rozdíl od Fedu nebudou pro ECB konečnou. A konečně ve středu nás čeká také měnově-politické zasedání ČNB. To bude doprovázet i nová prognóza, u níž budeme zvláště zvědaví na výhled růstu mezd v tomto roce. Ten je z pohledu centrální banky jedním z hlavních proinflačních rizik, společně s uvolněnější rozpočtovou politikou (výsledek plnění státního rozpočtu dnes v 14:00) a neukotvenými inflačními očekáváními. A právě postupné naplňování těchto rizik pravděpodobně povede v bankovní radě k debatě o případném signalizačním zvýšení sazeb. My však v základním scénáři stále počítáme se stabilitou sazeb na 7,0 %, která však bude doprovázena relativně jestřábím komentářem, jenž může mířit opětovně i na korunu.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nabídka Elona Muska na koupi Twitteru - komentář Bena Laidlera
    Zakladatel společností Tesla a SpaceX Elon Musk nabídl, že koupí celý Twitter (TWTR) za 41 miliard dolarů, a to jen dva týdny poté, co koupil 9% podíl a stal se tak největším akcionářem této mikroblogovací sociální sítě.
  • Nabídka platiny se po roce 2020 dostane do deficitu
    Poptávka po platině pro primární průmyslové využití (automobilové katalyzátory snižující škodlivé emise z motorů) v průběhu příštích 15 let bude stabilní, s rostoucí tendencí. Strana nabídky se však bude vyvíjet opačným směrem. Taková je aktuální vyhlídka na trh komodity.
  • Nabídka státních dluhopisů neoslovila investory tak jako v předchozích měsících
    Ministerstvo financí v dnešní aukci státních dluhopisů získalo 12,2 mld. Kč. Investoři požadovali zhruba dvojnásobek, což jsou pro vládu i nadále velmi příznivé podmínky, oproti předchozím měsícům však zájem poklesl. Na vině může být kombinace neatraktivní nabídky státních dluhopisů a předčasného útlumu aktivity na finančních trzích, jenž je tradičně spojený s letní sezónou. Ministerstvo financí do dnešní nabídky zařadilo pouze dluhopisy se splatností přes deset let, které v posledních týdnech zdražili na finančních trzích nejvíce. Jejich atraktivita tak poklesla a investoři mohou vyčkávat na kratší splatnosti, které mohou nabídnout vyšší potenciál zisku. Zároveň již několik týdnů pozorujeme velmi nízkou aktivitu na finančních trzích nejen v regionu ale i globálně, která odpovídá spíše letním měsícům. Až další aukce tak potvrdí, zda zájem investorů o české státní dluhopisy se opravdu začíná vracet z rekordních hodnot předchozích měsíců ke spíše průměrným úrovním, kterým odpovídala i dnešní aukce.
  • Nabídkové deficity ženou cenu komodit stále výš
    Komodity dál přitahují zvýšenou pozornost i poptávku. Oživení globálních aktivit po nasazení vakcín v kombinaci se zelenou transformací a počínajícím nedostatkem hned několika klíčových komodit způsobilo, že Bloomberg Commodity Index od loňského dubna, kdy se svět zmítal v hlubinách koronavirového zoufalství, stoupl o 45 %. Díky tomu se akcie spojené s komoditami za poslední rok vyšplhaly mezi nejlepší tematicky zaměřené akciové koše Saxo.
  • Nabírá EURUSD dech do další růstové fáze??
    Při pohledu na poslední vývoj hlavního měnového páru je vidět, že jak posledně zmiňovaná hranice 200% Fibo opravdu ...
  • Na bitcoin čeká důležitá resistence
    Cena bitcoinu je v posledních týdnech extrémně volatilní a býci zdá se získávají znovu sebevědomí. Fundamentálně se situace příliš nemění a faktem je, že růst z 3 na 8 tis. přišel prakticky bez jakékoli nové fundamentální zprávy. Technicky ale začíná situace vypadat rozhodně zajímavě.
  • Na bitcoinu se 4. května 2023 vytvořila formace trojúhelníku
    Bitcoin se obchoduje kolem 29 132 USD. Cena vytvořila formaci trojúhelníku a v posledních seancích se pohybuje převážně do strany. Tato postranní konsolidace potrvá maximálně dalších 8–9 dní, než cena ztratí prostor nebo než se z trojúhelníku vymaní. Rezistence na horní hranici trojúhelníku je na ceně 29 705 USD a support na spodní hranici trojúhelníku na ceně 27 745 USD. Medvědí divergence RSI nás už varovala před možnou změnou trendu. Propad pod trojúhelníkovou formací zvýší šance na začátek této budoucí změny. Průraz nad rezistenci umožní odraz nahoru k 33 000 – 34 000 USD.
  • Na Bitcoinu sledujeme medvědí divergenci s NASDAQ 📉
    Kryptoměny na konci týdne nedokážou držet krok s býky na akciových trzích. Navzdory zvýšené ochotě riskovat na světových trzích bitcoin ztrácí. Důvodem jsou vnitřní problémy odvětví a systémové riziko, které představuje kolaps burzy FTX a fondu Alameda Research. K ohroženým se dnes přidala i společnost BlockFi, která zmrazila výběry:
  • Nabitý kalendář v Česku: mzdy, průmysl i maloobchod
    Konec minulého týdne se na trzích nesl ve znamení důležitých čísel na obou stranách Atlantiku. Ve Spojených státech to byly srpnové payrolls, které potvrdily ochlazení amerického trhu práce, což je z pohledu Fedu jasný signál pro stabilitu sazeb na zářijovém zasedání. V eurozóně se naproti tomu v srpnu zastavil desinflační trend.
  • Nabitý makroekonomický týden: Makrodata na 2.-6.3
    Nabitý makroekonomický týden - makrodata na 2.3.2015 do 6.3. 2015 od brokerské společnosti LYNX...
  • Na Blockchain & Bitcoin Conference Prague se bude mluvit o možnostech blockchainu v rámci platebního prostoru EU
    19. května na Blockchain & Bitcoin Conference Prague vystoupí nezávislý finanční expert Ugo Bechis (Milán, Itálie). Poví o perspektivách vývoje a praktickém uplatnění blockchainu v platebním prostoru. Mezi oblasti jeho dlouhodobých výzkumů patří bankovnictví, online-trading, korporativní a maloobchodní platby, poskytování bankovních služeb na dálku, uvěřování a bankovní pojištění a regulační otázky jednotlivých států eurozóny.
  • Na britskej libre je rekordné množstvo špekulantov. Hrozí short-covering?
    Po brtiskom referende sa do britskej libry nahrnuli vo veľkom špekulanti. Počet špekulatívnych pozícií podľa americkej komisie pre trading futures kontraktov neustále rastie a v posledných týždňoch dosiahol nové maximá. (Bavíme sa tu o veľkých špekulatívnych pozíciách, ktoré spĺňajú určité kritériá, nie o niekoľkých lotoch). Ich počet je zhruba dvojnásobný v porovnaní s druhou polovicou minulého roka (graf of @Birdyword):
  • Na BTC Prague, největší evropské bitcoinové konferenci letošního roku, se představí český průkopník těžby kryptoměn 2Bminer
    Druhý červnový víkend bude v Praze patřit největší konferenci o kryptoměnách v Evropě. Na BTC Prague v pražských Letňanech vystoupí významné osobnosti krypto světa. Platinovým partnerem konference se stala česká společnost 2Bminer, která patří mezi rychle rostoucí hráče v oblasti prodeje, provozu a servisu strojů pro těžbu kryptoměn. Společnost na veletrhu BTC Prague návštěvníkům představí, jak lze nízkonákladově vytěžit bitcoin za využití zbytkové energie z obnovitelných zdrojů. Konference se zúčastní i členové salvadorské vlády, a to právě díky zakladatelům platformy 2Bminer Jakubovi Hlavenkovi a Michalu Bílkovi.
  • Na burzách je od roku 2018 nejméně BTC
    Na peněženkách burz se podle platformy CryptoRank nachází pouze 6,3% všech vytěžených Bitcoinů. Rostoucí počet Bitcoinů na burze znamená, že investoři je na burzy přesouvají, aby je prodali. Pokud se z burz Bitcoiny odlévají, znamená to pak, že majitelé Bitcoiny přesouvají na vlastní peněženky.
  • Na burze se objeví akcie České zbrojovky, obchodovat se nebudou
    Na akciovém trhu pražské burzy se objeví od pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří Kovařík ČTK řekl, že se zatím neuskutečnila veřejná nabídka akcií společnosti, protože se čeká na zlepšení situace na akciových trzích. Firma ale podle něj bude reportovat své výsledky jako obchodované společnosti. Jde o takzvaný technický listing akcie, dodal.
  • Na burze se právě začíná obchodovat s prvními americkými ETF, které investují do spotového bitcoinu
    Americká Komise pro kontrolu cenných papírů, SEC, schválila první americké ETF fondy investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v bitcoinu mnohem širšímu světovému publiku. Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, mají všechny nízké ukazatele celkové nákladovosti. V tuto chvíli lze jen těžko říct, co to udělá s cenou bitcoinu, ale na jiných trzích, například u zlata a uranu, kde měly ETF v držení podkladová fyzická aktiva, byly dopady na cenu pozitivní. Pro evropské investory, pro něž platí předpisy ESMA, nebudou mít tyto nové americké ETF větší význam, protože se příslušnými předpisy neřídí.
  • Na burze se v uplynulém týdnu nejvíc dařilo akciím Fortuny
    Na pražské burze se v uplynulém týdnu nejvíc dařilo akciím sázkové společnosti Fortuna, které přidaly pět procent na 148 Kč. Nejvíce naopak propadly cenné papíry společnosti Pegas Nonwovens, a to o 8,6 procenta. Index PX index zůstal beze změny na 1045 bodech, vyplývá z výsledků burzy.
  • Na burze teče krev. Řidiči mohou mít škodolibou radost
    Na konci loňského roku společnost BH Securities upozorňovala, že výnosová křivka zaznamenala zcela mimořádnou situaci. Poprvé od roku 2007 se výnosy na dvouletých a pětiletých amerických vládních dluhopisech vyrovnaly. Tato situace nám naznačovala, že investoři projevují zvýšený zájem o dlouhodobé dluhopisy, čímž stlačují jejich výnosy. Většinou se tak děje v situacích, kdy trh věří, že se v budoucnu začnou snižovat úrokové sazby v ekonomice. Následující vývoj ve Spojených státech nám ukázal, že se tak skutečně stalo.
  • Na burzovní trh Start míří Prabos, Fillamentum či Primoco
    Již v příštím měsíci spouští pražská burza nový trh Start určený právě pro obchodování s akciemi malých a středních firem. A očekávání je velmi slibné pro ty, co se chystají na burzu vstoupit, ale i pro nové či stávající investory. V květnu se o přízeň investorů bude kromě obuvnické společnosti Prabos, ucházet i výrobce náplní do 3D tiskáren Fillamenta nebo známý výrobce dronů s názvem Primoco. V následujícím měsíci červnu pak na trh Start vstoupí provozovatel sdílených kanceláří Hub Ventures.
  • Na Cardanu je již více než 40 000 inteligentních kontraktů, jak to může ovlivnit cenu?
    Smart kontrakty se po 12. září staly skutečností v síti Cardano. Alonzo Hard Fork Combinator umožní vývojářům vytvářet inteligentní smlouvy v ekosystému. To pomůže s tvorbou decentralizované aplikace (DApps) , která poskytuje služby decentralizovaných financí (DeFi).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank