Sobota 21. prosince 2024 17:39
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Ekonomice se prozatím daří, rizikem je však druhá vlna koronaviru

02.10.2020 13:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemské hospodářství podle finálního odhadu Českého statistického úřadu pokleslo v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 8,7 %, v porovnání s loňským rokem pak odepsalo 10,9 %. Ve srovnání s předchozím odhadem ze začátku září došlo tudíž k jen nepatrné revizi meziročního poklesu z původních 11,0 %,  mezičtvrtletní tempo zůstalo beze změny. Nadále tak platí, že pokles české ekonomiky byl v druhém čtvrtletí historicky nejhlubší. Důsledky koronavirové pandemie se podepsaly na téměř všech složkách HDP a téměř všech odvětvích. Dna ekonomika dosáhla v dubnu, poté však již docházelo k jejímu oživení s tím, jak se postupně rozvolňovala restriktivní vládní opatření.

Jedinou výdajovou složkou hrubého domácího produktu, která v druhém čtvrtletí nepůsobila na prohloubení poklesu ekonomiky byly fixní investice. Ty oproti prvnímu čtvrtletí mírně vzrostly o 0,9 %. Jak ukazují dnes zveřejněná data sektorových účtů, za mezičtvrtletním nárůstem celkových fixních investic stály především investice vlády, které tak zhruba kompenzovaly svůj pokles z prvního čtvrtletí. Soukromé investice po výrazném propadu z prvního čtvrtletí o více než 8 % mezičtvrtletně, svůj pokles již v druhém čtvrtletí dále neprohlubovaly. S očekáváním závažných dopadů koronavirové pandemie na chod ekonomiky, tak podnikatelské subjekty zřejmě pozastavily velkou část investičních projektů ihned po jejím propuknutí. V meziročním vyjádření tak celkové fixní investice setrvaly ve výrazném poklesu i v druhém čtvrtletí, a to zhruba o 5 %.

Míra investic nefinančních podniků měřená podílem fixních investic na přidané hodnotě v tomto sektoru oproti prvnímu čtvrtletí mírně vzrostla na 29,2 %. To bylo dáno především výrazným mezičtvrtletním poklesem přidané hodnoty nefinančních podniků o 6,5 %. Jejich investice však i přesto mezičtvrtletně vzrostly o 1,6 %. Tento údaj tak může být příslibem pro třetí čtvrtletí letošního roku. V sektoru nefinanční podniků pokračoval pokles míry zisku, když snížení příjmů z prodeje zboží a služeb bylo rychlejší, než pokles mzdových nákladů. Ty se snížily mezičtvrtletně o zhruba 4 %.

Zpět na nohy se hospodářství stavělo v uplynulých měsících rychleji, než se původně čekalo, a platilo to velmi pravděpodobně i v průběhu třetího čtvrtletí. Nad očekávání dobře se vedlo především průmyslu, jehož produkce se podle posledních dostupných dat za červenec snížila v uvozovkách již jen o pět procent, zatímco v dubnu byla oproti loňsku nižší zhruba o jednu třetinu. K dobrým červencovým číslům sice dopomohlo odlišné čerpání celozávodních dovolených a za srpen lze tak očekávat jejich částečnou korekci, i přesto je však oživení ve výrobním sektoru prokazatelné. To potvrzuje i index nákupních manažerů, který se v září po téměř dvou letech dostal nad hranici 50 bodů. K oživení ve výrobním sektoru napomohlo především obnovení poptávky ze zahraničí, na níž jsou exportně zaměřené průmyslové podniky závislé. Překvapivě rychle vzrostla i poptávka po automobilech, předkrizové úrovně však stále nedosahuje.

Některé průmyslové podniky se tak paradoxně dostaly opět do situace, kdy řeší nedostatek zaměstnanců. Chybí jim totiž pracovníci ze zahraničí, kteří se ani po otevření hranic v plném rozsahu zpět do ČR nevrátili. Tuzemská míra nezaměstnanosti přitom zůstává s ohledem na aktuální situaci i nadále poměrně nízká, a to také vlivem vládního programu Antivirus. Ten sice na jednu stranu brání ztrátě pracovních míst, na tu druhou však zároveň omezuje rozvoj perspektivnějších odvětví.

Pozitivní vývoj prozatím pokračuje i ve spotřebitelském sektoru, což potvrzují maloobchodní prodeje, které se již dokonce vrátily k meziročnímu růstu. Oživily i tržby v oblasti služeb, avšak v o poznání menším rozsahu. Oproti loňsku tak zůstávají zhruba o deset procent nižší. Je zřejmé, že domácnosti z obav ze ztráty zaměstnání svou spotřebu v průběhu druhého čtvrtletí výrazně omezily, a to i přesto, že jejich příjmy současnou krizí prozatím významně zasaženy nebyly. Výsledkem je tak výrazný nárůst míry úspor na historicky nejvyšší úroveň 18,5 %.

V důsledku dosavadního příznivého vývoje měsíčních indikátorů tak pro třetí čtvrtletí letošního roku očekáváme nárůst tuzemské ekonomiky mezičtvrtletně o 4,3 %, což by v meziročním vyjádření znamenalo zmírnění poklesu na 7,6 %. Jedná se však o předběžný odhad, který budeme s přibývajícími daty ještě zpřesňovat. Výrazně více nejistý je však vývoj v posledním letošním čtvrtletím, a to s ohledem na probíhající druhou vlnu koronaviru. Není zřejmé, jak moc omezující budou opětovně zaváděná vládní opatření, případně po jak dlouhou dobu budou v platnosti. My i nadále v naší prognóze počítáme s poklesem ekonomiky za celý letošní rok o 5 %, rizikem je však hlubší pokles.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekomomický komentář - 16.06
    Komentářo Silný pokles u VIX a silný odraz u rizika. S&P500 prolomil 200 denní klouz. průměr a...
  • Ekomomický komentář - 17.05
    Komentářo Krize státních dluhů v Evropě nadále vévodí novinovým titulkům. Španělsko a Portugalsko oznámily rozš...
  • Ekomomický komentář - 17.06
    Komentářo Zprávy byly přes noc většinou medvědí. Španělská centrální banka oznámila, že zveřejní výsledky stres...
  • Ekomomický komentář - 21.06
    Komentářo CNY ulétává poté, co se PBoC snažila o dosažení "flexibility" ve směném kurzu. Vše...
  • Ekomomický komentář - 22.06
    Komentářo Pár USDCNY opět oživil na téměř nezměněný stav z minulého týdne, ale 12 měsíční NDF zůstává nízko, proto tr...
  • Ekomomický komentář - 28.06
    Komentářo HDP USA byl opět revidován níže při třetím odhadu minulý pátek; tentokrát na 2.7% z 3.0%. R...
  • Ekonom a politolog Roman Pilíšek: Stoupající cena zlata vypovídá o české měně
    Hranice 60 tisíc korun za unci zlata byla pokořena. Došlo k tomu v den zasedání rady České národní banky, která snížila úrokové sazby o 0,25 procenta. Podle ekonoma Romana Pilíška jde o symboliku toho, co papírové měny v dnešní době představují.
  • Ekonom ČEZ: Zimu bychom měli s plynem zvládnout, postupně se otevřou nové zdroje
    Tato zima zatím vypadá, že bude s ohledem na zásoby plynu v zásobnících a na kontrakt na zkapalněný plyn (LNG) zvládnutelná, řekl dnes na brněnské konferenci Energetika 2022 hlavní ekonom energetické společnosti ČEZ Pavel Řežábek. Připomněl, že v Německu má ještě během této zimy vzniknout pět terminálů na LNG. Zároveň je do budoucna optimistou v otázce dostupnosti a ceny plynu vzhledem k tomu, že nalezišť po světě je dostatek a nyní se investorům začne vyplácet otevírat nové vrty. Málokdo bude chtít nakupovat od Ruska jako nesolidního a nespolehlivého partnera, míní.
  • Ekonomice by pomohl optimismus, který ovšem kroky vlády nepodporují
    Podle zpřesněného odhadu se hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně nezměnil a meziročně klesl o 0,4 %. Za poklesem stálo v první řadě to, že domácnosti méně utrácely a jejich spotřeba meziročně poklesla o 6,4 %. Naopak, vláda svou spotřebu zvýšila o 3,9 % a pokles ekonomiky tím brzdila. Dalším důvodem poklesu bylo snížení zásob v ekonomice. Jinými slovy, firmy nemají tolik rozpracovaných výrobků a komponent k nim. Podnikatelé tak reagovali na válku a všeobecný pesimismus ve společnosti.
  • Ekonomice se prozatím daří, rizikem je však druhá vlna koronaviru
    Tuzemské hospodářství podle finálního odhadu Českého statistického úřadu pokleslo v druhém čtvrtletí o 8,7 %, v porovnání s loňským rokem pak odepsalo 10,9 %. Ve srovnání s předchozím odhadem ze začátku září došlo tudíž k jen nepatrné revizi meziročního poklesu z původních 11 %, ten mezičtvrtletní zůstal beze změny. Nadále tak platí, že pokles české ekonomiky byl v druhém čtvrtletí historicky nejhlubší. Důsledky koronavirové pandemie se podepsaly na téměř všech složkách HDP a téměř všech odvětvích. Dna ekonomika dosáhla v dubnu, poté však již docházelo k jejímu oživení s tím, jak se postupně rozvolňovala restriktivní vládní opatření.
  • Ekonomice Spojených států se daří, ale existují četná rizika
    „Jerome Powell zakopal s americkým prezidentem na konci uplynulého roku válečnou sekeru. Otázkou však je, co sleduje svým výpadem bývalá šéfka FEDu Janet Yellen. Ta se totiž do Donalda Trumpa tvrdě opřela, když kritizovala jeho ekonomické znalosti. Americký prezident údajně nerozumí úloze FEDu a prý by ani nedokázal vyjmenovat jeho dva hlavní cíle – kontrolu inflace a podporu zaměstnanosti,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • Ekonomická aktivita a inflace podle PMI klesá, analýza EUR/USD
    Obchodní aktivita podniků v eurozóně v únoru rostla nejpomalejším tempem za déle než rok, když firmy ve službách i výrobní podniky zažily...
  • Ekonomická aktivita New Yorku na 20měsíčním maximu, analýza EUR/USD
    Americký index cen výrobců (PPI) zaznamenal v prosinci největší nárůst za posledních 6 měsíců. Meziměsíčně si pol...
  • Ekonomická aktivita v Británii a eurozóně roste, analýza EUR/GBP
    Španělský sektor služeb zpomalil poprvé za posledních 5měsíců. Oslabení indexu nákupních manažerů (PMI) je překvapením, protože se počítalo...
  • Ekonomická aktivita v eurozóně se zlepšuje
    Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank. Trhy v minulém týdnu překvapila statistika HDP eurozóny, které v poslední k...
  • Ekonomická analýza Moore Czech Republic potvrdila výhodnost investice do lanovky na Ještěd
    Jednokabinová lanovka, pro kterou hlasovali obyvatelé Liberce, radní i zastupitelé, bude sice náročnější na investice, z dlouhodobého hlediska se však jedná o ekonomicky nejvýhodnější variantu. Vyplývá to ze studie „Podnikatelský záměr na obnovení a provozování lanové dráhy Horní Hanychov – Ještěd“, kterou pro statutární město Liberec vypracovala skupina Moore Czech Republic a která byla součástí podkladů pro liberecké zastupitele. Cílem studie bylo sestavit ekonomický model záměru a vyhodnotit jeho finanční parametry.
  • Ekonomická data z USA mají stále tendenci spíše podstřelovat konsenzus
    Jedno zajímavé info ještě předtím, než budou zveřejněny výsledky z amerického trhu práce, které se ale může hodit i do...
  • Ekonomická důvěra v ČR klesla
    Podle měření ČSÚ v červenci po předchozím silném nárůstu klesla souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo jak v případě důvěry spotřebitelů, tak u podnikatelů. V případě podnikatelské důvěry byl pokles způsoben především výrazným snížením důvěry v průmyslu a částečně i ve stavebnictví. V případě obchodu a služeb důvěra stagnovala. I přes červencový pokles se úroveň důvěry spotřebitelů i podnikatelů drží na předpandemických úrovních. S ohledem na předchozí rozvolnění protipandemických opatření je pokles důvěry zejména u spotřebitelů lehce překvapivý. Důvodem může mít vyšší inflace, kvůli které se zvýšil počet respondentů obávající se zhoršení finanční situace. Zajímavé ale je, že se mírně zvýšily i obavy z růstu nezaměstnanosti. Nicméně po předchozím nárůstu důvěry lze na červencová data nahlížet jako na určitou korekci optimismu nežli na nový trend.
  • Ekonomická důvěra v ČR rekordně propadla
    Ekonomická důvěra v dubnu klesala ve všech segmentech a ve většině s nich rekordně. Největší propady v historii sledování těchto ukazatelů zaznamenala důvěra v průmyslu, ve službách, v obchodu i nálada spotřebitelů. Relativně menší pokles byl zaznamenán ve stavebnictví, kde jako hlavní bariéru růstu podnikatelé opět označili nedostatek zaměstnanců, zatímco problém s poptávkou byl až na druhém místě. Zde lze do budoucna očekávat větší posun ve směru slabší poptávky. Nejhlouběji se dle očekávání propadla důvěra ve službách následována průmyslem a obchodem. Stavebnictví je v tomto srovnání i přes velký propad o poznání lépe.
  • Ekonomická moc krajů v posledních letech citelně roste. Příjmy i výdaje krajských rozpočtů stoupají znatelně rychleji, než je tomu v případě státního rozpočtu
    Objem veřejných prostředků přerozdělovaných na úrovni krajů v posledních letech citelně narůstá, a to rychlejším tempem než objem prostředků přerozdělovaných v rámci státního rozpočtu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex