Neděle 03. listopadu 2024 12:31
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Co přinese zrušení daně z nabytí nemovitosti? Kdo si pospíší, vydělá na tom dvakrát

20.05.2020 09:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Současná složitá situace, která se v řadě zemí nyní mění ve více ekonomických problémů než zdravotních, přinesla také u nás nejedno podpůrné opatření. K přerušení EET, zrušení Účtenkovky a podobně se trochu nečekaně rychle dostalo i na zrušení jedné z velmi diskutabilních až sporných daní – daně z nabytí nemovitých věcí. Co může tato změna v praxi přinést v oblasti financování bydlení nebo investic do nemovitostí?

Současná výše daně z nabytí nemovitých věcí činí 4 % a je splatná do 3 měsíců od nabytí nemovitosti. S ohledem i na dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí se u běžných nemovitostí jedná o významnou částku v řádu desítek až nižších stovek tisíc korun. Zrušení daně je nyní ve fázi schváleného vládního návrhu zákona, který ale ještě musí projít celým legislativním procesem. Podle tohoto návrhu je zrušení daně platné i zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví v prosinci 2019 a později. Kdo daň již zaplatil, může si požádat o vrácení přeplatku, který mu takto vznikne.

Je lepší neplatit daň, nebo si odečíst úroky?

Zrušení daně je spojeno se zrušením možnosti uplatňovat si úroky zaplacené z úvěrů na bydlení jako nezdanitelnou část základu daně. Zjednodušeně řečeno si již poplatník nebude moci odečíst objem úroků zaplacených na úvěrech na bydlení z daní, takže se mu nevrátí 15 % z této částky. „Celkově se může jednat o vyšší částky, než kolik činí daň z nabytí nemovitosti. Například při koupi nemovitosti za 2,5 milionu kupující ušetří na dani okamžitě 100 tisíc korun. Díky odečtům úroků v průběhu následujících 30 let splácení by pak ušetřil dalších asi 155 tisíc na dani z příjmu. To celkem odpovídá úspoře 30 měsíčních splátek, tedy skoro, jako kdybychom nemuseli 2,5 roku platit hypotéku,“ říká Václav Šimek, specialista na financování bydlení Freedom Financial Services. „Přesto pokud bych si měl vybrat, zda daň z nabytí zachovat, nebo ji zrušit současně s daňovým odečtem úroků z úvěrů na bydlení, pak bych volil i tak zrušení daně z nabytí nemovitostí, protože ta jednorázová úspora na začátku je citelnější a pro kupující znamená o komplikaci méně,“ dodává Václav Šimek.

Odkládali jste nákup? Teď bude zřejmě nejlepší chvíle

Aktuální podoba vládního návrhu dále počítá s přechodným obdobím, kdy i přes zrušenou daň bude ponechána možnost odečtu úroků. „Lidé, kteří investují do vlastního bydlení v období od prosince 2019 do konce roku 2021, by tak neplatili čtyřprocentní daň a současně by si mohli po celou dobu splácení úvěrových závazků odečítat zaplacené úroky z daňového základu,“ zdůrazňuje Václav Šimek. Podle něj tak bude do konce roku 2021 pokračovat zvýšený zájem všech těch klientů, kteří plánovali investice do vlastního bydlení s využitím financování úvěrem a budou nadále v dobré ekonomické kondici, aby jim financování bylo poskytnuto. „Tento vývoj bude podpořen i dalším mírným snižováním úrokových sazeb. Rozhodně nyní nelze očekávat jejich postupný dlouhodobý růst, o kterém se mluvilo ještě před současnou pandemií,“ předpokládá Václav Šimek.

Vyšší šance dosáhnout na hypotéku

Kupující budou mít díky úspoře na dani vyšší šanci na financování dosáhnout. „Některým žadatelům o úvěr nemusela úhrada této daně umožnit dosáhnout na nejvýhodnější hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty, protože neměli dostatečný objem vlastních prostředků. Nově mohou dosáhnout na financování, které by jim jinak už nevycházelo, popřípadě si nebudou muset brát větší úvěr na zaplacení daně,“ vysvětluje Václav Šimek. Žadatelům by také mělo pomoci uvolnění dříve zavedených pravidel ze strany ČNB ohledně poměru výše úvěru vůči zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) a poměrových ukazatelů příjmů a zadlužení (DTI i DSTI). „Možná překvapivě pro ČNB se zatím komerční banky neunáhlily a plošně neuvolnily nedávno zpřísněné parametry LTV, DTI a DSTI. Chovají se vcelku logicky s ohledem na rizika, jež je nutné nyní u klientů o to pečlivěji zvažovat,“ dodává Václav Šimek.

Investoři by si měli pospíšit

Další důležitou lhůtou vyplývající z návrhu nového zákona je konec roku 2020. Pro toho, kdo stihne pořídit nemovitost ještě letos, bude platit takzvaný časový test ještě dle stávajících pravidel, tedy mu při prodeji nemovitosti za déle než 5 let od pořízení nevznikne povinnost z případného zisku zaplatit daň z příjmu. Od příštího roku pak bude časový test prodloužen na 10 let. „Bez ohledu na spravedlivost nebo koncepčnost navržených opatření bude návrh zákona dozajista impulzem pro trh. Investoři do nemovitostí jistě budou chtít zvažované investice uspíšit a stihnout toho co nejvíce do konce roku. Nákupní apetit této skupiny kupujících poté možná mírně ochladne, pro dlouhodobého investora ale prodloužení časového testu zase tak kritické nebude,“ domnívá se Václav Šimek.

Investovat vlastní prostředky, nebo využít úvěr?

Pokud uvažujete o investici například 2,5 milionu do koupě nemovitosti na pronájem, stojí za to zvážit, zda se nevyplatí investovat z vlastních prostředků kupříkladu jen 0,5 milionu a zbytek financovat hypotečním úvěrem za v současnosti velmi nízkých úrokových sazeb blížících se opět k 2 %. „Takto si můžete ‚zarezervovat‘ možnost budoucí úroky odečíst z daní, když nemovitost nebudete pronajímat. Zbývající 2 miliony lze držet jako finanční rezervu a doplnit s ní třeba investiční portfolio takříkajíc ‚ve slevě‘ při současném poklesu akciových trhů. Vedle diverzifikace si tak současně udržíte i více likvidní rezervu do nejistého období, nemluvě o vlivu inflace,“ doporučuje Václav Šimek.

Příklady výše daně z nabytí nemovitosti a orientační daňové úspory na zaplacených úrocích (uvažovaná úroková sazba 3 %, průměr za dobu splatnosti úvěru)

Kupní cena

Daň

(4%)

Hypotéka (80%)

Splatnost

(v letech)

Splátka

(měsíčně)

Zaplacené úroky

Daňová úspora

1 500 000 Kč

60 000 Kč

1 200 000 Kč

30

5 059 Kč

621 329 Kč

93 199 Kč

20

6 655 Kč

397 241 Kč

59 586 Kč

2 000 000 Kč

80 000 Kč

1 600 000 Kč

30

6 746 Kč

828 439 Kč

124 266 Kč

20

8 874 Kč

529 655 Kč

79 448 Kč

2 500 000 Kč

100 000 Kč

2 000 000 Kč

30

8 432 Kč

1 035 549 Kč

155 332 Kč

20

11 092 Kč

662 068 Kč

99 310 Kč

3 500 000 Kč

140 000 Kč

2 800 000 Kč

30

11 805 Kč

1 449 769 Kč

217 465 Kč

20

15 529 Kč

926 896 Kč

139 034 Kč

5 000 000 Kč

200 000 Kč

4 000 000 Kč

30

16 864 Kč

2 071 098 Kč

310 665 Kč

20

22 184 Kč

1 324 137 Kč

198 621 Kč

Zdroj: Freedom Financial Services

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Co právě řekl šéf největší americké banky svým akcionářům?
    „Jamie Dimon si zachovává skeptický přístup k ekonomice USA a nevylučuje znovu rostoucí úrokové sazby ani dlouhodobě zvýšenou inflaci nad 2 %,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Co prozradila Janet Yellen, Poloz povzbudil CAD, Řecko je na chvíli zachráněné; analýza DOLARU, USD/JPY, EUR/NZD
    Janet Yellen včera ve svém projevu před americkým Kongresem zopakovala to, co vypovídal zápis z lednového zasedání americké centrální...
  • Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy
    Závěr týdne stále negativně ovlivňují výhledy některých z velkých technologických jmen, aktuálně především Amazonu. V podstatě se vracíme k naší otázce před startem výsledkové sezóny, tedy zda se trh nechá unést dobrými čísly, nebo přesune pozornost k už ne tak hvězdným příštím kvartálům. Dá se říci, že na investory zatím funguje obojí, ovšem momentálně převládá pohled dopředu a ten je spojen s obavami.
  • Co přinese další halving bitcoinu
    Hodleři vyčkávají, co z dlouhodobého hlediska přinese halving. Mnozí spekulují a přemýšlí, zda se objeví nová třída bitcoinových milionářů.
  • Co přinese omezování nákupů aktiv aneb nakupujte fámy, prodávejte jistotu
    Jedním z klíčových témat letošního roku bude omezování nákupů aktiv americkou a evropskou centrální bankou (tapering). Z analýzy reakcí trhů na předchozí omezování nákupu aktiv vyplývá, že trhy nejvíce reagují na předběžná oznámení. V tuto dobu výnosy na delších splatnostech rostou, výnosová křivka se stává strmější, v segmentu 30-50 let naopak plošší. Krátký konec výnosové křivky je pak ukotven očekáváními, že úrokové sazby zůstanou v nejbližším období beze změny. Jakmile jsou však sděleny konkrétní kroky týkající se taperingu, růst výnosů se zastavuje, volatilita na trhu klesá, přičemž v době, kdy jsou nákupy skutečně omezovány, se již trh věnuje něčemu zcela jinému. ECB s náznaky ohledně omezování pandemického programu zřejmě nepřijde dříve, než bude znát výsledky své strategické revize nástrojů měnové politiky. Jako termín pro předběžná oznámení by tak přicházelo v úvahu září. Konkrétní kroky ECB podle našeho názoru neoznámí dříve než v říjnu či v prosinci, ale rozhodně ne dříve než Fed. Ten by s předběžným oznámením mohl přijít v srpnu, a to v době konání sympozia v Jackson Hole. Na trzích tak opět začne platit staré dobré pravidlo: nakupujte fámy, prodávejte jistotu.
  • Co přinese páteční setkání v Jackson Hole?
    Centrální banky v posledních týdnech stále více snižují sazby. Potvrdí se po pátečním projevu guvernéra Fedu Powella, že dochází k obratu globální monetární politiky? Seznam mluvčích ještě není znám, ale hlavním tématem by měly být výzvy monetární politiky. Diskutovat se bude také o dopadech rozdílných úrokových sazeb, důsledcích kvantitativního uvolňování na kapitálové trhy, o novém mandátu centrálních bank a cestě k normalizaci.
  • Co přinese podzim na finanční trhy:
    V období mezi 26. zářím a 8. listopadem se v Evropě a ve Spojených státech budou konat šestery klíčové volby a referenda. V USA změří v prezidentských volbách své síly Hillary Clintonová a Donald Trump. Prezidenstké volby čekají i Rakousko. Minimálně jedny volby budou v Španělsku. Italské referendum může vyústit až v rezignaci ministerského předsedy Mattea Renziho. Referendum o migračních kvótách v Maďarsku by mohlo potvrdit nezadržitelný nárůst populismu v Evropě, což by byl pouhých několik měsíců po Brexitu další nezdar Evropské unie. Podle Christophera Dembika, vedoucího oddělení makroanalýz Saxo Bank, právě akumulace politických rizik ve velmi krátkém časovém období by mohla mít negativní dopad na finanční trhy. Od září už investoři nebudou mít čas si vydechnout. Politická rizika jsou na předním místě agendy.
  • Co přinese rozhodnutí Fed a klíčový earnings týden?
    Následující týden bude ve znamení bohatého makroekonomického programu v čele s rozhodnutí Fed a akcioví investoři získají příležitosti na obchodování earnings.
  • Co přinese zítřejší zasedání Bank of Japan?
    Už je tomu rok, co guvernér Bank of Japan (BoJ) Haruhiko Kuroda naposledy uvolnil měnovou politiku a oslabil tak japon...
  • Co přinese zpráva ze zasedání Fed? – Makrodata na 18.-21.11
    Čeká nás další týden s mnoha důležitými daty. Investoři nejvíce očekávají středeční zprávu ze zasedání Fed, která by m...
  • Co přinesla Německu Angela Merkelová v oblasti ekonomické reformy?
    Je neoddiskutovatelné, že Německo má obrovsky silné stránky zahrnující nízkou míru nezaměstnanosti (5,6 % na celostátní úrovni a v Bavorsku dokonce jen 3 %), úvěrové hodnocení AAA, a řadu nadnárodních firem, které fungují po celém světě. Na druhé straně však stojí fakt, že německá ekonomika je v podstatě „nefunkční“.
  • Co přinesl Brexit na finanční trhy?
    Voliči ve Velké Británii hlasovali ve čtvrtečním referendu pro odchod země z Evropské unie po 43letém členství. Světové finanční trhy propadaly a ukázaly, že zpráva je pro finanční trhy největší šok od globální ekonomické krize z roku 2008.
  • Co přineslo červencové zasedání ECB? Co z toho plyne pro euro?
    Evropská centrální banka (ECB) ponechala na svém včerejším zasedání monetární politiku beze změny. Prezident Mario Draghi...
  • Co přineslo červnové zasedání ECB?
    Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu. Sazba pro refinanční operace zůstala na nule a depozitní sazba, která je nyní považována za hlavní nástroj úrokových sazeb, zůstala na úrovni mínus 0,40 procenta.
  • Co přineslo zasedání české a britské centrální banky, konec týdne ve znamení dat NFP z USA; analýza EUR/USD, GBP/AUD
    Rozhovory s Řeckem o třetím úvěrovém programu úspěšně pokračujía Evropská komise (EK) stále věří, že dohody by mohlo být dosaženo...
  • Co přineslo zasedání ECB?
    Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,15 proce...
  • Co přineslo zasedání ECB? Analýza EUR/USD
    Včera zasedala Evropská centrální banka (ECB), která podle očekávání ponechala monetární politiku beze změny. Pot...
  • Co přineslo zasedání ECB? Analýza EUR/USD, USD/JPY
    Mario Draghi včera ve svém projevu, jenž následoval po zasedání Evropské centrální banky (ECB) pečlivě vážil slov...
  • Co přineslo zasedání Fedu, kolik utratila ČNB za intervence? Analýza AUD/NZD, USD/CAD, BOSSA USD
    Americký dolar včera po zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky (Fed) neoslabil, ani když se komen...
  • Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
    Rok 2021 byl, stejně jako ten loňský, poznamenaný probíhající globální pandemií onemocnění Covid-19. Od roušek jsme se posunuli k vakcínám a počáteční paniku vystřídala spíše únava z čekání na definitivní konec. I přesto, že ten je stále v nedohlednu, vypadá to, že svět může a bude fungovat dál. „Důkazem je globální ekonomika, která je sice v různých svých částech vychýlena či poškozena, ale minimálně pokud jde o tempo růstu, je již nyní na předpandemických hodnotách,“ řekl Jan Macek, vedoucí analytického oddělení, Fincentrum & Swiss Life Select.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje