Úterý 21. ledna 2025 03:10
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Co přineslo zasedání ECB? Analýza EUR/USD, USD/JPY

05.12.2014 12:57  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Mario Draghi včera ve svém projevu, jenž následoval po zasedání Evropské centrální banky (ECB) pečlivě vážil slova, přičemž se nechtěl zavázat k ničemu, co by nemohl v budoucnu dodržet. Uvedl, že ECB bude schopna rozhodnout, zdali zahájí nákup státních dluhopisů až začátkem příštího roku, přičemž zdůraznil, že začátek roku 2015 neznamená leden. Neochota příslibu spuštění plnohodnotného QE byla po předchozích projevech překvapením, hlavně když většina trhu, vzhledem k vývoji makroekonomických ukazatelů (PMI, HDP, CPI), začínala brát QE jako samozřejmou věc. Proto investoři, zklamaní z nejistoty ohledně budoucnosti QE, včera reagovali na Draghiho slova nákupem eura a prodejem akcií.

Po tiskové konferenci nejmenované zdroje uvedli, že polovina 6členné výkonné rady ECB je proti nákupu státních dluhopisů. Tato informace je v protikladu s dalším zdrojem, jenž po zasedání a tiskové konferenci řekl, že ECB připravuje návrh programu QE, o němž se bude hlasovat již na lednovém zasedání centrální banky. Mario Draghi rovněž zdůraznil závazek banky zabezpečit stabilní cílovou hladinu a ochotu jít protiproudu Německa, největšího akcionáře banky, které nesouhlasí s odkupem státních dluhopisů centrální bankou.

ECB včera poskytla aktualizovaný výhledvývoje inflace a HDP pro nejbližší dva roky. Oba dva ukazatele byly revidovány směrem dolů. Růst HDP pro rok 2014 byl snížen z 0,9 na 0,8 procenta. Pro příští rok se odhaduje ekonomický růst na 1 procento versus zářijový odhad 1,6 procenta. V roce 2016 by měl HDP posílit o 1,5 procenta, což je o 0,4 procenta méně než odhad ze září. Inflace by měla letos v eurozóně posílit o 0,5 procenta versus předchozí odhad 0,6 procenta, v roce 2015 by podle ECB měla inflace posílit o 0,7 procenta, což je o 0,4 procenta méně než předpokládal výhled v září a v roce 2016 banka očekává růst cenové hladiny ve výši 1,3 procenta, což je ponížení o 0,1 procenta.

Signifikantní snížení odhadů vývoje HDP a inflace signalizují, že ECB by měla zasáhnout. Avšak ta chce raději počkat, až bude moci posoudit a vyhodnotit dopady nižší ceny ropy, slabší měny a přijatých monetárních opatření na ekonomiku. Levnější ropa sice na jedné straně působí na eurozónu silnými deflačními tlaky, avšak na druhé straně díky nižším cenám energií pomáhá nastartovat ekonomický růst. ECB rovněž vyčkává, na pozitivní implikace měnového kurzu na hospodářství v podobě vyššího exportu. Navíc slabší měna působí pro-inflačně, protože zdražuje importované zboží. Příští týden banka spustí druhé kolo programu levných půjček pro komerční banky TLTRO, jehož podmínky budou ve srovnání s letošním zářím nezměněny. Právě v září banky o tento program neprojevily velký zájem. Mario Draghi však doufá, že příští týden se zájem bank o levné zdroje zvýší. Objem poskytnutých půjček komerčním bankám centrální bance rovněž naznačí, kolik zdrojů bude muset do ekonomiky nalít přes jiné kanály, aby navýšila svoji bilanci o požadovanou hodnotu 0,8 - 1 bilionu eur.

Dnes bude hlavní pozornost trhu věnovaná USA. Spojené státy v 14:30 zveřejní klíčová data z trhu práce, a to počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), míru nezaměstnanosti a hodinové výdělky. Je důležité, aby mzdy v USA začaly růst a potvrdily tím ekonomickou sílu země. Nelze opomenout ani Kanadu, která ve stejnou hodinu zveřejní data z trhu práce, což může způsobit volatilitu na USD/CAD. Tento pár je zvyklý reagovat nejdřív na data z USA pak na data z Kanady. Americký dolar je tento týden podpořen několika nezávislými projevy členů bankovní rady (FOMC), kteří potvrdili, že je rozumné se domnívat, že v polovině příštího roku, banka zvýší základní úrokovou sazbu.

EUR/USD po včerejším zasedání ECB pokračuje svůj pohyb v klesajícím klíně, jež by ho mohl dovést až k předchozím minimům, tedy k hodnotě 1,2300, jako první zastávce. Při pohledu na dlouhodobější (měsíční) graf EUR/USD zjistíme, že tento měnový pár se pohybuje v klesacím trendovém kanálu, kde ho čeká nejbližší podpora (cíl) na Fibonacciho úrovni 50, korespondující s hodnotou 1,2100.

USD/JPY včera prorazil hodnotu 120,00, tedy 7letá maxima. Vzhledem k takto dlouhému časovému horizontu, když hledáme další resistenci, musíme se podívat na graf delšího časového období. Z pohledu na měsíční graf je nejbližší zastávka pro USD/JPY  na úrovni 122,70, k níž by se mohla podívat již brzy, nezklamou-li dnes data z trhu práce USA. Negativním šokem pro USD by byl propad NFP pod 150 000 a míra nezaměstnanosti nad 6,1 procenta.  Pro JPY bude klíčový příští víkend, kdy se v Japonsku konají volby.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Co přinese zítřejší zasedání Bank of Japan?
      Už je tomu rok, co guvernér Bank of Japan (BoJ) Haruhiko Kuroda naposledy uvolnil měnovou politiku a oslabil tak japon...
    • Co přinese zpráva ze zasedání Fed? – Makrodata na 18.-21.11
      Čeká nás další týden s mnoha důležitými daty. Investoři nejvíce očekávají středeční zprávu ze zasedání Fed, která by m...
    • Co přinese zrušení daně z nabytí nemovitosti? Kdo si pospíší, vydělá na tom dvakrát
      Současná složitá situace, která se v řadě zemí nyní mění ve více ekonomických problémů než zdravotních, přinesla také u nás nejedno podpůrné opatření. K přerušení EET, zrušení Účtenkovky a podobně se trochu nečekaně rychle dostalo i na zrušení jedné z velmi diskutabilních až sporných daní – daně z nabytí nemovitých věcí. Co může tato změna v praxi přinést v oblasti financování bydlení nebo investic do nemovitostí?
    • Co přinesla Německu Angela Merkelová v oblasti ekonomické reformy?
      Je neoddiskutovatelné, že Německo má obrovsky silné stránky zahrnující nízkou míru nezaměstnanosti (5,6 % na celostátní úrovni a v Bavorsku dokonce jen 3 %), úvěrové hodnocení AAA, a řadu nadnárodních firem, které fungují po celém světě. Na druhé straně však stojí fakt, že německá ekonomika je v podstatě „nefunkční“.
    • Co přinesl Brexit na finanční trhy?
      Voliči ve Velké Británii hlasovali ve čtvrtečním referendu pro odchod země z Evropské unie po 43letém členství. Světové finanční trhy propadaly a ukázaly, že zpráva je pro finanční trhy největší šok od globální ekonomické krize z roku 2008.
    • Co přineslo červencové zasedání ECB? Co z toho plyne pro euro?
      Evropská centrální banka (ECB) ponechala na svém včerejším zasedání monetární politiku beze změny. Prezident Mario Draghi...
    • Co přineslo červnové zasedání ECB?
      Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu. Sazba pro refinanční operace zůstala na nule a depozitní sazba, která je nyní považována za hlavní nástroj úrokových sazeb, zůstala na úrovni mínus 0,40 procenta.
    • Co přineslo zasedání české a britské centrální banky, konec týdne ve znamení dat NFP z USA; analýza EUR/USD, GBP/AUD
      Rozhovory s Řeckem o třetím úvěrovém programu úspěšně pokračujía Evropská komise (EK) stále věří, že dohody by mohlo být dosaženo...
    • Co přineslo zasedání ECB?
      Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,15 proce...
    • Co přineslo zasedání ECB? Analýza EUR/USD
      Včera zasedala Evropská centrální banka (ECB), která podle očekávání ponechala monetární politiku beze změny. Pot...
    • Co přineslo zasedání Fedu, kolik utratila ČNB za intervence? Analýza AUD/NZD, USD/CAD, BOSSA USD
      Americký dolar včera po zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky (Fed) neoslabil, ani když se komen...
    • Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
      Rok 2021 byl, stejně jako ten loňský, poznamenaný probíhající globální pandemií onemocnění Covid-19. Od roušek jsme se posunuli k vakcínám a počáteční paniku vystřídala spíše únava z čekání na definitivní konec. I přesto, že ten je stále v nedohlednu, vypadá to, že svět může a bude fungovat dál. „Důkazem je globální ekonomika, která je sice v různých svých částech vychýlena či poškozena, ale minimálně pokud jde o tempo růstu, je již nyní na předpandemických hodnotách,“ řekl Jan Macek, vedoucí analytického oddělení, Fincentrum & Swiss Life Select.
    • Co příští týden britskou libru čeká?
      Ve Spojeném království se toho příští týden moc dít nebude. V průběhu posledních pěti obchodních dní zveřejnilo Spojené království jen jednu zprávu, která nejdřív nevyvolala žádný zájem trhu. Trh se zdráhá obchodovat s librou, ale měna má stále potenciál klesat. Otázkou je, jakým způsobem a na jakém základě.
    • Co příští týden čeká americký dolar?
      V Americe dojde k mnoha dalším zajímavým a potenciálně významným událostem. V úterý bude zveřejněna zpráva o inflaci za leden. Připomínám, že americké reporty o inflaci přicházejí v jediném odhadu a následně nejsou revidovány ani upravovány. Index spotřebitelských cen může v meziročním srovnání zpomalit na 3 %. Jádrová inflace může meziročně klesnout na 3,7–3,8 %. Je toto zpomalení významné? Je dostatečně silné na to, aby trochu zmírnilo jestřábí sentiment tvůrců politiky Federálního rezervního systému?
    • Co příští týden čeká dolar?
      Dolar propásl spoustu příležitostí k růstu vůči euru a libře. Naštěstí bude mít příští týden další šanci. Spojené státy zveřejní ve středu zprávu o inflaci za březen, která by s velkou pravděpodobností mohla být pro dolar pozitivní. Vše bude bohužel záležet na trhu. Pokud investoři nebudou této zprávě přikládat velký význam, pak dolar nemusí stoupat. Důvody k tomu ale rozhodně mít bude.
    • Co příští týden čeká dolar?
      Pozornost trhu jako vždy upoutalo zpravodajské pozadí v USA. Americký dolar je v hrozném stavu a vůči euru a libře už déle než měsíc klesá. Brzy by měl začít posilovat, protože jinak by mohlo být pozdě. Jakékoli další zpoždění by mohlo změnit vlnový pattern obou instrumentů, což by mohlo mít nejasné následky. Jaké zpravodajské pozadí nás příští týden čeká ve Spojených státech?
    • Co příští týden čeká dolar?
      Dispozice amerického dolaru jsou poměrně dobré vůči euru a slabé vůči libře. Trh od libry stále očekává růst, zatímco zpravodajské pozadí a vlnová analýza naznačují klesající trend. Celkově máme pohyb do strany. Nadcházející americké zprávy ale budou poměrně silné, takže je velká šance, že na páru EUR/USD bude pokračovat klesající trend a na páru GBP/USD začne dlouho očekávaná vlna 3.
    • Co příští týden čeká dolar?
      Nadcházející zpravodajské pozadí v USA bude docela zajímavé. Přestože významných událostí nebude mnoho, zprávy z USA mají na měnový trh často největší dopad. Pro účastníky trhu ale budou mít jen lokální význam. Vyzdvihnu zprávy o indexech podnikatelské aktivity, prodeji nových domů, objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, HDP za první čtvrtletí, prvotních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, změnách osobních příjmů a výdajů amerických spotřebitelů, indexu spotřebitelského sentimentu a indexu PCE.
    • Co příští týden čeká dolar?
      Největší pozornost bude přitahovat zpravodajské pozadí ve Spojených státech. Kurz dolaru je pro měnový trh a světovou ekonomiku klíčový. Proto se účastníci trhu soustředí na zprávy a další události z USA. Po analýze událostí v EU a Velké Británii bude tedy užitečné pochopit události následujícího týdne v Americe.
    • Co příští týden čeká dolar?
      Na americký dolar nečekají téměř žádné důležité události. Dolar zůstává pod tlakem, ale zpravodajské pozadí ovlivňuje tržní sentiment jen velmi slabě. Takže čím méně zpráv, tím lépe. Obchodované objemy zůstanou pravděpodobně nízké, ale absence zpráv znemožní interpretovat jakoukoli z nich v neprospěch dolaru. Pro trh je důležité, aby teď upustil od modelu "prodávejte dolar". Klidné zpravodajské pozadí by mu v tom mohlo pomáhat.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    RebelsFunding