Středa 08. ledna 2025 05:51
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter

Itálie nebude žádat o úvěr z Evropského stabilizačního mechanismu

15.04.2020 15:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V. Benda, člen bankovní rady ČNB, v dnešním rozhovoru nastínil očekávání centrální banky ohledně dalšího vývoje. V této těžké a nejisté době je podle něj nesmyslné dohadovat se o přesných číslech, jelikož situace se mění ze dne na den, a to, co bylo aktuální včera, již dnes nemusí platit. V ČNB proto pracují s různými scénáři. Podle optimistického scénáře by mělo k největšímu propadu dojít ve druhém čtvrtletí následované oživením ve druhé polovině roku. To se shoduje také s našimi výhledy. Nezapomněl však zmínit, že pokud by byly výrazněji zasaženy dodavatelsko-výrobní řetězce, recese by mohla trvat déle. Centrální banka se nyní soustředí zejména na finanční stabilitu. Připouští tak možnost, že by sazby mohly dále klesat směrem k nule, ačkoliv si je bankovní rada vědoma, že to nepřinese ekonomice okamžitou pomoc. Za nepravděpodobné považuje pokles sazeb až do záporného teritoria. Pokud si to aktuální situace bude žádat, nevylučuje ani možnost mimořádného zasedání.

Italský premiér G. Conte oznámil, že Itálie nebude žádat o úvěr z unijního Evropského stabilizačního mechanismu. Využít mají v úmyslu jen nabízené půjčky od Evropské investiční banky. Využití stabilizačního mechanismu v Itálii odmítá především Hnutí pěti hvězd, bez jehož podpory by vláda neměla většinu. Itálie vyžaduje od EU emisi tzv. Corona bondů, neboli společných unijních dluhopisů, které by měly zajistit finance na překlenutí krize. Tuto možnost ovšem odmítá severní křídlo unie, zejména Nizozemí, Dánsko či Finsko. Toto řešení bude Conte obhajovat na dalším summitu, který se má uskutečnit již za týden 23. dubna. Výnosy italských dvou a desetiletých dluhopisů stouply na měsíční maximum. Navíc spread mezi italskými a německými desetiletými dluhopisy se opět zvětšil a to o dvacet bazických bodů na 2019. Německé výnosy naopak poklesly na -0,47.

Americký prezident D. Trump se rozhodl zastavit financování světové zdravotnické organizace (WHO), která podle jeho mínění pochybila, jelikož situaci ze začátku podcenila a kvůli její váhavosti se nyní nákaza začala šířit světem takovou rychlostí. Finance, které dříve USA poskytovala WHO (400 mil. dolarů), nyní poputují jiným zdravotnickým projektům. Zmínil, že WHO je třeba reformovat, následně by USA zvážila obnovení financování této organizace. Proti rozhodnutí Trumpa se ohradili další sponzoři organizace jako je B. Gates či samotná OSN, pod kterou WHO spadá. Podle nich je nyní organizace klíčová ve zvládání pandemie. Na hodnocení jednotlivých kroků bude čas, až bude až zpětně po zvládnutí současné situace.

Dnes byl v USA zveřejněn výsledek maloobchodních tržeb. Tržby nakonec v březnu poklesly ještě více, než odhadoval již tak pesimistický trh, a to o 8,7 %. Později odpoledne se dozvíme ještě výsledek průmyslové výroby za stejné období, od kterého si analytici také příliš neslibují. Celkově tak americká ekonomika poklesne zřejmě již v prvním čtvrtletí.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ist Deutsche Bank kaputt?
    Včera sme písali o problémoch Deutsche Bank. Dnes akcie nemeckej banky poklesli do nových miním – v tomto roku jej akcie stratili už 54%. Trh čoraz intenzívnejšie vsádza na jej krach.
  • Italexit – matka všech krizí
    Známý ekonom Barry Eichengreen už před deseti lety popsal scénář, ve kterém by Itálie odešla z eurozóny. V něm domácno...
  • Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá
    Závěr týdne na finančních trzích nevypadá dvakrát pozitivně. Pohled na akcie ještě není tak špatný - hlavní evropské i americké indexy se drží lehce v červeném a o jejich negativní výkon se stará z velké části jeden sektor (energetický). Itálie nebo Španělsko jsou na tom ale o poznání hůř a zdejší indexy padají o více než 2 procenta.
  • Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne
    Také začátek dalšího týdne je pro hlavní finanční trhy negativní. Stále pokračuje proces smiřování se s horší ekonomickou realitou. Dokládá to třeba další snížení vyhlídek pro globální HDP od OECD. Dalším příkladem je slabší německý index Ifo, který zase ukazuje rostoucí pesimismus mezi tamními firmami.
  • Itálie bude večer bez premiéra, Monti po rozpočtu skončí. Výnosy rostou, řecký dluh vydělal 80 %?
    Italský premiér Mario Monti dnes večer v úřadě skončí. Po schválení rozpočtu 2013 italským parlamentem, což je očekáváno v podvečer, složí svou rezignaci do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. V prosinci Monti ztratil podporu středopravé PDL expremiéra Silvia Berlusconiho pro svou technokratickou, ve volbách nezvolenou vládu, která měla zachránit Itálii, a rozhodl se skončit s rozpočtem na příští rok.
  • Itálie: Byli jsme svědky těsného odvrácení další dluhové krize?
    Koaliční námluvy populistických stran Hnutí 5 hvězd a Liga způsobily nemálo pozdvižení na evropských finančních trzích. Po silném odporu italského prezidenta vůči návrhu na nového ministra financí to vypadalo, že země spěje k úřednické vládě a dalším parlamentním volbám. Nicméně strany se nakonec znovu vrátily k jednacímu stolu a koncem týdne byla jmenována koaliční vláda pod vedením G. Conteho. Nejistota na italských trzích sice během velmi krátké doby dostala rizikovou prémii vůči německým desetiletým dluhopisům na více než 230 bazických bodů, což je nejvíce od roku 2013. Nicméně data nenaznačovala, že by se investoři obávali odchodu Itálie z eurozóny. Tým RBI analyzoval rizikové prémie ve výnosech italských desetiletých dluhopisů a podle těch je pravděpodobnost italského exitu z eurozóny někde mezi 4 % a 9 % ročně. Obavy investorů na trhu se tak týkaly především ekonomického a fiskálního vývoje samotné Itálie, ale ne italské budoucnosti v eurozóně.
  • Itálie i dnes v centru všeho dění. Italské výnosy prudce rostou, zatímco euro a evropské akcie znovu ztrácí
    Stejně tak jako včera je i dnes hlavním tématem na finančních trzích situace v Itálii. Ta se sice od víkendu nijak zásadně nezměnila, pondělní výprodej na italských bondech ale i tak dnes ráno zesílil a růst dluhopisových výnosů i nadále děsí obchodníky. Italské desetileté výnosy totiž vystoupaly o dalších 30 bazických bodů až nad 2,96 %, přičemž ještě dopoledne se krátce přehouply přes hranici 3,4 %.
  • Itálie je tikající bombou eurozóny. Salviniho Liga může v pravděpodobných říjnových volbách získat kolem 40 % hlasů
    Výnos desetiletých italských dluhopisů dnes ráno citelně vyskočil. Ještě včera odpoledne činil úrok na desetiletém bondu italské vlády 1,53 procenta, dnes už činí 1,77 procenta a je tak nejvyšší za poslední více než měsíc. Investoři požadují vyšší úrok bezprostředně kvůli nejistotě plynoucí z italské vnitropolitické situace.
  • Itálie kvůli summitu G20 přechodně zavede hraniční kontroly
    Itálie kvůli víkendovému summitu hospodářských mocností ze skupiny G20 v Římě od dnešní noci přechodně zavádí kontroly na svých hranicích, které jsou uvnitř schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Italské ministerstvo vnitra oznámilo, že kontroly hranic začnou dnes ve 22:00 SELČ a skončí 1. listopadu ve 13:00 SEČ.
  • Itálie nabírá kurz k novým volbám. Prezident hledá lídra dočasné vlády
    Prezident Giorgio Napolitano začal hledat vhodné jméno pro premiéra další technokratické vlády Itálie. Dal tím na jeho...
  • Itálie nechce kráčet v šlépějích Řecka, Berlusconi v noci dohodl klíčové reformy. Dal všanc i své křeslo?
    Premiér druhé nejzadluženější země eurozóny Silvio Berlusconi se v noci dohodl s...
  • Itálie, Portugalsko, Finsko, Nizozemsko zpomalily růst HDP eurozóny; analýza EUR/USD
    Tento pátek je ve znamení evropských dat HDP. Hrubý domácí produkt 19členného bloku jednotné měny v období od čer...
  • Itálie porušuje pravidla – jak odpoví EU? Tržní analýza 22.10.2018
    A to obzvlášť závažným způsobem. Uvedla to Evropská komise, která se k rozpočtu vyjádřila dopisem pro Giovanniho Triu – italského ministra hospodářství a financí. Itálii narůstají vládní výdaje, italská vláda navrhla schodek rozpočtu ve výši 2,4 % HDP na příští rok, což je značně výše než cíle předchozí vlády. Itálie se má vyjádřit do dnešního dne do 11:55 a Evropské unii nejspíše oznámí, že tento plán chce dodržet. Pokud tak učiní, jednání Itálie a EU mohou být dlouhá a může se to podepsat i na měnovém páru EURUSD.
  • Itálie po volbách: Co nám může připravit? (analýza)
    První euforie i první pád trhů na výsledku italských parlamentních voleb je za námi. Teď nastane ochlazování...
  • Itálie prodala dluhopisy za 7,5 miliardy eur, 3letý výnos atakuje 8 %
    Italská vláda dnes v aukci úspěšně prodala dluhopisy za celkem 7,5 miliardy eur ...
  • Itálie se těší na Draghiho, Alphabet roste po výsledcích, jinak ale akciím dochází dech
    Po několika dnech svižného růstu si akciové trhy přece jen vybírají přestávku. Odpoledne znamená pro evropské indexy vracení úvodních zisků, Londýn či Paříž už jsou v minusu. To ovšem neplatí pro Milán, kterému přináší 1,9 pct k dobru jméno nového premiéra. Měl by se jím stát bývalý šéf ECB Mario Draghi, který dnes potvrdil svůj záměr složit novou vládu.
  • Itálie sráží akciové trhy na kolena
    Evropské akciové trhy dnešní seanci uzavírají v červeném pod vlivem obav z vývoje v Itálii, kde se politici přou o podobu státního rozpočtu. Zazněly i spekulace ohledně možné vlastní měny, která by vyřešila fiskální problémy země. Italský akciový index tak z počátku dne ztrácel až dvě procenta, nicméně v jeho průběhu se mu drtivou většinu ztrát podařilo vymazat. Nervozita byla patrná i na ostatních evropských trzích. Index Stoxx 600 přichází o půl procenta, když padá většina sektorů v čele s průmyslovými podniky (-1,2 %).
  • Itálie trhy potrápila i dnes. Trpí akcie i dluhopisy, ztráty eura jsou však malé
    Téma italského rozpočtu zůstává na začátku týdne jedním z klíčových. Italské výnosy jsou během dne volatilní - dokázaly svůj růst vymazat, ale později odpoledne už opět rostou zhruba o 10 bodů. Tento vývoj doléhá na akcie a trochu i na euro, ale nespouští velkou poptávku po bezpečných papírech z jádra eurozóny.
  • Itálie už je v recesi, míní trh. Zůstane v ní minimálně do poloviny letoška, navzdory dnešnímu balíku opatření
    Italská ekonomika se letos meziročně propadne v každém z jednotlivých čtvrtletí. Jednotlivé finanční instituce postupně upravují svůj odhad letošního výkonu italské ekonomiky směrem dolů. Prognózy z konce minulého a tohoto týdne už Itálii nedávají šanci, že by alespoň v jednom z letošních čtvrtletí mohla meziročně růst.
  • Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není
    Italská politika zůstává pro trhy problém. Italské dluhopisové výnosy začaly týden dalším nárůstem a akcie padají. Euro kleslo vůči dolaru na 1,1717, odkud se následně snaží zvedat, ale zatím s nevýrazným úspěchem. Italské riziko vnímá i ECB, ale zatím se snaží působit klidně. Její zástupce Nowotny uznal, že vývoj v této zemi vytváří nervozitu, ale doufá, že praktická politika bude rozumnější, než co se objevilo v tisku. Podle nás je to možné, ale zatím mají zprávy z Itálie ještě potenciál zhoršovat tržní očekávání o nové vládě, neboť ještě před pár dny trh toto téma jako problém skoro nevnímal.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding