Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Fintokei StartTrader

Itálie po volbách: Co nám může připravit? (analýza)

27.02.2013 18:17  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

První euforie i první pád trhů na výsledku italských parlamentních voleb je za námi. Teď nastane ochlazování horkých hlav, sčítání rozdaných karet a hledání trumfů v nich. Níže se pokusme shrnout, co čeká Itálii v nadcházejících dnech, týdnech, měsících? a co to může znamenat pro zemi, celou Evropu či finanční trhy. Neznámých je mnohem více, než se v prvopočátku zdá.

Jak jsou rozdané karty

Italské volby byly první vážnou politickou zkouškou eurozóny v tomto roce. Prvotní nadšení z jasného vítězství středolevé koalice (a slovo koalice je zde důležité, viz dále) kolem Demokratické strany (PD) Pier Luigi Bersaniho zmrazil pat v senátu. V dolní komoře zajistil díky těsnému vítězství 29,54 % ku 29,18 % Bersanimu volební bonus většinu 54 % křesel (340 ze 630 křesel).

V senátu ale žádná ze stran nedosáhne na většinu. Ne Bersaniho PD a to ani s podporou koalice kolem expremiéra Montiho. Ne Berlusconi. Ne protestní a překvapivě silné pětihvězdičkové hnutí, které vede italský komik, herec, blogger a aktivista Grillo. Všem je nakonec na hony vzdálena potřebná většina 158 křesel v 315členném senátu. Bez senátu italská vláda nemůže efektivně vládnout, obě komory mají v zemi zhruba stejnou politickou váhu.

Od posledních oficiálních únorových předvolebních průzkumů se zejména dvě věci vyvinuly jinak proti očekáváním: Grillo dostal o 9 % více proti celonárodním průzkumům a Berlusconi oproti jejich předpovědi porazil Bersaniho ve třech italských regionech Kalábrii, Kampánii a Apúlii. S posílením Grilla, který souběžně sebral hlasy Montimu, to bylo právě dost (v každém regionu o méně než 15 tisíc hlasů), aby Bersani přišel o většinu v senátu.

Kdo s kým ano, kdo s kým ne

Itálie potřebuje silnou a většinovou vládu. A právě taková se vůbec nerýsuje, pokud politici nepodniknou podvod na voličích, nespojí se do velké koalice a mezidobí, než ta zkrachuje a budou předčasné volby, nevyužije ke změně volebních zákonů.

Lídr voleb Bersani v oficiální rovině (do médií) vyloučil velkou koalici s druhou nejsilnější stranou voleb, Berlusconiho Lidem svobody (PdL). Právě ostřílený italský politik, protipól jeho předvolební kampaně, nabídl Bersanimu spojenectví s tím, že „musíme respektovat realitu voleb a na všech stranách ustoupit“. Sám ale ihned vyloučil spojenectví se čtyřkou voleb, uskupením bývalého technokratického premiéra Itálie respektovaného v Evropě, Maria Montiho. Z pohledu povolební síly - proč taky. Získal nakonec pouze kolem 9 % a v ničem mu nepomůže.

Bersani si místo velké koalice oficiálně otevírá cestu menšinové vládě (té, která neznamená stabilitu). Z možných variant zatím preferuje podporu protestního hnutí (Hnutí pěti hvězdiček – M5S) Grilla. Chce mu nabídnout dohodu na balíku reforem, které jsou společně PD a M5S ochotny podpořit. Grillo ovládá zhruba čtvrtinu hlasů.

Sám Grillo prohlásil, že jeho strana nepodpoří žádnou vládu, stojící na tradičních silných italských stranách a „profláknutých tvářích“. V případě snah o vznik velké koalice PD a PdL ji chce alespoň ze všech sil obstruovat. Odmítl paušální podporu jakékoli vládě, stojící na PD, PdL i Montim, vyslovil ale podporu konkrétním reformám, na kterých se s možným partnerem shodne. Bersani na něj zaútočil slovy, že teď již nesbírá předvolební hlasy a měl by jasně říci, co chce udělat pro Itálii.

Úder mnohaletému systému

Italské volby mimo jiné ukázaly něco, s čím politická scéna nepočítala. Prudký růst naladění veřejnosti proti „stávajícímu establišmentu“ a zakořeněným politickým stranám – napravo i nalevo. Ty se ztělesnily výrazným přeceněním nadějí, vkládaných do výsledku kolem Montiho a naopak výrazným nedoceněním nikoli Bersaniho, částečně Berlusconiho, ale především Grilla a jeho protestního hnutí. Tyto volby přetrhly vládu mainstreamových politických stran v Itálii.

A právě to může být důvodem, proč velká koalice ze hry není. Podle nemálo analytiků i politologů mohou právě tyto tradiční strany usilovat o jediné – odstavit Grilla. A pak, než dojde na další předčasné volby, změnit volební systém v Itálii. Prosadit změnu, která jim nezajistí vítězství, ale navrátí italskou politiku do „starých dobrých kolejí“ střídání dvou nejsilnějších stran.

Italský tisk již spekuluje, že Giuliano Amato, který vedl italskou přechodnou vládu v roce 1992, by byl dobrým kandidátem a nástrojem k tomu, dovést zemi k předčasným volbám ještě jednou.

Hledání vlády a prezidenta

Hledání vlády v Itálii trvá obvykle tři až čtyři týdny (v historickém pohledu), nyní to může být až do prvního svolání parlamentu, ke kterému má dojít 15. března. Menšinová vláda není schopna v italském volebním systému udržet stabilitu, pokud k ní tedy dojde (PD s podporou M5S), zřejmě bude znamenat další předčasné volby v Itálii do několika příštích měsíců. Většinová koalice dvou protipólů ale také.

Na cestě k dalším předčasným volbám stojí ještě jedna třaskavina. Nová politická reprezentace musí zvolit nového italského prezidenta, nástupce Giorgio Napolitana. Tomu končí mandát 15. května, o nástupci má být jasno do 15. dubna. Hektické. Začnou spory o to, čí prezident bude tím, který bude dosti pravděpodobně vyhlašovat nové předčasné italské volby. Na ty zřejmě technicky nemůže dojít před říjnem až listopadem tohoto roku.

Předčasné volby a jejich černý kůň, pan „antieuro“

Výsledek voleb, které se v Itálii uskutečnily nyní, skrývá černého koně pro případné předčasné volby nadcházející (jsme zpět u oné koalice). V dolní komoře parlamentu totiž vyhrál Bersani a jeho PD jen s podporou menšinových středolevých koaličních partnerů. Stejným způsobem druhý byl Berlusconi a koalice kolem jeho PdL. Při odfiltrování menšinových koaličních partnerů výsledek voleb do dolní komory vypadá takto: první Grilliho M5S s 25,6 % hlasů, druhý Bersani a PD s 25,4 % hlasů, třetí Berlusconi s 21,6 %. Bersaniho podpořili zejména Zelení s 3,2 % hlasů, pak středoví demokraté s 0,5 % a jihotyrolská SVP s 0,4 %. Berlusconiho zejména radikální Liga severu s 4,1 % a skupina malých stran. Skutečným samostatným vítězem je Grillo.

Grillo je v politice nováčkem, sběratelem protestních hlasů, osobností jdoucí proti systému a zaběhlým pořádkům, proti bankám, proti euru, stojící za možným vystoupením země z eurozóny. Dost strašáků pro tradiční italské strany a politiky, reprezentaci eurozóny i finanční trhy. Dost důvodu pro ostřílené italské politiky snažit se jej zbavit. Nespustí-li nic jiného, zřejmě vyprovokuje právě alespoň generační obměnu ve vedení tradičních italských parlamentních stran.

Co čekat na trzích

Na trzích jsme viděli euforii z možného suverénního vítězství PD, následně výbuch z patu v senátu, který se projevil pádem finančních trhů v čele s italskými bankami, eura proti americkému dolaru a růstem výnosů na italských dluhopisech a poukázkách. Italský regulátor začal uvažovat nad zvláštními opatřeními na omezení volatility trhu (vynucená regulace vůči short sellingu apod). Výnosy v úterní italské aukci půlročních poukázek proti aukci z ledna vylétly o 70 %! (na 1,237 % z 0,731 %), výnosy ve středeční aukci 5letého a 10letému dluhu řádově o pětinu. Dobrý obrázek o dalším vývoji. Menšinová nebo nestabilní vláda, stejně jako vyčkávání na další předčasné volby, bude znamenat tlak investorů na výnosy italského dluhu a roztahování spreadů vůči benchmarku (německým bundům).

Podle analytiků Societe Generale se dočkáme tlaku na měny emerging markets (včetně CEE) v sázce na prohloubení krize v eurozóně a opětovné oslabení globálního růstu. Připomeňme, že Itálie je čelní ekonomikou eurozóny a největším dluhopisovým trhem uskupení. Ztráty jsme viděli na ruském rublu, asijských měnách a dnes i české koruně.

Vyprchala šance na majoritu PD v obou komorách parlamentu, která by znamenala prudký pokles výnosů dluhu, spreadů a růst akcií. Tak, jak jsme viděli v reakci na první povolební průzkum. Zvýšené výnosy kolem současných či mírně vyšších úrovní a akciové trhy níže podle analytiků Citi či Goldman Sachs přinese delší čekání na nové předčasné volby (až na horizontu roku a déle). Prudký růst výnosů italského dluhu na úrovně zatím nejvyšší krize pro zemi, listopadu 2011, by podle analytiků znamenalo rychlé svolání nových předčasných voleb. Spread vůči německým 10letým bundům tehdy dosahoval řádově 5,5 %.

Výprodej italských dluhopisů po celé délce výnosové křivky se pak dle odhadů analytiků bude řídit tím, nakolik budou drženy či naopak uvolňovány vazby mezi italskou politikou a reprezentací země a eurozónou. V případě delšího období slabé, vratké vlády či i v případě dalších předčasných voleb a opětovného patu analytici zmiňují potřebu přijetí vnější finanční pomoci.


 

(Zdroj: Bloomberg, Citi, Goldman Sachs, Societe Generale, CNBC, Reuters, INA, Sky, Unicredit, Markit)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Itálie bude večer bez premiéra, Monti po rozpočtu skončí. Výnosy rostou, řecký dluh vydělal 80 %?
    Italský premiér Mario Monti dnes večer v úřadě skončí. Po schválení rozpočtu 2013 italským parlamentem, což je očekáváno v podvečer, složí svou rezignaci do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. V prosinci Monti ztratil podporu středopravé PDL expremiéra Silvia Berlusconiho pro svou technokratickou, ve volbách nezvolenou vládu, která měla zachránit Itálii, a rozhodl se skončit s rozpočtem na příští rok.
  • Itálie: Byli jsme svědky těsného odvrácení další dluhové krize?
    Koaliční námluvy populistických stran Hnutí 5 hvězd a Liga způsobily nemálo pozdvižení na evropských finančních trzích. Po silném odporu italského prezidenta vůči návrhu na nového ministra financí to vypadalo, že země spěje k úřednické vládě a dalším parlamentním volbám. Nicméně strany se nakonec znovu vrátily k jednacímu stolu a koncem týdne byla jmenována koaliční vláda pod vedením G. Conteho. Nejistota na italských trzích sice během velmi krátké doby dostala rizikovou prémii vůči německým desetiletým dluhopisům na více než 230 bazických bodů, což je nejvíce od roku 2013. Nicméně data nenaznačovala, že by se investoři obávali odchodu Itálie z eurozóny. Tým RBI analyzoval rizikové prémie ve výnosech italských desetiletých dluhopisů a podle těch je pravděpodobnost italského exitu z eurozóny někde mezi 4 % a 9 % ročně. Obavy investorů na trhu se tak týkaly především ekonomického a fiskálního vývoje samotné Itálie, ale ne italské budoucnosti v eurozóně.
  • Itálie i dnes v centru všeho dění. Italské výnosy prudce rostou, zatímco euro a evropské akcie znovu ztrácí
    Stejně tak jako včera je i dnes hlavním tématem na finančních trzích situace v Itálii. Ta se sice od víkendu nijak zásadně nezměnila, pondělní výprodej na italských bondech ale i tak dnes ráno zesílil a růst dluhopisových výnosů i nadále děsí obchodníky. Italské desetileté výnosy totiž vystoupaly o dalších 30 bazických bodů až nad 2,96 %, přičemž ještě dopoledne se krátce přehouply přes hranici 3,4 %.
  • Itálie je tikající bombou eurozóny. Salviniho Liga může v pravděpodobných říjnových volbách získat kolem 40 % hlasů
    Výnos desetiletých italských dluhopisů dnes ráno citelně vyskočil. Ještě včera odpoledne činil úrok na desetiletém bondu italské vlády 1,53 procenta, dnes už činí 1,77 procenta a je tak nejvyšší za poslední více než měsíc. Investoři požadují vyšší úrok bezprostředně kvůli nejistotě plynoucí z italské vnitropolitické situace.
  • Itálie kvůli summitu G20 přechodně zavede hraniční kontroly
    Itálie kvůli víkendovému summitu hospodářských mocností ze skupiny G20 v Římě od dnešní noci přechodně zavádí kontroly na svých hranicích, které jsou uvnitř schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Italské ministerstvo vnitra oznámilo, že kontroly hranic začnou dnes ve 22:00 SELČ a skončí 1. listopadu ve 13:00 SEČ.
  • Itálie nabírá kurz k novým volbám. Prezident hledá lídra dočasné vlády
    Prezident Giorgio Napolitano začal hledat vhodné jméno pro premiéra další technokratické vlády Itálie. Dal tím na jeho...
  • Itálie nebude žádat o úvěr z Evropského stabilizačního mechanismu
    V. Benda, člen bankovní rady ČNB, v dnešním rozhovoru nastínil očekávání centrální banky ohledně dalšího vývoje. V této těžké a nejisté době je podle něj nesmyslné dohadovat se o přesných číslech, jelikož situace se mění ze dne na den, a to, co bylo aktuální včera, již dnes nemusí platit. V ČNB proto pracují s různými scénáři. Podle optimistického scénáře by mělo k největšímu propadu dojít ve druhém čtvrtletí následované oživením ve druhé polovině roku. To se shoduje také s našimi výhledy. Nezapomněl však zmínit, že pokud by byly výrazněji zasaženy dodavatelsko-výrobní řetězce, recese by mohla trvat déle. Centrální banka se nyní soustředí zejména na finanční stabilitu. Připouští tak možnost, že by sazby mohly dále klesat směrem k nule, ačkoliv si je bankovní rada vědoma, že to nepřinese ekonomice okamžitou pomoc. Za nepravděpodobné považuje pokles sazeb až do záporného teritoria. Pokud si to aktuální situace bude žádat, nevylučuje ani možnost mimořádného zasedání.
  • Itálie nechce kráčet v šlépějích Řecka, Berlusconi v noci dohodl klíčové reformy. Dal všanc i své křeslo?
    Premiér druhé nejzadluženější země eurozóny Silvio Berlusconi se v noci dohodl s...
  • Itálie, Portugalsko, Finsko, Nizozemsko zpomalily růst HDP eurozóny; analýza EUR/USD
    Tento pátek je ve znamení evropských dat HDP. Hrubý domácí produkt 19členného bloku jednotné měny v období od čer...
  • Itálie porušuje pravidla – jak odpoví EU? Tržní analýza 22.10.2018
    A to obzvlášť závažným způsobem. Uvedla to Evropská komise, která se k rozpočtu vyjádřila dopisem pro Giovanniho Triu – italského ministra hospodářství a financí. Itálii narůstají vládní výdaje, italská vláda navrhla schodek rozpočtu ve výši 2,4 % HDP na příští rok, což je značně výše než cíle předchozí vlády. Itálie se má vyjádřit do dnešního dne do 11:55 a Evropské unii nejspíše oznámí, že tento plán chce dodržet. Pokud tak učiní, jednání Itálie a EU mohou být dlouhá a může se to podepsat i na měnovém páru EURUSD.
  • Itálie prodala dluhopisy za 7,5 miliardy eur, 3letý výnos atakuje 8 %
    Italská vláda dnes v aukci úspěšně prodala dluhopisy za celkem 7,5 miliardy eur ...
  • Itálie se těší na Draghiho, Alphabet roste po výsledcích, jinak ale akciím dochází dech
    Po několika dnech svižného růstu si akciové trhy přece jen vybírají přestávku. Odpoledne znamená pro evropské indexy vracení úvodních zisků, Londýn či Paříž už jsou v minusu. To ovšem neplatí pro Milán, kterému přináší 1,9 pct k dobru jméno nového premiéra. Měl by se jím stát bývalý šéf ECB Mario Draghi, který dnes potvrdil svůj záměr složit novou vládu.
  • Itálie sráží akciové trhy na kolena
    Evropské akciové trhy dnešní seanci uzavírají v červeném pod vlivem obav z vývoje v Itálii, kde se politici přou o podobu státního rozpočtu. Zazněly i spekulace ohledně možné vlastní měny, která by vyřešila fiskální problémy země. Italský akciový index tak z počátku dne ztrácel až dvě procenta, nicméně v jeho průběhu se mu drtivou většinu ztrát podařilo vymazat. Nervozita byla patrná i na ostatních evropských trzích. Index Stoxx 600 přichází o půl procenta, když padá většina sektorů v čele s průmyslovými podniky (-1,2 %).
  • Itálie trhy potrápila i dnes. Trpí akcie i dluhopisy, ztráty eura jsou však malé
    Téma italského rozpočtu zůstává na začátku týdne jedním z klíčových. Italské výnosy jsou během dne volatilní - dokázaly svůj růst vymazat, ale později odpoledne už opět rostou zhruba o 10 bodů. Tento vývoj doléhá na akcie a trochu i na euro, ale nespouští velkou poptávku po bezpečných papírech z jádra eurozóny.
  • Itálie už je v recesi, míní trh. Zůstane v ní minimálně do poloviny letoška, navzdory dnešnímu balíku opatření
    Italská ekonomika se letos meziročně propadne v každém z jednotlivých čtvrtletí. Jednotlivé finanční instituce postupně upravují svůj odhad letošního výkonu italské ekonomiky směrem dolů. Prognózy z konce minulého a tohoto týdne už Itálii nedávají šanci, že by alespoň v jednom z letošních čtvrtletí mohla meziročně růst.
  • Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není
    Italská politika zůstává pro trhy problém. Italské dluhopisové výnosy začaly týden dalším nárůstem a akcie padají. Euro kleslo vůči dolaru na 1,1717, odkud se následně snaží zvedat, ale zatím s nevýrazným úspěchem. Italské riziko vnímá i ECB, ale zatím se snaží působit klidně. Její zástupce Nowotny uznal, že vývoj v této zemi vytváří nervozitu, ale doufá, že praktická politika bude rozumnější, než co se objevilo v tisku. Podle nás je to možné, ale zatím mají zprávy z Itálie ještě potenciál zhoršovat tržní očekávání o nové vládě, neboť ještě před pár dny trh toto téma jako problém skoro nevnímal.
  • Itálie, zdá se, přestala doléhat na euro. Koruna se pohybem hlavních trhů neinspirovala
    Eurodolar se po klidném dopoledni vydal vzhůru až na 1,3555, odkud ale ve zbytku dne sestupuje na současných 1,3520...
  • Itálie zdrojem růstu napětí: Vláda skončí po schválení rozpočtu 2013, Monti ztratil podporu Berlusconiho
    Italský premiér Mario Monti, jehož vláda ztratila podporu strany expremiéra Silvia Berlusconiho, hodlá odstoupit, až parlament schválí rozpočet na příští rok. Potvrdila to kancelář prezidenta Giorgia Napolitana po prezidentových konzultacích s Montim. Vývoj vzbuzuje obavy o otevření další fronty evropské krize.
  • Itálie zpět na scéně. Dopad je omezený, ale euro ztrácí
    Po několika dnech, kdy se finanční trhy dokázaly ujistit, že Itálie vlastně neznamená vážný problém, je tamní vláda upozornila, že tak lehké to nebude. Nejprve to byl výpad proti ECB, která údajně přiživila paniku na dluhopisech snížením svých nákupů. Poté zaúřadoval nový premiér Conte, který přislíbil prosazení zaručeného důchodu, snížení daní či nárůstu výdajů na zdravotnictví. Opatření, která sám označil za "revoluční", mají překopat daňový systém, úpadkové právo a tvrdě zakročit proti firmám, které drží majetek v daňových rájích. Současně s tím vším Conte slibuje snížení veřejného dluhu, zužování rozdílu v růstu mezi Itálií a EU a zachování finanční stability a důvěry trhů.
  • Itálie zvažuje příspěvek na nákup benzinových a naftových aut
    Itálie uvažuje o zavedení příspěvku až 4000 eur (přes 100.000 Kč) na nákup auta s benzinovým či naftovým motorem nejnovější generace. Vládní Demokratická strana chce příspěvek zahrnout do souboru opatření na podporu ekonomiky, o kterém se nyní jedná v parlamentu. Schválení tohoto balíku se očekává do poloviny července, uvedla dnes agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024