Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:06
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Výnosy státních dluhopisů budou letos podle odhadů spíše klesat

01.01.2020 12:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce spíše mírně klesnou. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem bude zhoršení ekonomické situace. Někteří ekonomové ovšem očekávají mírný nárůst výnosů s tím, že se mezi investory zmírní obavy ohledně vývoje světové ekonomiky.

Růst výnosů zpravidla zvyšuje náklady na obsluhu státního dluhu, naopak jejich pokles náklady snižuje. Ministerstvo financí přitom očekává, že výdaje na obsluhu státního dluhu by měly letos činit 43,1 miliardy korun, zatímco za loňský rok ministerstvo hlásilo ve Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020 zveřejněné před Vánoci skutečné výdaje za 39,4 miliardy korun. Původně pro loňský rok ale plánovalo výdaje 45,8 miliardy Kč.

"Pro letošní rok očekáváme postupný pokles výnosů na všech splatnostech, jelikož české dluhopisy proti těm evropským stále nabízejí poměrně zajímavé zhodnocení a nejistoty spojené s obchodními válkami a hrozbou neřízeného brexitu se opět přihlásí o slovo," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Pokles by měl být podle ní zpočátku roku mírný, ale v polovině roku zrychlí. Důvodem podle Horské budou ekonomická data, která naznačí hrozící pokles české inflace. To by mělo následně posílit spekulace ohledně blížícího se snížení úrokových sazeb České národní banky. "České výnosy by tak měly letošní rok zakončit ještě níže, než jsou nyní," dodala.

"Naše prognóza počítá s tím, že ČNB v letošním roce ponechá úrokové sazby beze změny, zatímco výhled na zahraniční ekonomiku se opětovně zhorší. To by mělo vést ke snížení dluhopisových výnosů," řekl ČTK ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy se výnosy českých dluhopisů letos příliš měnit nebudou. "A pokud něco, tak dojde k jejich mírnému poklesu. Například desetiletý český vládní dluhopis tak bude vykazovat výnos spíše v rozsahu od 1,2 do 1,7 procenta, tudíž nepřekoná loňská maxima kolem úrovně dvou procent," uvedl.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že výnosy dluhopisů patřily mezi velká překvapení loňského roku. "Zatímco se obecně předpokládalo, že výnosy státních dluhopisů v tuzemské ekonomice, ale i v zahraničí, budou dále postupně růst z titulu pokračujícího příznivého ekonomického vývoje, stal se pravý opak," uvedl.

Průměrný výnos u desetiletého dluhopisu loni podle Seidlera činil 1,6 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu méně než v roce 2018. Pod dvěma procenty zůstane průměrný výnos podle něj sice i letos, ale i tak mírně stoupne. "V posledních měsících se obavy z globálního vývoje zmírnily, a od srpna tak lze pozorovat mírný nárůst výnosů, a to jak v tuzemské ekonomice, tak v zahraničí. Nyní tak předpokládáme, že výnosy budou pokračovat v mírném růstu," dodal.

"Do budoucna lze za předpokladu postupného odeznívání hlavních zahraničních rizik očekávat normalizaci pozice a sklonu výnosové křivky českých státních dluhopisů, tedy její posun především na středním a delším horizontu mírně nahoru," uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Před Vánoci MF oznámilo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 271,1 miliardy korun. Pro loňský rok počítalo s 331,2 miliardy korun. Méně peněz na financování dluhu plánuje ministerstvo i v dalších letech.

Aleš Sosnovský

Zdroj: Reuters, ČTK, ČT, Komerční banka, ING

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výnosy po inflaci klesly, zprávy o vakcíně nevadí, Nasdaq v čele růstu
    Evropský boj s koronavirem dostává rány z různých stran. Nově je to pozastavení distribuce vakcíny od J&J, poté co americký regulátor přerušil její podávání kvůli krevním sraženinám u několika pacientů. V západní Evropě navíc začal znovu růst počet případů a proces návratu k normálu se znovu oddaluje. Takové zprávy však investory už nějaký čas nechávají chladnými.
  • Výnosy po inflaci padají, akciím se daří a ropa dnes rychle roste
    Inflační data ze zámoří se nakonec odchýlila od odhadů jen nevýrazně. Pro hráče na finančních trzích se však report stal důvodem k pozitivní reakci. Když jsme se nedočkali nepříjemného překvapení, zřejmě převládl pohled do budoucnosti, kdy inflace už začne klesat. Pravdou je, že od dubna dál se začne silně zvedat srovnávací základna, což bude meziroční čísla tlačit dolů. Mezitím i ropa klesla, což možná zmenší tlak ze strany energií, hlavního současného tahouna inflace.
  • Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů
    Akciové trhy v Evropě měly během dne tendenci se zlepšovat a indexy DAX nebo CAC 40 se dostaly do plusu. Wall Street ale zavelela k ústupu. Nasdaq padá o 0,6 pct a S&P 500 je dole o 0,2 procenta. Kvůli tomu také Evropa z většiny zůstává v záporu a zmíněné indexy se aktuálně drží už jen těsně v zeleném.
  • Výnosy přinášejí dolaru další zisky, nová data ho nezastavila
    Během dnešního dne jsme sledovali pokračování včerejšího poměrně strmého růstu na ropě. Navíc se zdá, že na ropu poměrně citlivě reagují inflační očekávání, která se pak projevují v růstu delších dluhopisových výnosů. Americké přitom postupují vzhůru rychleji než evropské a dnes jsme zde viděli mezidenní vzestup o více než pět bodů (10Y).
  • Výnosy ropných firem Exxon a Chevron kvůli levné ropě klesly
    Výnosy dvou největších amerických ropných společností Exxon Mobil a Chevron v prvním čtvrtletí klesly kvůli nízkým cenám ropy. Chevronu sice vzrostl zisk, avšak za pomoci prodeje majetku v Ázerbájdžánu a na Filipínách. Exxon se propadl do ztráty kvůli odpisu hodnoty zásob. Vyplývá to z dnešních prohlášení společností.
  • Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu
    Dluhopisový trh, hlavně ten americký, se naplno stal středobodem dění na finančních trzích. Nárůst výnosů není nový fenomén, trvá už půl roku. Tempo však začíná být varovné, na což včerejšek rázně upozornil. Spolu s tím zintenzivněl výprodej akcií s vysokými valuacemi či stojícími na růstu budoucích peněžních toků, pod tlak se dostalo zlato i průmyslové kovy. Dolaru naopak taková situace vyhovuje.
  • Výnosy rostou po datech, americké akcie jsou na tom odpoledne smíšeně
    Odpolední obchodování ovlivnila data z amerického trhu práce. Byla na první pohled o poznání lepší, než se čekalo. Když vezmeme v potaz detaily reportu, tak podle nás jde o dobrá, ale nikoli tak skvělá čísla. To je ale vlastně pro akcie příznivé, neboť obavy z dřívější akce Fedu nebudou tolik stoupat.
  • Výnosy rostou, zlato padá, akcie dnes vyčkávají
    Za pozornost dnes určitě stojí značný nárůst výnosů v eurozóně, kde se například německý 10Y výnos zvedl o více než 5 bazických bodů. K tomuto pohybu nedaly důvod nové zprávy a index Ifo naopak v souladu s dřívějším PMI doložil problémy s výrobou, které čelí průmysl.
  • Výnosys Alibaba: chystá se další silný kvartál?
    Poté, co Alibaba (BABA) letos opět snadno překonal trh, analytici vychvalují jak jeho ekomerci tak cloud business a předpovídají, že jednodho dne z něj bude bilion dolarová market-cap společnost.
  • Výnosy se v roce 2020 vrátí
    Na akciových trzích proběhlo poté, co pominulo období kvantitativního utahování ze strany FEDu a pomalejšího růstu zisků v roce 2019, oživení. Navzdory eskalaci obchodní války uprostřed roku a politickému neklidu v Evropě, obrat politiky FEDu o 180 stupňů, tedy trojnásobné snížení sazeb a obnovená expanze účetní rozvahy, pomohly zklidnit obavy z recese. Zatímco odvětví průmyslu šlo do recese, jeho snížená důležitost pro celkový HDP a pokračující odolnost amerického spotřebitele znamená, že v roce 2020 očekáváme pro globální ekonomiku spíš měkké přistání. Výnosy pravděpodobně klesnou na minimum a potom budou stoupat: po nevýrazném roce 2019 by měl být předpokládaný růst výnosů v roce 2020 kolem 8 procent.
  • Výnosy státních dluhopisů letos podle odhadů porostou
    Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce porostou. Týkat se to bude především dluhopisů s kratší splatností, zatímco výnosy u dluhopisů s delší splatností by měly spíše stagnovat. Vyplývá to z odhadů analytiků pro ČTK. Růst výnosů by měl zároveň zvyšovat náklady na obsluhu státního dluhu.
  • Výnosy stoupají a akcie korigují předchozí úspěchy
    Dobrá data z dnešního rána nedokázal doplnit německý index ZEW, který naopak naznačil značné ochlazení očekávání o ekonomice. Je možné, že výhled pro ekonomiku do dnešního vývoje na finančních trzích promluvil, ale nikoli v souvislosti s tímto indexem. Spíše by šlo o pohled na příští měsíce, kdy hlavní ekonomiky budou dál zpomalovat, zatímco centrální banky se chystají dříve či později ubrat na měnové podpoře. Čtvrteční zasedání ECB by takový sentiment navozovat mohlo, přestože se domníváme, že se banka bude chtít tvářit maximálně podpůrně a drobnou úpravu pandemického programu na nákup dluhopisů neoznačí za systematické omezení (tapering).
  • Výnosy stouply, ale technologie se drží. Koruna nakonec bez zisků
    Silné impulsy k akci investoři začátkem týdne postrádají. Pozornost míří především ke středečnímu zasedání Fedu, které sice nepřinese žádné změny politiky a může dopadnout naprosto neutrálně, ale je tu i možnost signálu o začínající debatě na téma budoucích úprav. Do té doby je prostor ke spekulacím, vedle nichž dostane menší prostor i pohled na nová makrodata.
  • Výnosy strmě rostou napříč Evropou a pomáhají euru, akcie se trápí
    Euro se dnes snažilo dostat vůči dolaru až na 1,18, což se nakonec nepodařilo, ale i současná pozice 1,1775 znamená posílení o půl procenta. Tento vývoj je jednou z reakcí na jestřábí komentář hlavního ekonoma ECB, který byl pozitivní na hospodářství eurozóny i vývoj inflačních očekávání.
  • Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu
    Dopoledne se nálada na hlavních trzích zlepšovala, po poledni je tomu naopak a nepomohla ani slušná data z americké ekonomiky. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby stouply výrazně více, než se čekalo, o dost lepší byly i žádosti o dávky v nezaměstnanosti. HDP za 4Q sice revize vylepšila jen mírně, ale výkon koncem minulého roku je dnes už dost passé. Efekt předchozích příznivých zpráv o vakcínách, zdá se, vyprchal.
  • Výnosy španělských a italských dluhopisů atakují historická minima
    Evropské akcie dál rostou. Pro eurové investory je přes řadu rizik jednoduše těžké akciový trh opustit primárně proto, že výnosy “bezpečných? dluhopisů jsou dál nebezpečně nízko. Přes opatrný návrat inflace v eurozóně do kladných vod se výnos německého desetiletého dluhopisu dál pohybuje okolo -0,10 %.
  • Výnosy těsně před Fedem rostou, akcie pouze vyčkávají
    Vyčkávání na informace ze zasedání Fedu probíhá na akciových trzích při malých změnách hlavních indexů, což platí jak pro Evropu, tak později i pro Ameriku. Dluhopisové výnosy, které včera popadaly, se dnes zvedají. Přestože jde o citelné nárůsty kolem 3 bazických bodů, stále jde o korekci pouze o části včerejšího poklesu.
  • Výnosy USA nedokážou získat zpět 1% - dosáhne EUR/USD 1.2000?
    Minulý týden společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že jsou na cestě k vakcíně Covid-19, která je považována za účinnou ve více než 90% případů. Tento týden přišlo stejné oznámení od společnosti Modern, jejíž třetí fáze splňovala statistická kritéria s účinností vakcíny 94.5% (P <0,0001).
  • Výnosy v USA klesají, zaměstnanci Tesly v Německu se obávají o své zdraví
    Včerejší seance přinesla poklesy evropských akciových indexů. Ty americké naopak rostly díky poklesu výnosů. Objemy obchodů kvůli svátku v Severní Americe nebyly příliš vysoké, to by se však dnes mohlo změnit. Ekonomický kalendář pro dnešek nabízí nepříliš význámná data. Pozornost obchodníků se upře na projevy centrálních bankéřů z Fedu, které jsou naplánovány na odpolední a večerní hodiny. Více informací z dění na finančních trzích se dozvíte již nyní v ranním komentáři.
  • Výnosy z amerických dlhopisov sú najvyššie od roku 2014. Dolár ich stále nerieši.
    Výnosy z amerických dlhopisov dnes prekonali maximá (sú tesne pod úrovňou 2,63%) z marca minulého roka a vystúpali na najvyššiu úroveň or roku 2014. Dôvera v schopnosť FEDu zvyšovať úročenie teda rastie.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani