Úterý 21. ledna 2025 13:24
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex

Zlato letos dosáhlo nejvyšší korunové ceny v dějinách, bitcoin vzrostl o skoro sto procent. Na burzách bylo letos větším uměním o peníze přijít, než je vydělat

22.12.2019 08:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pokud v posledních dnech roku nedojde k nečekanému zvratu, investoři po celém světě, včetně Česka, zaznamenají nejlepší výnos svých investic za poslední desetiletí. Takřka všechno v letošním roce vydělávalo, tedy samozřejmě kromě vkladů na bankovních účtech.

K dnešnímu dni třeba taková ropa vydělala investorům od 1. ledna 34 procent, americké akcie 27,5 procenta, světové akcie pak 22,9 procenta, zlato patnáct procent, akcie rozvíjejících se ekonomik přes čtrnáct procent, vládní dluhopisy rozvíjejících se ekonomik denominované v dolarech přes dvanáct procent, celosvětový dluh přes desetinu, americké dluhopisy skoro sedm procent, suroviny v souhrnu necelých pět procent, průmyslové kovy pak půldruhého procenta. Přes pokles ke konci roku se dařilo třeba i bitcoinu, který zhodnotil o takřka 96 procent.

Jedná se o dolarové výnosy. Výnosy v korunách jsou ještě výraznější, protože koruna letos vůči dolaru oslabila, k dnešnímu dni zhruba o 2,3 procenta. Takže třeba zlato v korunách letos investorům vyneslo přibližně osmnáct procent. Počátkem září letošního roku se zlato dostalo na svoji nejvyšší korunovou cenu v dějinách, když jedna unce uzavírala na ceně necelých 36 500 korun. Nyní unce zlata stojí necelých 34 tisíc korun. Což je ale pořád od dost více než letos 1. ledna, kdy stála jen lehce přes 28 700 korun.  

V letošním roce tedy bylo na burzách „uměním“ spíše o peníze přijít, než je vydělat. To je ovšem do značné míry dáno výjimečně dobrým letošním čtvrtým čtvrtletím. Světově významné centrální banky totiž v posledních měsících roku opět provozovaly extrémně uvolněnou měnovou politiku. Evropská centrální banka od listopadu provádí kvantitativní uvolňování, americká centrální banka zase provozuje jakési zastřené kvantitativní uvolňování, takzvané „not QE“ (i když americká centrální banka trvá na tom, že o kvantitativní uvolňování nejde, jeho podpůrný efekt na trhy a ceny aktiv je obdobný).

Tato „tištění peněz ve velkém“ přispívají k nafukování cen aktiv, a i díky tomu tedy investoři letos bohatnou prakticky na všem. Také je třeba si uvědomit, že letošní rok začínal z velmi nízkého základu, protože konec roku 2018 byl příznačný naopak až panickými výprodeji mnoha druhů aktiv. Opticky pak srovnání s nízkou základnou začátku ledna taktéž přifukuje dnešní ceny, a tedy i výnosy. Pokud srovnáme nynější ceny třeba s těmi z konce září 2018, už to taková sláva nebude.  

Na grafu je vývoj korunové ceny unce zlata. Letos se tato cena dostala nejvýše v dějinách, na necelých 36 500 Kč za unci.


Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato: Konsolidace může brzy skončit
    Čím lépe se vede americké ekonomice, tím hůře pro zlato. Cenný kov se nadále obchoduje v úzkém rozmezí a čeká na podněty od Jeroma Powella. Zlato je připraveno citlivě reagovat na slova předsedy Fedu, ale ve skutečnosti bude měnová politika záviset na příchozích datech. Současné statistiky naznačují, že rizika poklesu kotací XAU/USD se zdají být vyšší než pravděpodobnost jejich růstu.
  • Zlato konsoliduje před inflačními daty
    Drahý kov se obchodoval bez výraznější změny v úterý a konsolidoval, přičemž čeká na další signál k pohybu. Pohyboval se kolem úrovně 1,335 USD během Londýnské seance ráno.
  • Zlato konsoliduje, ropa stále pod tlakem
    Bloomberg Commodity Index, který sleduje nejvýznamnější komodity, a v němž jsou zastoupeny energetika, kovy i zemědělství, se obchodoval již druhý týden níže. Ochota riskovat, která byla jasně viditelná na akciích amerických megafirem, se po horečnaté červencové a srpnové aktivitě nyní poněkud utlumila. Svou roli ale sehrálo i to, že se zastavil pokles dolaru, roste počet nakažených koronavirem a objevují se obavy z toho, kdy dorazí vakcína.
  • Zlato koriguje k úrovni 2000 dolarů za unci
    Cena zlata dnes klesá už podruhé za poslední 3 seance po silné červencové rally. Zlato v pátek vystoupalo až na úroveň 2074 dolarů za unci, ale dnes ráno se opět dostalo až pod úroveň 2000 dolarů. Tato kulatá úroveň má hlavně psychologický charakter. Konkrétní úrovně supportů se nachází mnohem níže: maxima roku 2011 na 1911 dolarech a 50 a 75 klouzavé průměry, které nalezneme až pod hladinou 1900 dolarů. Zlato i přes korekci stále roste o 11,5 % během posledního měsíce.
  • Zlato koriguje před americkými makro čísly
    Cena zlata korigovala od středečních maxim a byla v menší intradenní ztrátě během čtvrteční Londýnské seance, přičemž kov se obchodoval kolem 1,267 USD uprostřed rána.
  • 📈 Zlato koriguje předchozí ztráty 🥇
    Zlato bylo v poslední době pod tlakem. Do kolen ho srazila nízká riziková averze na trzích, která přišla s úspěšným vývojem vakcín proti koronaviru a s pozitivní situací po amerických prezidentských volbách. Dnes jsme však svědky prudké korekce. Zlato se odrazilo od spodní limity klesajícího kanálu a dostalo se zpět nad úroveň 1 800 dolarů za unci. Další drahé kovy jako stříbro, paládium nebo platina také zaznamenávají solidní zisky. Hlavním důvodem pozitivní korekce je pokles amerického dolaru. Pár EURUSD se už přiblížil na dohled úrovni 1,20.
  • 🥇 Zlato koriguje z dvouměsíčních maxim 📉
    Zlato a další drahé kovy vzrostly během ranní evropské seance, ale většina zisků se postupně vypařila. Zlato otestovalo úroveň 2 měsíčního maxima v oblasti okolo $1 960, ale překonat se mu jí nepodařilo. Výnos z amerického desetiletého dluhopisu se poprvé od března dostal na 1 %. Růst výnosů je pro zlato konkurencí a překonání kulaté hladiny může proti zlatu psychologicky působit. Zlato se nyní obchoduje zhruba 10 dolarů pod denními maximy.
  • Zlato: koupit, držet nebo prodat?
    Světová ekonomika je kvůli koronaviru rozkolísaná nejvíce od poslední velké krize z let 2008-2015. Akciové trhy zaznamenaly v posledním únorovém týdnu obrovské škody. Cena zlata vyrostla na rekordních 1 688 USD za unci, avšak v samotném závěru února prošla výraznou korekcí. V prvním březnovém týdnu se však žlutý kov vydal opět směrem k hranici 1 700 USD. Aktuální situace je nepřehledná, nevíme, kdy se vrátí do původních kolejí. Jak se zachovat, aby naše úspory či investice neutrpěly škodu?
  • Zlato kvůli válce na Ukrajině zažívá extrémní volatilitu
    Trh se zlatem zažil extrémní volatilitu poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Cena drahého kovu se vyšplhala na nejvyšší hodnotu od září 2020, než se vrátila zpět.
  • Zlato láme rekordy, vůči stříbru je nejsilnější za téměř 30 let
    Cena zlata prudce roste. Začalo to ještě koncem května, kdy se pohybovalo na hodnotě 1 290 dolarů. Aktuálně je na částce 1 408 dolarů za unci. Minulý týden ve čtvrtek cena vyskočila za pouhý jeden den o celá 4 % a dostala se nad 1 400 dolarů za unci.
  • Zlato letos zdražilo téměř o 25 procent. Cena může klesnout po amerických volbách
    Cena zlata se dere neustále vzhůru a investoři netrpělivě očekávají její korekci. Ještě před ní by se ale cena drahého kovu mohla vyšplhat až na 60 tisíc korun za trojskou unci.
  • Zlato líže rány ze Zápisu Fedu
    Aktuálně: Zlato dnes roste vůči závěru čtvrtečního obchodování 0,1 % na 1255 USD za trojskou unci. Obchodová...
  • Zlato má dlouhodobě dobré vyhlídky
    Zlato po pozitivním začátku roku 2022 náhle sešlo z cesty. Odborníci však považují současný pokles za krátkodobý, přičemž v dlouhodobém horizontu očekávají růst žlutého kovu.
  • Zlato má eso v rukávu
    Zlato je jako vytrvalý cínový vojáček – důstojně snáší všechny těžkosti, které na něj dopadly. V roce 2021 ztratil drahý kov přibližně 4 % své hodnoty a poprvé za poslední tři roky se uzavřel v červeném pásmu, ale je třeba si uvědomit, že protivítr byl tak silný, že kotace XAUUSD měly klesnout mnohem hlouběji. Na začátku roku 2022 zlato čelilo skokovému nárůstu výnosů amerických státních dluhopisů, ale stále se drží nad 1 800 USD za unci.
  • Zlato má podporu v číslech
    Zlato se v minulém měsíci příliš neodchýlilo od úrovně 1 200 dolarů, což se shoduje s obdobím nevýrazných pohybů amerického dolaru. Poté...
  • Zlato má potenciál růstu k úrovni 1 900 USD, pokud prorazí nad cenu 1 859 USD.
    Cena zlata se znovu obchoduje nad úrovní 1 850 USD. Krátkodobý trend je náchylný k většímu poklesu, protože cena začala vytvářet nižší minima a nižší maxima. To jasně vidíme v grafu 4H. Dokud se cena bude držet pod červenou klesající trendovou linií, která spojuje nedávná maxima, bude náchylná k většímu poklesu.
  • Zlato má potenciál zvýšit svou hodnotu
    Podle aktualizovaného výhledu MKS PAMP má zlato poté, co od začátku roku vzrostlo o 200 USD, potenciál dosáhnout hodnoty 2 500 USD za unci a v roce 2022 průměrné hodnoty 2 000 USD za unci. Ozbrojený konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku v poslední době dramaticky změnily geopolitickou situaci ve světě. Konflikt na Ukrajině pravděpodobně nebude vyřešen v průběhu roku 2022. Aktuální ceny drahých kovů se proto budou od dřívějších prognóz odlišovat, uvedla vedoucí oddělení strategie pro kovy ve společnosti MKS PAMP Nicky Shielsová. Významná změna prognózy má svůj původ ve zvýšených rizicích recese, zejména v souvislosti se zvyšováním sazeb Fedu a pomalejším hospodářským růstem. Ceny zlata v době zveřejnění revidovaného zprávy Fedu o měnové politice stále kolísaly. Drahý kov si své pozice dokázal udržet a zaznamenal poměrně dobré výsledky. V kontextu nadcházejícího zvyšování sazeb ze strany Fedu, jehož cílem je zmírnit inflaci, která dosáhla 40letého maxima, zůstalo zlato stabilní.
  • Zlato má problém udržet se nad 1 800 USD
    Zdá se, že zlato má problém udržet se nad hranicí 1 800 USD. Jedním z hlavních důvodů je průměrný výsledek lednové produkce v USA.
  • Zlato má problémy pod 1,240 USD
    Cena zlata pomalu umazávala včerejší zisky a drahý kov se obchodoval v menší intradenní ztrátě během čtvrtka, přičemž byl viděn kolem 1,236 USD.
  • Zlato má prostor k růstu
    Podle posledního týdenního průzkumu zlata vytváří potenciální vrchol amerického dolaru v důsledku změn v očekávání úrokových sazeb pozitivní postoj ke zlatu na trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding