Sobota 21. prosince 2024 18:48
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024

Zlato konsoliduje, ropa stále pod tlakem

14.09.2020 13:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Bloomberg Commodity Index, který sleduje nejvýznamnější komodity, a v němž jsou zastoupeny energetika, kovy i zemědělství, se obchodoval již druhý týden níže. Ochota riskovat, která byla jasně viditelná na akciích amerických megafirem, se po horečnaté červencové a srpnové aktivitě nyní poněkud utlumila. Svou roli ale sehrálo i to, že se zastavil pokles dolaru, roste počet nakažených koronavirem a objevují se obavy z toho, kdy dorazí vakcína.

V minulém týdnu to nejvíce odskákal energetický sektor, kde se stále častěji objevují známky ochabující poptávky po palivech a cena ropy i paliv znovu klesá, což odpovídá i současným fundamentům, které očividně oslabují. Trh s obilovinami si před pátečním zveřejněním zprávy americké vlády, od níž se očekávalo potvrzení nižší produkce kvůli nepřízni počasí a nižších zásob ke konci roku v důsledku velmi silné poptávky z Číny, udržoval značné momentum.

Vzácné kovy dál konsolidovaly v poměrně širokém pásmu, přičemž zlato i stříbro se obchodují výše. Známky zhoršování vztahů mezi USA a Čínou, spolu s trvalou poptávkou po zajištění proti inflaci, která se projevuje ve zvýšené poptávce fondů ETF po zlatě, pomohly vyvážit nepříznivé vlivy všeobecně klesající ochoty riskovat.


Na špici tabulky vidíme tento týden platinu, která se jinak zpravidla drží ve stínu zlata. Světová rada pro investice do platiny (WPIC) ve své poslední čtvrtletní zprávě opravila výhledy na rok 2020 z přebytku na deficit. Vysvětluje v ní i změny způsobené pandemií, které omezily přístup k recyklovanému materiálu i k dodávkám od největšího světového producenta JAR – čímž dále přispěly ke zvýšení globálního rizika, které, jak očekává Rada i Saxo, bude i nadále zvyšovat poptávku investorů po tvrdých aktivech.

Po skandálu Dieselgate platina postupně ztratila svůj náskok před zlatem a v současnosti je jedna unce o více než 1000 dolarů levnější než unce zlata. Zatímco žlutý kov dosáhl rekordních výšek, platina i stříbro (další ušlechtilý kov s průmyslovým využitím) se ke svým rekordům dosud nepřiblížily. Platina dosáhla svého maxima 2300 dolarů za unci počátkem roku 2008 a koncem téhož roku se během globální finanční krize propadla o 68 %.

Z investičního hlediska zůstává pro platinu největší výzvou to, že není dostatečně likvidní, protože tento trh je výrazně menší než trh zlata. To je nejspíš i jedním z důvodů, proč se navzdory lepším vyhlídkám poptávka po platině ze strany velkých investorů příliš nezvýšila, neboť ti jsou zvyklí operovat v objemech, kterých by platina dosáhla jen stěží.

Klíčová oblast odporu, kterou platina za poslední tři roky opakovaně nedokázala prorazit, se nyní nachází mezí 1000 a 1040 dolary za unci.


Zdroj: Saxo Group

Zemědělství: Sektor obilnin zaznamenal za posledních pět týdnů značné zisky. Příčinou byly obavy z počasí, slabý dolar a silná čínská poptávka, které společně pomohly vytvořit ideální klima pro růst cen. Kombinované dlouhé pozice ve futures na kukuřici, pšenici a sojové boby obchodované v Chicagu dosáhly v týdnu končícím 1. zářím 214 000 lotů, což je zhruba 325 000 lotů nad pětiletým průměrem pro toto období. To je zajímavé, neboť touto dobou už je zpravidla před novou sklizní všechno jasné a z fondů se stávají čistí prodejci.

Vzhledem k tomuto vývoji trh v pátek nedočkavě vyhlížel měsíční zprávu amerického ministerstva zemědělství o produkci, výnosech a zásobách. Ve zprávě WASDE (World Supply and Demand Estimates) – která byla zveřejněna až po redakční uzávěrce – očekávali obchodníci s obilím údaje, které by podpořily nedávné výrazné posílení a růst objemu dlouhých pozic v celém sektoru.


Zdroj: Saxo Group

Ropa je stále pod tlakem oslabených fundamentálních ukazatelů a zotavení globální poptávky po energiích evidentně dál zpomaluje. Mnoho zemí po celém světě, ale zejména v Evropě a Asii, se nyní nachází uprostřed druhé vlny koronaviru. Takže se růst poptávky po palivech zastavil, protože se znovu pracuje z domova a necestuje za prací ani za zábavou – což jasně naznačuje, že dostat se na původní úroveň poptávky po energiích potrvá déle, než se čekalo.

Od června se obchodovalo v úzkém pásmu a z údajů z fyzického trhu začalo být jasné, že se cena postupně rozchází s fundamentálními faktory. Kromě jiného jsme byli svědky rostoucího contanga, kdy se ceny na spotovém trhu propadaly vůči následujícím měsícům stále hlouběji, zatímco se postupně plnily sklady kvůli nízkým maržím rafinérií a přebytku nafty a leteckého benzínu, které nikdo nechtěl. Tento vývoj způsobil vyšší poptávku po tankerech a kapacitě plovoucích nádrží a Saúdská Arábie už snížila svou oficiální prodejní cenu na říjen, protože začíná znovu slábnout poptávka ze strany klíčových zákazníků, jako je Čína.

Korekci vyvolalo zhoršení celkové ochoty riskovat, která se projevila také korekcí u amerických (technologických akcií) a nákupem dolaru. V případě ropy Brent bylo technickým spouštěčem prolomení vzestupného trendu trvajícího od června, které konečně odstartovalo pokles, jenž může vést k opětovnému sladění ceny s fundamenty.

Podle našeho názoru sice nebudeme svědky dramatického výprodeje ropy, ale musíme akceptovat, že koronavirus a pochybnosti ohledně toho, kdy bude k dispozici vakcína, mohou dál brzdit zotavení, takže se ropa Brent vyšplhá na 50 USD za barel až v příštím roce. Zpomalující obnova poptávky oslabí odhodlání skupiny OPEC+, která při zpětném pohledu evidentně zvýšila produkci dříve, než se poptávka zmátořila dost na to, aby dokázala další barely absorbovat.

Trh s ropou čeká na zásadní informace, které zveřejní ve svých měsíčních zprávách o vývoji ropného trhu OPEC a Mezinárodní energetická agentura 14. a 15. září.

Ropa Brent našla podporu na svém stodenním klouzavém průměru 39,50 dolarů za barel, ale vzhledem k tomu, že spekulanti teprve začali omezovat své býčí sázky, může ji další korekce srazit až na úroveň podpory 36,50 USD/barel. Pro obchodníky tak budou i nadále klíčovými zdroji inspirace mimo jiné všeobecná úroveň ochoty riskovat na akciovém trhu a pohyb dolaru.


Zdroj: Saxo Group

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato kleslo o 7,5 %
    Zlato se pohybuje v oblasti 1 921-1 943 bodů, což je o něco více než jeho tříměsíční minimum a přibližně o 7,5 % méně než maximum z 5.května 2023 na úrovni 2 079 bodů. Býci se snaží dočasně zastavit současný krátkodobý medvědí trend a medvědí sérii nižších maxim a nižších minim. Ukazatel momenta jsou stále převážně na straně medvědů. Stochastick oscilátor se právě přesunul do přeprodané oblasti (OS).
  • 📉 Zlato kleslo pod hladinu $1,800 ❗
    Zlato má za sebou zlý týždeň. Po 2 dňoch silného výpredaja v pondelok a utorok sa cena drahého kovu dnes opäť ocitla pod tlakom. Cena zlata klesla pod hranicu 1 800 dolárov, keď index volatility VIX, prvýkrát od februára, klesol pod 20. Zlato sa obchoduje na najnižšej úrovni od polovice júla. Pod tlakom sa obchodujú aj ďalšie drahé kovy – STRIEBRO, PALADIUM a PLATINA.
  • 🥇 Zlato kleslo pod hladinu $1,900 📉
    Zlato ako aj striebro zažilo na začiatku dnešného európskeho obchodovania prepad. Zlato sa prepadlo z 1 905 dolárov na 1 875 dolárov v priebehu niekoľkých minút, zatiaľ čo striebro sa prepadlo z 26,91 dolárov na zhruba 25,97 dolárov. Oba cenné kovy sa dokázali odraziť od minima, tlak však stále zostáva. Tento pohyb bol pravdepodobne urýchlený spustením príkazov na zastavenie straty pod hladinou 1 900 dolárov v prípade zlata.
  • Zlato kleslo pod psychologickou hranici 2 000 dolarů
    Zpráva o spotřebitelské inflaci ve Spojených státech, která byla zveřejněna v úterý a která byla silnější, než se očekávalo, potvrdila očekávání trhu, že Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby na vysoké úrovni. V důsledku této zprávy došlo k poklesu žlutého kovu. Kombinace určitých faktorů však zlatu poskytuje určitou podporu a pomáhá omezit maximální pokles.
  • Zlato kleslo pod 1560,00 USD – TECHNICKÁ ANALÝZA
    Ve středu směnný kurz XAU/USD obchodoval směrem dolů. Během dnešního rána testoval žlutý kov podporu tvořenou měsíčním R1 a 200-hodinovou SMA na 1 534,31.
  • Zlato kleslo pod 2 000 dolarů
    Zlato se včera po 14 dnech podívalo pod cenu 2 000 dolarů. Nyní se nacházíme na ceně 1 989 USD. Propad na zlatě zapříčinily makroekonomické zprávy, a to ve 14:30 SELČ na americkém dolaru. Zpráva se týkala maloobchodních prodejů, kde odhad byl 0,8 % m/m, ale výsledek byl 0,4 % m/m. Také tomu nepomohlo vystoupení členů Fedu, kde se zdráhali hovořit o jakémkoli snížení sazeb a spíše naznačili, že sazby můžou dále růst. Na základě technické analýzy a grafu vidíme, že cena se blíží k supportu na ceně 1 975 USD, kde bylo vytvořeno několik odrazů. Stochastik nám spíše naznačuje pomalý nárůst, jelikož se nachází pod hranici 20. Protože je support 1 975 USD silný, tak je pravděpodobné, že se tam cena půjde podívat a znovu ji otestovat. V opačném případě máme stále rezistenci na ceně 2 025 a 2050 USD.
  • Zlato končí býčí trend výraznými ztrátami
    Včerejší ztráty na zlatě, které přesáhly 30 USD za unci, však přišly nečekaně. Žádné důležité makroekonomické zprávy nebyly zveřejněny a americký dolar během dne dokonce mírně ztrácel vůči euru. K takovému propadu ceny zlata proto nebyl přímý impuls. Nicméně zlato postupným poklesem během dne prorazilo důležité hranice, kde měli tradeři nachystány Stop-Loss příkazy. Jejich realizace pak tlačila cenu ještě níže.
  • Zlato konečně začalo stoupat
    Jestřábí plány Fedu dál vyvíjejí tlak na zlato. Kov přesto nachází sílu jít kupředu. Po pátečním růstu je v zelených číslech i dnes ráno.
  • Zlato: Konsolidace může brzy skončit
    Čím lépe se vede americké ekonomice, tím hůře pro zlato. Cenný kov se nadále obchoduje v úzkém rozmezí a čeká na podněty od Jeroma Powella. Zlato je připraveno citlivě reagovat na slova předsedy Fedu, ale ve skutečnosti bude měnová politika záviset na příchozích datech. Současné statistiky naznačují, že rizika poklesu kotací XAU/USD se zdají být vyšší než pravděpodobnost jejich růstu.
  • Zlato konsoliduje před inflačními daty
    Drahý kov se obchodoval bez výraznější změny v úterý a konsolidoval, přičemž čeká na další signál k pohybu. Pohyboval se kolem úrovně 1,335 USD během Londýnské seance ráno.
  • Zlato koriguje k úrovni 2000 dolarů za unci
    Cena zlata dnes klesá už podruhé za poslední 3 seance po silné červencové rally. Zlato v pátek vystoupalo až na úroveň 2074 dolarů za unci, ale dnes ráno se opět dostalo až pod úroveň 2000 dolarů. Tato kulatá úroveň má hlavně psychologický charakter. Konkrétní úrovně supportů se nachází mnohem níže: maxima roku 2011 na 1911 dolarech a 50 a 75 klouzavé průměry, které nalezneme až pod hladinou 1900 dolarů. Zlato i přes korekci stále roste o 11,5 % během posledního měsíce.
  • Zlato koriguje před americkými makro čísly
    Cena zlata korigovala od středečních maxim a byla v menší intradenní ztrátě během čtvrteční Londýnské seance, přičemž kov se obchodoval kolem 1,267 USD uprostřed rána.
  • 📈 Zlato koriguje předchozí ztráty 🥇
    Zlato bylo v poslední době pod tlakem. Do kolen ho srazila nízká riziková averze na trzích, která přišla s úspěšným vývojem vakcín proti koronaviru a s pozitivní situací po amerických prezidentských volbách. Dnes jsme však svědky prudké korekce. Zlato se odrazilo od spodní limity klesajícího kanálu a dostalo se zpět nad úroveň 1 800 dolarů za unci. Další drahé kovy jako stříbro, paládium nebo platina také zaznamenávají solidní zisky. Hlavním důvodem pozitivní korekce je pokles amerického dolaru. Pár EURUSD se už přiblížil na dohled úrovni 1,20.
  • 🥇 Zlato koriguje z dvouměsíčních maxim 📉
    Zlato a další drahé kovy vzrostly během ranní evropské seance, ale většina zisků se postupně vypařila. Zlato otestovalo úroveň 2 měsíčního maxima v oblasti okolo $1 960, ale překonat se mu jí nepodařilo. Výnos z amerického desetiletého dluhopisu se poprvé od března dostal na 1 %. Růst výnosů je pro zlato konkurencí a překonání kulaté hladiny může proti zlatu psychologicky působit. Zlato se nyní obchoduje zhruba 10 dolarů pod denními maximy.
  • Zlato: koupit, držet nebo prodat?
    Světová ekonomika je kvůli koronaviru rozkolísaná nejvíce od poslední velké krize z let 2008-2015. Akciové trhy zaznamenaly v posledním únorovém týdnu obrovské škody. Cena zlata vyrostla na rekordních 1 688 USD za unci, avšak v samotném závěru února prošla výraznou korekcí. V prvním březnovém týdnu se však žlutý kov vydal opět směrem k hranici 1 700 USD. Aktuální situace je nepřehledná, nevíme, kdy se vrátí do původních kolejí. Jak se zachovat, aby naše úspory či investice neutrpěly škodu?
  • Zlato kvůli válce na Ukrajině zažívá extrémní volatilitu
    Trh se zlatem zažil extrémní volatilitu poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Cena drahého kovu se vyšplhala na nejvyšší hodnotu od září 2020, než se vrátila zpět.
  • Zlato láme rekordy, vůči stříbru je nejsilnější za téměř 30 let
    Cena zlata prudce roste. Začalo to ještě koncem května, kdy se pohybovalo na hodnotě 1 290 dolarů. Aktuálně je na částce 1 408 dolarů za unci. Minulý týden ve čtvrtek cena vyskočila za pouhý jeden den o celá 4 % a dostala se nad 1 400 dolarů za unci.
  • Zlato letos dosáhlo nejvyšší korunové ceny v dějinách, bitcoin vzrostl o skoro sto procent. Na burzách bylo letos větším uměním o peníze přijít, než je vydělat
    Pokud v posledních dnech roku nedojde k nečekanému zvratu, investoři po celém světě, včetně Česka, zaznamenají nejlepší výnos svých investic za poslední desetiletí. Takřka všechno v letošním roce vydělávalo, tedy samozřejmě kromě vkladů na bankovních účtech.
  • Zlato letos zdražilo téměř o 25 procent. Cena může klesnout po amerických volbách
    Cena zlata se dere neustále vzhůru a investoři netrpělivě očekávají její korekci. Ještě před ní by se ale cena drahého kovu mohla vyšplhat až na 60 tisíc korun za trojskou unci.
  • Zlato líže rány ze Zápisu Fedu
    Aktuálně: Zlato dnes roste vůči závěru čtvrtečního obchodování 0,1 % na 1255 USD za trojskou unci. Obchodová...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy