Patnáctiletá eurozóna se poslední roky otřásá v základech
Základní údaje o Evropské měnové unii (EMU, eurozóna), která vznikla před 15 lety 1. ledna a jejíž 18. zemí se od Nového roku stane Lotyšsko:
- Vytvořena byla na základě Smlouvy o EU 1. ledna 1999, kdy 11 zemí unie začalo v bezhotovostním styku používat euro. O rok později (1. ledna 2000) převzala Evropská centrální banka (ECB) úlohy národních centrálních bank. Od začátku ledna 2002 byly v zemích EMU do oběhu uvedeny první bankovky a mince eura, které se po dva měsíce používaly současně s národními měnami. Jedinou měnou je euro v zemích EMU od 1. března 2002.
- EMU má 17 členů: od ledna 1999 jsou to Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko. V lednu 2001 se 12. členem stalo Řecko. V lednu 2007 přistoupilo Slovinsko, rok nato Kypr a Malta, od ledna 2009 přistoupilo Slovensko a zatím posledním jejím členem se 1. ledna 2011 stalo Estonsko. Euro používají též Kosovo, Černá Hora, Andorra, Monako, Vatikán a San Marino.
- Británie a Dánsko mají výjimku ze Smlouvy o EU, takže se jako jediní dva členové unie k eurozóně připojit nemusí.
- Pro vstup do eurozóny musí země EU splnit tzv. kritéria konvergence: mimo jiné deficit rozpočtu veřejných financí nižší než tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), měna země ve směnném mechanismu ERM-2 či veřejný dluh maximálně 60 procent HDP. Tato pravidla a postihy za jejich nedodržování stanoví Pakt stability a růstu z roku 1997.
- Pakt stability byl v roce 2005 reformován tak, že podle mnohých de facto ztratil smysl - EU mj. rozšířila možnosti, jak uniknout sankcím. V říjnu 2008 EK oznámila, že se země mohou dopustit vyšších rozpočtových schodků, než stanoví pravidla, budou-li chtít zabránit zpomalení hospodářství v důsledku světové finanční krize.
- Pokud členská země eurozóny neplní kritéria, hrozí jí pokuta. Její udělení je ovšem zdlouhavý proces a existuje řada možností, jak se pokutě vyhnout. Proto dosud ještě nikdy nebyla udělena, a to přesto, že pravidla porušuje mnoho zemí EU a některé z nich opakovaně.
- Už při vstupu měli čtyři členové z 11 (Francie, Německo, Itálie a Portugalsko) problémy s plněním rozpočtových kritérií. Řady "hříšníků" se rozšiřovaly, ale rozpočtovou disciplínu EK nedokázala vynutit. Místo toho si země eurozóny rozšířily okruh výjimek, jak se vyhnout sankcím. Na podzim 2010 ministři financí sankce za porušování pravidel mírně zpřísnili.
- Už pár let otřásá základy eurozóny světová finanční krize, která donutila už pět zemí EMU požádat unii o finanční pomoc. Jako první tak učinilo na jaře 2010 Řecko, jež se přitom do eurozóny dostalo díky zfalšovaným statistikám. Později o pomoc EU požádalo též Irsko, Portugalsko, Španělsko a Kypr.
- Kvůli krizi přijala EU řadu opatření, mj. schválila přísnější pravidla pro fungování ratingových agentur v EU či začala vytvářet bankovní unii. Od poloviny roku 2014 bude mít ECB možnost kontrolovat velké banky v eurozóně.
- Kvůli krizi také EU vytvořila dva záchranné mechanismy: prvním byl od června 2010 Evropský fond finanční stability (EFSF; euroval). Tento systém garancí za úvěry od léta nevstupuje do nových operací a existovat bude už jen do doby, než budou uhrazeny všechny půjčky a jím zřízené finanční instrumenty. EFSF poskytl půjčky Irsku, Portugalsku a Řecku.
- Od loňského října funguje Evropský stabilizační mechanismus (ESM), jenž pomáhá zemím v krizi například půjčkami, nakupováním dluhopisů či poskytnutím preventivní asistence ve formě úvěrové linky. První pomoc (39,5 miliardy eur) poskytl ESM loni v prosinci Španělsku, letos pomohl Kypru.
- Od letošního ledna je stálým předsedou schůzek ministrů financů EMU, tzv. panem euro, Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Před ním tuto funkci zastával od ledna 2005 Jean-Claude Juncker. Před rokem 2005 řídil schůzky ministrů financí EMU vždy ministr financí země, která právě předsedala EU.
Na lotyšských euromincích budou dvě podoby státního znaku a dívka
Na národní straně lotyšských euromincí budou vyobrazeny dvě podoby státního znaku a lotyšská lidová dívka. Lotyšsko se stane 18. členem eurozóny od 1. ledna 2014, tedy téměř deset let po svém vstupu do Evropské unie.
Na mincích nejvyšší hodnoty dvě eura a jedno euro bude zobrazena lotyšská lidová dívka. Toto vyobrazení bylo původně použito v roce 1929 u stříbrné mince v hodnotě pět latů. Na okraji vyobrazení je nápis DIEVS SVĒTĪ LATVIJU, tedy Bůh žehnej Lotyšsku. Lotyšsko původně plánovalo, že na nejvyšší minci v hodnotě dvě eura bude Pomník svobody.
Návrh však nesplňoval předpisy Evropské centrální banky, protože zasahoval mimo vnitřní kruh mince a změnil by jednu z hvězd na okraji mince. Země se proto rozhodla, že než aby měnila podobu pomníku, použije i na minci v hodnotě dvou eur podobu dívky, která měla být jen na jednoeurové minci. Autorem návrhu je Guntars Sietinš.
Na mincích v hodnotě deset, 20 a 50 centů je zobrazen větší státní znak. Na mincích jeden, dva a pět centů pak menší státní znak. Autorem tohoto návrhu je Laimonis Šénbergs.
Podoba eurobankovek je pro všechny státy eurozóny jednotná. U mincí však mají jednotlivé země větší volnost. Zde je povinná pouze jedna strana, o vzhledu druhé strany osmi druhů mincí rozhodují jednotlivé státy, které si mince také samy razí. Kromě členů eurozóny mají právo razit vlastní euromince také tři malé evropské samostatné státní útvary - San Marino, Vatikán a Monako.
Na společné straně eurových mincí a mincí v hodnotě deset, 20 a 50 centů je znázorněna buď Evropská unie před svým rozšířením v roce 2004, nebo, od roku 2007, mapa Evropy. Mince v hodnotě jeden, dva a pět centů zobrazují zeměkouli s Evropou, Afrikou a Asií. Autorem návrhu je Luc Luycx z Belgické královské mincovny.
Lotyšské mince se začaly razit letos v červenci v mincovně v Bádensku-Württembersku.
Zdroj: Reuters, ČTK, EU, ECB
Související články
Čtěte více
-
Paříž a Berlín prý chtějí po Řecku moc obětí
Vlivný francouzský ekonom Thomas Piketty dnes označil za ironii, že Německo a Francie si ve 20. století, kdy... -
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti měně firmy Facebook
Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny libra americké společnosti Facebook. Podle agentury AFP to dnes oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Německo a Francie už minulý měsíc slíbily, že budou fungování této digitální měny v Evropské unii blokovat. -
Paříž: EU by měla nadnárodní firmy přimět k řádnému placení daní
Evropská unie by měla přimět velké nadnárodní společnosti, například americké firmy Amazon, Facebook a Google, aby platily spravedlivý podíl na daních. Uvedl to včera francouzský ministr financí Bruno Le Maire. -
Paříž hostí jednání desítek hlav států a vlád o financování udržitelného rozvoje
V Paříži dnes začíná dvoudenní vrcholná schůzka nazvaná Summit pro Nový globální finanční pakt, jíž se zúčastní desítky hlav států a vlád, zejména rozvojových zemí, ale také například německý kancléř Olaf Scholz, čínský premiér Li Čchiang, generální tajemník OSN António Guterres, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová či šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. -
Paříž po brexitu políčí na finančníky z Londýna
Francie usnadní situaci zahraničním společnostem přicházejícím do země podnikat. Zaměstnancům, kteří do... -
Paříž se rozhodla reformovat ekonomiku
Francouzská vláda se rozhodla schválit návrh hospodářských reforem prezidenta Fran„oise Hollandea... -
Paříž se snaží přilákat z Londýna firmy obávající se brexitu
Paříž včera zahájila reklamní kampaň, s jejíž pomocí chce přilákat z Londýna podniky obávající se... -
Pasivní Bank of England posílá libru dolů
Report o situaci na americkém trhu práce, který bývá největším impulsem pro trhy, dnes kvůli uzavření... -
Páteční obchodování a důležité zprávy
EUR/USD na pátek a dnešní důležité zprávy. Nejdůležitější zprávy dnes přijdou z USA. -
Páteční výpadek IT systémů zasadil další ránu dodavatelským řetězcům
Páteční globální technologický výpadek IT systémů zasadil další ránu už tak křehkým dodavatelským řetězcům a může zvýšit inflaci. Letecká přeprava byla nejvíce postiženou s tisíci zrušenými nebo zpožděnými lety, což znamenalo zpoždění v dodávkách zboží a zvýšení nákladů. Výpadek tak způsobil ohromné ztráty mnoha společnostem, ale světovou ekonomiku nevykolejil. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. -
Patrik Urban: Je tu poslední kvartál roku
Chování hráčů na finančních trzích bude i v průběhu příštího čtvrtletí záležet na vývoji dluhové krize v Eurozóně. -
Patrně poslední Obamova cesta ve funkci začíná v Řecku
Americký prezident Barack Obama dnes navštíví Řecko, kde se odpoledne setká s prezidentem... -
Pavel jmenoval k 1. prosinci do rady ČNB Jakuba Seidlera
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler se 1. prosince stane členem bankovní rady České národní banky (ČNB). Do funkce ho dnes jmenoval prezident Petr Pavel. Seidler v sedmičlenné bankovní radě nahradí Tomáše Holuba, kterému na konci listopadu skončí šestileté funkční období. Seidler bude prvním členem bankovní rady ČNB, kterého jmenovala současná hlava státu. Zároveň by měl být jediným jmenovaným za nynějšího Pavlova funkčního období. -
Pavel se znovu vyjádřil pro euro, pro českou ekonomiku je to podle něj výhodné
Pro Česko jako proexportní ekonomiku by bylo výhodné přijmout euro a spolurozhodovat o podobě eurozóny. V dnešním rozhovoru to Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl prezident Petr Pavel, který debatu o přijetí společné evropské měny v ČR rozproudil svým novoročním projevem. V něm apeloval na kroky, které k přijetí eura povedou. Například podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ale nemá přijetí společné evropské měny nyní smysl řešit. -
PayPal opouští asociaci pro správu digitální měny firmy Facebook
Americká platební platforma PayPal se rozhodla odejít z asociace, která má spravovat plánovanou digitální měnu internetové společnosti Facebook. Oznámila to včera firma. Dodala, že se hodlá soustředit na své vlastní aktivity. -
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet bitcoiny a další virtuální měny. Klienti PayPalu také budou moci od příštího roku platit kryptoměnami při nakupování v 26 milionech obchodů, ve kterých se dá platit přes PayPal. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Cena bitcoinu v reakci na zprávu začala růst a odpoledne přidávala skoro čtyři procenta nad 12.380 dolarů (téměř 284.000 Kč). -
Payrolls nesplnily vysoká očekávání
Ostře sledovaná zpráva o zaměstnanosti v USA (tzv. payrolls) v pátek potvrdila velice dobrou kondici... -
Peking a Šanghaj se snaží podpořit trh s nemovitostmi
Čínská velkoměsta Peking a Šanghaj zavádějí daňové úlevy na podporu poptávky po domech a bytech. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Nízká poptávka v sektoru nemovitostí dlouhodobě brzdí růst čínské ekonomiky. -
Peking: Čína a USA se dohodly na postupném rušení cel
Čína a Spojené státy se dohodly, že budou cla zavedená v rámci obchodní války postupně rušit v závislosti na pokroku v jednání. Podle zahraničních tiskových agentur to dnes oznámil mluvčí čínského ministerstva obchodu. Pro rušení cel však neposkytl žádný časový harmonogram. -
Peking dál mírně oslabil jüan
Čínská centrální banka dnes snížila oficiální kurz jüanu o další zhruba jedno procento. Tržní kurz měny ale...