Model GDPNow
🔴USD a US500 ztrácejí před HDP
25.07.2024 Zpráva o HDP v USA je pravděpodobně nejdůležitějším makročíslem tohoto týdne. Očekává se, že druhé čtvrtletí bylo lepší než předchozí, i když se stále předpokládá, že změna ve druhém čtvrtletí bude výrazně nižší než v posledním čtvrtletí loňského roku.
Méně důvodů proč očekávat oslabení dolaru
23.04.2024 Čistá dlouhá pozice na USD se ve sledovaném týdnu zvýšila o 7,8 mld. USD na 25,5 mld. USD a dosáhla tak pětiletého maxima. Spekulativní pozice zůstává silně medvědí a nejeví známky zpomalení. Největší ztráty utrpělo euro, které spolu s kanadským dolarem a britskou librou ztratilo 2,8 mld. USD.
Překvapí Powell v Jackson Hole❓
22.08.2023 Tento týden od čtvrtka 24. srpna do soboty 26. srpna se bude konat každoroční sympozium o hospodářské politice v Jackson Hole, které pořádá Federální rezervní systém. Tato událost je vždy pozorně sledována, protože v minulosti byla využívána k naznačení významných změn v politice. Hlavním tématem letošního sympozia v Jackson Hole jsou "Strukturální změny v globální ekonomice". Ačkoli na akci vystoupí řada centrálních bankéřů a ekonomů, trhy čekají především na páteční projev předsedy Fedu Powella.
💲 Dollar ztrácí před daty z maloobchodu
16.05.2023 Poslední dva měsíce jsme při pohledu na data maloobchodních tržeb pozorovali spíše salbší chování spotřebitelů. Na druhou stranu by oživení dynamiky mezd mělo přispět k oživení maloobchodních tržeb. Údaje s vyšší frekvencí navíc naznačují, že prodej aut a na čerpacích stanicích se odrazily, ale prodeje v jiných kategoriích mohou být smíšené.
BREAKING: US100 klesá v reakci na horší výsledky HDP!
27.04.2023 Nižší růst - jak naznačuje model GDPNow, ovšem zároveň jsme svědky vyšších cenových tlaků. Z pohledu dalšího rozhodování Fedu se nejedná vůbec o jednoduchá data. Americké ekonomika by potřebovala podporu, nicméně vyšší statistiky inflace nedávají pro takovou podporu prostor. Index US100 ztrácí, naopak dolar mírně sílí.
➡️US100 testuje 13 000 bodov
27.04.2023 Americká ekonomika sa spomaľuje, no mnohé časti ekonomiky stále vykazujú solídne údaje. Platí to najmä pre trh práce, ako aj pre sektor služieb. Nedávne zverejnené údaje (za Q2 2023) však naznačujú, že americká ekonomika sa čoraz viac spomaľuje. Údaje za Q1 2023 by však mali zostať solídne. Navyše, očakávania pre jadrovú PCE naznačujú, že Fed by mal mať menšie obavy z ďalšieho a možno konečného zvýšenia sadzieb. Na druhej strane, dnešné dáta by mali potvrdiť skoršie očakávania, že riziko recesie v Spojených štátoch výrazne kleslo (hoci je stále relatívne vysoké).
GDPNow vidí ústup z technické recese, ale...
16.08.2022 Model GDPNow v minulém měsíci odhalil pravděpodobnost vstupu do technické recese. Odhady se staly realitou, i když o skutečné recesi nikdo nemluví. Model nyní naznačuje, že bychom se mohli dostat z technické recese ještě v tomto čtvrtletí.
Další články k tématu Model GDPNow
Signály recese sílí
12.07.2022 Během dnešní seance jsme měli možnost zaznamenat výrazné propady cen, nicméně výprodej komodit je zajímavý. Je těžké najít trh, který by dnes nezaznamenal výrazné ztráty (pouze zlato a stříbro klesají mírně). Silný propad ropy a zemědělských komodit je dán sílícím USD a obavami z recese. Dluhopisový trh dnes také zaznamenal výrazné pohyby. Americká výnosová křivka se nadále obrací. Rozdíl mezi dvouletým a desetiletým dluhopisem dosáhl -12 bazických bodů. Je to více, než kolik bylo zaznamenáno v roce 2019 a dubnu letošního roku (v roce 2020 byl rozdíl krátkodobý a neměli jsme recesi!). Očividně je signál blížící se recese silnější, když křivka zůstane inverzní delší dobu. Uvidíme, jak to bude tentokrát.
Obrázky dňa: Prognózy rastu HDP v USA po včerajších dátach padli
28.02.2018 Včerajšie dáta z USA poslali real-time prognózu rastu HDP za prvý kvartál prudko nadol. Model Atlantského FEDu GDPnow aktuálne predpovedá anualizovaný rast na úrovni 2,6%, pričom ešte predvčerom to bolo 3%. Koncom januára ukazoval tento model dokonca priestor pre rast HDP o viac ako 5%. Hlavnými dôvodmi včerajšej revízie boli horšia obchodná bilancia (viac som o tom písal TU), ktorá zhorší príspevok čistého exportu k HDP a a slabšie objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré naznačujú slabšie investície. Prvý kvartál teda môže byť rast nič moc (@TN):
NAPŘÍČ TRHY
23.10.2023 Na hlavních trzích pokračuje příběh svižného růstu delších výnosů, který se odehrává především na americké výnosové křivce. Během minulého týdne se výnos desetiletého státního dluhopisu vyšplhal až na 4,99 %, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2007. Vyšší výnosy učebnicově nesvědčí celé paletě rizikových aktiv – ať jde o americké akciové trhy nebo měny rozvíjejících se trhů, kam se řadí i středoevropské měny v čele se slábnoucí korunou. V tomto týdnu budou trhy ve Spojených státech zajímat jak tradiční čísla z trhu práce (žádosti o dávky v nezaměstnanosti), tak především předběžný odhad HDP za třetí kvartál. Připomeňme, že americké ekonomice se v posledních měsících daří nad očekávání dobře a odhad atlantského Fedu (GDPNow model) indikuje anualizovaný růst o celých 5,4 %. My s trhem předpokládáme o něco slabší, ale stále velmi robustní zrychlení růstové dynamiky na 4 %.
Ranní okénko - Inflace v Německu by měla dále klesat
30.08.2023 Dnes vychází v některých zemích eurozóny první výsledky srpnové inflace, což vzhledem k pomalu blížícímu se zasedání ECB bude trh ostře sledovat. První vlaštovku bude představovat za několik málo minut výsledek inflace ze Španělska, po odpoledních číslech z Německa pak trh bude mít o celkovém výsledku eurozóny prakticky jasno. Z USA odpoledne dorazí report z trhu práce od agentury ADP, zároveň vyjde i zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál letošního roku. Výraznější změna proti prvnímu odhadu očekáváná není a trh tak spíše zajímají nejaktuálnější data, z kterých prozatím vyplývá silný třetí kvartál. Například předstihový model atlantské pobočky Fedu „GDPNow“ uvádí, že by ve třetím kvartálu mohla americká ekonomika růst anualizovaně o 5,9 %.
Atlantský Fed snížil výhled na americké HDP za Q3
02.09.2021 Ještě včerejší model vývoje HDP za Q3 Atlandského Fedu (GDPNow) ukázal vzestup odhadu z 5,1 % na 5,3 % (anualizovaně). Po dnešním zveřejnění obchodní bilance, průmyslových objednávek a dat prodeje automobilů však prudce klesl na 3,7 %. Stojí za zmínku, že banka Morgan Stanley snížila svůj růstový odhad na 2,9 % z předchozích 5,3 % (V Q4 však stále očekává vzestup o 6,7 %). Své odhady nedávno snížily také banky Goldman Sachs a Bank of America.
AlfaOmegaTrhov (3. december 2019)
03.12.2019 Dolár je aktuálne slabší na hlavných menových pároch v dôsledku negatívnejších včerajších fundamentálnych správ z USA. Aussie a Libra majú výsledky lepšie, zatiaľ čo Euro a Nokkie majú výsledky slabšie. Meny rozvojových krajín sú väčšinou slabšie. PHP a MXN dosahujú lepšie výsledky, zatiaľ čo ZAR a KRW nedosahujú dobré výsledky. Počas aktuálnej seansy MSCI Asia Pacific klesol o 0,4%, Nikkei klesol o 0,6%. MSCI v rozvojových krajinách je aktuálne o 0,2% nižší, Šanghajský kompozit vzrástol o 0,3%. Euro Stoxx 600 okolo poludnia klesol o 0,1%, zatiaľ čo americké futures poukazovali na nižšie hodnoty pri otvorení. Výnosy 10-ročného UST klesli o 2 bázické body na 1,80%, zatiaľ čo 3-mesačné až 10-ročné rozpätie kleslo o 4 bázické body na 23 bázických bodov. Ceny komodít sú väčšinou vyššie, pričom ropa Brent vzrástla o 0,1%, meď klesla o 0,7% a zlato vzrástlo o 0,4%.
AlfaOmegaTrhov (30. december 2019)
30.12.2019 V minulom týždni z pohľadu US dolára „cudzie“ meny posilňovali. Aj napriek pretrvávajúcemu napätiu v Spojenom kráľovstve, negatívnym vykazovaniam makroekonomických ukazovateľov v Japonsku a v Euro-zóne, je „býčie“ správanie v globálnej ekonomike dosť silné. Euro počas dnešnej seansy testovalo pomerne silnú rezistentnú úroveň 1,12 USD, kde prielom nad týmto pásmom by spustil test vyššej hodnoty z 25. júna blízko úrovne 1,1412. Libra získala späť takmer tretinu svojho povolebného výpredaja kedy hlavné ciele z posilňovania libry vidíme na úrovniach blízko 1,3140; 1,3210 a 1,3280. US dolár na menovom páre s JPY počas nočných hodín obchodovania oslabil a aktuálne sa nachádza v pásme 109,06 – 109,19. Austrálsky dolár na menovom páre s US dolárom už siedmy deň v rade posilňuje a menový pár sa nachádza na úrovni, kde testuje silnú psychologickú hranicu 0,7000.
Alfaomegatrhov (25. november 2019)
25.11.2019 Na začiatku dovolenkového týždňa v USA kedy vo štvrtok 28. novembra je sviatok – Deň vďakyvzdania, dolár nie je konzistentný oproti kľúčovým menám. Libra a Stockie dosahujú lepšie výsledky, zatiaľ čo Jen a Nokkie dosahujú výsledky slabšie. Meny rozvojových krajín sú väčšinou slabšie. KRW a CNY dosahujú lepšie výsledky, zatiaľ čo TRY a MYR dosahujú výsledky slabšie. MSCI Asia Pacific vzrástol o 0,6% od otvorenia seansy spolu aj s Nikkei ktorý stúpol o 0,8%. MSCI EM stúpol o 0,4%, zatiaľ čo Šanghajský kompozit vzrástol o 0,7%. Euro Stoxx 600 okolo poludnia zvyšuje o 0,7%, zatiaľ čo americké futures poukazujú na otvorenie na vyšších hodnotách. Výnosy 10 – ročného UST vzrástli o 2 bázické body na 1,79%, zatiaľ čo trojmesačné až desaťročné rozpätie sa zvýšilo o 2 bázické body na +21 bázických bodov. Ceny komodít sú zmiešané – ropa Brent mierne stúpa, meď stúpa o 0,5% a zlato klesá o 0,3%.
AlfaOmegaTrhov – Dôležité fundamenty a udalosti ovplyvňujúce najbližší – 49. týždeň 2019 (2. december 2019)
02.12.2019 Dolár po októbrových stratách, v novembri opäť nabral silu s výhľadom pokračovania aj v tomto mesiaci. Za tento mesiac posilnil proti každej hlavnej mene okrem švédskej koruny. V rozvojových krajinách meny voči doláru oslabili s výnimkou ZAR a CNY. Výkonnosť amerického dolára je o to pozoruhodnejšia k vzhľadom náznakom určitej slabosti v americkej ekonomike pri počiatočných hodnotách za 4. štvrťrok. Ale aj napriek uvedenému sa americkej ekonomike zjavne darí a tendencia sa pravdepodobne premietne aj do roku 2020.
AlfaOmegaTrhov (17. december 2019)
17.12.2019 Obavy z tzv. „tvrdého“ Brexitu sú stále „živé“ a reálne. Premiér Johnson sa snaží garantovať realizáciu „celkového“ Brexitu do konca roku 2020, aj keď ešte všetky podmienky „vystúpenia“ nie sú prediskutované. V rámci uvedeného sa očakávalo, že sa má tak stať do 31. januára s tým, že „prechodné“ obdobie do konca roka 2020 bude v prebiehať v rámci už doteraz dohodnutých podmienok. Vzhľadom na to, ako dlho trvajú vyjednávania, väčšina pozorovateľov predpovedá, že bude dohodnutý „nový termín definitívneho“ Brexitu. Britský ministerský predseda sa údajne nechal počuť, že Spojené kráľovstvo nebude požadovať predĺženie termínu. S týmto sa dá jednoznačne súhlasiť, nakoľko v roku 2021 budú prebiehať v Škótsku parlamentné voľby, kde po tých minulo-týždňových a získaní 48 kresiel Škótskou národnou stranou v Dolnej Komore Spojeného kráľovstva, v Škótsku nastala určitá „eufória“ a v súčasnej situácii by bolo pre Spojené kráľovstvo, alebo pre premiéra Boris Johnson „vhodné“, aby otázka Brexitu do tohto obdobia bola definitívne vyriešená. Avšak, zároveň musíme podotknúť, že Európska únia preukazuje pri tejto záležitosť veľmi malú razanciu a predĺženie môže aj napriek, alebo právo preto „dovoliť“.
Související klíčová slova:
Finance | Pullback | Inflace | USA | HDP | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Maloobchodní tržby | Sazby | Americký dolar | Bloomberg | Blue chip | CME | Dlouhá pozice | Dollar | ECB | Ekonomika | Euro | FOMC | Fed | Futures | Index spotřebitelských cen | Investování | Klouzavý průměr | MIFID | Měnový pár | Pozice | Riziko | S&P 500 | Trend | Ukazatel | Výkonnost | Wall Street | Úrokové sazby | Doporučení | USD | Dluhopisy | Obchodování | Hospodářský růst | XTB | Indexy | EU | Zasedání Fedu | Pravděpodobnost | Výsledky | Gold | Obchodníci | EURUSD | Index | Investiční strategie | Cena | Dolar | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | ISM | Růst HDP | Trh | Výprodej | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Peněžní trhy | ROCE | Tržby | Komise | Federální rezervní systém | Jackson Hole | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Podnikání | Snižování úrokových sazeb | Výprodej na Wall Street | S&P | Ztráty | Oslabení dolaru | Prodej aut | Výhled | Konsensus | Dnešní zprávy | Dnešní zpráva | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Spotřebitelské výdaje | Údaje o inflaci | xStation | Očekávání | MiFID II | Podnikání na kapitálovém trhu | Americké dluhopisy | Použití finanční páky | Reakce trhu | Pohyby na trzích | Pozornost trhu | Zvýšení sazeb | Rozdílové smlouvy | GDPNow | Ceny pohonných hmot | Snížení sazeb | XTB Research | ISM index | Růst mezd | US500 | Očekávání trhu | Finanční situace | Očekávaný růst | Investujte zodpovědně | HDP v USA | Trh práce | Vyšší sazby | Maloobchodní prodeje | Vysoké riziko | Co bude | Výrazný pokles | Finanční ztráty | Breaking | Prognózy | Prohlášení | Předseda | Investujte | xStation5 | BREAKING | US100 | Index US100 | Poradenství | Nižší růst | Komunikace | Trhy | Pokles | Situace | Výdaje | Prodeje aut | Sazby beze změny | SEC | NFP | Rozhodování | Medvědi | Ekonomické aktivity | Údaje z USA | Spekulativní pozice | Největší ztráty | Sestupný trend | Výsledky HDP | Spotřebitelé | Žádosti o podporu | Růst | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Ekonomiky | Práce | Údaje | Maloobchodní tržby v USA | Statistiky | Soukromá spotřeba | Zveřejněné údaje | CL | JDE | Šance | Ceny | Společnost XTB | Korekční fáze | Bloomberg Intelligence | Nařízení | Odhad amerického HDP | Proražení | LEN | Údaj o HDP | Futures na indexy | Dnešní seance | Trendové linie | xStation 5 | Riziko ztráty | Oslabení | Cíle | Prodej | Mali | Cyklus zvyšování sazeb | Chování spotřebitelů | Včerejší seance | Načasování | Chování | VIAC | První odhad | Sympozium | Minulá výkonnost | Pozornost | Společnost | 3М | Index S&P 500 (US500) | Rozšíření | Index PCE | Cenový index | Cenový index PCE | Správa | Marketingová komunikace | Pohyby na trhu | Velké pohyby na trhu | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Strukturální změny | Vice | Zvýšení sazeb Fedu | Powellovo sdělení | Úrovní podpory | Eskalace | Nowcast | Geopolitické eskalace | 256/2004 | Odpovědnost | Jak bude reagovat trh? | Úrovně podpory | Směrnice | Investování je rizikové
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot