Úterý 21. ledna 2025 00:22
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding

BBC: Rusku chybějí pracovníci do válečné výroby

08.10.2024 08:23  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Rusko palčivě pociťuje nedostatek pracovních sil ve zbrojovkách, které hledají desítky tisíc nových pracovníků. Vhodných lidí je na trhu málo a hledání specialistů trvá i měsíce, píše server BBC News a připomíná, že výroba zbraní v Rusku prudce stoupla kvůli válce, rozpoutané proti Ukrajině.

Na největších ruských portálech zaměřených na hledání práce bylo od 15. srpna do 15. září zveřejněno více než 90.000 pracovních nabídek podniků z obranné sféry, spočítala ruská redakce BBC. Nabízené výdělky u nejvíce nedostatkových profesí dosahovaly trojnásobku i čtyřnásobku průměrných platů v daném regionu. Největší poptávka je po inženýrech, soustružnících a operátorech CNC strojů (počítačem řízených obráběcích strojů), jejich obsluha vyžaduje specifické dovednosti. Na trhu takoví specialisté chybějí. Zbrojovky často hledají lidi schopné pracovat se západním zařízením, například od firem Siemens či Heidenhain.

Na portálu Avito si práci na počátku září hledalo okolo 2000 soustružníků, zatímco volných míst se nabízelo (nejen ve zbrojovkách) více než 60.000. V případě operátorů CNC na 600 zájemců připadalo 18.600 volných míst. V řadě případů zveřejněné nabídky visí na internetu týdny i měsíce, bez ohledu na lákavou výplatu. Někteří náboráři nabízejí potenciálním zaměstnancům, aby za odměnu okolo 10.000 rublů (asi 2400 Kč) přivedli i své přátele se stejnou odborností.

Na konci srpna viceprezidentka obchodní a průmyslové komory Jelena Dybovová v televizi NTV prohlásila, že je nezbytné přilákat kurýry a taxikáře k práci ve zbrojovkách, protože chybějí pracovní síly nezbytné ke splnění státních zakázek.

"Jen za posledního půldruhého roku v obranném sektoru vzniklo 520.000 nových pracovních míst," řekl na počátku letošního roku prezident Vladimir Putin. Obdobné číslo uvedl i vicepremiér Denis Manturov. V září řekl Manturov listu Vedomosti, že problém už překonal svůj vrchol, nicméně nedostatek pracovních sil je stále cítit. Od loňska počet zaměstnanců vojenskoprůmyslového komplexu vzrostl o 600.000.

Není to nic překvapivého. Rusko, jehož vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, ustavičně potřebuje nové zbraně. Ale údaje o jejich výrobě se utajují. Růst výroby lze sledovat jen podle občasných prohlášení státních představitelů. Letos v dubnu premiér Michail Mišustin ohlásil, že se loni výroba aut a obrněných vozidel ztrojnásobila, produkce úderných zbraní a munice vzrostla sedminásobně a výroba spojovací techniky a prostředků radioelektronického boje devítinásobně.

To, že pracovníci chybějí ve zbrojovkách, je vyvoláno tím, že celkově Rusko pociťuje nedostatek pracovních sil. Na trh práce přišly málo početné ročníky z 90. let minulého století, část dosavadních pracovníků odešla do války a část utekla do ciziny v obavě z mobilizace do bojů. Snížil se i příliv migrantů.

Příznakem nedostatku pracovníků bývá, že stejná továrna často současně nabízí množství volných míst v jediné profesi. Například Kurganmašzavod, který vyrábí bojová vozidla pěchoty, ke 4. září hledal hned 78 seřizovačů strojů. Potřebuje také 70 soustružníků, kterým nabízí od 70.000 po 150.000 rublů (asi 16.680 až 35.740 Kč).

Pro srovnání - maximum pro inženýra-technologa činí 100.000 rublů (23.830 Kč).

V některých případech se podniky snaží problém vyřešit tím, že si specialisty vyškolí. Tulamašzavod, který vyrábí pěchotní i námořní zbraně, spustil kurzy pro dělnické profese, konkrétně operátory CNC stroje. V závodu Poljot v Ivanovu, kde se šijí padáky, nabízejí vyškolit šičky. Podniky v letošním roce nabídly 1100 míst pro učně na soustružníky, brusiče, frézaře a svářeče, což je skoro dvakrát více než loni, uvedla expertka Natalja Daninová.

Výuka učňů zdaleka není jediný způsob, jak si poradit s tím, že nejsou lidi. Ví se o přinejmenším jednom případu v Čeljabinsku, kde zaměstnanci traktorového závodu, odvedení do armády k roční povinné službě, zůstali v továrně, aby pracovali na splnění státních obranných zakázek. Úřady zjevně chtějí tuto praxi umožnit zákonem, v parlamentu je návrh, který umožní odvedencům práci v zbrojovkách jako alternativu ke službě v armádě.

Ale jedním z nejefektivnějších způsobů řešení problému - alespoň krátkodobě - je přilákání pracovníků z jiných regionů do podnikových ubytoven; počet takových míst se letos v prvním pololetí ve všech odvětvích zvýšil o 460.500, uvedla Daninová. Zájemcům se nabízejí výdělky, jejichž medián činí 152.000 rublů, a to je o 30 procent více než před rokem.

Nejvyšší výplaty - od 200.000 rublů měsíčně - nabízejí soustružníkům a operátorům CNC strojů za práci v jiném místě. Někdy stačí dojíždět do velkého města či do sousedního kraje. Dokonce i učeň na soustružníka si v podniku Energomaš v Moskvě přijde na 50.000-80.000 rublů, což odpovídá výplatě zkušeného soustružníka ve zbrojovce Kalašnikov v Iževsku.

Nováčci si musí zvyknout na tvrdou dřinu bez pořádných víkendů. V některých inzerátech se počítá s prací po šest i sedm dní v týdnu, a to ve směnách trvajících i 11 hodin. Pokud se vyskytne vzácné volno, podnik láká k další práci dodatečnými prémiemi. I takové přesčasy jsou ale v souladu se zákonem. Podniky pracující na splnění státních obranných zakázek mají právo od pracovníků požadovat přesčasy každý den i bez jejich souhlasu. Pracovní doba jen nesmí přesáhnout 12 hodin.

Při podrobném prozkoumání nabídek je také jasné, že zbrojovky nenabízejí velké výplaty dělníkům za standardních 40 hodin práce za týden, ale za pracovní nasazení, které může trvat až 60 dní nepřetržitě. V takovém případě na ruku dostanou od 150.000 do 200.000 rublů měsíčně.

Nehledě na zjevnou potřebu pracovních sil ve zbrojovkách, nabízené platy nerostou tak rychle jako platy, které nabízí ruská armáda.

Zdroj: Reuters, ČTK, BBC

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • BBC: Jak moc visí generace Z na kryptoměnách a nezaměnitelných tokenech
    Možnost rychlého zisku mladé lidi vždy lákala k investicím do rizikových aktiv. Pro generaci Z jsou to výrazné cenové výkyvy - a decentralizovaná povaha - digitálních aktiv, co táhne. Ať už jsou to kryptoměny anebo takzvané nezaměnitelné tokeny (NFT). Toto odvětví ale nikdo nereguluje, což znamená, že je zde minimální ochrana investorů.
  • BBC: Jak se Argentina naučila milovat dolar a jak by mohla přijít o peso
    Pokud by pravicový politik Javier Milei, který v nedělních primárkách v Argentině dostal největší počet hlasů ze všech uchazečů o prezidentský mandát, zopakoval svůj úspěch i v říjnových volbách, mohla by zaniknout argentinská měna, kterou by nahradil americký dolar, uvádí server BBC News. Milei totiž ve svém programu slibuje plnou dolarizaci argentinské ekonomiky a zrušení argentinské centrální banky.
  • BBC: Kolik má Rusko rezerv a jak dlouho vydrží?
    Ruský rozpočet se v roce 2023 nepředvedl v nejlepší formě. V lednu jeho schodek činil 1,8 bilionu rublů (asi 550 miliard Kč), což je mnohaletý rekord. Ruská ropa se nadále prodává pod světovou cenou, ekonomika klesá a válka si žádá čím dál více peněz. Zatím k látání rozpočtových děr stačí rezervy. Britská BBC se však na svém ruskojazyčném webu ptá, jak dlouho tyto rezervy vydrží.
  • BBC: Labouristé plánují zavést socialismus bez vykořisťování
    Britská Labouristická strana v případě volebního vítězství radikálně změní ekonomiku země a vytvoří socialistickou společnost, "kde už se nenecháme vykořisťovat". V rozhovoru s BBC to včera řekl stínový ministr financí labouristů John McDonnell. Příští parlamentní volby by se ve Spojeném království neměly konat dřív než v roce 2022.
  • BBC: Může královské miminko posílit ekonomiku?
    Důvěra britských spotřebitelů se v posledních letech snížila, protože růst mezd nedokázal držet tempo s inflací. Reálné mzdy, které vyjadřují, co si lze za výdělek koupit, tak vlastně klesly, což způsobilo snížení výdajů spotřebitelů. Několik známých prodejců kvůli tomu muselo zavřít své obchody nebo dokonce úplně skončit. Nyní je zde jaro, slunce svítí a na svět přišlo nové královské miminko a podle fotek to vypadá, že někteří lidé se cítí šťastnější. Mohl by příchod královského dítěte přimět lidi více utrácet, ptá se BBC. Názory jsou různé, ale jedna firma je přesvědčena, že ano a dokonce již dopad i vyčíslila.
  • BBC: Na stranu protestujících v USA se poprvé postavily též firmy
    Černoši zabití rukama policistů nebyli dlouhá léta tématem, ke kterému by se vyjadřovaly velké americké firmy. Tentokrát je ale něco jinak: smrt George Floyda, která rozpoutala masivní vlnu demonstrací, veřejností otřásla natolik, že ani korporátní prostředí nemohlo zůstat stranou. Na sociálních sítích přišla slova podpory pro protestující třeba od firem Nike, General Motors, L'Oreal či Disney, v řadě případů jde ale podle odborníků spíše o kalkul a snahu neztratit zákazníky, napsal server BBC.
  • BBC: Obchodní spor Čína-USA ohrožuje nezúčastněné asijské státy
    Americko-čínská obchodní válka ohrožuje nezúčastněné asijské státy, píše zpravodajský server BBC. Přestože na ně obchodní cla uvalována nejsou, ocitají se menší z nich, jako je Hongkong nebo Singapur, na prahu recese. Větší asijské ekonomiky - Indie, Japonsko a Jižní Korea - pak převážně zpomalují.
  • BBC: Proč Švýcaři stále milují hotovost
    Švýcaři v březnu představili novou, chytrou bankovku, kterou si mohou uložit do peněženky. Fialové platidlo v hodnotě 1000 franků (22.500 Kč) je další z nové série modernizovaných bankovek. Není to však úplně běžná bankovka, patří mezi ty s nejvyšší hodnotou na světě a Švýcarsko jde modernizací své bankovky nejvyšší hodnoty proti mezinárodnímu trendu, píše BBC.
  • BBC: Ruská ekonomika dlouho nevydrží, ale letošní rok může zvládnout
    V březnu 2022 se ruský rubl zhroutil, hodnota akcií Gazpromu a Sberbanky na londýnské burze klesla o 97 procent a v Moskvě se tvořily fronty před bankomaty. Jachty oligarchů, jejich fotbalové kluby, paláce a dokonce kreditní karty byly zabaveny. Rusko se dostalo do vážné recese. Takové byly první důsledky opatření, která Západ přijal po ruském vpádu na Ukrajinu. Základem bylo zabavení devizových rezerv ruského státu, zejména bezprecedentní zmrazení rezerv ruské centrální banky ve výši 300 miliard dolarů, napsal ekonomický komentátor BBC Faisal Islam.
  • BBC: Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn přijímat platby v bitcoinech
    Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných přátelských zemí přijímat platby v bitcoinech nebo v jejich lokálních měnách. S odkazem na poslance Pavla Zavalného o tom na svém webu píše BBC. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že od zemí, které Rusko považuje za nikoli přátelské, tedy těch, které na něj uvalily sankce za jeho vpád na Ukrajinu, bude požadovat platby už ne v eurech nebo v dolarech, ale pouze v rublech.
  • BBC: Řecko nastínilo plánované reformy
    Řecko zveřejnilo nástin seznamu chystaných reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení...
  • BBC: Snaha Mayové přesvědčit odpůrce dohody není úspěšná
    Nabídka britské premiérky Theresy Mayové, jíž se snaží na svou stranu před úterním hlasováním získat odpůrce své dohody o brexitu, nepřináší podle BBC kýžený úspěch a stala se spíše předmětem kritiky. Mayová ve čtvrtek naznačila, že se zákonodárci jedná o možnosti, že by parlament získal kontrolu nad spuštěním takzvané irské pojistky. Premiérce nevyšel ani plán na debatu o brexitové dohodě s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Po BBC dnes oznámila i stanice ITV, že duel v neděli vysílat nebude. Podle některých britských médií Mayová nyní uvažuje také o tom, že by se hlasování o dohodě mohlo odložit.
  • BBC: Trump přeháněl přínos své vlády v ekonomice i zdravotnictví
    Poselství o stavu unie, se kterým v noci na dnešek SEČ v Kongresu vystoupil prezident Donald Trump, se neobešlo bez nepřesných a přehnaných tvrzení o úspěších současné americké administrativy. Zpravodajská společnost BBC konfrontovala s fakty prezidentova slova o výkonu ekonomiky, změnách ve zdravotnictví či imigraci.
  • BBC: V centru bitvy o Mariupol jsou tamní železárny a ocelárny
    Získání kontroly nad metalurgickým komplexem Azovstal se stalo ústředním bodem bitvy o kontrolu nad jihoukrajinským Mariupolem, píše BBC na svém webu. Železárny a ocelárny vlastněné nejbohatším Ukrajincem Rinatem Achmetovem jsou podle britské veřejnoprávní stanice jednou z klíčových základen, které zbyly několika tisícům ukrajinských obránců v obleženém městě.
  • BBC: V Ghaně způsobuje zlatá horečka ekologickou katastrofu
    Voda ze znečištěné řeky v Ghaně byla tak hustá a zabarvená, že ji umělec mohl použít jako barvu k vyobrazení devastace životního prostředí. Na ničení tamější přírody se podepisuje zejména nelegální těžba zlata, která se v tomto západoafrickém státě bohatém na suroviny šíří rychlostí požáru, píše server stanice BBC.
  • BBC: V Petrohradu se koná slet ruské elity na pozadí války proti Ukrajině
    Bez ohledu na válku, sankce a mezinárodní izolaci se v Petrohradu odehraje další ekonomické fórum, v jehož názvu se dokonce zachoval přívlastek "mezinárodní". Ruská redakce BBC zkoumala, zda Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum (PMEF) zůstalo hlavní společenskou událostí putinovského Ruska, anebo spíše jde o "hostinu během moru".
  • BBC: Vrací návrh brexitové dohody Britům kontrolu?
    Vzít si zpět kontrolu nad financemi, zákony či hranicemi. Takový byl hlavní argument, kterým britské voliče přesvědčovali politici prosazující odchod své země z Evropské unie. Po předložení návrhu brexitové dohody se však objevují pochybnosti, zda se tato vize promění ve skutečnost. Zpravodajská společnost BBC proto v analýze rozebrala, co předběžná dohoda o klíčovém motivu navrácení kontroly prozrazuje. Uvádí, že o takovém stavu lze uvažovat až po přechodném období, které přitom může pokračovat i po roce 2020.
  • BBC: V USA rostou obavy z dopadů brexitu
    Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, budou méně příznivé, než kdyby Británie zůstala v EU. Napsala to server BBC s odvoláním na studii vlivného amerického institutu The Rand Corporation. Podle studie je nejhorší možností žádná dohoda, při které by britská ekonomika byla do roku 2029 chudší o 4,9 procenta.
  • BBC: Za krize v Británii naplánovali, že zruší půl milionu míst
    Britští zaměstnavatelé v srpnu plánovali, že propustí zhruba 58.000 zaměstnanců. Za prvních pět měsíců koronavirové krize tak už bylo naplánováno zrušení celkem 498.000 pracovních míst. Vyplývá to z údajů, které si od úřadů vyžádala BBC. Plány na zrušení minimálně 20 pracovních míst v srpnu vládě nahlásilo 966 zaměstnavatelů, zatímco před rokem to bylo pouze 214 zaměstnavatelů.
  • BBC: Západ tvrdí, že Čína toho vyrábí příliš, ta ale nesouhlasí
    Žen Wen-ping nechce opustit prázdnou cihlovou budovu v čínském výrobním centru Tung-kuan, která kdysi bývala prosperující továrnou. Netruchlí jen nad koncem firmy, ale také nad zpomalováním kdysi nezastavitelné čínské ekonomiky, které milionům pracovníků ztěžuje hledání práce. Západ Číně vyčítá, že vyrábí příliš mnoho. Pro lidi, jako je Žen, se však v Číně nevyrábí dost, napsal server stanice BBC.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna