Středa 29. ledna 2025 00:42
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex
reklama
Dukascopy new

Akciový výhled Saxo Bank: Najděte si padák, dopad už se blíží

26.10.2018 16:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Investoři by se u akcií měli chovat spíše defenzívně a kvůli eskalující obchodní válce mezi USA a Čínou se vyhnout polovodičům a automobilovému průmyslu. Nacenění – zejména u amerických akcií, které představují polovinu globálního akciového indexu – dosáhlo hodnot, při kterých je poměr rizika a zisku příliš nízký.
  • Fed mezitím pokračuje s normalizací svých úrokových sazeb, což znamená, že sazby opravdu nejsou neutrální.
  • Spolu se zvyšováním nejdůležitějších diskontních sazeb se mění dynamika, takže růstové akcie jsou zranitelnější a možná se připravují na návrat hodnotových akcií.

Takticky představují akcie rozvíjejících se trhů dobrý nákup díky tomu, že čínské akcie se nacházejí na medvědím trhu, avšak celkově se akciový býčí trh blíží svému konci. Na závěr představíme způsob, jak se vyrovnat s divokými náhodami na finančních trzích.

Americké akcie už nejsou zajímavé

Trumpova politika Amerika na prvním místě a jeho daňová reforma americkým finančním trhům pomohly a americké akcie dosáhly ve třetím čtvrtletí nových maxim i ve chvíli, kdy globální akciové trhy kolísaly. Index S&P 500 je hodnocen na 21 násobku běžných výnosů a poskytuje dividendu ve výši 1,8 %. V devíti různých metrikách je index S&P 500 hodnocen na 0,85 standardní odchylky nad průměrem od roku 1990, což znamená, že americké akcie jsou nejdražší od roku 2002 (s výjimkou prudkého nárůstu hodnoty v lednu 2018).


Jak ukazuje obr. 1, desetileté anualizované skutečné výnosy S&P 500 mají negativní korelaci ke zhodnocení; červená oblast ukazuje rozpětí hodnot (v z-skóre) indexu S&P 500 v roce 2018 v devíti různých metrikách. Jak naznačují údaje, je zde vysoká pravděpodobnost, že americké akcie v příštích deseti letech dosáhnou v celoročním poměru jen 0-1 % návratnosti. Pokud inflace překročí očekávání, mohl by být výsledek dokonce výrazně horší.

A co je pro americké akcie horší, kvůli nedávnému zvýšení sazeb Fedem, nyní konečně existují zajímavé alternativy. Například patnáctileté hypoteční dluhopisy jsou na 4,03 %, což pro příští dva roky představuje daleko zajímavější poměr rizika k výnosům než akcie. Rozdíly v poklesu jsou u hypoték mnohem menší než u akcií a pokud se ekonomika dostane do další recese, ceny akcií poklesnou, zatímco hypotéky vzrostou. Pokud v příštích dvou letech uvidíme běžný vývoj trhu s nízkým růstem a nikoli recesí, nabídnou tyto dvě třídy aktiv pravděpodobně stejné výnosy.

Dokáží se hodnotové akcie zotavit?

Posledních 10 let představuje nejhorší období pro hodnotu versus růst od roku 1985, viz obr. 2. Celé období od velké finanční krize v podstatě postavilo klasické měřítko zhodnocení vůči růstu na hlavu. Avšak stejná analýza provedená pouze na amerických akciích ukazuje něco jiného – vynikající růst proti zhodnocení během většiny devadesátých let. Takže současná drastická změna zhodnocení je skutečně fenoménem rozvinutého trhu.


Čím lze vysvětlit propad hodnotových akcií? Kromě bubliny společností dot-com, která měla určité specifické charakteristiky, je jasným faktorem, který se po finanční krizi změnil, skutečnost, že centrální banky v rozvinutých zemích stlačily úrokové sazby. Historicky nízké úrokové sazby vytvořily prostředí bez alternativy k akciím, což vedlo k dramatickému zvýšení rizika a honbě za výnosy. To pravděpodobně vytlačilo zhodnocení růstových akcií výš a v období po finanční krizi vytvořilo výnosové prémie nad hodnotou. Hodnotové akcie jsou také výrazně zranitelné vůči výkyvům v odvětví surovin, finančních aktiv a energetiky, které od roku 2010 zažívají v rozvinutém světě pokles.

Nakupovat rozvíjející se trhy?

Akcie rozvíjejících se trhů za sebou mají annus horribilis, během kterého poklesly meziročně o 12 %, případně dokonce o 20 % z lednového maxima proti rozvinutým trhům, které meziročně rostly. Americké akcie se však už dostávají do popředí. Špatné výsledky jsou způsobeny silným dolarem a vyššími americkými úrokovými sazbami, což vedlo ke zvýšení zahraničních finančních závazků a zhoršení finančních podmínek. Země, jako je Turecko, Argentina, Rusko a Indonésie, nabízejí příklad toho, jaké problémy působí normalizace amerických sazeb na rozvíjejících se trzích.

Kromě toho letos výrazně vzrostla i cena ropy v USD a při převodu do místních měn to pro mnoho rozvíjejících se zemí znamená, že ceny energií vzrostly během roku o 50-100 %, což zvyšuje tlak na spotřební výdaje. A na závěr, čínsko-americká obchodní válka způsobuje rozvíjejícím se trhům další problémy, protože americká cla na čínské zboží ovlivnila postoje čínských investorů a index CSI 300 poklesl meziročně o 30 %. Čínské akcie představují největší váhu v indexu MSCI rozvíjejících se trhů a proto jsou pro akcie těchto trhů zásadní.


I přes tuto nejistotu si myslíme, že čínské akcie představují taktickou příležitost k nákupu, zejména v kombinaci s podceněnou pozicí amerických akcií. Rozdíl hodnocení mezi čínskými a americkými akciemi od finanční krize prošel od vysoké úrovně 40-80 % k nedávným -15 %, což je poněkud matoucí, protože ekonomické předpovědi naznačují, že Čína má vyšší dlouhodobé míry růstu než Spojené státy. Trh se očividně obává stavu čínského modelu a vzhledem k eskalaci obchodní války se Spojenými státy proto na čínský akciový trh uvaluje značnou zátěž politického rizika. Jak vidíme na obr. 1, výchozím bodem zhodnocení je růst budoucích výnosů a proto si myslíme, že čínské akcie budou v budoucnu přinášet lepší výsledky než ty americké.

Náš názor

Kromě toho, že jsme vzhledem k výše uvedeným argumentům upravili náš pohled na softwarové společnosti (růstové akcie) spíše negativně, zůstávají naše ostatní názory nezměněné. Nadváha v ne-cyklických sektorech, např. zdravotnictví a spotřebním zboží, a podváha v sektoru polovodičů a automobilů je způsobená eskalací obchodní války. Akcie by vůči dluhopisům měly zůstat stále v rovnováze a expozice akcií by se měla klonit spíše směrem k rozvíjejícím se trhům, s výjimkou amerických akcií (které mají podváhu), a takticky přeceněných čínských akcií, avšak u ostatních rozvíjejících se trhů zůstane expozice spíše negativní. Investoři by měli zvážit vyšší expozici v hodnotových akciích. Ekonomiky podporované vývozy s velkým obchodním přebytkem budou také spíše mít podváhu.

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový výhled: Po pauze se "otevře" Wall Street, čeká se na report z trhu práce Evropa v úvodu nepatrně dolů
    Evropské akcie budou na závěr týdne otvírat bez větších změn dle indikací futures s mírně klesající tendencí (-0,1 %). K obchodování po včerejší pauze se dnes vrátí Wall Street, zámořské futures přitom aktuálně klesají -0,25 %. Investoři budou odpoledne sledovat report z amerického trhu práce, míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,2 % a trh očekává 165 tis. vytvořených pracovních míst.
  • Akciový výhled: Po poklesu na Wall Street přeruší Evropa v úvodu předchozí růst
    Po 2 dnech zisků budou dle indikací futures otvírat evropské akcie s mírnými ztrátami kolem -0,2 %. Německé tovární objednávky klesly za měsíc listopad -5,4 % při očekávaném poklesu -0,2 %. Navíc investoři budou reflektovat včerejší propad na Wall Street, kde index SP500 odepsal více než -1 % na 5909 bodů. Rostou obavy z inflace, resp. klesají sázky na její rychlejší pokles.
  • Akciový výhled: Po předchozích růstech bude závěr týdne již umírněnější.
    Americké indexy včera opět vylepšily svá historická maxima, index S&P500 tuto metu v letošním roce pokořil již více než čtyřicetkrát. Odlišnost oproti předchozímu růstu patrná však byla, když tentokrát nebyl tažen „Magnificent 7“ (Meta, Microsoft, Amazon, Tesla končily v záporu), ale v technologickém sektoru po dobrých výsledcích Micronu (+15 %) dominovaly čipové společnosti a se stimuly v Číně profitoval sektor základních materiálů a obecně firmy navázané na poptávku z druhé největší ekonomiky světa. Čínský index CSI 300 rostl i dnes (+3,5 %) a tamní akcie po sérii stimulů mají za sebou nejsilnější týdenní růst (téměř 15 %) od roku 2008. Futures na evropské indexy indikují mírně kladný open, prostor pro další krátkodobý růst je však již relativně omezený a spíš je pravděpodobná v následujících dnech dílčí konsolidace.
  • Akciový výhled: Poslední obchodní seance na pražské burze v roce 2024
    Zámořské akcie zakončily páteční seanci měřeno hlavními indexy ve ztrátách, když trh byl pod tlakem především kvůli rostoucím výnosům dluhopisů. Výnos 10-letého dluhopisu se tak dostal až nad úroveň 4,60 %. Aktuálně potom futures na americké akciové indexy se pohybují dále v záporném teritoriu. Na negativní sentiment přicházející ze zámoří by v úvodu dnešní seance měly reagovat mírným poklesem i západoevropské burzy, futures na Dax klesá okolo -0,30 %. Nicméně obchodní aktivita by měla být značné utlumená poté, co na řadě trzích se jedná o poslední seanci v tomto roce a např. v SRN dokonce ve zkráceném režimu a to do 14:00 hod. Taktéž na pražské burze se bude dnes obchodovat naposledy v roce 2024. Dají se tudíž rovněž předpokládat nižší realizované objemy obchodů a menší kurzotvorné změny.
  • Akciový výhled: Po včerejším propadu start v zelených číslech
    Dnes přes noc investoři opět sledovali japonský trh, který ovšem po pondělním propadu (-12%) v úterý prudce rostl (+10%). To umožnilo posílit také ostatní asijským indexům (až na Čínu), jež zastavily 3 dny poklesů. Evropské i americké futures nyní přidávají přes +1%. Na přeprodaných trzích tak sledujeme odraz vzhůru, volatilita v dalších dnech se však nedá vyloučit. Výnosy amerických dluhopisů po včerejším minimu u 3,67% rostou na 3,85%, data ISM služeb přece jen ukázala, že ekonomika USA není v tak špatné kondici.
  • Akciový výhled: Po včerejším propadu začne Evropa opět v červených, Erste s dobrými čísly, bude to ale stačit?
    Globální výprodeje nabírají na intenzitě, včera si evropské indexy odepisovaly přes -2 %, na Wall Street oslabil index SP500 -1,4 %. Přes noc se kvůli volatilitě na japonské měně resp. po utahování tamní měnové politiky propadl japonský index -6%, což je nejvíce od roku 2016.
  • Akciový výhled: Pozvolný start v Evropě, v US se neobchoduje
    Evropa se probudí do nového obchodního týdne v neutrálních hodnotách, když dle futures kontraktů oscilujeme kolem nuly. V asijsko-pacifickém regionu se obchodovalo na vlně pozitivního sentimentu založeného na potenciálních vyhlídkách cutů hlavní sazby v Americe, dosud se hovořilo spíše o tom, že by Fed ponechal sazby na stávajících úrovních. O další rétorice napoví americká makro data v tomto týdnu, dnes kvůli svátku v US však čekejme jejich absenci a nižší obchodní objemy napříč trhy. Sentiment podpořila také čísla o ziskovosti čínských průmyslových firem, indikující účinnost dřívějších vládních investic do domácích průmyslových podniků. Svou pozornost tedy alespoň dnes můžeme přesunout na dění v Evropě, i zde však čekejme pomalejší rozjezd a obchodování spíše na vlně sentimentu. Na titulech kotovaných na pražské burze, konkrétně Erste a VIG, čekejme technický pokles o výši dividendy, tedy první den, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Na parketu pražské burzy se v závěru minulého týdne spíše umazávaly zisky, akcie Komerční banky během poslední seance odskočily od technického dna a zakončily při 786 Kč, ČEZ pohledem technického analytika otestoval v závěru minulého týdne 200denní klouzavý průměr a v dnešním úvodu zahájí obchodování nad 930 Kč.
  • Akciový výhled: Proč zůstávají evropské akcie pozadu?
    Evropské akcie se globálně opožďují, mají slabé výnosy a nízké zhodnocení. Zároveň se jejich ceny drží výrazně pod cenami amerických titulů. A protože se připravujeme, že brzy skončí období konvergence a rostoucí globalizace, Evropa asi zůstane ještě více pozadu. Co s tím mohou politici dělat?
  • Akciový výhled: Riziková aktiva zůstávají odolná proti okolním informacím
    Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno otvírat s mírně klesající tendencí (-0,2 %). Kolaps francouzské vlády (hlasování proti Barnierově vládě) tedy není pro trhy větším překvapením. Sledovanou událostí je růst kryptoměny Bitcoin nad cenu 100 000 USD, k dotažení na magickou metu pomohly informace o příchodu zastánce kryptoměn na post amerického regulátora cenných papírů.
  • Akciový výhled: SAP pošle do záporu DAX
    Po dvou růstech budou dle indikací futures otvírat evropské akcie v záporu do -0,5 %. Váhu na indexy bude mít pokles německého SAP, který je vyšetřován americkými úřady. Ve sledované Číně růsty pokračovaly, pevninský index přidal přes +1 %. Investoři sází na to, že rozsáhlý stimulační balík pomůže k obratu na trhu. Zajímavostí je, že čínská měna i přes snižování sazeb posilovala po 7. v řadě. Ve zbytku Asie se spíše lehce vybíraly zisky (Japonsko -0,2 %). V Německu budeme sledovat rozhovory mezi odbory a vedením Volkswagenu, kde se zvyšují tenze mezi oběma stranami. Jinak rozhovory mezi EU a Čínou ohledně nalezení alternativního řešení cel budou rovněž pokračovat, i když už byly cla schváleny. V Praze zasedá ČNB, očekáváme snížení sazeb o -0,25 %. Celkově se dá čekat mírně vyšší volatilita na Erste, jež klesla včera ve Vídni na 1191 Kč.
  • Akciový výhled: Smíšené otevření na trzích
    Ve středu ráno naznačují futures smíšené obchodování pro akciové indexy na hlavních trzích. Asie klesala (MSCI Asia P. -0,4 %), když na sentiment působila politická bouře v Jižní Korei (přes -1 %). Dnes budou investoři sledovat další politické napětí ve Francii, odpoledne v 16:00 začne hlasování o nedůvěře. Prezident Macron vyzval zákonodárce, aby odmítli hlasování, které by svrhlo vládu a poslalo zemi do politického chaosu.
  • Akciový výhled: Stabilní futures
    Futures na závěr týdne naznačují stabilní otevření pro akciové trhy, jak v Evropě, tak v zámoří. Na Wall Street jsme sice včera viděli pokles indexu SP500 (-0,25% na 5473 bodů), ale vývoj byl smíšený ve smyslu náznaku „zdravější“ rotace. Přepálené akcie gigantu NVDA registrovaly po delší době propad (-3,5%), zatímco některé akcie se „zkoušely“ kupovat. Uvidíme tedy, zda potenciálně lokální vrchol u NVDA bude znamenat příliv peněz do jiných titulů nebo budou trhy klesat celkově.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření, čekání na FED
    Ve středu ráno to v Evropě vypadá na stabilní otevření bez větších změn. Trhy vyčkávají na večerní zasedání FEDu, kde investoři čekají snížení sazeb -0,25 %. Ale hodnotit se bude především další výhled k měnové politice USA. Indexy v zámoří včera nakonec oslabily, SP500 umazal -0,4 % na 6050 bodů.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření, Moneta s mimořádnou dividendou
    V pátek ráno to na hlavních akciových trzích vypadá na stabilní otevření dle indikací futures. Wall Street včera nakonec uzavřela na červené nule, index SP500 na 5841 bodech. Poměrně silné maloobchodní tržby v USA mírně snížily sázky na rychlost ve snižování sazeb a výnosy se v USA u 10-letého dluhopisu začínají usazovat nad 4 %. ECB ve čtvrtek nepřekvapila a snížila sazby -0,25 % na 3,25 %.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě
    Evropské akcie čeká v úterý ráno stabilní otevření s tendencí k mírnému růstu dle indikací futures (+0,1 %). Po rychlých růstech od srpnového dna nyní prochází indexy určitou konsolidací. Investoři vyčkávají na zítřejší výsledky NVDA. Na Wall Street se včera vybíraly zisky především na větších technologických společnostech. Index SP500 ztratil -0,3 % na 5617 bodu. V Asii byl k vidění smíšený vývoj. Celkově mírné ztráty registrovaly čínské indexy, ale drtivý propad byl ke spatření u vlastníka Temu firmy PDD (-29 %), což sebou táhlo dolů i akcie ze sektoru (BABA atd). Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem, index PX přidal +0,4 % na 1586 bodů. K letošnímu maximu se díky sentimentu vrátila Erste, jejíž akcie posílily na 1217 Kč (+0,7 %). Akcie KB se několik dní obchodují nedaleko 760 Kč (+0,5 %), lépe se v pondělí dařilo Monetě (+1,5 %). Akcie ČEZu „ustály“ úvodní pokles pod 880 Kč, nakonec uzavíraly na 885 Kč. Dnes by se mohla pokoušet Komerční banka „dotahovat“ předchozí lepší výkonnost bankovního sektoru.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě
    V úterý ráno to dle indikací futures vypadá v Evropě na klidnější otevření. Wall Street včera nakonec zabrala, po velmi špatném začátku měsíce (údajně nejhorší začátek září od 50. let min. století) se index SP500 zvedl +1,2 % na 5471 bodů. Nyní zámořské futures ztrácí -0,2 %. Klidnější vývoj byl ke spatření přes noc v Asii. Investoři se nyní zřejmě budou soustředit na zítřejší inflační data z USA (CPI), kde se čeká nejmenší meziroční růst inflace (+2,6 %) od roku 2021.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě, pokračuje výsledková sezóna
    Futures naznačují stabilní otevření v Evropě ve středu ráno, zatímco zámořské akcie resp. futures lehce oslabují (-0,1%). Rizikový apetit se v posledních dnech snížil poté, co jsou pod tlakem dluhopisy, výnosy amerického 10-letého dluhopisu se poprvé od července obchodují nad 4,20%. Kromě rostoucích předpokladů, že FED bude méně agresivní ve své měnové politice, se trhy obávají většího deficitu po amerických volbách. MMF včera snížil odhad globálního růstu pro rok 2025. Asie se přes noc obchodovala smíšeně, kolem -0,8% klesalo Japonsko, ale Čína se držela v kladných číslech (+0,6%) a Hong Kong dokonce přidal +1,4%.
  • Akciový výhled: Trh čeká na krok FEDu, v Praze budeme sledovat kroky vlády po povodních
    Po včerejším růstu kolem +0,5 % budou evropské akcie v úvodu středečního obchodování zřejmě hledat směr. Podobně nevýrazný výkon podala přes noc Asie, po pauze se k obchodování vrátila pevninská Čína (+0,4 %). Investoři debatují velikost dnešního snížení sazeb v USA (-0,25 % nebo -0,50 %), trh přisuzuje o něco více než 50% pravděpodobnost většímu snížení. Dopoledne bude v Eurozóně zveřejněn údaj inflační údaj CPI.
  • Akciový výhled: Trh se bude soustředit na odpolední data z USA
    Zámořské futures aktuálně ztrácí -0,3 %, slabší je dalším dnem rovněž USD, když investoři se připravují na „odpolední“ americký report z trhu práce. Horší data by vedla FED zřejmě ke snížení sazeb -0,5 % při jeho příštím zasedání, trh tomu nyní přisuzuje 35% pravděpodobnost.
  • Akciový výhled: Trhy reagují na vítězství D. Trumpa
    Příštím americkým prezidentem bude D. Trump (velmi pravděpodobně) a dnes ráno vidíme reakci finančních trhů. Mezi „vítěze“ patří určitě americká měna USD, která registruje největší růst od března 2020. Daří se také americkým akciovým futures (+2%), kde by měly profitovat zejména menší americké společnosti. Raketově roste digitální Bitcoin (+8%), ale také výnosy dluhopisů k úrovni 4,40% (americká 10-tka).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new