Středa 22. ledna 2025 07:51
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap forex

Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě, pokračuje výsledková sezóna

23.10.2024 10:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Futures naznačují stabilní otevření v Evropě ve středu ráno, zatímco zámořské akcie resp. futures lehce oslabují (-0,1%). Rizikový apetit se v posledních dnech snížil poté, co jsou pod tlakem dluhopisy, výnosy amerického 10-letého dluhopisu se poprvé od července obchodují nad 4,20%. Kromě rostoucích předpokladů, že FED bude méně agresivní ve své měnové politice, se trhy obávají většího deficitu po amerických volbách. MMF včera snížil odhad globálního růstu pro rok 2025. Asie se přes noc obchodovala smíšeně, kolem -0,8% klesalo Japonsko, ale Čína se držela v kladných číslech (+0,6%) a Hong Kong dokonce přidal +1,4%. Pokračuje výsledková sezóna, ráno reportovala Deutsche Bank, její akcie na čísla v předobchodní fázi příliš nereagují. Větší než očekávaný růst rezerv zatím vyvažuje kvartální výsledek z obchodování čí výhled na zpětný odkup akcií v příštím roce. V USA dnes budou zajímavá čísla od Boeing či Tesla. Pražská burza v úterý mírně přidala, index PX uzavíral na 1631 bodech (+0,2%). Podle očekávání ztrácela Erste (-0,9%) na 1254 Kč, ale akcie Moneta (+0,5% na 115 Kč) se již dokázaly zvednout více než před ohlášením mimořádné dividendy. Zítra bude banka reportovat výsledky hospodaření. Druhá polovina úterního obchodování však patřila ČEZu, jehož akcie se vyšvihly do blízkosti 880 Kč. Spekuluje se, že ČEZ odkoupí podíl ve výrobci malých reaktorů  Rolls –Royce.

Pavel Hadroušek, makléř, Fio banka, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový výhled: Proč zůstávají evropské akcie pozadu?
    Evropské akcie se globálně opožďují, mají slabé výnosy a nízké zhodnocení. Zároveň se jejich ceny drží výrazně pod cenami amerických titulů. A protože se připravujeme, že brzy skončí období konvergence a rostoucí globalizace, Evropa asi zůstane ještě více pozadu. Co s tím mohou politici dělat?
  • Akciový výhled: Riziková aktiva zůstávají odolná proti okolním informacím
    Evropské akcie budou ve čtvrtek ráno otvírat s mírně klesající tendencí (-0,2 %). Kolaps francouzské vlády (hlasování proti Barnierově vládě) tedy není pro trhy větším překvapením. Sledovanou událostí je růst kryptoměny Bitcoin nad cenu 100 000 USD, k dotažení na magickou metu pomohly informace o příchodu zastánce kryptoměn na post amerického regulátora cenných papírů.
  • Akciový výhled: SAP pošle do záporu DAX
    Po dvou růstech budou dle indikací futures otvírat evropské akcie v záporu do -0,5 %. Váhu na indexy bude mít pokles německého SAP, který je vyšetřován americkými úřady. Ve sledované Číně růsty pokračovaly, pevninský index přidal přes +1 %. Investoři sází na to, že rozsáhlý stimulační balík pomůže k obratu na trhu. Zajímavostí je, že čínská měna i přes snižování sazeb posilovala po 7. v řadě. Ve zbytku Asie se spíše lehce vybíraly zisky (Japonsko -0,2 %). V Německu budeme sledovat rozhovory mezi odbory a vedením Volkswagenu, kde se zvyšují tenze mezi oběma stranami. Jinak rozhovory mezi EU a Čínou ohledně nalezení alternativního řešení cel budou rovněž pokračovat, i když už byly cla schváleny. V Praze zasedá ČNB, očekáváme snížení sazeb o -0,25 %. Celkově se dá čekat mírně vyšší volatilita na Erste, jež klesla včera ve Vídni na 1191 Kč.
  • Akciový výhled Saxo Bank: Najděte si padák, dopad už se blíží
    Takticky představují akcie rozvíjejících se trhů dobrý nákup díky tomu, že čínské akcie se nacházejí na medvědím trhu, avšak celkově se akciový býčí trh blíží svému konci. Na závěr představíme způsob, jak se vyrovnat s divokými náhodami na finančních trzích.
  • Akciový výhled: Smíšené otevření na trzích
    Ve středu ráno naznačují futures smíšené obchodování pro akciové indexy na hlavních trzích. Asie klesala (MSCI Asia P. -0,4 %), když na sentiment působila politická bouře v Jižní Korei (přes -1 %). Dnes budou investoři sledovat další politické napětí ve Francii, odpoledne v 16:00 začne hlasování o nedůvěře. Prezident Macron vyzval zákonodárce, aby odmítli hlasování, které by svrhlo vládu a poslalo zemi do politického chaosu.
  • Akciový výhled: Stabilní futures
    Futures na závěr týdne naznačují stabilní otevření pro akciové trhy, jak v Evropě, tak v zámoří. Na Wall Street jsme sice včera viděli pokles indexu SP500 (-0,25% na 5473 bodů), ale vývoj byl smíšený ve smyslu náznaku „zdravější“ rotace. Přepálené akcie gigantu NVDA registrovaly po delší době propad (-3,5%), zatímco některé akcie se „zkoušely“ kupovat. Uvidíme tedy, zda potenciálně lokální vrchol u NVDA bude znamenat příliv peněz do jiných titulů nebo budou trhy klesat celkově.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření, čekání na FED
    Ve středu ráno to v Evropě vypadá na stabilní otevření bez větších změn. Trhy vyčkávají na večerní zasedání FEDu, kde investoři čekají snížení sazeb -0,25 %. Ale hodnotit se bude především další výhled k měnové politice USA. Indexy v zámoří včera nakonec oslabily, SP500 umazal -0,4 % na 6050 bodů.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření, Moneta s mimořádnou dividendou
    V pátek ráno to na hlavních akciových trzích vypadá na stabilní otevření dle indikací futures. Wall Street včera nakonec uzavřela na červené nule, index SP500 na 5841 bodech. Poměrně silné maloobchodní tržby v USA mírně snížily sázky na rychlost ve snižování sazeb a výnosy se v USA u 10-letého dluhopisu začínají usazovat nad 4 %. ECB ve čtvrtek nepřekvapila a snížila sazby -0,25 % na 3,25 %.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě
    V úterý ráno to dle indikací futures vypadá v Evropě na klidnější otevření. Wall Street včera nakonec zabrala, po velmi špatném začátku měsíce (údajně nejhorší začátek září od 50. let min. století) se index SP500 zvedl +1,2 % na 5471 bodů. Nyní zámořské futures ztrácí -0,2 %. Klidnější vývoj byl ke spatření přes noc v Asii. Investoři se nyní zřejmě budou soustředit na zítřejší inflační data z USA (CPI), kde se čeká nejmenší meziroční růst inflace (+2,6 %) od roku 2021.
  • Akciový výhled: Stabilní otevření v Evropě
    Evropské akcie čeká v úterý ráno stabilní otevření s tendencí k mírnému růstu dle indikací futures (+0,1 %). Po rychlých růstech od srpnového dna nyní prochází indexy určitou konsolidací. Investoři vyčkávají na zítřejší výsledky NVDA. Na Wall Street se včera vybíraly zisky především na větších technologických společnostech. Index SP500 ztratil -0,3 % na 5617 bodu. V Asii byl k vidění smíšený vývoj. Celkově mírné ztráty registrovaly čínské indexy, ale drtivý propad byl ke spatření u vlastníka Temu firmy PDD (-29 %), což sebou táhlo dolů i akcie ze sektoru (BABA atd). Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem, index PX přidal +0,4 % na 1586 bodů. K letošnímu maximu se díky sentimentu vrátila Erste, jejíž akcie posílily na 1217 Kč (+0,7 %). Akcie KB se několik dní obchodují nedaleko 760 Kč (+0,5 %), lépe se v pondělí dařilo Monetě (+1,5 %). Akcie ČEZu „ustály“ úvodní pokles pod 880 Kč, nakonec uzavíraly na 885 Kč. Dnes by se mohla pokoušet Komerční banka „dotahovat“ předchozí lepší výkonnost bankovního sektoru.
  • Akciový výhled: Trh čeká na krok FEDu, v Praze budeme sledovat kroky vlády po povodních
    Po včerejším růstu kolem +0,5 % budou evropské akcie v úvodu středečního obchodování zřejmě hledat směr. Podobně nevýrazný výkon podala přes noc Asie, po pauze se k obchodování vrátila pevninská Čína (+0,4 %). Investoři debatují velikost dnešního snížení sazeb v USA (-0,25 % nebo -0,50 %), trh přisuzuje o něco více než 50% pravděpodobnost většímu snížení. Dopoledne bude v Eurozóně zveřejněn údaj inflační údaj CPI.
  • Akciový výhled: Trh se bude soustředit na odpolední data z USA
    Zámořské futures aktuálně ztrácí -0,3 %, slabší je dalším dnem rovněž USD, když investoři se připravují na „odpolední“ americký report z trhu práce. Horší data by vedla FED zřejmě ke snížení sazeb -0,5 % při jeho příštím zasedání, trh tomu nyní přisuzuje 35% pravděpodobnost.
  • Akciový výhled: Trhy reagují na vítězství D. Trumpa
    Příštím americkým prezidentem bude D. Trump (velmi pravděpodobně) a dnes ráno vidíme reakci finančních trhů. Mezi „vítěze“ patří určitě americká měna USD, která registruje největší růst od března 2020. Daří se také americkým akciovým futures (+2%), kde by měly profitovat zejména menší americké společnosti. Raketově roste digitální Bitcoin (+8%), ale také výnosy dluhopisů k úrovni 4,40% (americká 10-tka).
  • Akciový výhled: Trhy uklidňuje výběr nového MF USA
    Evropské akcie jsou připraveny v úvodu nového týdne růst, dle indikací futures kolem +0,5 %. Navážou tak na zlepšené výkony v závěru týdne minulého, kdy např. německý DAX přerušil ztrátovou sérii a ve čtvrtek i pátek posílil. Investory povzbudily zprávy ze zámoří, když novým ministrem financí USA se má stát S. Bessent (vede makro hedge fond). Mohl by být příslibem uvážlivější politiky ohledně cel a dodat více stability pro ekonomiku a trhy.
  • Akciový výhled: Trhy zatím v úzkém pásmu
    Akciové trhy se v posledních dnech obchodují ve velmi úzkém pásmu. Je to tím, že investoři vyčkávají na další impulsy. Evropa bude ve středu ráno otvírat s nepatrně prorůstovou tendencí. Asie se přes noc obchodovala smíšeně, ztrácelo Japonsko (-0,7%) a mírně posiloval Hong Kong (+0,2%). V zámoří v úterý index SP500 přidal +0,2% na 5321 bodů. Dnes bude reportovat výsledky obr a současně dítě umělé inteligence NVDA a všichni budou zvědaví, zdali firma naplní očekávání.
  • Akciový výhled: Trump "hrozí", Evropa otevře v záporu
    V úterý ráno to vypadá v Evropě na akciových trzích na slabší otevření, dle indikací futures kolem -0,5%. Do -1% ztrácely přes noc také asijské indexy. Důvodem jsou „hrozby“ Donalda Trumpa, který se nechal slyšet, že zavede další dodatečná cla ve výši 10% na čínské zboží a 25% na zboží z Mexika a Kanady. Jde o jeho první konkrétní hrozbu omezit globální obchodní toky. Po informacích o novém „umírněném“ ministru financí, který by mohl být příslibem promyšlenější politiky, tak mohli investoři znejistět.
  • Akciový výhled: Větší aktivita na trzích zřejmě až ve druhé části dne
    Ve středu ráno čekáme pozvolnější vstup do obchodování, hlavní indexy nevykazují větší změny. Investoři se soustředí na odpolední makrodata z USA, ohledně listopadové inflace CPI. Zatím trh přisuzuje 85 % pravděpodobnost ke snížení sazeb příští týden (USA). Evropa se zřejmě dočká již zítra (zasedání ECB), zatímco v ČR je očekávána pauza ve snižování sazeb (i přes slabší než očekávanou inflaci za listopad 2,8 % vs. oček. 3 %). Asie přes noc spíše klesala, Čína do -1 %.
  • Akciový výhled: V Evropě lze čekat podobný trend jako na začátku týdne
    Evropské akcie budou dle indikací futures začínat úterní obchodování s mírným poklesem (-0,2 %). Zatím to tedy vypadá na podobný průběh jako včera, kdy okolní trhy mírně ztrácely. Na Wall Street jsme přitom viděli mírné posílení, index SP500 v pondělí přidal +0,4 % na 6075 bodů. Asie přes noc příliš nepředvedla, Čína si nakonec odepisovala kolem -0,5 %. A to i přes to, že na příští rok plánuje 4% rozpočtový deficit při 5% růstovém cíli. Rýsuje se tedy konkrétnější podoba fiskální podpory. V Praze se podařilo včera růst po 8. v řadě, index PX přidal +0,2 % na 1752 bodů. Sledovaná Erste nakonec udržela kladné úrovně, titul vylepšil maxima nad 1470 Kč (+0,6 %). I přes slabší vývoj v sektoru se díky lepšímu závěru podařilo akciím ČEZ uzavřít nad 950 Kč (+0,4 %). Zde budeme sledovat, zdali se to podaří i dnes. Celkově čekáme klidnější den.
  • Akciový výhled: Vlažnější start, dnes zasedá ECB
    Ve čtvrtek ráno čekáme v Evropě vlažnější začátek obchodování, dle indikací futures s mírně prorůstovou tendencí (+0,2%). Obchodníci budou čekat na zasedání ECB, která by měla podruhé v řadě snížit úrokové sazby (-0,2%) na 3,25%, na pozadí klesající inflace a zhoršující se ekonomiky. Výsledky za 3Q dnes reportovaly Nestlé, Nordea Bank a Nokia. Rally v Číně zřejmě krátkodobě skončila, indexy mírně ztrácely, konference o nemovitostech nepřinesla zásadní stimul, resp. investoři měli nastavenou vyšší laťku. Společnost TSMC překonala odhady, což poskytne určitou úlevu pro čipový sektor po propadu, který následoval po „šoku“ od ASML. Jinak včera na Wall Street probíhala určitá rotace z velkých firem do společností s menší kapitalizací (Russel 2000 +1,65% vs. stagnující Nasdaq). Pražská burza ve středu mírně rostla, index PX přidal +0,25% na 1612 bodů. Růst zejména amerických bank inspiroval Erste k posílení až na 1270 Kč (+1,5%). Naopak podle očekávání akcie COLT CZ propadly -2,7% na 602 Kč, když trh bude i v následujících dnech „vstřebávat“ příliv nových akcií ze zrychleného úpisu, jež proběhl na ceně 575 Kč. Ke krátkodobému dolnímu mantinelu (cca 850 Kč) se blíží akcie ČEZu.
  • Akciový výhled: V US další rotace a pokles technologií, Evropa by měla startovat poklidněji
    Americké akcie zaznamenaly další rotační den, když bylo k vidění pokračující vybírání zisků v technologickém sektoru a přesun prostředků do tradičnějších odvětví. Klasický index Dow Jones posílil o 0,59 %, naopak technologický Nasdaq byl pod silným tlakem a ztratil 2,76 %. Vývoj na US politické scéně přináší zesilující obavy ohledně vztahu s Čínou. Tento faktor se projevoval i při obchodování v Asii, kde většina trhů rovněž ztrácela. Úvod na evropských trzích by nemusel být tak dramatický, když futures na přední evropské indexy naznačují mírný růst.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank