Pátek 21. února 2025 19:57
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
XTB TOP 5 nástrojů

Francie a Německo přicházejí s ekonomickou reformou EU

21.06.2018 15:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

S napětím očekávané setkání lídrů Francie a Německa vyústilo ve výrazný posun ve snaze reformovat eurozónu. Berlín i Paříž se zavázaly ke společnému postupu a snaze o změnu.

Německá kancléřka Angela Merkelová projednávala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem především finanční záležitosti, řešení dalších stěžejních problémů prozatím odsunuli na neurčito. V atmosféře setkání byla cítit vzájemná sounáležitost, díky které se obě strany dohodly na vytvoření společného evropského rozpočtu. Evropský stabilizační mechanismus, který veřejnost zná i pod zkratkou ESM (primárně funguje jako „bailout fond“ pro půjčování kapitálu státem či záchranu bank v tíživých situacích), pravděpodobně již brzy bude disponovat novými kompetencemi.

EU v současnosti musí řešit i jiné politické krize. Otázka migrace v těchto dnech ohrožuje stabilitu vládní koalice v Německu, kde se rozhořel spor mezi spolkovou kancléřkou a bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem. Ten dal Merkelové ultimátum k zavedení přísnějších pravidel pro přijímání nových migrantů do Německa. Podobně vyhroceně se jeví situace v Itálii, kde nově etablovaná vláda usiluje o prosazení nového systému přerozdělování migrantů mezi členské státy Evropské unie. Dosáhnout v této atmosféře shody na reformách proto trvá delší dobu a jakékoliv rozhovory to činí složitějšími. S tím se původně nepočítalo.

Ze schválení jednotného rozpočtu pro všechny státy platící eurem jednoznačně těží Emmanuel Macron, protože tento bod tvořil středobod jeho předvolební kampaně. Spuštění mechanismu se očekává v roce 2021.

Politici si od něj slibují posílení konkurenceschopnosti, konvergence a stabilizaci eurozóny. Základ rozpočtu bude spočívat v příspěvcích členských států, mezi dalšími příjmy se očekávají například výnosy z některých speciálních daní, uvalených EU třeba na digitální firmy anebo daň z finančních transakcí.

Zdroje z rozpočtu směřují do inovací a lidského kapitálu. Mezi další projekty Evropské unie totiž patří založení fondu na stabilizaci nezaměstnanosti. Konkrétní detaily se ale musí ještě dopilovat.

ESM navíc zatím trpí nejasnou hierarchií vedení – počítá se se zřízením nových funkcí, zatím ale není jasné, kdo (resp. jaká země) bude zodpovědná za povolování finančních injekcí bankám v krizi a jejich výši.

Státníci nakousli i téma společného evropského fondu na ochranu vkladů. Zřízení takového mezičlánku považuje řada členských zemí i Evropská centrální banka za zcela integrální pro konstrukci společné bankovní unie. Zatím ale v této otázce nepanuje všeobecná shoda a ozývají se kritické hlasy, které upozorňují na logický paradox, kdy by jedna země měla být odpovědna za vklady občanů jiného státu. Tím se podle nich riziko odpovědnosti bank spíše zvyšuje než naopak.

Schůzka Merkelové a Macrona přinesla v těchto věcech perspektivu budoucího vývoje, nezabývala se ale konkrétními detaily. Je však patrné, že budoucnost EU směřuje k prohlubující se centralizaci. Lze očekávat, že řada evropských politických lídrů a stran, propagujících rozšiřování mantinelů svobody a odmítajících další přesun pravomocí do Bruselu, toho využijí pro další šíření euroskeptických nálad ve společnosti.

Peter Bukov, hlavní analytik TopForex

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fortinet ve 4Q zaznamenal rekordní provozní marži 39 %, roční výhled tržeb překonal očekávání
    Americká společnost Fortinet specializující se na kybernetickou bezpečnost včera po uzavření trhu zveřejnila své výsledky za 4Q 2024. Společnost překonala odhady analytiků jak v oblasti očištěného zisku na akcii, tak i tržeb a dosáhla rekordní očištěné provozní marže ve výši 39,2 %. Roční výhled tržeb v rozmezí 6,65 až 6,85 mld. USD překonal odhad na úrovni 6,64 mld. USD.
  • Forwardové kurzy koruny opět posilují
    Dnešek by měl být na trzích klidný, kalendář makroekonomických údajů je poloprázdný. Kurz eura vůči dolaru může reagovat na večerní vystoupení zástupců Fedu. Koruna zůstává přikovaná k úrovni kurzového závazku. Forwardové kurzy ale výrazně posílily po včerejším vyjádření prezidenta Zemana, který naznačil brzké opuštění kurzového závazku.
  • Fotbal je balet pro široké masy
    Od posledního fotbalového mistrovství světa dominoval mezi týmy španělský fotbal. Jenže teď už tzv. tiki-taka styl hra...
  • Fotbalové Euro přineslo trojciferný nárůst tržeb v restauracích, rekordmanem se stal Dortmund
    Bezmála trojnásobný meziroční nárůst tržeb v pohostinství přineslo mistrovství Evropy ve fotbale německým pořadatelským městům. Vůbec největší meziroční nárůst tržeb, a to o 283 procent, zaznamenal Dortmund v den utkání Francie s Polskem. Do první desítky nejlepších se dostal i zápas české reprezentace proti Portugalsku. Vyplývá to z nejnovější studie Mastercard SpendingPulse, která sleduje veškeré platby za nákupy v kamenných i internetových obchodech.
  • Fotbalové kluby si utáhnou opasky
    „V důsledku pandemie koronaviru se fotbal musí potýkat s výrazným propadem příjmů z prodejů vstupenek a vysílacích práv. Rovněž mnozí sponzoři začínají šetřit na marketingu, což může negativně ovlivnit financování fotbalových klubů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Fotbalový šampionát v Kataru bude bez alkoholu, poprvé v historii. FIFA, sponzoři, fanoušci a vlastně celý Západ tak dostávají od Kataru nečekaně hned několik „políčků naráz
    Letošní mistrovství světa ve fotbale bude poprvé v historii bez alkoholu. Katarští činovníci tak poměrně nečekaně rozhodli dnes ráno. Na stadionech se tudíž během měsíc trvajícího šampionátu budou prodávat výhradně nealkoholické nápoje. Zprávu dnes přinesl list New York Times, který cituje nejmenovaného vrcholného pořadatele mistrovství. Oficiální stanovisko teprve katarské úřady zveřejní.
  • F.PLATINUM rollover
    Dnes, na konci obchodního dne, nastane změna doby dodání podkladového futures kontraktu u instrumentů...
  • Fragmentace evropského trhu služeb je podle MMF pro Evropu větší problém než obchodní války
    Evropa má oprávněné obavy z “chaotického” obchodního tažení Donalda Trumpa. A to po právu, EU má stále nejvyšší podíl na globálních exportech a nepříjemně na ní dopadá jakékoliv omezení globálního obchodu. Na druhou stranu ve strachu z Donalda Trumpa trochu zapadá jeden z klíčových domácích problémů – nedokončený vnitřní trh zejména v segmentu služeb a kapitálu, který brzdí výraznější rozvoj celoevropské domácí poptávky a odrazuje od klíčových investic na “starém” kontinentu.
  • France odvolává velvyslance z USA. Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu kvůli francouzské neschopnosti dodat včas ponorky za stovky miliard, je to ostuda celé EU
    Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují, dost možná na nejslabší úroveň novodobé historie. Ještě nikdy – ani během Války v Iráku, s níž měla Paříž problémy – se totiž nestalo, aby odvolala svého velvyslance z Washingtonu. Nyní odvolává nejen jej, ale také velvyslance v Austrálii. Spojenci jí prý „vrazili kudlu do zad“.
  • Francie a Německo kritizovaly Ankaru za průzkum ve Středomoří
    Ministři zahraničí Francie a Německa dnes opět kritizovali Turecko za jeho postup při průzkumu ložisek ropy ve sporné oblasti Středozemního moře. Po pařížské schůzce šéfů diplomacií zemí takzvaného Výmarského trojúhelníku, tedy Francie, Německa a Polska, řekl německý ministr Heiko Maas, že počínání Ankary je "víc než jen nepříjemnost". Jeho francouzský kolega Jean-Yves Le Drian pohrozil uvalením unijních sankcí.
  • Francie čelí politické krizi: Vláda na pokraji kolapsu
    Francie čelí závažné politické krizi, kdy vláda premiéra Michela Barniera balancuje na pokraji kolapsu kvůli sporům o státní rozpočet a rostoucí opozici ze strany levicových i krajně pravicových stran.
  • Francie čelí problémům s dluhem, zatímco EU udržuje stabilní úroveň zadlužení
    Francie se potýká s vážnými fiskálními problémy, přičemž její veřejný dluh dosáhl ve druhém čtvrtletí roku 2024 úrovně 112,2 % HDP. Tato vysoká úroveň zadlužení vedla k politické nestabilitě, která vyústila v nedávné svržení vlády premiéra Michela Barniera po hlasování o nedůvěře.
  • Francie chce zvýšit věk odchodu do důchodu na 64 let
    Emmanuel Macron představil plán na postupné zvyšování minimálního věku odchodu do důchodu ve Francii do roku 2030 z 62 na 64 let, což silně pobouřilo odbory. Na protest proti reformě okamžitě vyzvali ke stávkám.
  • Francie má poprvé v historii horší ratingové hodnocení než Česko. Eurozóna už Česku není elitním klubem
    Francie má od včerejšího večera vůbec poprvé v historii horší ratingové hodnocení než Česko. Alespoň podle agentury Fitch Ratings. Ta Francii, která podle ní dosahuje ratingového stupně AA-, zhoršila ratingový výhled na negativní.
  • Francie mohutně navyšuje dovoz ruského plynu, letos o více než 100 %. Dováží ho více i než Maďarsko, leč zhusta jej přeprodává Belgii – zřejmě slušný byznys
    Francie letos dováží více ruského plynu než Maďarsko. V prvním letošním pololetí dramaticky navýšila objem dovozu ruského plynu, meziročně o více než 100 %. Dovezla jej 4,4 miliardy metrů krychlových. Loni to ve stejném období roky byly jen zhruba dvě miliardy kubíků.
  • Francie nabádá Německo k většímu utrácení
    Není to poprvé, co je po německé ekonomice požadováno, aby uvolnila svou fiskální politiku a pomohla tak domácí ekonomice. Podobné hlasy nyní přicházejí také z Francie, která zveřejnila svůj rozpočet na rok 2020. Francouzská vláda v něm nyní počítá se snižováním daní, které by mělo firmám ušetřit miliardu euro a domácnostem dokonce hned 9 miliard. Rozpočtový deficit by se díky tomu měl v příštím roce dostat na 2,2 %, což je ale stále méně než poslední schodek ve výši 3,1 %, který byl zasažen nečekaným růstem v souvislosti s hnutím žlutých vest. Strukturální deficit by měl pak zůstat více méně stabilní, a tedy okolo 2,2 %. Rozpočet na příští rok byl ale postaven na docela optimistickém výhledu pro francouzskou ekonomiku, jejíž růst by měl zpomalit z 1,4 % na 1,3 %. To podle nás představuje riziko, a pokud bude zpomalení výraznější, mohl by se deficit vyšplhat blíže k 3% hranici.
  • Francie na rozcestí: Rozhodující Vánoce pro Barnierovu vládu
    To je otázka, která už několik dní hýbe médii a politickými kruhy. Marine Le Penová, vůdkyně Národního shromáždění (krajně pravicová), výslovně pohrozila, že svrhne vládu, pokud se uchýlí k článku 49-3 ústavy, aby schválila rozpočet na rok 2025 bez hlasování. Tato hrozba vychází z úsporných opatření vyhlášených exekutivou, včetně půlročního odkladu úpravy důchodů a normalizace daní z elektřiny po ukončení energetického štítu.
  • Francie, Německo a Švédsko vyzývají k posílení sektoru baterií v EU kvůli snížení závislosti na Číně
    Francie, Německo a Švédsko společně vyzvaly novou Evropskou komisi, aby upřednostnila rozvoj bateriového průmyslu v EU. Tato iniciativa má za cíl posílit evropské schopnosti výroby baterií a snížit závislost na čínském dovozu, čímž podpoří zelenou transformaci a zvýší ekonomickou odolnost.
  • Francie podle Macrona znovu zahájí výstavbu jaderných reaktorů
    Francie znovu zahájí výstavbu jaderných reaktorů, aby si tak zajistila energetickou nezávislost, dosáhla svých klimatických cílů a udržela ceny elektřiny pod kontrolou. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron. Prohlášení přichází v době, kdy evropské země čelí prudkému zdražování elektřiny a plynu.
  • Francie podle Makrona postaví nejméně šest jaderných reaktorů
    Francie v nadcházejících desetiletích postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jadernou energii staví do centra úsilí země o uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Oznámil také, že chce prodloužit životnost starších jaderných elektráren ze současných 40 let na 50 a více, pokud to bude bezpečné.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank