Neděle 22. prosince 2024 02:17
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Roste v Číně nová třída agresivních investorů?

27.10.2016 17:00  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ta zpráva proběhla médii začátkem týdne. Čínská HNA Group, která už má solidní sbírku majetku na domácí půdě, kupuje čtvrtinový podíl v americké hotelové společnosti Hilton Worldwide. Podle listu The Wall Street Journal jde o jednu z ukázek toho, jak skupina nových agresivních obchodníků pase po nových příležitostech v prominentnějších odvětvích, jako jsou právě hotelové služby. Západ se k apetitu čínských investorů staví poslední dobou ostražitěji.

Konglomerátu HNA Group, kterému vládne třiašedesátiletý čínský mogul s evropským technickým vzděláním Čchen Feng, už v Číně patří hotelové řetězce, přepravní společnosti nebo třeba Hainan Airlines, což jsou největší čínské aerolinky neobchodované na burze. Když Západ v roce 2008 mířil do recese, rozhodl se Čchen, že je čas porozhlédnout se jinde. A, jak sdělil místním médiím – je dalším krokem zámoří, neboť tam aktiva kvůli finanční krizi zlevňují.

Šturm čínského učence

HNA Group se od té doby stala jedním z nejhladovějších čínských kupců v zahraničí. Samotný Čchen, který je jejím spoluzakladatelem a předsedou, patří k nové, agresivní generaci čínských obchodníků, kteří nejenže skupují zahraniční aktiva nejrychleji v historii – zahraniční akvizice ohlášené čínskými podniky dosáhly od začátku roku zatím 199 miliard USD – ale také natahují ruce po stále větších obchodech v prominentnějších odvětvích, jako jsou třeba hotely nebo letecký průmysl.

„Chystám se koupit 1000 letadel“ a budu tak velký, že HNA bude mít větší vliv v cenových debatách s Boeingem a s Airbusem, prohlásil Čchen v únoru na Harvardově univerzitě. „Kdy v posledních více než sto letech měli Číňané moc něco rozhodnout? Teď konečně příležitost rozhodovat mám,“ řekl také podle listu WSJ Čchen, buddhistický vzdělanec, který doufá, že Číně pomůže vydobýt respektovanější pozici na světové scéně.

Proud čínských akvizic

Čtvrtinový podíl v Hilton Worldwide Holdings, který kupuje od investiční skupiny Blackstone Group, může skupině pomoci profitovat ze záplavy čínských turistů cestujících do zahraničí. Tady ale akviziční aktivity konglomerátu nekončí. K dalším krokům patří dohoda o koupi divize skupiny CIT Group zabývající se pronájmem letadel za čtyři miliardy dolarů, dále nabídka dceřiné firmy HNA na americkou elektronickou společnost Ingram Micro za šest miliard dolarů a dohoda o koupi majitele hotelových řetězců Radisson, jinak též provozovatele stovek hotelů ve 115 zemích, za blíže neupřesněnou sumu. Za zmíněnou čtvrtinu v Hilton Worldwide Holdings zaplatí Čchenovo impérium 6,5 miliardy dolarů.

Mnoho čínských firem si je vědomo toho, že domácí poptávka zpomaluje, a poohlíží se kvůli tomu v zahraničí. Jiné mají zájem o západní technologie, které by jim pomohly s modernizací postupů v domácím prostředí. Akvizice skýtají i další bonus v podobě cizoměnových výnosů, což dává smysl při očekávání dalšího poklesu čínské měny. Na příklad Dalian Wanda Group, u jejíhož zrodu stojí někdejší voják Čínské lidové osvobozenecké armády Wang Ťien-lin, tak utratila přes 13 miliard dolarů za aktivity od sportu po filmové studio Legendary Entertainment. Inkoust možná ještě nestihl oschnout na dohodě o převzetí americké pojišťovny Genworth Financial, kterou právě podepsala China Oceanwide Holdings Group.

Chytit správnou vlnu

Je otázkou, zda se bude nejnovějším čínským obchodům dařit lépe než čínským investicím do ropy a surovin, kde se boom na světovém komoditním trhu Číňanům podle některých názorů zachytili pozdě. Obavy vyvolává i obrovitý dluh, který na sebe čínští nabyvatelé berou. Na příklad ChemChina chtěla za poslední dva roky odklepnout půjčky za 43 miliard dolarů, aby ufinancovala převzetí švýcarského výrobce pesticidů Syngenta.

Tento obchod přitom stále není jistý. Věc zkoumají regulátoři, a na příklad Syngenta se dnes nechala slyšet, že kapitálový regulátor může obchod posuzovat až do prvního kvartálu následujícího roku.
Otazníky se vznášejí i nad pozorně sledovanou koupí německé technologické společnosti Aixtron čínskou investiční skupinou Fujian Grand Chip Investment Fund.

Pod stále přísnějším dohledem

Aixtron vyrábí přístroje používané při výrobě diod nebo čipy pro nanotechnologie a jeho výrobky nejsou primárně určené pro obranný sektor. Poté, co se Číňané začali ve zvýšené míře ucházet o německé společnosti, ale v největší evropské ekonomice rostou pochyby, zda by se na ochranu strategických technologií nemělo učinit více. V pondělí vzaly německé úřady svůj souhlas s obchodem za 670 milionů EUR překvapivě zpátky. Věcí se podle Aixtronu chtějí ještě jednou zabývat.

Na čínské akvizice se pozorněji nedívají jenom Němci. Podle investiční banky Grisons Peak vzdali čínští zájemci od loňského července 11 velkých akvizic v celkové hodnotě téměř 39 miliard dolarů, což je 14 procent veškerých dohod ohlášených za posledních 16 měsíců. Důvodem neúspěšných transakcí byly právě hlavně přísnější oči národní regulátorů v USA, Austrálii i jinde. Kdyby nedopadly ani nákupy Syngenty a Aixtronu, pak by se podíl těchto neúspěchů zřejmě ještě zvýšil.

Zdroje: FT, RTRS, WSJ, ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rosenberg: Trhy pochopily realitu a míří dolů
    V říjnu se trhy dostaly do „spekulativní růstové trajektorie“ díky názoru, že Ev...
  • Rosengren (FED)
    " FED nemá záujme monetizovať vládny dlh"... "očakávam nárast spotreby v krátko...
  • Rosengren (FED)
    "Japonské QE nefungovalo, lebo bolo moc malé, USA by tak nemali urobiť rovnakú chyb...
  • Rosněfť chystá rekordní dividendu, část cizinců se k penězům dostane těžko
    Největší ruská ropná společnost Rosněfť navrhla vyplatit za loňský rok rekordní dividendu. Umožní jí to silný růst cen suroviny na světových trzích, který se částečně dostavil jako reakce na západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Někteří zahraniční držitelé akcií Rosněfti se ale budou k penězům z dividend dostávat jen těžko. Informovala o tom agentura Bloomberg.
  • Rosněfť i Gazprom vyplatí historicky rekordní dividendu, Putin přitom vypne plyn i Dánsku. Energetickým podnikům v rukou Kremlu citelně zvyšuje ziskovost fiasko EU s uvalováním embarga
    Ruské energetické podniky ovládané Kremlem, ropná Rosněfť a plynárenský Gazprom, vyplatí letos historicky rekordní dividendu. K vysokým ziskům jim pomáhá zejména EU, která hrozí embargem, čímž vyhání cenu ropy i plynu výše, ale nezavádí jej, takže Rusko prodává stále hodně, a navíc ještě draze.
  • Rosněfť poprvé žádá v tendru na naftu o nabídky v eurech
    Ruská státní společnost Rosněfť poprvé žádá v tendru případné kupující, aby své nabídky předložili v eurech. Těžební podnik to uvedl v oficiálním dokumentu zveřejněném na svých internetových stránkách. Požadavkem na platbu v eurech místo obvyklých dolarů se firma zřejmě snaží zabránit případným dopadům amerických sankcí na Rusko, uvedla s odkazem na tři zdroje z odvětví agentura Reuters.
  • Rosněfť překvapivě zvýšila čtvrtletní zisk na 323 miliard rublů
    Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním čtvrtletí zvýšila ve srovnání s třemi předchozími měsíci čistý zisk o 45,5 procenta na 323 miliard rublů (zhruba 89 miliard Kč). Přispěl k tomu růst produkce, uvedla firma ve svém dnešním sdělení. Výsledek je lepší, než čekali analytici.
  • Rosněfť se kvůli pandemii a kurzu rublu propadla do ztráty
    Ruský ropný gigant Rosněfť se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty 64 miliard rublů (18,6 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 43 miliard rublů v předchozím čtvrtletí. Ke ztrátě přispěla koronavirová pandemie a slabší rubl, uvedla dnes firma. Podnik také musel omezit těžbu, aby byla v souladu s dohodou o koordinované těžbě uzavřenou s některými dalšími producenty.
  • Roste důvěra průmyslníků a stavařů
    Podle měření ČSÚ se v lednu zvýšila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zlepšení došlo jak na straně spotřebitelů, tak u podnikatelů.
  • Roste riziko propadu s novým šířením nákazy
    Dnes odpoledne nás čeká index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, který by po vzoru New Yorku mohl dopadnout dobře. Také počty nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti by měly opět klesnout. Dosud se takové věci trhu líbily a reakce na čísla z trhu práce či maloobchodu byla až euforická. Jenže tentokrát se podle nás s dobrými daty počítá a pod povrchem nadále bublá hrozba druhé vlny nákazy.
  • Rostou ceny i mzdy a ČNB zvyšuje sazby
    Data zveřejněná v průběhu září ukáží na rostoucí mzdy po pandemii a mírné navýšení průmyslové výroby a maloobchodních tržeb na začátku léta. Od spotřebitelských cen čekáme za srpen jejich meziměsíční stagnaci, nicméně meziroční dynamika pravděpodobně zůstane stále vysoko. Ještě silněji to bude platit v případě cen v průmyslu. Česká národní banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb po 25 bodových krocích.
  • Rostoucí akcie mohou utlumit poptávku po bezpečných aktivech
    Jelikož Federální rezervní systém zahajuje cyklus agresivního zpřísňování s cílem dostat inflaci pod kontrolu, znepokojuje investory stav americké ekonomiky a to, co říká trh s dluhopisy. A podle toho reaguje i cena zlata.
  • Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu
    Evropské akciové trhy odstartovaly nový den růstově a připisují si k dobru 1-2 procenta. Navazují tím na ještě vyšší růst asijských trhů. Příznivý sentiment investorů nadále udržují včerejší nadějné zprávy o vakcíně proti COVID-19, ale do hry se zapojují také očekávání před dnešními makrodaty.
  • Rostoucí americká inflace žene dolar nahoru
    Obchodování s akciemi skončilo v pondělí smíšeně. Zdá se, že trh se nadále soustředí na důležitá ekonomická data z USA, která mají být zveřejněna tento týden, protože by mohla být klíčová nejen pro místní finanční trh, ale pro globální trhy jako celek.
  • Rostoucí americké výnosy podpořily finanční tituly
    Americký akciový trh během včerejška mírně vzrostl, když index S&P 500 přidal 0,1 %. Dařilo se především finančním titulům, jejichž akcie vylétly o 1,8 %. Přes jedno procento si připsali ještě těžaři a zpracovatelé komodit. Opačná strana pelotonu patřila utilitám s hlubokou ztrátou 2,1 % a telekomunikacím (-1,4 %). Důvodem tohoto vývoje byly především rostoucí dluhopisové výnosy, když 10letý výnos se dostal na letošní maximum. To podpořilo právě finanční instituce a naopak potopilo na sazby citlivé utility.
  • Rostoucí ceny elektřiny a ropy zřejmě zdraží městskou veřejnou dopravu
    Městské dopravní podniky po celé zemi se potýkají s rostoucími cenami energií, zejména pak elektřiny a ropy, ale pochopitelně také plynu. Třeba pro pražský dopravní podnik znamenají zdražující elektřina a vyšší ceny ropy náklady navíc za zhruba 700 milionů korun. Zdražují totiž paliva, ale také třeba napájení tramvají.
  • Rostoucí ceny hliníku zvyšují cenu akcií společnosti Alcoa 📈
    Společnost Alcoa Corporation (AA.US) dnes posiluje o více než 8 % díky posilujícímu trendu cen hliníku a také díky zprávě o dohodě o prodeji podílu ve společnosti Ma'aden Joint Ventures za 1,1 miliardy USD.
  • Rostoucí ceny ropy
    V úterý stouply ceny ropy a snížily ztráty z předchozí seance, jelikož slabší americký dolar nahrazoval rozšiřující se omezení COVID-19 v Číně.
  • Rostoucí ceny ropy podněcují inflaci
    Pokud bude ropa dál stoupat, bude Fed nucen zesílit boj proti inflaci. Podle Bloomberg Intelligence vyvíjejí rostoucí ceny ropy tlak na inflaci, což by mohl být pro Fed, který už teď bojuje se silnými cenovými tlaky, problém.
  • Rostoucí ceny testují holubičí postoj Bank of Japan
    Jádrová inflace v Japonsku dosáhla v říjnu 40letého maxima, čímž prověřila holubičí postoj Bank of Japan (BoJ) k měnov...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster