Pondělí 23. prosince 2024 17:24
reklama
Investingfox Partner
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Srovnání zemí podle velikosti výdajů, které soukromý sektor vynakládá na obsluhu dluhu

06.04.2016 12:17  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Banka pro mezinárodní platby zveřejňuje na svých stránkách zajímavou statistiku, ve které mapuje celkový podíl příjmu, který v jednotlivých zemích vynakládá nefinanční soukromý sektor (domácnosti a firmy) na splácení dluhu. Jedná se o ještě lepší ukazatel než celkový poměr dluhu k HDP, protože srovnává agregované příjmy ekonomických subjektů (včetně příjmů z dividend, úroků apod.) a je věrným ukazatelem toho, jak „hluboko po kolena“ v dluhu se skutečně soukromý sektor v jednotlivých zemích nachází. Zároveň se jedná o užitečný indikátor kondice bankovního sektoru v jednotlivých zemích, protože čím větší část příjmu soukromý sektor vydává na splácení dluhu, tím méně má prostoru k úsporám a tím náchylnější k bankovní krizi daný bankovní sektor je.

Srovnání pro 32 sledovaných zemí vypadá následovně.
Untitled

Co mě na první pohled překvapilo je Japonsko. Japonsko je totiž zemí, kde je poměr zadlužení soukromého sektoru k HDP s přehledem nejvyšší na světě (380% HDP). Hned za ním je Belgie a Nizozemsko, kde se soukromý dluh drží v okolí 310 až 340 procent HDP. Zatímco ale soukromý sektor v Nizozemsku a Belgii vynakládá na dluh přibližně pětinu až čtvrtinu celkového příjmu, v Japonsku tento poměr sahá k sotva patnácti procentům. Jak je to možné? Domnívám se, že je kouzlo právě v samotných příjmech. Japonsko totiž mělo dlouhá léta mezi vyspělými zeměmi výrazně vyšší míru úspor, které byly rozpouštěny do finančních aktiv po celém světě. Výnosy z těchto úspor dnes pomáhají navyšovat disponibilní příjmy, díky čemuž si soukromý sektor na svá bedra mohl vzít mnohem více dluhu než v ostatních zemích a přitom stále nemít problém s jeho splácením.

Za pozornost stojí také velmi nízký podíl u Německa, které je na tom ze všech vyspělých ekonomik nejlépe, čímž pouze dokazuje, že je mezi členskými zeměmi eurozóny skutečně mimořádným úkazem. Česko, Polsko a společně s nimi pravděpodobně i Slovensko (které v průzkumu není zahrnuto), vynakládají na obsluhu dluhu rovněž jen velmi malou část příjmů, díky čemuž lze považovat bankovní sektory v těchto zemích za nadprůměrně zdravé.

Níže nabízím ještě jeden graf, který srovnává změnu, kterou si podíl výdajů na splácení dluhu prošel od doby krátce před začátkem finanční krize.
Untitled1

Zatímco v západních zemích poměr příjmů na splácení dluhu díky krizi stagnoval až klesal, u emerging markets ekonomik jsme byli svědky jeho dramatického růstu. Nejvíce se tento poměr zvýšil v Brazílii, kde od roku 2007 stoupl o téměř 10 procentních bodů až na 21,6 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • S&P 500 ztratil více než 200 bodů
    S&P 500 ztratil více než 200 bodů z high 2813 z 3. prosince 2018. Tento pokles byl způsoben především mírně slabším údajům U.S. NFP a poklesu výnosu amerických dluhopisů. Americká ekonomika přidala v listopadu 155 000 pracovních míst, ve srovnání s prognózou 198 000 a průměrná hodinová mzda se zvýšila o 0,2% m / m ve srovnání s prognózou 0,3%.
  • S&P 500 +0,35 %
    Americké trhy mají za sebou úspěšný týden, když takřka vymazaly propady z týdne minulého. Dnešní dobré náladě pomohla makrodata a růsty táhly spíše tzv. small-cap společnosti. Do pozadí mírně ustoupilo i geopolitické napětí.
  • S&P 500 +0,45 %
    Americké trhy mají před sebou výživných 14 dnů. Tento týden nás čeká nálož kvartálních výsledků od 5 ze 7 tzv. magnificent seven, což jsou nejvýnosnější a nejvlivnější společnosti dneška. Konkrétně se čeká na Amazon (ČT), Apple (ČT), Alphabet (ÚT), Microsoft (ST) a Meta Platforms (ST). Vedle toho i tradiční makrodata. A ten příští týden již ostře sledované prezidentské volby (ÚT 5.11.) a zasedání FED (ČT 7.11.). Mírně lepší zprávy doputovaly o víkendu z Blízkého Východu, kde očekávaná odplata Izraele za raketové útoky přinesla údery na čistě vojenské a ne jaderné nebo ropné cíle. V reakci na to, oslabila cena ropy a více než 5%.
  • SP 500 4Q výsledky
    Dosud 75 procent společností, které vykazovaly aktuální výsledky 4Q 2017, zaznamenaly lepší než očekávané zisky. Pouze 25 procent firem vykázalo horší než odhadované příjmy. Průměrná míra růstu zisků je dosud 13,4 procenta, což je více než 12 procent, které byly vykázány minulý týden. Pro 4Q 2017 předpokládal SP 500 růst o 11 procent. Dosažení tohoto odhadu dosáhlo deset odvětví.
  • SP500 – Klíčová podpora na úrovni 2,452
    Včera byla při obchodování akcií S&P 500 překročena silná rezistence na úrovni 2,452 bodů. Obchodování padlo na hladině 2,459.75 bodů. V současné době jsou smlouvy akcií S&P 500 obchodovány na úrovni 2,458 bodů.
  • SP500 – ve vlně B
    Ze čtvrtečního dna 2457 bodů došlo k oživení. Místní vrchol padl dnes na úrovni 2475,5 bodů. V současné době jsou smlo...
  • SP500 – vyšší sleva, pomoc při 2400-2420 bodů
    Z úterního sezení na úrovni 2488,5 bodů došlo k velkému výprodeji. Včerejší dno vypadlo na úrovni 2432,75 bodů, uzavření bylo nízké 2437,5 bodů. Dnes večer budeme konsolidovat v pásmu o šířce 4,5 bodu. V současné době jsou smlouvy obchodovány za 2435 bodů.
  • Srazí Bernake dolar dolů? Japonský jen obrací. S/R úrovně pro páry s JPY.
    Americká měna je na vrcholu, přesto již nejde o jednoznačný posun, jak můžeme vidět při pohledu na výkony k ostatním m...
  • Srazí Prymula kurs povážlivě slábnoucí koruny ještě na slabší úroveň? Jeho kroky mohou českou ekonomiku připravit i o stovky miliard
    Koruna citelně oslabuje. Za posledních třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na dnešní hodnotu nad 27,20 koruny za euro. Česká měna je tak vůči euru nejslabší od konce letošního května.
  • Srovnání povinného ručení 2017. Plaťte méně – vyzkoušejte kalkulačku níže.
    Neplaťte velké částky za povinné ručení pro své auto. Podívejte se, jak jednoduše získáte toto pojištění výrazně levněji už nyní. V případě, kdy způsobíte někomu nehodu či škodu vaším autem se nemusíte obávat, že budete hradit cokoliv ze své kapsy. My vám teď ukážeme, kde zaplatíte nesrovnatelně méně a zároveň můžete získat ještě širší ochranu. Jak tedy platit až o 70% méně?
  • Srovnání ziskovosti klientů evropských brokerů
    Ziskovost klientských účtů evropských brokerů už dávno není údajem, který byste museli luštit z poznámky pod čarou, napsané drobným písmem někde v hlubinách smluvních podmínek. Všichni brokeři, působící na území EU, totiž jednají v rámci směrnicESMA (evropský orgán pro cenné papíry a trhy) a toto číslo musí zveřejňovat tak, aby bylo lehce dohledatelné. V Purple Trading jsme se proto rozhodli podívat se tomu “na zoubek” a porovnat ziskovost našich klientů se ziskovostí klientů konkurence. A výsledek nás velmi mile překvapil.
  • Srovnání ziskovosti klientů evropských brokerů 2021
    Toto srovnání vzniklo na základě veřejně dostupných dat o percentuální míře ztrátovosti retailových CFD účtů za období mezi 1. dubnem 2021 a 31. březnem 2022. Tato data musí brokerské společnosti, působící na území EU, zveřejňovat jako součást tzv. “disclaimerů”. Ty lze najít na veškerých marketingových materiálech (online bannery, emaily, ebooky), ale také v patičce na jejich webových stránkách. Na to, jak a kde tato data dohledat, se zaměřuje jedna z podkapitol tohoto článku.
  • Srpen byl pro obchodníky příznivý. Situace se však zhorší
    „V srpnu se lidé nebáli utrácet. Díky tomu obchodníkům vzrostly tržby. Nicméně s tím, jak se zhoršuje epidemiologická situace, se bude zhoršovat i situace v ekonomice. Pravděpodobně dojde k růstu nezaměstnanosti a příjmy domácností se začnou tenčit. To bude mít negativní dopad na útraty v obchodech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Srpen na finančních trzích
    V Itálii se rozpadla vláda. Lídr Hnutí severu Matteo Salvini doufal v předčasné volby. Ty se ale nakonec pravděpodobně konat nebudou. Dodejme, že dle historických statistik vydrží vláda v Itálii přibližně pouze rok a půl.
  • Srpen – oživení ve firemním sektoru
    Bilanční suma bankovního sektoru v srpnu poklesla jen velmi mírně o 0,2 % meziměsíčně, a to především snížením hodnoty portfolia dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání pak tempo růstu aktuálně dosahuje hodnoty 6,1 %.
  • Srpen – pokračuje čilá úvěrová aktivita
    Bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu srpna jen mírně o 0,7 % (+65,1 mld. Kč) na konečných 9 114,9 mld. Kč. Hlavním zdrojem růstu tentokrát byly úvěrové obchody jak s klienty (+1,3 % meziměsíčně), tak na mezibankovním trhu (+1,0 % meziměsíčně). V meziročním srovnání je celková suma aktiv bankovního trhu vyšší o 5,9 %.
  • Srpen ve stavebnictví korigoval silný červenec
    Reálná stavební produkce v srpnu oproti červenci klesla o 1,6 %. Jednalo se ale primárně o kompenzaci silného červencového meziměsíčního nárůstu o 6,9 %. I pro stavebnictví platí, že je nutné se na prázdninové měsíce červenec a srpen dívat jako na celek, a to zejména kvůli dovoleným, které bývají každý rok jinak načasované.
  • Srpen zahájila pražská burza poklesem
    Pražská burza dnes dále prohloubila ztráty z úterý. Index PX oslabil o 0,26 procenta na 1089,51 bodu. Nedařilo se hlavně pojišťovně VIG, Kofole a Komerční bance. Opačným směrem na index působily akcie CME či O2. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Srpen z hlediska tržeb v obchodu a službách nebyl dobrým měsícem
    Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu vzrostly v reálném vyjádření meziměsíčně pouze o 0,1 %. Zároveň však došlo k vzestupné revizi výsledků pro některé z předchozích měsíců. To se týkalo i července, v němž meziměsíční růst maloobchodních tržeb bez aut dosáhl 0,8 %, tedy o desetinu více, než data původně ukazovala. V meziročním vyjádření růst po očištění o rozdílný počet pracovních dní v srpnu dosáhl 5,3 %, což bylo výrazně nad tržním konsensem ve výši 4,3 %. Z části šlo ale o vliv zmíněných historických revizí. Oproti předpandemickému únoru 2020 byla úroveň tržeb stále o 1,3 % nižší.
  • Srpnová data pozitivně překvapila
    Navzdory vysokým cenám vstupních surovin i zhoršujícím se předstihovým indikátorům srpnová data z reálné ekonomiky pozitivně překvapila. Výroba automobilů sice stagnovala, zpracovatelskému průmyslu se nicméně dařilo velmi dobře, když růst vykazovala odvětví, která v minulých měsících ukazovala mizerné výsledky. Sérii meziměsíčních poklesů se podařilo zlomit i sektoru stavebnictví. Deficit zahraničního obchodu byl sice meziročně mírně hlubší, stály za tím ale především vyšší ceny plynu a ropy, přičemž přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší. Tempo růstu vývozů navíc v meziročním srovnání po dlouhé době předčilo tempo dovozů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding