Úterý 21. ledna 2025 02:34
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Srpen z hlediska tržeb v obchodu a službách nebyl dobrým měsícem

08.10.2024 11:25  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu vzrostly v reálném vyjádření meziměsíčně pouze o 0,1 %. Zároveň však došlo k vzestupné revizi výsledků pro některé z předchozích měsíců. To se týkalo i července, v němž meziměsíční růst maloobchodních tržeb bez aut dosáhl 0,8 %, tedy o desetinu více, než data původně ukazovala. V meziročním vyjádření růst po očištění o rozdílný počet pracovních dní v srpnu dosáhl 5,3 %, což bylo výrazně nad tržním konsensem ve výši 4,3 %. Z části šlo ale o vliv zmíněných historických revizí. Oproti předpandemickému únoru 2020 byla úroveň tržeb stále o 1,3 % nižší.

V nemotoristickém segmentu klesaly pouze tržby za prodej potravin. Tržby za prodej pohonných hmot byly v srpnu v reálném vyjádření meziměsíčně vyšší o 2,1 % a ty za prodej nepotravinářského zboží o 0,6 %. Prodeje potravin naopak o 1,2 % meziměsíčně klesly.

Prodeje aut se v srpnu mírně zvýšily, avšak po předchozím poklesu. Meziměsíčně došlo k nárůstu o 0,3 % po červencovém poklesu o 0,7 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly reálné tržby za prodej aut nižší o 3,7 %.

Sektoru služeb se v srpnu nedařilo. Reálné tržby za jejich prodej se meziměsíčně snížily o 0,5 % a korigovaly tak červencový nárůst o 0,9 %, který byl stejně jako u maloobchodních tržeb revidován o desetinu směrem vzhůru. Srpnový pokles byl přitom poměrně plošný, když se s výjimkou dvou případů týkal všech sledovaných odvětví. Mírně meziměsíčně vyšší byly v srpnu pouze tržby v odvětví ubytování, stravování a pohostinství (+0,3 % m/m) a v administrativních a podpůrných činnostech (+0,2 % m/m). Silně naopak klesaly tržby v odvětví informačních a komunikačních činností (-1,7 % m/m po červencovém růstu o 3,2 %) a v činnostech v oblasti nemovitostí (-0,9 % m/m po předchozích +0,2 %). K mírnějšímu poklesu došlo i v odvětví profesních, vědeckých a technických činností (-0,3 % m/m) a dopravě a skladování (-0,2 % m/m).

Srpnová data potvrzují trend pouze povolného oživování spotřebitelské poptávky, která z měsíce na měsíc nadále zůstává velmi volatilní. Růst reálných mezd a tedy i kupní síly domácností se obnovil, s ohledem na předchozí hluboký pokles je ovšem jeho tempo stále relativně slabé. V posledních měsících navíc došlo ke zhoršení spotřebitelského sentimentu, který se opět dostal pod svůj dlouhodobý průměr. To spolu se stále poměrně vysokými úrokovými sazbami pravděpodobně vede k vyšší preferenci úspor domácností nad spotřebou. Míra úspor podle posledních dat za druhé čtvrtletí nepatrně vzrostla k 19 % a oproti předpandemickému období, kdy se pohybovala jen mírně nad 10 %, tak zůstává zvýšená. V kombinaci s přetrvávajícím utlumeným vývojem v průmyslu trend pouze pozvolného oživování domácí poptávky potvrzuje, že růst ekonomiky za celý letošní rok bude slabý a pravděpodobně se bude pohybovat kolem 1 %.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Srovnání povinného ručení 2017. Plaťte méně – vyzkoušejte kalkulačku níže.
    Neplaťte velké částky za povinné ručení pro své auto. Podívejte se, jak jednoduše získáte toto pojištění výrazně levněji už nyní. V případě, kdy způsobíte někomu nehodu či škodu vaším autem se nemusíte obávat, že budete hradit cokoliv ze své kapsy. My vám teď ukážeme, kde zaplatíte nesrovnatelně méně a zároveň můžete získat ještě širší ochranu. Jak tedy platit až o 70% méně?
  • Srovnání zemí podle velikosti výdajů, které soukromý sektor vynakládá na obsluhu dluhu
    Banka pro mezinárodní platby zveřejňuje na svých stránkách zajímavou statistiku, ve které mapuje celkový podíl příjmu,...
  • Srovnání ziskovosti klientů evropských brokerů
    Ziskovost klientských účtů evropských brokerů už dávno není údajem, který byste museli luštit z poznámky pod čarou, napsané drobným písmem někde v hlubinách smluvních podmínek. Všichni brokeři, působící na území EU, totiž jednají v rámci směrnicESMA (evropský orgán pro cenné papíry a trhy) a toto číslo musí zveřejňovat tak, aby bylo lehce dohledatelné. V Purple Trading jsme se proto rozhodli podívat se tomu “na zoubek” a porovnat ziskovost našich klientů se ziskovostí klientů konkurence. A výsledek nás velmi mile překvapil.
  • Srovnání ziskovosti klientů evropských brokerů 2021
    Toto srovnání vzniklo na základě veřejně dostupných dat o percentuální míře ztrátovosti retailových CFD účtů za období mezi 1. dubnem 2021 a 31. březnem 2022. Tato data musí brokerské společnosti, působící na území EU, zveřejňovat jako součást tzv. “disclaimerů”. Ty lze najít na veškerých marketingových materiálech (online bannery, emaily, ebooky), ale také v patičce na jejich webových stránkách. Na to, jak a kde tato data dohledat, se zaměřuje jedna z podkapitol tohoto článku.
  • Srpen byl pro obchodníky příznivý. Situace se však zhorší
    „V srpnu se lidé nebáli utrácet. Díky tomu obchodníkům vzrostly tržby. Nicméně s tím, jak se zhoršuje epidemiologická situace, se bude zhoršovat i situace v ekonomice. Pravděpodobně dojde k růstu nezaměstnanosti a příjmy domácností se začnou tenčit. To bude mít negativní dopad na útraty v obchodech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Srpen na finančních trzích
    V Itálii se rozpadla vláda. Lídr Hnutí severu Matteo Salvini doufal v předčasné volby. Ty se ale nakonec pravděpodobně konat nebudou. Dodejme, že dle historických statistik vydrží vláda v Itálii přibližně pouze rok a půl.
  • Srpen – oživení ve firemním sektoru
    Bilanční suma bankovního sektoru v srpnu poklesla jen velmi mírně o 0,2 % meziměsíčně, a to především snížením hodnoty portfolia dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání pak tempo růstu aktuálně dosahuje hodnoty 6,1 %.
  • Srpen – pokračuje čilá úvěrová aktivita
    Bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu srpna jen mírně o 0,7 % (+65,1 mld. Kč) na konečných 9 114,9 mld. Kč. Hlavním zdrojem růstu tentokrát byly úvěrové obchody jak s klienty (+1,3 % meziměsíčně), tak na mezibankovním trhu (+1,0 % meziměsíčně). V meziročním srovnání je celková suma aktiv bankovního trhu vyšší o 5,9 %.
  • Srpen ve stavebnictví korigoval silný červenec
    Reálná stavební produkce v srpnu oproti červenci klesla o 1,6 %. Jednalo se ale primárně o kompenzaci silného červencového meziměsíčního nárůstu o 6,9 %. I pro stavebnictví platí, že je nutné se na prázdninové měsíce červenec a srpen dívat jako na celek, a to zejména kvůli dovoleným, které bývají každý rok jinak načasované.
  • Srpen zahájila pražská burza poklesem
    Pražská burza dnes dále prohloubila ztráty z úterý. Index PX oslabil o 0,26 procenta na 1089,51 bodu. Nedařilo se hlavně pojišťovně VIG, Kofole a Komerční bance. Opačným směrem na index působily akcie CME či O2. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Srpnová data pozitivně překvapila
    Navzdory vysokým cenám vstupních surovin i zhoršujícím se předstihovým indikátorům srpnová data z reálné ekonomiky pozitivně překvapila. Výroba automobilů sice stagnovala, zpracovatelskému průmyslu se nicméně dařilo velmi dobře, když růst vykazovala odvětví, která v minulých měsících ukazovala mizerné výsledky. Sérii meziměsíčních poklesů se podařilo zlomit i sektoru stavebnictví. Deficit zahraničního obchodu byl sice meziročně mírně hlubší, stály za tím ale především vyšší ceny plynu a ropy, přičemž přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší. Tempo růstu vývozů navíc v meziročním srovnání po dlouhé době předčilo tempo dovozů.
  • Srpnová data z amerického trhu práce jako brána pro zářijový růst sazeb Fedu
    Už už to vypadalo, že misky makroekonomických vah se začínají přiklánět růstu amerických sazeb na zářijovém zasedání Fedu. Včera ale dorazilo jedno velmi slabé a navíc i velmi důležité číslo. Byl jím předstihový index podnikatelské nálady v americkém průmyslu - ten nejenže propadl pod kritickou hodnotu 50ti bodů, jež odděluje expanzi od kontrakce, ale navíc se i zhoršil v důležitých dílčích složkách jako jsou nové objednávky či zaměstnanost.
  • Srpnová data z reálné ekonomiky částečně zkorigovala červencové propady
    Srpnové ukazatele z reálné ekonomiky dopadly o něco lépe, než se čekalo, a částečně tak vykompenzovaly výrazné červencové propady. Průmyslová produkce pozitivně překvapila meziměsíčním růstem, deficit zahraničního obchodu byl mělčí, než jsme předvídali, zatímco stavební produkce silně rostla. Zářijový podíl nezaměstnaných pak stagnoval na úrovni z předchozího měsíce. I tak ale třetí čtvrtletí prozatím nevyznívá pro českou ekonomiku příliš optimisticky. A to na zářijové výsledky průmyslové produkce a zahraničního obchodu zřejmě dopadnou pokračující odstávky v automobilovém průmyslu a nedostatek komponent. Slabá domácí poptávka pak bude tlumit výstup ve stavebnictví.
  • Srpnová inflace překvapivě poklesla
    Inflace v srpnu zůstala překvapivě za očekáváním a meziměsíčně vzrostla pouze o 0,4 %, zatímco meziroční dynamika zpomalila z 17,5 % na 17,2 %. Meziměsíčně růst cen pokračoval prakticky napříč všemi kategoriemi až na dopravu, kde se podle očekávání výrazně snížily ceny pohonných hmot (-10 %). Překvapil nás ale opět mírnější nárůst cen energií pro domácnosti - plyn o 1,0 % a elektřina o 0,7 %.
  • Srpnová inflace v USA zasadila cenám zlata výraznou ránu
    Včera zveřejněná data o výši inflace ve Spojených státech amerických doslova otřásla trhy po celém světě. Kromě eura a akciových indexů se výrazně propadla i cena zlata vyjádřená v dolarech. Ta se včera krátce po zveřejnění dat propadla o více než 2 % až pod hranici 1 700 dolarů. Důvodem je kromě očekávání růstu dluhopisových výnosů také posilující dolar, který obecně vede k poklesu ceny žlutého kovu.
  • Srpnová míra nezaměstnanosti dosáhla úrovně 3,8 procenta. Stále pozitivně překvapuje, náraz ale přijde na podzim
    Míra nezaměstnanosti v ČR se stále drží „zázračně“ nízko. V srpnu vykázala úroveň 3,8 procenta, jak dnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
  • Srpnová stavební produkce v srnu silně rostla, na kompenzaci červencového propadu to ale stále bylo málo
    Srpnové statistiky stavební produkce na první pohled příjemně překvapily. V meziměsíčním pohledu byl po sezónním očištění vykázán silný růst o 2,0 %. Za tím stál primárně výrazný vzestup u pozemního stavitelství (+2,8 % m/m), naopak u inženýrského byl zaznamenán mírný pokles (-0,3 % m/m). Z meziročního pohledu došlo ke zmírnění poklesu z červencových -2,1 % na srpnových -0,2 %. U pozemního stavitelství byla produkce v srpnu meziročně o 0,6 % výše, u inženýrského naopak o 2,0 % níže.
  • Srpnové PMI byly nižší, než se čekalo
    Předběžné odhady srpnových PMI pro Německo a eurozónu negativně překvapily. V případě Německa poklesl celkový PMI z červencových 55,3 na 53,7 bodu v srpnu, v případě celé eurozóny se pak snížil z 54,9 na 51,6 bodu. Trh přitom očekával zhruba stabilitu na červencových úrovních. Za poklesem stojí především snížení důvěry v oblasti služeb, kde se provozovatelé pravděpodobně obávají opětovného zavedení restriktivních opatření s tím, jak v poslední době dochází k obnovenému šíření koronaviru. Německý PMI ze zpracovatelského průmyslu podle očekávání mírně vzrostl, ten evropský však zůstal zhruba beze změny a za očekáváními tak naopak zaostal.
  • Srpnový bleskový průzkum Fidelity International: Příprava na druhou vlnu Covid-19
    Společnosti jsou podle srpnového průzkumu mezi 143 analytiky Fidelity International na druhou vlnu Covid-19 dobře připravené. Pouze jeden z 20 respondentů říká, že společnosti v jeho portfoliu připravené nejsou.
  • Srpnový Forex: Vysoká volatilita s eurem v čele, česká koruna mezi nejsilnějšími měnami
    I když měsíc ještě neskončil, k velkých změnám na měnovém trhu už pravděpodobně nedojde. Srpen nabídl mnoho vzruchu. Už od počátku si nebyly trhy tak jisté jako dříve a záhy začala převažovat červená barva. Na Forexu samozřejmě záviselo na konkrétních měnových párech. Do popředí se začaly drát tradiční i méně tradiční bezpečné přístavy. Poslední seance ovšem nabídly uklidnění, a proto jsou celkové pohyby mezi hlavními světovými měnami relativně nízké. Měnám rozvíjejících se trhů pomohly poslední seance, během kterých umazaly své nejvyšší ztráty.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex