Sobota 21. prosince 2024 18:52
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Srpnový bleskový průzkum Fidelity International: Příprava na druhou vlnu Covid-19

07.09.2020 12:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společnosti jsou podle srpnového průzkumu mezi 143 analytiky Fidelity International na druhou vlnu Covid-19 dobře připravené. Pouze jeden z 20 respondentů říká, že společnosti v jeho portfoliu připravené nejsou.

Energetický sektor je mimo hlavní proud. Jen o něco více než čtvrtina analytiků charakterizovala své společnosti jako „celkem nepřipravené“ na další propuknutí pandemie. Společnosti ze sektoru energetiky by byly v případě prudkého návratu viru a s tím souvisejících omezení vystaveny dalšímu poklesu poptávky po ropě, což by vyžadovalo další omezování nákladů, aby přežily.

Budoucí omezení pohybu bude spíše zaměřené na konkrétní regiony nebo města, než aby šlo o globální a rozsáhlé kroky. I když to obecně podporuje národní poptávku a optimismus firem, taková omezení by mohla být pro některá odvětví velmi škodlivá. Finanční analytik z Asie uvedl, že přísnější omezení, které bylo přesně zacílené, si vyžádalo ve státě Victoria v Austrálii „uzavření maloobchodních center, kanceláří a dokonce i některých průmyslových podniků. Většina z nich byla ohledně oživení optimistická, ale nyní to vidí hůře.“

EMEA / Latam je podle analytiků Fidelity Int. regionem, který je nejméně připraven odolat další vlně. Pouze tři z pěti respondentů uvádějí, že jejich společnosti jsou „obstojně připraveny“. Nejlépe byly podle výsledků průzkumu připravené zvládnout druhou vlnu společnosti v Evropě. Ani jeden zdejší analytik si nemyslel, že jsou jeho společnosti v regionu nepřipravené.

Tabulka 1: Většina společností je na Covid-19 připravená je


Zdroj: Fidelity International, August 2020.  

Optimismus v regionech EMEA / Latam na vzestupu

Navzdory „snadné zranitelnosti“ zemí EMEA / Latam při další vlně Covid-19 jsou očekávání analytiků ohledně sentimentu managementů společností v tomto regionu nad celosvětovým průměrem. Více než polovina analytiků pokrývajících společnosti v EMEA / Latam uvedla, že v uplynulém měsíci došlo ke zlepšení nálady ve vedení firem.

Země jako Brazílie, Turecko a Polsko v červenci hlásily meziměsíční zlepšení indexu nákupních manažerů, což vyvolalo naději na udržitelné oživení. Jeden analytik nástrojů s fixním příjmem pokrývající region uvedl: „Tyto země těží z uvolnění omezení pohybu, ale také z fiskálního uvolnění a finanční pomoci EU. U Turecka je to, vzhledem ke slabé měně, příběh o exportních objednávkách. Pokud jde o Latam (Brazílie), myslím, že čísla jen odráží to, co se země snaží dohnat po třech měsících hrozných stavů a paralýzy.“

Optimismus ale může být založen spíše na opětovném naskladnění než na zvyšování poptávky, poznamenal tento analytik a dodal, že oživení nemusí být v konečném důsledku udržitelné, protože vládní finanční pomoc ve fiskálně nezodpovědných zemích (jako je Turecko nebo Brazílie) ovlivní investiční klima do budoucna.

Reakce trhu na iniciativy týkající se udržitelnosti

Podle srpnového průzkumu ztratí s největší pravděpodobností firmy ze sektoru energetiky podporu trhu pro přijímání kroků k lepší udržitelnosti. 36 procent analytiků přitom uvedlo, že jejich společnosti by za to mohly být trhem potrestány. Naopak v průmyslových odvětvích, jako jsou utility a spotřební zboží, více než 80 procent respondentů uvedlo, že trh odmění další investice do podpory udržitelnosti.

Jako investoři si uvědomujeme, že je potřeba více pracovat na udržitelnosti, a proto se všemi společnostmi více spolupracujeme. V našich diskusích s energetickými společnostmi se zaměřujeme hlavně na jejich strategie snižování emisí a přechodu na čistší energii. Banky přesvědčujeme, aby zastavili financování velkých znečišťovatelů, jako jsou uhelné elektrárny. Jsme součástí skupiny Climate Action 100+ a jednali jsme například s hlavním ředitelem pro udržitelnost přední singapurské banky, přičemž jsme probírali jejích přístup k financování uhelných elektráren,“ vysvětluje Martin Dropkin, Head of Asian Fixed Income, Fidelity International.

Přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie je vysoce kapitálově náročný proces a investoři mohou být zaskočení snižováním dividend nutným pro financování tohoto přechodu. Společnosti se zbytným spotřebním zbožím, jako je Unilever, bezpochyby mají méně nákladné cesty ke zlepšování svých environmentálních a sociálních postupů. Jsou motivovány, ať už příjmy či reputací, aby vyráběly lepší výrobky s ekologičtějšími obaly. Navíc s tak velkou základnou zaměstnanců, jakou mají, může mít i malé zlepšení vztahů a zaměstnaneckých politik velký dopad na jejich sociální profil.

Tabulka 2: Udržitelnost je pozitivní pro ceny akcií


Zdroj: Fidelity International, August 2020.  

Vypuknutí Covid-19 přitáhlo pozornost k sociální udržitelnosti zdravotnických společností, které zajišťují léčbu, výzkum a potenciální vakcínu. Například společnost AstraZeneca zaznamenala pozitivní dopad na cenu svých akcií poté, co ohlásila plán poskytnout vakcínu Covid-19 za cenu nákladů, čímž se vzdala maximalizace zisku výměnou za „sociální kapitál“. Akciový analytik poznamenal, že jakákoli společnost podílející se na vývoji vakcín v souvislosti s Covid, je hodnocená výše, než kam dosahuje její čistá současná hodnota, a má lepší reputaci oproti ostatním firmám.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Srpen zahájila pražská burza poklesem
    Pražská burza dnes dále prohloubila ztráty z úterý. Index PX oslabil o 0,26 procenta na 1089,51 bodu. Nedařilo se hlavně pojišťovně VIG, Kofole a Komerční bance. Opačným směrem na index působily akcie CME či O2. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Srpen z hlediska tržeb v obchodu a službách nebyl dobrým měsícem
    Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu vzrostly v reálném vyjádření meziměsíčně pouze o 0,1 %. Zároveň však došlo k vzestupné revizi výsledků pro některé z předchozích měsíců. To se týkalo i července, v němž meziměsíční růst maloobchodních tržeb bez aut dosáhl 0,8 %, tedy o desetinu více, než data původně ukazovala. V meziročním vyjádření růst po očištění o rozdílný počet pracovních dní v srpnu dosáhl 5,3 %, což bylo výrazně nad tržním konsensem ve výši 4,3 %. Z části šlo ale o vliv zmíněných historických revizí. Oproti předpandemickému únoru 2020 byla úroveň tržeb stále o 1,3 % nižší.
  • Srpnová data pozitivně překvapila
    Navzdory vysokým cenám vstupních surovin i zhoršujícím se předstihovým indikátorům srpnová data z reálné ekonomiky pozitivně překvapila. Výroba automobilů sice stagnovala, zpracovatelskému průmyslu se nicméně dařilo velmi dobře, když růst vykazovala odvětví, která v minulých měsících ukazovala mizerné výsledky. Sérii meziměsíčních poklesů se podařilo zlomit i sektoru stavebnictví. Deficit zahraničního obchodu byl sice meziročně mírně hlubší, stály za tím ale především vyšší ceny plynu a ropy, přičemž přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší. Tempo růstu vývozů navíc v meziročním srovnání po dlouhé době předčilo tempo dovozů.
  • Srpnová data z amerického trhu práce jako brána pro zářijový růst sazeb Fedu
    Už už to vypadalo, že misky makroekonomických vah se začínají přiklánět růstu amerických sazeb na zářijovém zasedání Fedu. Včera ale dorazilo jedno velmi slabé a navíc i velmi důležité číslo. Byl jím předstihový index podnikatelské nálady v americkém průmyslu - ten nejenže propadl pod kritickou hodnotu 50ti bodů, jež odděluje expanzi od kontrakce, ale navíc se i zhoršil v důležitých dílčích složkách jako jsou nové objednávky či zaměstnanost.
  • Srpnová data z reálné ekonomiky částečně zkorigovala červencové propady
    Srpnové ukazatele z reálné ekonomiky dopadly o něco lépe, než se čekalo, a částečně tak vykompenzovaly výrazné červencové propady. Průmyslová produkce pozitivně překvapila meziměsíčním růstem, deficit zahraničního obchodu byl mělčí, než jsme předvídali, zatímco stavební produkce silně rostla. Zářijový podíl nezaměstnaných pak stagnoval na úrovni z předchozího měsíce. I tak ale třetí čtvrtletí prozatím nevyznívá pro českou ekonomiku příliš optimisticky. A to na zářijové výsledky průmyslové produkce a zahraničního obchodu zřejmě dopadnou pokračující odstávky v automobilovém průmyslu a nedostatek komponent. Slabá domácí poptávka pak bude tlumit výstup ve stavebnictví.
  • Srpnová inflace překvapivě poklesla
    Inflace v srpnu zůstala překvapivě za očekáváním a meziměsíčně vzrostla pouze o 0,4 %, zatímco meziroční dynamika zpomalila z 17,5 % na 17,2 %. Meziměsíčně růst cen pokračoval prakticky napříč všemi kategoriemi až na dopravu, kde se podle očekávání výrazně snížily ceny pohonných hmot (-10 %). Překvapil nás ale opět mírnější nárůst cen energií pro domácnosti - plyn o 1,0 % a elektřina o 0,7 %.
  • Srpnová inflace v USA zasadila cenám zlata výraznou ránu
    Včera zveřejněná data o výši inflace ve Spojených státech amerických doslova otřásla trhy po celém světě. Kromě eura a akciových indexů se výrazně propadla i cena zlata vyjádřená v dolarech. Ta se včera krátce po zveřejnění dat propadla o více než 2 % až pod hranici 1 700 dolarů. Důvodem je kromě očekávání růstu dluhopisových výnosů také posilující dolar, který obecně vede k poklesu ceny žlutého kovu.
  • Srpnová míra nezaměstnanosti dosáhla úrovně 3,8 procenta. Stále pozitivně překvapuje, náraz ale přijde na podzim
    Míra nezaměstnanosti v ČR se stále drží „zázračně“ nízko. V srpnu vykázala úroveň 3,8 procenta, jak dnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
  • Srpnová stavební produkce v srnu silně rostla, na kompenzaci červencového propadu to ale stále bylo málo
    Srpnové statistiky stavební produkce na první pohled příjemně překvapily. V meziměsíčním pohledu byl po sezónním očištění vykázán silný růst o 2,0 %. Za tím stál primárně výrazný vzestup u pozemního stavitelství (+2,8 % m/m), naopak u inženýrského byl zaznamenán mírný pokles (-0,3 % m/m). Z meziročního pohledu došlo ke zmírnění poklesu z červencových -2,1 % na srpnových -0,2 %. U pozemního stavitelství byla produkce v srpnu meziročně o 0,6 % výše, u inženýrského naopak o 2,0 % níže.
  • Srpnové PMI byly nižší, než se čekalo
    Předběžné odhady srpnových PMI pro Německo a eurozónu negativně překvapily. V případě Německa poklesl celkový PMI z červencových 55,3 na 53,7 bodu v srpnu, v případě celé eurozóny se pak snížil z 54,9 na 51,6 bodu. Trh přitom očekával zhruba stabilitu na červencových úrovních. Za poklesem stojí především snížení důvěry v oblasti služeb, kde se provozovatelé pravděpodobně obávají opětovného zavedení restriktivních opatření s tím, jak v poslední době dochází k obnovenému šíření koronaviru. Německý PMI ze zpracovatelského průmyslu podle očekávání mírně vzrostl, ten evropský však zůstal zhruba beze změny a za očekáváními tak naopak zaostal.
  • Srpnový Forex: Vysoká volatilita s eurem v čele, česká koruna mezi nejsilnějšími měnami
    I když měsíc ještě neskončil, k velkých změnám na měnovém trhu už pravděpodobně nedojde. Srpen nabídl mnoho vzruchu. Už od počátku si nebyly trhy tak jisté jako dříve a záhy začala převažovat červená barva. Na Forexu samozřejmě záviselo na konkrétních měnových párech. Do popředí se začaly drát tradiční i méně tradiční bezpečné přístavy. Poslední seance ovšem nabídly uklidnění, a proto jsou celkové pohyby mezi hlavními světovými měnami relativně nízké. Měnám rozvíjejících se trhů pomohly poslední seance, během kterých umazaly své nejvyšší ztráty.
  • Srpnový index Sentix nepotěšil
    Hlavní makroekonomickou událostí dnešního dne bude bezpochyby červencový údaj o tuzemské inflaci. Ta bude podle nás nadále poháněna efektem znovuotevírání pandemií zasažených provozoven a k němu se přidá tradiční letní sezónnost, kdy zdražují rekreační služby. Naopak slábnout by měly statistické efekty loňské srovnávací základny, které byly v jarních měsících mimořádně silné. V souhrnu tak očekáváme meziroční růst cen tempem 2,8 % meziročně, tedy stejně jako v červnu.
  • Srpnový zahraniční obchod přinesl zklamání
    Srpnový zahraniční obchod zaostal za našimi i tržními očekáváními, když vykázal přebytek na úrovni 7,6 mld. CZK. Ve srovnání s loňským rokem se tak jednalo o zhoršení o 1,6 mld. CZK. Na výsledku se podle nás podepsaly celozávodní dovolené v průmyslu i nižší výroba automobilů. Není tedy překvapivé, že přebytek bilance výrobků zpracovatelského průmyslu meziročně poklesl o 6 mld. CZK a přebytek bilance motorových vozidel o 5 mld. CZK. Zářijová bilance by tak v tomto ohledu mohla přinést lepší výsledky. Zhoršení bylo patrné i na dynamice exportů a importů. Za srpen se vývozy meziměsíčně po sezónním očištění snížily o 2,7 % a dovozy o 0,2 %. Přitom v červenci meziměsíční růst vývozů dosáhl 4,9 % a dovozů dokonce o 5,8 %. Výsledek zahraničního obchodu vylepšoval meziročně nižší deficit bilance zahraničního obchodu s ropou a zemním plynem. Tento vliv by zde měl být patrný i v dalších měsících.
  • S růstem amerických a asijských trhů stoupají i trhy evropské
    Hlavní západoevropské indexy se ve středu po poklesu z předchozího dne obchodovaly výrazně výš. Evropské trhy stoupaly po výrazném růstu amerických a asijských akciových trhů. Akcie těžařů oživily díky silným cenám komodit.
  • SSI - čtvrteční zpráva o EUR/USD: Většina čeká pokles eura
    EUR/USD - Poměr dlouhých pozic ke krátkým činí -1,22, když téměř 55 % všech obchodníků spekuluje na pokl...
  • SSI index
    SSI index od spoločnosti FXCM poukazuje na stále vy...
  • SSI - Týdenní zpráva o otevřených pozicích v USDJPY: 85% traderů spekuluje na posílení USD k jenu
    Poměr dlouhých ke krátkým pozicím na měnovém páru USDJPY činí 6,13, když téměř 86 % obchodníků spekuluje na posílení U...
  • Stabilita dolaru před daty o inflaci
    Dolar se v pondělí udržel na stabilní úrovni, což však nebrání tomu, aby měl nakročeno k první měsíční ztrátě v tomto roce. Investoři pečlivě sledují vývoj inflace v USA, Evropě a Japonsku, protože tato data poslouží jako zásadní ukazatele pro budoucí směřování globálních úrokových sazeb. Pokud by inflace překvapila, mohlo by to mít významné dopady na trhy, zejména na devizové.
  • STABILITA DOLARU PŘED ZVEŘEJNĚNÍM STŘEDEČNÍHO ZÁPISU FED
    Před středečním zveřejněním zápisu amerického Federálního rezervního systému (FED) si dolar udržuje své stabilní pozic...
  • Stabilita na dolaru je potvrzena
    USA administrativě a FEDu se podařil poměrně neočekávaný krok, kdy na konci roku 2012 rychle vyjednané příměří o zam...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank