Úterý 21. ledna 2025 01:43
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna

Pobaltí se eura nebojí

12.07.2013 18:27  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po Estonsku přijde příští rok na řadu Lotyšsko jako další nová země v eurozóně. Středoevropské země také před lety mířily do eurozóny, skoro to vypadalo na soutěž, kdo dřív. Do konce to ale dotáhlo pouze Slovensko, přišla krize, která atraktivitu členství výrazně snížila a až nyní s možným členstvím začínají znovu koketovat Poláci. Pro Pobaltí ale členství zůstalo jasným cílem i přes jeho odkládání, problémy eurozóny nebo třeba zvýšené náklady spojené s nutností přispívat do ESM.

Jako hlavní důvody ke členství se obvykle uvádějí velká otevřenost ekonomiky, silná obchodní svázanost se zeměmi platícími eurem, vlastnické propojení bankovního sektoru nebo stabilizace měnového kurzu. Pro Lotyšsko to sice platí, ale jen částečně a mnohdy méně než třeba pro Českou republiku.

Otevřenost lotyšské ekonomiky je relativně vysoká, s obratem zahraničního obchodu na úrovni cca 125 procent HDP. U Česka ale tento poměr dosahuje 150 procent. Také obchodní svázanost s eurozónou je menší. Z lotyšského exportu míří do eurozóny asi 35 procent, v opačném směru činí dovozy z eurozóny kolem 40 procent celkových dovozů. Důležitými partnery mimo eurozónu jsou Rusko, Litva či Švédsko. Pro srovnání český export jde do eurozóny z 65 procent a dovoz z eurozóny tvoří zhruba polovinu.

Co se týče vlastnictví českého bankovního sektoru, mají bankovní skupiny z eurozóny naprostou nadvládu. V Lotyšsku je největší švédská Swedbank, následuje rovněž švédská SEB Banka, další v pořadí jsou pobočky finských bank nebo v Pobaltí působící a v Dánsku sídlící DNB. To v souhrnu žádnou dominanci eurozóny nedává.

 
Naopak aspekt stabilizace měnového kurzu je v Lotyšsku určitě daleko důležitější než ve středoevropských zemích. Lotyšský lat je navázán na euro v režimu ERM II už dlouhá léta - od roku 2005 - právě kvůli plánu brzy po vstupu do EU zavést euro. To se postupně odkládalo, ale země už u stanoveného kurzu byla fakticky nucena zůstat a to i po pádu do vážné krize vrcholící v roce 2009. Přes výrazně narůstající schodky běžného účtu nemohla přikročit k devalvaci či uvolnění režimu kvůli velkému poměru dluhu v zahraničních měnách. Vydala se tak bolestivou cestou výrazných fiskálních škrtů a vnitřní devalvace, čímž se propad ekonomiky prohloubil. Nakonec se ekonomiku podařilo stabilizovat, i když vadou na kráse stále zůstává dvouciferná nezaměstnanost.

Lotyšsko si tedy už bohatě užilo nevýhod eura jakožto pevného kurzu, zatímco výhody jako uvolněnou měnovou politiku, menší rizikové marže nebo větší odolnost měny proti spekulativním útokům využít nemohlo. Logicky se tedy nabídla buď cesta zpět k plovoucí měně, nebo naopak plné členství v eurozóně.

Značné náklady, které už země do integrace vložila, možná přispěly k vítězství druhé varianty. Ekonomická svázanost s eurozónou pravděpodobně rozhodující nebyla, tedy asi ne ta současná, ale budoucí možná ano. Pro celé Pobaltí je od získání nezávislosti typická silná snaha vymanit se ze sféry vlivu východního souseda a přimknout se více k Západu. Euro tak dává smysl jakožto stimulace obchodních vazeb západním směrem v zájmu nárůstu jejich váhy.

Členství v EU, NATO, euro a každý další prvek navíc vysílá signál, že tento region nestojí v nějakém mocenském vakuu, které by volalo po vyplnění. Jednání pobaltských zemí tak upozorňuje mimo jiné na to, že evropská integrace není jen ekonomickým projektem. Stejně důležitý je i strategický a bezpečnostní aspekt, na který se ve větších zemích v centru zapomíná, ale právě malé země na hranicích ho ignorovat nemohou.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • PMI ve zpracovatelském průmyslu, srpen 2024
    Srpnový PMI průzkum hlásí, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu dále zhoršovaly, tempo zhoršování však bylo nejmírnější od srpna 2022.
  • PMI ve zpracovatelském průmyslu, únor 2023
    Únorový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky oproti lednu zhoršily.
  • PMI ve zpracovatelském průmyslu, září 2022
    Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubila svůj pokles, když indikátor PMI pro tento sektor české ekonomiky klesl na svou nejslabší úroveň od května 2020.
  • PMI ve zpracovatelském průmyslu, září 2023
    Zářijový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují, přičemž v září se tempo zhoršování dokonce zrychlilo.
  • PMI v Německu se zvedá, ve Francii dochází k masivnímu poklesu. Euro se vzpamatovává ze ztrát
    Na EUR/USD v posledních minutách skutečná horská dráha. Nejprve pochmurné údaje z Francie a nyní lepší údaje z Německa, i když naznačující recesi. EUR/USD se vzpamatovává, i když investoři nějak nejsou silně pozitivní.
  • PMI vykresluje nadále pesimistický výhled pro výrobu
    Výsledek PMI průzkumu pro výrobní sektor nadále vykresluje pesimistický výhled. Hodnota indikátoru se navzdory mírnému zlepšení pro Německo či eurozónu posunula nepatrně dále do kontrakce (na 41,6 z 41,7 bodů, zatímco medián odhadů se usadil na 42,5).
  • PMI výsledky dnes zhoršily budoucnost eurozóny
    Francouzská podnikatelská aktivita se v meziměsíčním měření zmenšila nejvíce za poslední 4 roky. Druhé největší e...
  • Pneumatiky rekordně podraží. Kvůli válce nejsou ruské saze, navíc v Číně opět zuří covidová pandemie
    Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.
  • Po aféře Cambridge Analytica spadly akcie Facebooku o 13 procent
    S výjimkou prvních čtyřech měsíců po vstupu na burzu akcie Facebooku po celou dobu existence společnosti významně rostly. Z historického minima 18 dolarů se postupně vyšplhaly až na maximum 195 dolarů. V uplynulém týdnu ale přišlo první větší zaváhání. V souvislosti s aférou společnosti Cambridge Analytica, která pochybným způsobem získávala a využívala data uživatelů, akcie největší sociální sítě poklesly o 13 procent na méně než 160 dolarů.
  • Po AI je novým hitem supravodič. Jaké přináší investiční příležitosti?
    Téma převratného supravodiče fungujícího při pokojové teplotě se dostalo na titulní strany celé řady médií. Stalo se tak poté, co korejští vědci vyvinuli nový materiál LK-99. Tento průlomový objev totiž může způsobit revoluci v mnoha odvětvích. Na cestě jeho vývoje a k následnému komerčnímu využití je sice ještě hodně překážek, ale z možných rozsáhlých přínosů panuje velké nadšení. Jaké jsou však v hitu uplynulých dní potenciální investiční příležitosti?
  • Po bankrotu se cena akcií Hertz zdvojnásobila
    „Na burze jsme svědky divoké jízdy některých akciových titulů. Zkrachovalé půjčovně automobilů Hertz se zdvojnásobila cena akcií. Pomohl jí krach další půjčovny automobilů Advantage Rent a Car,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Po Bohemia Energy zůstane škoda nejspíše v řádu miliard, velcí hráči její pád zjevně předvídali už od minulého týdne. Další krachy nelze vyloučit
    Pád Bohemia Energy je největší podobnou událostí od krachu dodavatele elektřiny Moravia Energo na přelomu let 2008 a 2009. Škoda z krachu Moravia Energo dosáhla takřka pět miliard korun. Jejími největšími věřiteli byli v době krachu ČEZ a Komerční banka. Obě společnosti měly tehdy u padlé firmy pohledávky přesahující miliardu korun.
  • Po bouřlivém listopadu si komodity dávají pauzu na oddych
    Ceny ropy se propadly na nové pětileté minimum. Průmyslové kovy zažily prudký pokles v důsledku slabých dat z čínské a...
  • Po BrExite sme svedkami novej vlny uvoľňovania. Už je podobne silná ako tá jarná.
    K tomu, že sa globálne trhy tak rýchlo vysporiadali s BrExitom, prispeli v značnej miere aj centrálne banky, ktoré spustili ďalšiu vlnu globálneho uvoľňovania. Pozrel som sa na 19 popredných centrálnych bánk (krajiny EÚ s vlastnou nepegovanou menou + Nórsko, USA, Kanada, Austrália, Nový Zéland + 5 vyspelých ázijských ekonomík) a od zverejnenia výsledku referenda prišlo 5 z nich s ďalším uvoľňovaním 5 (Taiwan znížil sadzby 30.6, teda už po referende):
  • Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna
    Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního pobřeží v důsledku trhliny v lodi. Plavidlo plující pod panamskou vlajkou přepravovalo 3800 tun ropy a 200 tun nafty. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
  • Počasí ovlivňuje cenu palmového oleje 6.1.17
    Počátkem listopadu stálo deset kilogramů palmového oleje 520 indických rupií, nyní to činí více než 580 rupií (přibližně 220 korun). Zásadním důvodem zdražení bylo výrazné sucho, které ovlivnilo produkci a způsobilo snížení světových zásob.
  • Počasí přeje cenám plynu v Evropě
    Březnové (nejbližší) futures na index TTF (největší hub v Evropě) zahájily obchodování na 573,9 USD za tisíc metrů krychlových. Dynamika kotací je založena na zúčtovací ceně předchozího obchodního dne (pátek) – 596,7 USD za tisíc metrů krychlových.
  • Počas negatívnej nálady na trhoch sa neobvykle darí NZD.
    Spektrum mien G10 má od začiatku silnej averzie k riziku na trhoch (od 10.10) prekvapivého lídra. Je ním NZD, ktorý voči USD získal viac ako 5%. Prekvapivé je to z toho dôvodu, že NZD (a takisto aj AUD) patria medzi rizikovejšie meny, ktorým sa obvykle v čase negatívnej nálady na trhoch nedarí. Navyše, sú veľkými exportérmi do Číny, ktorej ekonomika vo veľkej miere aj kvôli obchodnej vojne s USA spomaľuje.
  • Počas posledného cyklu zvyšovania sadzieb v USA poučky pre vývoj cien finančných aktív neplatili
    Vyzerá to tak, že nás čaká obdobie prudšieho zvyšovania úrokových sadzieb v USA. FED do roku 2017 aj do roku 2018 počí...
  • Počátek velké bitvy: Společnost Epic Games vstoupila do ringu s Googlem a Applem
    Apple a Google se ocitly v situaci, z níž se může vyklubat katastrofa. Herní vývojářská firma Epic Games, která stojí za hitem Fortnite, tyto dvě společnosti žaluje, že zneužily svého duopolu v oblasti distribuce aplikací a vzaly si 30% podíl z výnosů. Vývojáři přitom neměli jinou možnost, než jim ho ponechat. Na podporu Epic Games už veřejně vystoupily další firmy, jako např. Match Group (vývojář aplikace Tinder) a Spotify. Epic Games rozpoutaly na sociálních sítích inteligentní kampaň, jejímž cílem je společná ofenziva spotřebitelů a vývojářů proti Applu a Googlu. Ta se může výrazně podepsat na tržní hodnotě Applu, která do značné míry závisí na jeho budoucí profitabilitě v segmentu Služeb.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna