Úterý 03. prosince 2024 19:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Fintokei StartTrader

Japonský jen letos zatím nejsilnější z hlavních světových měn. Pomohl mu paradoxně jeho dlouhodobě velmi špatný fundament

18.04.2017 10:46  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Japonský jen je letos, světe div se, nejsilnější z hlavních světových měn. Na páru s dolarem už dokázal od začátku roku zpevnit o téměř osm procent a náskok si udržuje s poměrně výrazným odstupem od druhého australského dolaru. Ten zpevnil vůči dolaru o necelých 5 %, ale zatímco AUD pomáhá k růstu jednoznačné zlepšení fundamentu (dražší komodity + silnější poptávka z Číny), růst JPY se může na první pohled jevit jako malá záhada. O Japonsku totiž není slyšet, žádné přelomové fundamenty z tamní ekonomiky nepřichází a vše je tak nějak při starém. Ekonomika stagnuje, inflace je příliš nízká a Bank of Japan zatím nevyslala jediný signál, že by měla chuť na své uvolněné měnové politice cokoliv měnit.

Untitled1

Co tedy stojí za růstem japonské měny? Je to hlavně dění mimo Japonsko, které jsme trochu předvídali již v našem loňském výhledu na rok 2017. V tom jsme mluvili o až příliš velkém optimismu ohledně dalšího zvyšování amerických úrokových sazeb a o tom, že fundament na dolaru už vlastně nemůže být o mnoho lepší. Trh totiž koncem roku počítal s tím, že by měl Fed letos zvýšit sazby hned třikrát a právě tato optimistická očekávání se začala v polovině minulého měsíce (po zasedání Fedu) postupně rozplývat. Asi nejvíce to bylo vidět na výnosech z 10letých amerických dluhopisů, které od poloviny března klesly z 2,6 % na 2,25 % a srovnáme-li korelaci těchto výnosů s USDJPY, je náhle jasné odkud vítr vane.

Untitled

Proč ale na tomto fenoménu vydělal nejvíce právě JPY? Odpověď není složitá. JPY byl začátkem letošního roku v přesně opačné pozici jako USD. Zatímco v případě amerického dolaru nemohl být fundament o mnoho lepší, na JPY nemohl být o mnoho horší. Bank of Japan prováděla (a stále provádí) nejagresivnější měnovou politiku ze všech hlavních centrálních bank a japonské výnosy (na rozdíl od světových výnosů) v minulosti prakticky nerostly. Zatímco společně s pádem amerických výnosů začaly klesat také výnosy v Evropě a v ostatních vyspělých zemích, v Japonsku se úroveň výnosů příliš nezměnila, takže se úrokový spread mezi USA a Japonskem začal uzavírat mnohem rychleji, než spread mezi USA a Německem, Británií, nebo Austrálií. S trochou nadsázky tak můžeme říci, že JPY roste především díky jeho špatnému fundamentu.

Právě to je přitom ale jeho největší slabinou do budoucna. Výnosy v USA se totiž v posledních pár týdnech celkem normalizovaly a prostor k jejich dalšímu pádu se podle nás začíná uzavírat. Mají nyní navíc po dlouhé době znovu kam růst a býci na JPY by si tohoto rizika rozhodně měli být vědomi. Fundament na JPY totiž zůstává špatný a stačí pár optimistických komentářů z řad členů americké centrální banky a zisky na JPY mohou být rychle minulostí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Japonský export do Číny v srpnu nejslabší od roku 2016
    Japonská ekonomika je silně závislá na exportu, takže jsou výsledky zahraničního obchodu často velmi důležité. Dnešní čísla ale rozhodně nemůžeme označit za pozitivní. Japonský export se totiž meziročně propadl o 8,2 %, zatímco import klesal meziročně dokonce o 12 %. Na vině je hlavně zhoršení zahraničního obchodu s Čínou, kde se exporty propadly o 12,1 %, což je druhý nejhorší výsledek za poslední tři roky. Jen v srpnu se přitom exporty propadly meziměsíčně o 2,3 %. Přestože trh slabé výsledky očekával (konsenzus byl -10 %), jedná se o další potvrzení slabé kondice tamní ekonomiky, která navíc může být ještě zhoršena plánovaným zvýšením DPH, kterého bychom se měli dočkat už 1. října. Další vývoj japonské ekonomiky tak může být do značné míry závislý na tom, jak dobře se tamní politici vypořádají s negativním dopadem zvýšení daní. Vzhledem k nepříliš optimistickému výhledu pro světovou ekonomiku přitom nemůžeme vyloučit ani možnost japonské recese.
  • Japonský export klesá devátým měsícem v řadě. Bank of Japan má o důvod víc v pátek uvolnit měnovou politiku
    Z Japonska ráno přišla čerstvá čísla o zahraničním obchodě, která jsou dalším pádným důvodem k tomu, aby tento týden na svém pátečním zasedání Bank of Japan přispěchala s uvolněním měnové politiky. Japonský export se totiž znovu propadl a na meziroční bázi klesá o 7,4 %. Jedná se o devátý měsíce v řadě, kdy je meziroční výsledek exportu v červených číslech. Export do Číny, která je japonským největších obchodním partnerem, klesá o 10 % a export do Spojených států se propadá o 6,5 %.
  • Japonský Flash Crash zasáhl Měnové Trhy
    Měnový pár USD/JPY se rapidně propadl na svou nejnižší hladinu za poslední dva roky od jeho posledního největšího propadu v roce 2009. Trhy zasáhla masová panika, která způsobila tzv. flash crash na japonském jenu podobný flash crash na britské libře po volbě o Brexitu.
  • JAPONSKÝ INDEX NIKKEI JE ZNOVU OUTSIDER
    Po několika dnech mírného růstu začal pokles na asijských akciových trzích. Podpora prodávajícím je dodávána ze strany...
  • Japonský jen a BoJ: Co byste měli vědět
    V posledních několika týdnech investoři a obchodníci zaměřili svou pozornost na japonský jen i na japonskou ekonomiku. Bank of Japan v prosinci překvapila analytiky trhu, když nečekaně změnila část své měnové politiky. V tomto blogu vysvětlíme, proč se japonský jen dostal na titulní stránky finančních zpravodajských serverů a jak rozhodnutí Bank of Japan ovlivnilo hodnotu měny této země.
  • Japonský jen a zasedání Bank of Japan
    Zítra začíná dvoudenní zasedání japonské centrální banky (BOJ), jehož výsledky nám budou známé až ve čtvrtek. Analytici spekulují...
  • Japonský jen čeká na Yellenovou
    Japonský jen k dolaru roste 0,1 % d/d na 101,4. Trh dnes bude sledovat vystoupení na téma Finanční stabilita v MMF ve Washing...
  • Japonský jen dominuje nad americkým dolarem
    USD/JPY po třech po sobě jdoucích červených dnech získává půdu pod nohama a ztrácí zhruba 3 % z úrovně odporu 149,50. Trh se od poklesu na začátku srpna obchoduje pod dlouhodobou vzestupnou trendovou linií a co je důležitější, drží se pod 200denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA). Přepneme-li na technické oscilátory, MACD se drží v záporné oblasti, ale vzrostl nad svou spouštěcí linii, zatímco RSI směřuje vzhůru a odráží poslední vzestupný pohyb.
  • Japonský jen: dôvody spevenia
    Video o dôvodoch spevnenia japonského jenu, kapitálových tokoch a dynamickom hedžingu. ...
  • Japonský jen jako klíčový hnací motor zlata
    Zlato věnovalo minulý týden konsolidaci zisků, kterých dosáhlo ve druhé polovině prosince. Možný negativní dopad rostoucích výnosů amerických dluhopisů a skutečnost, že se Čína snaží podpořit silnější americký dolar, jsou zatím vyrovnávány silným japonským jenem. Důvodem jsou spekulace, že Bank of Japan (BoJ) by mohla brzy ukončit svou současnou politiku.
  • Japonský jen nabízí krátké pozice
    Japonský jen se nachází v dlouhodobém sestupném trendu. Po zmražení podpůrného balíčku ze strany Japonské centrální ba...
  • Japonský jen na nových maximách
    Japonský jen posilnil na nové maximá oproti dol...
  • Japonský jen neklesne pod současnou úroveň
    Podle prohlášení bývalého vysoce postaveného úředníka japonské měnové autority Tatsuo Yamasakiho jen nevzroste nad 152. Jen pravděpodobně v příštím roce znovu posílí, protože Bank of Japan může opustit svou politiku záporných úrokových sazeb. Očekává se, že k tomu dojde nejdříve v dubnu, kdy tvůrci politik zhodnotí výsledky každoročních jednání o pracovním trhu, která se konala na jaře, a zváží i další ukazatele.
  • Japonský jen obnovil svoje minima
    Asijské akcie opět nevykazují jednotnou dynamiku a také "nezávisle na tom" je tu japonský index Nikkei s růstem více n...
  • Japonský jen oslabuje přes 1 % druhým dnem v řadě, analýza USD/JPY
    Japonský jen oslabil proti americkému dolaru nejníže za poslední 2 týdny poté, co japonská centrální banka (BoJ) zopakovala, že je připravena vstoupit na finanční trh a zahájit měnové intervence s cílem oslabit domácí měnu. Dolar tak dnes opakuje svoje pondělní výkony, kdy si připsal 1 procento zisku proti JPY a v úterý zatím posiluje o 0,9 procenta na hodnotu 109,26 z 18měsíčních minim 105,55, kde se japonský jen obchodoval proti USD ještě předchozí týden.
  • Japonský jen ožil se zhoršením poptávky po riziku, libra čelí pochybnostem o sazbách
    Na hlavních světových trzích dnes dopoledne sledujeme poměrně klidné obchodování, kdy evropské akcie lehce ztrácejí, zatímco u bezpečných dluhopisů či drahých kovů převládá nákupní zájem. Jde o mírnou korekci předešlého pozitivního vývoje.
  • Japonský jen pod tlakem euforie na akciích. Překvapivě špatně si vede dolar
    Velmi pozitivní nálada vůči riziku, která panovala na trzích ráno, přes den ještě nabrala na obrátkách. Evropské akcie zvýraznily své zisky a vzhůru se po otevření vydala také Wall Street. Bezpečné dluhopisy jsou dnes pod tlakem, ale třeba zlato nakonec svou ztrátu nahradilo. O rizikovější dluhopisy je slušný zájem.
  • Japonský jen pod tlakem 📉 USDJPY získává 0,7 %
    Inflace v Japonsku zrychlila z červnových 3 % na rekordních 3,3 % v červenci, přesto Bank of Japan pokračuje v holubičí měnové politice. Přestože spekulativní tlak na BoJ roste, dnešní silné americké makrodata a prohlášení Bullarda z Fedu, známého svým "jestřábím" názorem, podpořily americký dolar.
  • Japonský jen po snížení ratingu oslabil, na dalších měnách není vliv tak výrazný
    Agentura S&P snížila rating Japonska, což logicky dolehlo na kurz jenu, k...
  • Japonský jen přivádí vládu do úzkých
    Pokud zbraň nefunguje, musí se vyměnit. Slovní intervence vlády zatím býky na USD/JPY neodradily. Pár nadále dosahoval nových 38letých maxim. V září jsou v Japonsku naplánovány parlamentní volby, a pokud Liberálnědemokratická strana nenajde řešení, jak zlepšit životní úroveň, může přijít o moc. Devalvace jenu přivádí premiéra a jeho tým do úzkých.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024