Úterý 29. dubna 2025 10:26
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
RebelsFunding sleva duben SPRING25

Trumpova cla na EU poškodí nejvíce z unijních zemí Českou republiku. Připraví ji až o 200 miliard ročně a mohou ji přivést na pokraj recese, plyne ze studie Oxford Economics

28.02.2025 09:41  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký prezident Donald Trump předevčírem zopakoval svoji hrozbu zavedení cel na dovoz z EU. Evropská unie podle něj vznikla proto, aby Spojené státy odírala, což nechce dále tolerovat. Pokud by u takto nezvykle ostré rétoriky setrval, těžko sázet na to, že na dovoz z EU zavede cla jen mírná a selektivní. Spíše je nutno počítat se cly plošnými. To, že je schopen plošná cla zavádět bez ohlášení, prokázal Trump včera, kdy nečekaně oznámil dodatečné desetiprocentní clo na veškerý dovoz z Číny. Dovoz z Číny tak bude v USA podléhat celkové celní sazbě už 33 procent.

Analytici Oxford Economics, renomované poradenské společnosti vzniklé při Oxfordské univerzitě, ve své únorové studii konstatují, že Trumpovo oznámení desetiprocentních cel na dovoz z Číny a 25procentních cel na dovoz z Kanady a Mexiko významně zvyšuje riziko zavedení plošných cel také na import z EU. Studie byla přitom publikována ještě před zavedením zmíněné druhé Trumpovy sady plošného cla na Čínu, té včerejší, desetiprocentní. Po jejím zavedení tedy dle logiky Oxford Economics riziko zavedení plošných cel na dovoz z EU spíše ještě dále stoupá.

Přitom Česká republika podle kalkulace Oxford Economics představuje ekonomiku, jíž mohou Trumpova cla na dovoz z EU poškodit z unijních zemí vůbec nejvíce (viz graf níže). Oxford Economics pracuje se scénářem desetiprocentního plošného cla na dovoz zboží z EU, jež by Trump oznámil v nadcházejících týdnech či měsících, takže by do praxe vstoupilo v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Scénář již přitom zahrnuje dopad již oznámeného 25procentního cla na dovoz hliníku a oceli. Počítá také s tím, že by EU zavedla odvetná, ovšem cílená cla na dovoz z USA. Novému clu EU by nepodléhal například dovoz energií, zejména zkapalněného zemního plynu, z USA, což je objemově vůbec největší dovozní položka EU ve vztahu k USA.

V posledním čtvrtletí roku 2027 by Česko v takovém scénáři ztrácelo kvůli clům takřka jeden procentní bod svého ekonomického růstu. Což je vůbec největší ztráta ze všech zemí EU, jež Oxford Economics podrobuje analýze. Česko je zvláště zranitelné kvůli své značné otevřenosti zahraničnímu obchodu.

Podle prognózy Mezinárodního měnového fondu, která byla publikována loni v říjnu, tedy ještě před Trumpovým zvolením, by mělo Česko růst roku 2026 reálně o 2,3 procenta a roku 2027 o 2,1 procenta. Nominální hrubý domácí produkt by měl činit roku 2026 celkem 8630 miliard korun a roku 2027 pak 8989 miliard. Při předpokladu o zhruba jeden procentní bod nižšího reálného růstu v celém roce 2027 to za jinak stejných podmínek znamená, že Česko v tom roce přijde o 80 až 85 miliard korun.

Česko by se tedy i přes uvedení cel mělo vyhnout recesi, podobně jako celá eurozóna, jak prognózuje Oxford Economics. Samozřejmě, pokud by Trump zavedl 25procentní plošné clo, jak jeho předvčerejší výroky na dané téma někteří interpretují, Česko může se zabřednutím do recese roku 2027 koketovat. Ztráta české ekonomiky by se pak nejspíše pohybovala v pásmu od 150 do 200 miliard korun ročně.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trumpova administrativa zasahuje do námořní dopravy: Nové poplatky míří na čínská plavidla a zahraniční lodě
    Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se dále prohlubuje. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oznámila plán na zavedení poplatků za kotvení čínských lodí v amerických přístavech, což by mohlo zásadně narušit globální námořní trasy a negativně ovlivnit dodavatelské řetězce po celém světě.
  • Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
    Donald Trump včera opět ukázal, že umí překvapit. V Růžové zahradě Bílého domu sice panovala velmi uvolněná atmosféra, ale z úst amerického prezident vypadávala velmi tvrdá opatření. Kromě potvrzeného 25% cla na automobily dostali hlavní obchodní partneři USA naloženo, když např. Čína bude čelit clům v celkové výši 54 %, EU 20 %, Japonsko 24 %, Korea 25 %, Švýcarsko 31 %, Vietnam 46 % atd.
  • Trumpova celní válka vyhnala zlato na nový rekord
    Zlato vzrostlo v pátek na rekordní hodnotu přes 3 200 dolarů za troyskou unci. Investoři se stahují k bezpečným aktivům, protože se prohlubují obavy z obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem po vyhlášení cel Donaldem Trumpem.
  • Trumpova cla by českou ekonomiku silně zasáhla
    Prezident Trump se rozhodl uvalit v podstatě plošná cla na dovoz do USA. Ty negativně ovlivní celou EU a zprostředkovaně i Českou republiku, která jinak do Spojených států přímo vyváží jen malou část svého zboží. S ohledem na přetrvávající nejasnosti kolem konečné podoby cel a nejistotu spojenou s odhadem citlivosti české ekonomiky na jejich zavedení prezentujeme v této analýze několik možných scénářů. Z našich výpočtů vyplývá, že uvalení plošné celní sazby na dovozy do USA ve výši 10 % by vedlo k poklesu české ekonomiky v rozsahu 1-2 %, při 20% plošné sazbě by se pak ztráty vyšplhaly na 2-4 %. Současná podoba amerických opaření přitom podle nás pro dovozy z EU indikuje efektivní celní sazbu na úrovni 10-15 %. To by podle našich odhadů znamenalo pokles českého HDP v rozmezí 1-3 %. Nejvíce zasažena by zřejmě byla odvětví s vysokým podílem na tuzemských vývozech, jako je automobilový, strojní a elektrotechnický průmysl.
  • Trumpova cla by Spojené státy vrátila do 30. let minulého století, střelila by USA do nohy. Nakonec by z nich totiž profitovaly jen tři z 50 států USA: Aljaška, Wyoming a Severní Dakota
    Pravděpodobnost vítězství Donalda Trumpa v zítřejších prezidentských volbách v USA sice v posledních dnech poklesla, nicméně stále se pohybuje kolem 50 procent. Jen o něco nižší pravděpodobnost tak má zavedení cel, jaká Spojené státy nepamatují od 40. let minulého století. Trump totiž z dramaticky navýšených cel učinil v rámci předvolební kampaně středobod svých slibů v ekonomické oblasti. Samozřejmě, může jít jen o předvolební rétoriku, nicméně pravděpodobnost toho poměrně nízká. Mnohem spíše by Trump nová cla zaváděl. Argumentuje totiž soustavně, že cla povedou k masivní tvorbě pracovních míst v USA.
  • Trumpova cla by v Evropě poškodila nejvíce Německo, prohloubí zaostávání EU za USA, varuje Fitch Ratings
    Na ekonomiku EU se dost možná řítí další pohroma. Po covidu a energetické krizi tentokrát spočívá v možném návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Pokud by Trump v úřadu zavedl univerzální cla i na zboží z EU, čímž v kampani hrozí, z evropských ekonomik nejvíce poškodí Německo. Vyplývá to z analýzy, kterou ratingová agentura Fitch Ratings zveřejnila v pátek.
  • Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího
    „Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Trumpova cla již toto léto mohou Čechům zlevnit dovolené, pohonné hmoty i letenky
    Vrcholná turistická sezóna se pomalu, ale jistě blíží a letos ji zásadně mohou ovlivnit nová cla Spojených států. Ta americký prezident Donald Trump oznámil tuto středu, v rámci takzvaného Dne osvobození.
  • Trumpova cla mohou Česko dostat na pokraj recese, ztráta tuzemské ekonomiky může být ve stovkách miliard
    Světová obchodní válka se stupňuje. Spojené státy včera oznámily nejvýraznější navýšení cel za poslední století. Přitom už dosavadní cla Trumpovy administrativy zvedla průměrnou celní sazbu uplatňovanou ze strany USA nejvýše od přelomu 30. a 40. let minulého století.
  • Trumpova cla mohou způsobit zdražení benzínu v USA
    Prezident Donald Trump oznámil 3. března zavedení cel ve výši 25 % na dovoz z Kanady a Mexika, s výjimkou energetických produktů z Kanady, které budou zatíženy 10% clem. Tato cla, platná od 4. března, vyvolala obavy mezi americkými rafineriemi, které jsou závislé na dovozu ropy z těchto dvou zemí.
  • Trumpova cla na zboží z EU jsou varováním pro Česko a jeho plány s digitální daní
    Spojené státy zavedou odvetná cla na evropské zboží. Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, byť její pravděpodobnost narůstá. Světová obchodní organizace povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy dolarů ročního dovozu.
  • Trumpova cla otřásají světem, stejně jako chystané masivní zbrojení Evropy
    Svět se ocitá v obchodní válce, která v éře moderní globalizace nemá obdoby. Vždyť Spojené státy jako největší ekonomika světa nyní aplikují průměrnou celní sazbu, která je nejvyšší od roku 1943. A to je jenom začátek.
  • Trumpova cla pořád Česko mají stát dramaticky méně než Green Deal. Jejich náklady jsou 3,4krát nižší než náklady dekarbonizace, plyne z vládních údajů
    Nová cla amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvůli nimž jsou nyní světové burzy a trhy už takřka v panice, mají citelně dolehnout i na českou ekonomiku. Přesto ale jejich nákladnost pro tuzemské hospodářství nelze srovnávat s náklady Green Dealu. Plyne to z aktuálních údajů české vlády.
  • Trumpova cla připraví běžnou českou rodinu o 91 000 Kč ročně, varuje Konfederace dánského průmyslu. Cla mají Česko spolu s Irskem poškodit vůbec nejvíce v EU
    Cla, jimiž ve své prezidentské kampani hrozí Donald Trump, by způsobila snížení hrubého domácího produktu EU až o 2,5 procenta a pokles unijní zaměstnanosti odpovídající ztrátě 1,7 milionu pracovních míst. Vůbec nejtíživěji mají přitom cla dolehnout na ekonomiky České republiky a Irska. Po přepočtu na obyvatele bude běžná česká rodina na clech tratit přes 90 000 korun ročně. To vše plyne z říjnové studie Konfederace dánského průmyslu.
  • Trumpova cla vstupují v platnost, na Čínu rovnou 104 %. Jaký bude dopad na inflaci?
    Dnešním dnem oficiálně vstoupila v platnost Trumpova drakonická cla vůči zbytku světa. I když jsme si již zvykli, že americká administrativa je všehoschopná, na bezprostřední odsun platnosti to tentokrát nevypadá. A pokud se tak nestane ani v nejbližších týdnech a měsících, je třeba se připravit na významné makroekonomické dopady. Zatímco v případě růstu půjde o negativní zásah, inflační vývoj se může mezi jednotlivými státy významně lišit.
  • Trumpova cla zvyšují cenu zlata a oslabují čínské ocelářské trhy
    Zavedení 25% cel na dovoz oceli a hliníku do USA prezidentem Donaldem Trumpem vyvolalo rekordní růst ceny zlata, protože investoři hledali bezpečné útočiště v obavách z eskalace obchodní války a inflace. Naopak akcie čínských ocelářských firem se dostaly pod tlak, zatímco některé země vyjednávají o možných výjimkách.
  • Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu, zatímco americké akcie jen „remizovaly“ s těmi čínskými. Wall Streetu ale obecně svědčila, hlavně technologickým akciím
    Dosavadní prezidentování Donalda Trumpa dnes prochází hlavní zatěžkávací zkouškou: bude znovuzvolen, či ne? Průzkumy se přiklánějí k záporné odpovědi. Co však víme jistě je, jak se Trumpova už takřka čtyři léta v Bílém domě promítla v ekonomice a na finančních trzích.
  • Trumpova defenzivní taktika pokulhává
    Vypadá to, že Trumpova vláda trochu zaškobrtla o svou vlastní politiku, když najednou oznámila devadesátidenní výjimku ze svého zákazu výrobků Huawei. Stalo se tak poté, co americké technologické firmy prohlásily, že s firmou ukončí spolupráci.
  • Trumpova dnešní nová cla dále Američany ochudí. Čínu mohou od jednání o smíru v celní válce odradit hongkongské bouře
    Dnešním dnem zavádí americká administrativa další sadu cel na čínské zboží. Tentokrát bude dodatečně zatížen čínský dovoz do USA v ročním objemu 110 miliard dolarů. Nová celní sazba na toto zboží činí patnáct procent. Oproti předešlým celním navýšením Trumpovy administrativy se toto liší v tom, že významně zatěžuje běžné spotřební zboží typu obuvi, oděvů nebo některých oblíbených technologických hraček jako Apple Watch.
  • Trumpová dohoda s Čínou zatiaľ nič zásadné nerieši
    Minulý týždeň vo štvrtok a v piatok rokovali americký prezident Donald Trump s čínskym prezidentom Xi Jinpingom ohľadom dosiahnutia obchodnej dohody. Prezident Trump sa v piatok na sociálnej sieti vyjadril, že medzi oboma mocnosťami došlo k tzv. „prvej fáze obchodnej dohody“, ktorá by mala byť podpísaná na novembrovom samite v Čile. Aj keď prezident Trump v minulosti kritizoval čiastočnú možnosť dohody a vlastne povedal, že buď sa dosiahne finálna dohoda, alebo žiadna dohoda, blížiace sa prezidentské voľby na neho vyvíjajú tlak, čo môže byť jeden z dôvodov, prečo svoj postoj náhle zmenil a vydal sa cestou čiastočnej dohody.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding sleva duben SPRING25