Sobota 23. listopadu 2024 10:40
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Trumpová dohoda s Čínou zatiaľ nič zásadné nerieši

14.10.2019 07:49  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Minulý týždeň vo štvrtok a v piatok rokovali americký prezident Donald Trump s čínskym prezidentom Xi Jinpingom ohľadom dosiahnutia obchodnej dohody. Prezident Trump sa v piatok na sociálnej sieti vyjadril, že medzi oboma mocnosťami došlo k tzv. „prvej fáze obchodnej dohody“, ktorá by mala byť podpísaná na novembrovom samite v Čile. Aj keď prezident Trump v minulosti kritizoval čiastočnú možnosť dohody a vlastne povedal, že buď sa dosiahne finálna dohoda, alebo žiadna dohoda, blížiace sa prezidentské voľby na neho vyvíjajú tlak, čo môže byť jeden z dôvodov, prečo svoj postoj náhle zmenil a vydal sa cestou čiastočnej dohody.

Čo zahŕňa prvá fáza dohody?

Prvá fáza obchodnej dohody v podstate zahŕňa 4 hlavné body.

Čína

Čína bude nakupovať väčšie množstvo poľnohospodárskych produktov z USA (hovorí sa o ročných nákupoch v objeme 40 až 50 miliárd dolárov) – tento bod je asi najväčším víťazstvom pre USA, avšak treba poznamenať, že Čína to USA už ponúkla pred viac ako dvoma rokmi.

Čína bude rešpektovať americké duševné vlastníctvo, čo v princípe znamená, že nebudú „kopírovať“ americké produkty a zneužívať ich patenty (zatiaľ to nebolo presne špecifikované) – taktiež sa nejedná o nič nové.

Čína nebude manipulovať svoju menu s cieľom zvýhodňovania svojich spoločností na exportných trhoch (taktiež zatiaľ nebolo presne špecifikované) – v minulosti sa to už riešilo.

USA

USA nepristúpia k plánovanému zvýšeniu ciel z 25% na 30% na dovoz tovarov z Číny v objeme 250 miliárd dolárov, ktoré bolo ohlásené v utorok.

Vyššie uvedený graf zobrazuje množstvo exportu poľnohospodárskych produktov z USA do Číny od roku 2014 v mld. USD za rok. V priemere Čína dovážala poľnohospodárske produkty v objeme približne 20 mld. USD. V nasledujúcich dvoch rokoch sa má dovoz viac ako zdvohnásobiť. Zdroj: Bloomberg

Dohoda zatiaľ nič zásadné nerieši

V prvej fáze, ktorá bola v piatok dohodnutá, nedošlo k žiadnym výrazným zmenám, ktoré by dokázali zvrátiť spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu, a teda odvrátiť príchod recesie.

V prvej fáze nebola reč o tom, že dôjde k zrušeniu, resp. zníženiu (aspoň čiastkovému) ciel medzi oboma krajinami, čo výrazne spomaľuje obchodnú výmenu a hospodársky rast dvoch najväčších ekonomík sveta. Jedná sa hlavne o clá, ktoré zaviedli USA na dovoz tovarov v objeme 360 miliárd dolárov ročne. To sa samozrejme premieta aj na ostatné časti sveta, napr. na európske hospodárstvo, primárne na proexportne orientované krajiny (Nemecko).

Clá, ktoré majú vstúpiť do platnosti 15. decembra na dovoz tovarov z Číny v objeme 160 miliárd dolárov (predovšetkým spotrebné zariadenia pc, smartfóny, oblečenie a pod.) zatiaľ ostávajú v platnosti.

Čínske spoločnosti, ktoré sa dostali na tzv. „Black list“ (vrátane technologického giganta Huawei), zatiaľ prejednávané neboli, a teda na Black liste ostávajú.

Záver:

V princípe je prvá fáza obchodnej dohody podobná tomu, čo bolo na stole už v máji a čo sa prezident Trump zdráhal podpísať. Aj keď dohoda by mala obsahovať ďalšie 2 fázy ( druhá fáza bude pravdepodobne zahŕňať odstránenie čínskych spoločností z „Black listu“ a pri tretej dôjde k odstráneniu ciel),  k žiadnemu zásadnému kroku zatiaľ nedošlo. Pozitívne sa dá hodnotiť to, že si opäť obe krajiny sadli k spoločnému stolu a dohodli sa aspoň na niečom, no na druhej strane, v obchodnej vojne už došlo k mnohým zvratom, kedy obe krajiny boli blízko dosiahnutia dohody a následne sa od nej vzdialili. Preto sa nedá vylúčiť, že podobný vývoj sa bude opakovať.

O najpodstatnejších bodoch dohody sa v podstate ešte len bude rokovať a preto sa nedá vylúčiť ďalšia demonštrácia moci a politické tlaky z jednej, alebo z druhej strany kvôli vydupaniu si lepších podmienok.

Prvá fáza dohody čiastočne upokojila trhy a podporí farmárov, ale určite nesplnila očakávania a nepredstavuje zásadný zvrat v globálnom hospodárstve.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump oslabil světové trhy, Babiš pražskou burzu
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index Dow Jones oslabuje o 1,1 %, S&P 500 klesá o 1,2 % a technologický Nasdaq přichází o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře daří technologickým firmám (-1,5 %) a průmyslovým podnikům (-1,4 %). V zisku se podařilo otevřít pouze energetickým společnostem, jejichž akcie rostou o 0,4 %. Hlavním důvodem poklesů akciových indexů po celém světě je včerejší oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánu zvýšit sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od tohoto pátku. Současně také Trump pohrozil, že je připraven uvalit 25% cla na zbývající čínské dovozy ve výši 325 mld. USD. Důvodem jeho rozhodnutí jsou údajně snahy Číny na přejednávání částí obchodní dohody, což Trumpovi přijde nepřijatelné. Minulý týden se spekulovalo o možném ukončení jednání tento pátek, proto Trumpovy hrozby mohou být jen dodatečným napětím a stimulem k rychlejšímu uzavření obchodních jednání.
  • Trumpova administrativa: Další bankéř od Goldmanů
    V úterý pozdě večer středoevropského času začala americká média spekulovat, že zvolený americký prezident Donald Trump si za svého ministra financí v nejbližší době vybere bývalého bankéře a filmového producenta Stevena Mnuchina. V průběhu volební kampaně se staral o její financování a Trumpa už od začátku vnitrostranických primárek podporoval.
  • Trumpova administrativa se zavazuje prosazovat „reset“ ve WTO
    Trumpova administrativa bude usilovat o rozsáhlou novelizaci „zastaralých celních praktik“ ve Světové obchodní organizaci. Chce napravit roky neférového zacházení se spojenými státy.
  • Trumpova cla by Spojené státy vrátila do 30. let minulého století, střelila by USA do nohy. Nakonec by z nich totiž profitovaly jen tři z 50 států USA: Aljaška, Wyoming a Severní Dakota
    Pravděpodobnost vítězství Donalda Trumpa v zítřejších prezidentských volbách v USA sice v posledních dnech poklesla, nicméně stále se pohybuje kolem 50 procent. Jen o něco nižší pravděpodobnost tak má zavedení cel, jaká Spojené státy nepamatují od 40. let minulého století. Trump totiž z dramaticky navýšených cel učinil v rámci předvolební kampaně středobod svých slibů v ekonomické oblasti. Samozřejmě, může jít jen o předvolební rétoriku, nicméně pravděpodobnost toho poměrně nízká. Mnohem spíše by Trump nová cla zaváděl. Argumentuje totiž soustavně, že cla povedou k masivní tvorbě pracovních míst v USA.
  • Trumpova cla by v Evropě poškodila nejvíce Německo, prohloubí zaostávání EU za USA, varuje Fitch Ratings
    Na ekonomiku EU se dost možná řítí další pohroma. Po covidu a energetické krizi tentokrát spočívá v možném návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Pokud by Trump v úřadu zavedl univerzální cla i na zboží z EU, čímž v kampani hrozí, z evropských ekonomik nejvíce poškodí Německo. Vyplývá to z analýzy, kterou ratingová agentura Fitch Ratings zveřejnila v pátek.
  • Trumpova cla na zboží z EU jsou varováním pro Česko a jeho plány s digitální daní
    Spojené státy zavedou odvetná cla na evropské zboží. Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, byť její pravděpodobnost narůstá. Světová obchodní organizace povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy dolarů ročního dovozu.
  • Trumpova cla připraví běžnou českou rodinu o 91 000 Kč ročně, varuje Konfederace dánského průmyslu. Cla mají Česko spolu s Irskem poškodit vůbec nejvíce v EU
    Cla, jimiž ve své prezidentské kampani hrozí Donald Trump, by způsobila snížení hrubého domácího produktu EU až o 2,5 procenta a pokles unijní zaměstnanosti odpovídající ztrátě 1,7 milionu pracovních míst. Vůbec nejtíživěji mají přitom cla dolehnout na ekonomiky České republiky a Irska. Po přepočtu na obyvatele bude běžná česká rodina na clech tratit přes 90 000 korun ročně. To vše plyne z říjnové studie Konfederace dánského průmyslu.
  • Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu, zatímco americké akcie jen „remizovaly“ s těmi čínskými. Wall Streetu ale obecně svědčila, hlavně technologickým akciím
    Dosavadní prezidentování Donalda Trumpa dnes prochází hlavní zatěžkávací zkouškou: bude znovuzvolen, či ne? Průzkumy se přiklánějí k záporné odpovědi. Co však víme jistě je, jak se Trumpova už takřka čtyři léta v Bílém domě promítla v ekonomice a na finančních trzích.
  • Trumpova defenzivní taktika pokulhává
    Vypadá to, že Trumpova vláda trochu zaškobrtla o svou vlastní politiku, když najednou oznámila devadesátidenní výjimku ze svého zákazu výrobků Huawei. Stalo se tak poté, co americké technologické firmy prohlásily, že s firmou ukončí spolupráci.
  • Trumpova dnešní nová cla dále Američany ochudí. Čínu mohou od jednání o smíru v celní válce odradit hongkongské bouře
    Dnešním dnem zavádí americká administrativa další sadu cel na čínské zboží. Tentokrát bude dodatečně zatížen čínský dovoz do USA v ročním objemu 110 miliard dolarů. Nová celní sazba na toto zboží činí patnáct procent. Oproti předešlým celním navýšením Trumpovy administrativy se toto liší v tom, že významně zatěžuje běžné spotřební zboží typu obuvi, oděvů nebo některých oblíbených technologických hraček jako Apple Watch.
  • Trumpova firma ztrácí 1,9 miliardy dolarů kvůli propadu akcií DJT před volbami
    Akcie společnosti Trump Media & Technology Group (DJT.US), která vlastní platformu Truth Social, zažila dramatický pokles a přišla o téměř 1,9 miliardy dolarů z hodnoty majetku bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Po prudkém růstu na začátku týdne, kdy se akcie vyšplhaly na 54,68 USD, ztratily během dvoudenního propadu 31 % své hodnoty a klesly na 35,34 USD. Volatilita akcií připomíná "meme akcie", které obchodují spíše na základě mediální popularity než na základě obchodních fundamentů.
  • Trumpova hrozba opuštěním WTO dementována. Akcie rostou, euro drží zisky
    Závěr týdne pozitivně ovlivnil summit EU, který neskončil žádnou katastrofou a členským zemím se nakonec podařilo najít jednotný postoj k imigraci. Hrozba obnovování vnitřních hranic tak pominula. Zároveň pomohl vstřícný čínský krok - ohlášení menších restrikcí pro vstup zahraničního kapitálu do čínských firem.
  • Trumpova intervence na ropě, zisky pro dolar a slabý závěr týdne pro korunu
    Pátek přinesl slušné výsledky firem z amerického průmyslového sektoru a po přestávce další Trumpovu slovní intervenci. Honeywell nebo GE se předvedly zisky překonávajícími odhady, ale sektoru pomáhají výš minimálně. Americké akciové indexy naopak klesají a dolů se odpoledne vydala také Evropa, které se ráno celkem dařilo.
  • Trumpova krize a odraz ropy
    Nenechte se mýlit, Trumpova administrativa je v krizi. Usvědčení dvou Trumpových poslanců a obvinění z finančních nesrovnalostí při kampani jsou skutečné problémy, které mohou vyústit v uvěznění. Z těchto důvodů vidíme další potenciál pro EUR/USD, protože ekonomické výsledky EU zůstávají spolehlivé. Během léta se ropa pohybovala jako na horské dráze, odehrávala se tam řada změn. Patří mezi ně například nadcházející americké sankce proti Íránu, které vstoupí v platnost v příštích měsících, obchodní válka mezi USA a Čínou a vnitřní válka OPECu mezi Íránem a Saudskou Arábií. Prozatím celková nejistota posunula ceny ropa spíš výš, ale vydrží to? Červencové výsledky japonské inflace nebyly klíčovými hnacími silami JPY, ale naopak, pár USD/JPY se s blížícím summitem v Jackson Hole příliš nemění.
  • Trumpova slova naděje o ukončení obchodní války trhům pomohla
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování růstem. Index Dow Jones roste o 0,7 %, S&P 500 posiluje o 0,5 % a technologický Nasdaq přidává 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede technologickým firmám (+1,1 %) a telekomunikačním společnostem (+0,7 %). Za růstem akciových trhů stojí aktuální dění kolem obchodní války. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že obchodní válka může skončit velmi rychle a dohoda mezi oběma zeměmi může zahrnovat i řešení situace okolo technologické společnosti Huawei.
  • Trumpova sociální síť vzbudila velký zájem investorů
    „Donald Trump po zrušení neúspěšného blogu From the Desk of Donald J. Trump, spustí svou sociální síť. Ta zatím funguje jen ve zkušební verzi, přesto její akcie od října stouply o 360 procent,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trumpove daňové prázdniny môžu podporiť dolár a akcie
    Procesov, ktoré sa po Trumpovom víťazstve vzhľadom na očakávaný rozsah zmien v americkej legislatíve dali na finančných trhoch do pohybu, je mnoho a stále nie je ľahké sa v nich vyznať. Zaujímavo vyzerá teória, o ktorej hovoria niektorí analytici z Wall Street, že rast akcií a dolára môže súvisieť s daňovou amnestiou pre spoločnosti, ktoré držia z daňových dôvodov svoje zisky v zahraničí. Tie sa totiž zdaňujú až v momente, keď sa vrátia do USA. Trump vo svojom programe hovoril o „daňových prázdninách“ pri návrate týchto peňazí do USA, v rámci ktorých by ich spoločnosti mali zdaňovať desiatimi percentami.
  • Trumpove ekonomické experimenty prepíšu učebnice
    Zo zoznamu opatrení, ktoré chystá budúci prezident Trump počas prvých 100 dní svojho prezidentovania, to zatiaľ vyzerá, že hodlá realizovať svoje sľuby v ekonomickej oblasti. Väčšina z nich sú na západný svet pomerne radikálne, a nepamätám sa, že by boli v poslednej dobe niekde implementované v tak širokom rozsahu. Vznikne nám teda viacero prirodzených experimentov, ktoré dajú odpoveď na otázky, pri ktorých ekonómovia väčšinou vychádzali len z teórií, zjednodušených modelov, či dávnych historických príkladov. Je toho viac, asi najpodstatnejšie sú však z môjho pohľadu tri otázky:
  • Trumpove infraštruktúrne investície sa odkladajú. Odniesla si to meď a výrobné firmy. Blíži sa obrat na akciách?
    Trumpova akciová rally, kvôli ktorej sú dnes americké akcie na historických maximách s najvyšším pomerom ceny k očakávaným ziskom od roku 2004, stojí na troch pilieroch – 1) zníženie daní zvýši zisky; 2) investície do infraštruktúry zvýšia zisky; 3) deregulácia zvýši zisky.
  • Trumpovo vítězství a jeho dopad na kryptoměny: Dogecoin míří k 1 USD a Vantard nabízí novou investiční příležitost
    Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v roce 2024 se kryptoměnový trh dostal do euforie, která zahrnuje výrazný růst nejen Bitcoinu, ale i Dogecoinu (DOGE), který se nyní blíží hranici 1 USD. Tento růst je podpořen Trumpovým pro-krypto postojem a angažmá Elona Muska. Kromě toho se objevil nový projekt Vantard, který investuje do memecoinů a nabízí investorům příležitost diverzifikovat rizika spojená s těmito volatilitními aktivy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje